Wykonywanie ukryć.doc

(44 KB) Pobierz
ZATWIERDZAM Dęblin dn

              "ZATWIERDZAM"              Dęblin, dnia ........... r.

             

 

             

              .....................................

 

 

 

 

PLAN PRACY

do przeprowadzenia zajęć z taktyki w dniu 12.10.2006 roku.

 

 

TEMAT:                WYKONYWANIE UKRYĆ NA LUDZI I SPRZĘT.

MIEJSCE:              Taktyczny pas ćwiczeń.

CZAS:              30'

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

ZAGADNIENIA

I CZAS

CZYNNOŚCI

INSTRUKTORA

CZYNNOŚCI

SZKOLONYCH

UWAGI

Cel

i przeznaczenie

okopów

strzeleckich

5'

              "BACZNOŚĆ" – uczył was będę przeznaczenia i celu oraz budowy okopów strzeleckich - "SPOCZNIJ". Służy to do: ułatwienia prowadzenia ognia, obserwacji, kierowania walką, skrytej komunikacji i ochrony wojsk oraz bojowego sprzętu technicznego przed środkami rażenia nieprzyjaciela.

Słuchają

i wykonują

polecenia.

Zwracam uwagę

na dyscyplinę.

Pokaz okopów

strzeleckich do

strzelania z kbkAK

w postawie leżącej

klęczącej i stojącej

10'

              "BACZNOŚĆ" – uczył was będę budowy okopów strzeleckich z różnych postaw - "SPOCZNIJ". Pokazuję i omawiam: Pojedynczy okop strzelecki do strzelania w postawie leżącej wykonuje się w postaci wykopu o szerokości 60 cm, długości 170 cm i głębokości 30 cm. Czas budowy takiego okopu wynosi od 25-35 min . Okop  do strzelania w postawie leżącej zabezpiecza żołnierza przed działaniem ognia z broni ręcznej i maszynowej oraz przed odłamkami rozrywających się obok pocisków. Po wykonaniu okopu do strzelania w postawie leżącej jeżeli warunki bojowe pozwalają , żołnierz nie czekając na rozkaz d-cy przystępuje do pogłębiania okopu do strzelania w postawie klęczącej a następnie w postawie stojącej . Czas budowy tych okopów od rozpoczęcia prac wynosi do strzelania w postawie klęczącej od 50 min do 1 godz. i 45 min a do strzelania w postawie stojącej od 1 godz. 15 min do

2 godz.

Słuchają

i obserwują,

a następnie

wykonują

praktycznie

Zwracam uwagę

na prawidłowe wykonywanie

zagadnień.

 

 

 

Wybór miejsca na

okop i praktyczne

wykonanie

okopu strzeleckiego

do strzelania w

postawie leżącej

10'

              "BACZNOŚĆ" – uczył was będę praktycznego wykonania okopu strzeleckiego do strzelania w postawie leżącej - "SPOCZNIJ". Pokazuję i omawiam. Żołnierz po wybraniu miejsca na stanowisko ogniowe, przystępuje do budowy okopu. Leżąc na wybranym miejscu odkłada karabinek z prawej strony w odległości wyprostowanej ręki, wylotem lufy w kierunku nieprzyjaciela, wyciąga łopatkę z pokrowca, obejmuje ją oburącz i uderzeniami na siebie podcina darninę lub ubija warstwę gruntu, oznaczając jednocześnie z przodu i z boku zarysy wgłębienia. Następnie odwracając łopatkę uderzeniami od siebie zdejmuje darninę lub odsuwa do przodu górną warstwę gruntu i przystępuje do kopania wgłębienia okopu, gdy przednia część okopu będzie miała wymaganą głębokość, żołnierz przesuwa się do tyłu i kontynuuje pracę w tylnej części okopu. Z wykopanej ziemi usypuje się przedpiersie i nasypy boczne. Pomiędzy nasypem przedpiersia i krawędziom wgłębienia pozostawia się przestrzeń szerokości co najmniej 20 cm. Na tzw. podłokietnik. Po wykonaniu wgłębienia wykonuje się przedpiersie i maskuje materiałami podręcznymi odpowiednimi do tła terenu. Podczas budowy terenu żołnierz powinien trzymać głowę możliwie jak najbliżej ziemi, nie przerywając jednak obserwowania przedpola.

Słuchają

i obserwują,

a następnie

wykonują

praktycznie

Zwracam uwagę

na prawidłowe wykonywanie

zagadnień.

Wykorzystanie

przedmiotów

terenowych

przydatnych

przy wykonaniu

i maskowaniu

okopów strzeleckich

5'

              "BACZNOŚĆ" – uczył was będę wykorzystania przedmiotów terenowych przydatnych przy budowaniu i maskowaniu okopów strzeleckich.- "SPOCZNIJ". Służy to do ułatwienia żołnierzowi wykonania stanowiska i pomyślne wykonanie zadania bojowego. Pokazuję i omawiam. Prawidłowe i umiejętne wykorzystanie terenu i przedmiotów terenowych w walce przez żołnierza w dużym stopniu wpływa na pomyślne wykonanie zadania bojowego. Każdy żołnierz powinien umieć przystosować na stanowiska strzeleckie takie przedmioty terenowe jak rowy, nasypy, wykopy, mury, płoty, budynki, leje po wybuchach bomb i pocisków itp. Nie wolno jednak wybierać w tym celu pojedynczych przedmiotów terenowych, wyróżniających się w terenie i dobrze obserwowanych przez nieprzyjaciela. Latem w terenie pokrytym trawą nasypane skarpy ze świeżego gruntu maskuje się darniną.

Słuchają

i wykonują

polecenia.

Zwracam uwagę

na dyscyplinę.

 

 

 

OPRACOWAŁ:

 

………………………….

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin