Scenariusz choinka 2.doc

(28 KB) Pobierz
Scenariusz

 

 

Scenariusz zajęcia plastycznego

dla dzieci 3 – letnich.

 

 

 

 

Temat: Choinka - praca przestrzenna.

 

 

 

Cel ogólny: rozwijanie pomysłowości i wyobraźni;

 

Cele szczegółowe:

-         doskonalenie sprawności manualnych rąk;

-         rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowej;

-         kształtowanie umiejętności segregowania „ozdób choinkowych” wg kształtu, wielkości i kolorów.

 

 

Metody:

·        słowna – pogadanka

·        oglądowa – pokaz

·        czynna – ćwiczenia praktyczne, samodzielne doświadczenia.

 

 

Formy:

-         indywidualna

-         zbiorowa

 

 

Pomoce:

Obrazki różnych choinek, choinka jako wzór, powycinane papierowe choineczki, ozdoby choinkowe z  papieru, bibuły, pazłotek  (bombki, gwiazdki), klej, pędzelki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie:

 

Nauczyciel wita dzieci.

 

2. Pogadanka na temat zbliżających się świąt.

 

Dzieci siedzą na dywanie w kręgu.

Nauczyciel:

-  Dzieci, już wkrótce  Święta Bożego Narodzenia. Niebawem w waszych domach rozpoczną się przygotowania do tych  szczególnych Świąt.

Na pewno każdy widział lub pomagał ubierać choinkę. Tutaj mam kilka obrazków z choinkami, popatrzcie uważnie i powiedzcie mi jak „ubrane” są te choinki. Jakie kolory mają bombki?

A teraz każdy z was zrobi swoją choinkę

 

3. Tworzenie choinki – praca przestrzenna.

a) pokaz wykonania pracy

Przed rozpoczęciem pracy dzieci siedzą dalej na dywanie. Nauczyciel pokazuje choinkę wykonaną przez siebie i omawia  jak po kolei trzeba robić.

Mamy dwie oddzielne  papierowe choinki, na które z obydwu stron przyklejamy kolorowe ozdoby- bombki, gwiazdki (powycinane z kolorowego papieru, bibuły i pozłotka).  Każdą  ozdobę smarujemy  klejem i dopiero przyklejamy na nasze choinki.

Kiedy choinki będą już zrobione, nakładamy jedną na drugą.

 

 

b) wykonanie pracy plastycznej

Po omówieniu pracy sposobu wykonania pracy nauczyciel rozkłada na stolikach potrzebne materiały,  dzieci siadają do swoich stolików i zabierają się do pracy (wykonują swoje choinki). Porządkowanie miejsca pracy, mycie rąk,

c) wystawa i omówienie prac.

 

4. Zabawa ruchowa:

 

Zabawa orientacyjno-porządkowa „Choinki w lesie”

Nauczyciel opowiada dzieciom opowiastkę o małych choinkach które rosną  gdy je deszczyk podlewa i słonko przygrzewa i z dnia nadzień choineczki są coraz większe i coraz śliczniejsze. (dzieci kucają na dywanie a gdy nauczyciel opowiada powolutku wstają i przedstawiają jak choineczki rosną)

Pewnego dnia kiedy nadejdą Święta Bożego Narodzenia takie choineczki mamy w domach ubieramy je w piękne ozdoby  i  lśnią w naszych pokojach.

(dzieci obracają się pokazując jakie śliczne są choinki z  ozdobami)

 

5. Zakończenie:

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną pracę i zabawę na zajęciach.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin