scenariusz kl III.docx

(18 KB) Pobierz

Temat:  Z czego składa się piosenka?

Cel głowny:

  • Zapoznanie ucznów z podstawowymy elementami piosenki.

Cele szczegółowe:

  • Nauka śpiewania w wykonaniu grupowym
  • Rozbudzenie zamiłowania do  muzykowanie zespołowego,
  • Muzykowanie na instrumentach
  • Elementy piosenki
  • Umie odróznić rytm od melodi i akompaniamenty
  • Że bardzo wielką rolę spełnia akompaniament w piosence
  • Umie prawidłowo zaśpiewać piosenkę
  • Potrafi przeczytać nuty symbolami zastęczymi
  • Umie wyklaskać dana melodię.

Metody:

  • Analityczno- percepcyjna
  • Problemowo- odtwórcza
  • Probemowo- analityczna
  • Organizowanie i rozwijania działalności uczniów.

Formy:

  • indywidualna,
  • zbiorowa,

 

Srodki dydaktyczne:

  • Instrmenty perkusyjne (trójkaty grzechotki)
  • instrrmenty melodyczne , flety, dzwonki,
  • magnetofon,
  • zagdaki muzyczne,
  • kartki z zapisem rytmicznym.

 

 

 

Przebieg zajęć:

1.     Wprowadzenie:

a)     Rozdanie zagadek muzycznych.

Dzieci zostają podzielone na grupy i kazda grupa dostaje zagadkę muzyczną.

A)  RYTM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B)   MELODIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C)   SŁOWA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D)  AKOMPANIAMENT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)    Podanie i zapis wyników pracy w grupach na tablicy

·        Rytm

·        Słowa

·        Melodia

·        Akompaniement

 

N: Czy ktoś z Was umiałby na podstawie rozwiązań powiedziec  jakie pytanie chciałabym Wam zadać? W rozwiązaniu zagadek wystąpiły cztery elementy określające nazwy, wiec z nich może powstać piosenka. Wiec na dzisiejszej naszej lekcji porozmaiamy o tym z czego składa się piosenka

2.     Rozdanie dzieciom kartek z zapisem rytmicznym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.     Rytmizacja tekstu.

a)     Czytanie symbolami zastępczmi „ta”- ćwierćnuty „ti”- ósemki

b)    Wyklaskiwanie rytmu za pomocą trójkątów grzechotek

c)     Czytanie tekstu

- obserwacja lini melodycznej piosenki:

 

 

 

 

a)     Śpiewanie piosenki z taktowaniem na cztery

b)    Spiewanie samej melodii na zgłoskach „la” „na” „ta”

 

 

a.      La-a                               na-a                                 ta-a    

c)     Śpiewaie melodii z tekstem.

N:  Jeśli zastosujemy do tej melodii instrumenty to co będzie działo się z ta piosenką?

Piosenka będzie piękniejsza i bogatsza gdyz akompaniament wzbogaca melodię i tworzy wraz z nia całaość.

d)    Śpiew z akompaniamentem.

Nauczyciel pyta dzieci czy podoba im się piosenka w całości. Dzieci  zadowolone odpowiadają że piosenka jest ładniejsza gdy jest w iej rytm , piekne słowa pioseki, melodia pełna spokoju, raczej smutna i akompaniement.

4.     Pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć muzycznych w klasie III

 

 

 

 

 

              Małgorzta Czerniej

              III kz i wp

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin