zwyczaje wielkanocne.doc

(475 KB) Pobierz
Wielkanocne zwyczaje

GAZETKA SZKOLNA

 

 

 

 

 

 

 





 

 

 

Nauka języka angielskiego

Co słychać w szkole?!





Przykładowe przyśpiewki wielkanocne

Metody zdobienia jajek

Życzenia i kolorowanki świąteczne

Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Krzyżówki, rebusy, zagadki

Przysłowia ludowe związane z okresem wielkanocnym













 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przysłowia ludowe związane z okresem wielkanocnym


Baranek wielkanocny

Popielec (Wstępna Środa)

·         Gdy w Popielec pogoda służy, suchą wiosnę wróży.

·         Jeśli w wstępną środę jest piękna pogoda, to w polu nadzwyczaj jest piękna uroda.

Wielki Post

·         Suchy post — dobry rok.

·         Nie ma w chlebie ości, kiedy się ciało wypości.

Niedziela Palmowa (Kwietnia Niedziela)

·         Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci.

·         Pogoda w Kwietnia Niedzielę wróży urodzajów wiele.

·         W Niedzielę Kwietnia dzień jasny, jest to dla lata znak krasny.

·         Gdy mokro w Kwietnia Niedzielę, rok się sucho ściele.

·         Kwietnia Niedziela zimna — i listopad zimny.

Wielki Tydzień

·         Kto we Wielki Tydzień sieje, będzie miał szyćko wielgie.

Wielka Środa

·         We środę po kołaczach, gdy żaba zakuka, już nas zima mrozami pewnie nie oszuka.

Wielki Piątek

·         Gdy Wielki Piątek ponury, Wielkanoc będzie bez chmury.

·         Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi, radujcie się chłopi.

·         Deszcz na Wielki Piątek napcha każdy kątek.

Wielkanoc

·         W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda.

·         Gdy na dzwony wielkanocne pada, suchość nam przez całe lato włada.

 

Przykładowe przyśpiewki wielkanocne

* Gaiczek zielony pięknie przystrojony
   Po wsi sobie chodzi,
   Bo mu się tak godzi.

 

* Przyszli my tu po dyngusie
  Zaśpiewajmy o Jezusie
  O Jezusie, o Maryi
  O tej świętej Familiji
  Pan kraje, Pani daje
  Proszę o święcone jaje!



Zdobienie jajek

 

Kraszanki znane są na Śląsku, Warmii i Mazurach. Pisanki malowane gorącym woskiem popularne są w całej Polsce. Na Kurpiach i w Łowickiem wydmuszki oklejane są kolorowymi wycinankami, a gospodynie Opolszczyzny i Mazowsza ozdabiają wielkanocne jaja rdzeniem sitowia.

 

Pisanka właściwa sporządzana jest techniką batikową, czyli pisaną. To od niej wywodzi się nazwa pisanki. W wielkim skrócie powiedzieć można, że ów sposób zdobienia polega na naniesieniu na powierzchnię jajka określonego wzoru czy ornamentu z roztopionego wosku, który po zaschnięciu nie przyjmuje barwnika. Zabarwione zostają te miejsca, które nie były zawoskowane. Po usunięciu wosku miejsca pod nim zachowują dawny kolor. Czynność tę można powtarzać wielokrotnie, wzbogacając wzór o nowe ornamenty, każdorazowo zanurzając jajko w różnych kolejnych roztworach farby, zaczynając oczywiście od najjaśniejszej.

Kompozycje huculskie wyróżniają się misternym wzorem plamkowym, przypominającym barwną mozaikę.

Oklejankami zwane są jajka na Podlasiu. Technika ich wykonania polega po prostu na oklejeniu powierzchni jajka białym rdzeniem sitowia i kolorową włóczką. Stosuje się przy tym ornamenty spiralne, łączone falistymi liniami. Sama technika wykonania powoduje, że oklejanki wyróżniając się wypukłą fakturą.

W Łowickiem, powszechne są naklejanki. Sposób ich wykonania polega na wcześniejszym sporządzeniu miniaturowych kolorowych wycinanek z papieru i właściwym ich naklejeniu na powierzchnię jajek.

Na Pomorzu znane były tylko kraszanki czyli jajka farbowane na całej powierzchni jednolitym kolorem.

Drapanki to śląska technika ozdabiania jajek. Ostrym narzędziem wydrapywano wzór, który najczęściej pozostawał w kolorze naturalnym jajka. Potem miejsca wydrapane miejscowo barwiono, ponieważ powstała chropawość łatwo przyjmowała nowy kolor, tworząc ciekawą fakturę.

 

 

 

 

 



 

 

 



 

 

Internet daje ogromne możliwości. Nauka języka obcego? Nic prostszego – na specjalnych stronach znajdziesz darmowe kursy językowe, a materiałów do nauki na pewno Ci nie zabraknie, bo w Sieci znajduje się wiele stron w najróżniejszych językach. Rozwijanie zainteresowań? W Sieci możesz porozmawiać o swoim hobby z innymi internautami, na przykład na forum czy w grupie dyskusyjnej. Szukasz konkretnych informacji? Żaden problem – wystarczy wpisać hasło w jednej z internetowych wyszukiwarek i już po chwili znajdziesz wiele stron poświęconych interesującemu Cię zagadnieniu. Znajomi? Teraz możesz mieć z nimi kontakt, kiedy tylko chcesz – wystarczy skorzystać z Komunikatora...

Lista możliwości, które otwiera przed nami Internet, jest niemal nieograniczona. Kiedy myślimy o Internecie, zwykle przychodzą nam do głowy korzyści, które nam daje. Jednak w Sieci kryją się też niebezpieczeństwa, na które narażeni są szczególnie najmłodsi internauci.



Internet nie jest sam w sobie niebezpieczny ani zły, ale źli ludzie mogą go wykorzystywać w niewłaściwy sposób (podobnie, jak każdą inną rzecz stworzoną przez człowieka). Właśnie tacy ludzie zagrażają Ci w Sieci.

 

Wszystko, co robisz w Internecie, ma związek z innymi ludźmi. Zdarza się, że dostajesz e-maila od osoby, której nie znasz. Taki list może zawierać coś niebezpiecznego, na przykład wirusa. Nawet jeśli nie ma w nim niczego, co mogłoby uszkodzić Twój komputer, może zawierać informacje, których wcale nie chciałeś otrzymać. Takie wiadomości nazywamy spamem. Czasami są w nich zwykłe reklamy, ale zdarza się, że zawierają treści niezgodne z prawem, na przykład nakłaniające do nienawiści czy przemocy. Najbezpieczniej jest więc nie otwierać żadnych listów od nieznajomych, a jeszcze lepiej sprawdzać pocztę na serwerze i stamtąd usuwać niechciane wiadomości, żeby do naszego komputera nie mogło się dostać nic, co może nam zagrażać. Żeby otrzymywać jak najmniej spamu, warto traktować własny adres e-mail jako informację osobistą i podawać go tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne.

 

Przeglądasz rozmaite strony internetowe. Większość nich jest pożyteczna, część po prostu przyjemna, a jeszcze inne zapewniają Ci rozrywkę. Niektórzy ludzie wykorzystują jednak Internet do pokazywania i propagowania złych rzeczy.

 

Na czatach, w IRCu, poprzez komunikatory lub w jeszcze inny sposób rozmawiasz często z nieznajomymi. Niektórych z nich znasz już od pewnego czasu w Internecie, ale nigdy nie możesz być pewien, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie. Nie sposób sprawdzić, ile lat ma Twój rozmówca, skąd pochodzi i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Niektórzy ludzie używają Internetu, żeby wykorzystywać innych, a dzieci wydają im się szczególnie łatwymi ofiarami. Nie ufaj więc nikomu, kogo nie znasz osobiście. Nie podawaj nikomu w Sieci żadnych danych dotyczących Twojego prawdziwego życia. Internetowy znajomy nie musi przecież wiedzieć, gdzie mieszkasz, ile pieniędzy mają Twoi rodzice, ani jaki macie telewizor. Jeśli o to zapyta, uznaj to za sygnał alarmowy i odtąd zwracaj szczególną uwagę na to, co on do Ciebie pisze, i co mu odpowiadasz. Jeśli chcesz spotkać się z internetowym znajomym w rzeczywistym świecie, koniecznie powiedz o tym rodzicom i poproś ich, żeby poszli z Tobą na to spotkanie. To wcale nie będzie wyglądało głupio, niezależnie od tego, ile masz lat, a osoba, z którą się umówiłeś – jeśli nie ma wobec Ciebie złych zamiarów – na pewno to zrozumie. 

Zdarza się, że nieznajomi nękają Cię w Internecie różnymi, często obraźliwymi, zaczepkami, wysyłanymi na przykład przez komunikatory. Nie warto się nimi przejmować, to tylko głupie dowcipy, a ich autorzy nie wiedzą nawet, kto je przeczyta. Nie należy na nie odpowiadać, bo to może tylko zachęcić dowcipnisia do dalszych działań. Jeżeli coś takiego przytrafi Ci się podczas używania komunikatora, wybierz opcję ignorowania tej osoby, a jej dane prześlij administratorowi programu. W podobny sposób możesz radzić sobie w innych tego rodzaju sytuacjach w Sieci – administratorzy stron, forów czy grup dyskusyjnych mogą karać użytkowników Internetu za nieprzyjemne zaczepki, bo dla nich nie są oni anonimowi. Poza tym, jeśli kiedykolwiek czyjeś działanie w Sieci zdenerwuje Cię, urazi albo po prostu sprawi, że poczujesz się źle, porozmawiaj o tym z rodzicami – być może uda im się trafniej odczytać zamiary internetowego „napastnika” i będą wiedzieli, jak należy postąpić w danej sytuacji.



 

 

W Internecie kryje się wiele zagrożeń. Jeśli zapamiętasz kilka podstawowych zasad i będziesz ich przestrzegać, możesz czuć się bezpiecznie. Przeczytaj uważnie nasze wskazówki i przez chwilę się nad nimi zastanów – na pewno zrozumiesz, dlaczego pewnych rzeczy nie powinieneś robić, a inne wręcz musisz.

INFORMACJE - nie udzielaj

NIEZNAJOMI - nie ufaj

TY - odpowiadaj za siebie

ETYKIETA - przestrzegaj

RODZICE - ufaj

NIEUCZCIWOŚĆ - wystrzegaj się

Artykuł zaczerpnięty z internetu

EDUKACJA - ucz się i ucz rodziców

 





Kupon konkursowy, który bierz udział w losowaniu nagród znajduje się na końcu gazetki.

Wszystkim życzymy wesołej zabawy i szczęścia podczas losowania nagród.









Odszukaj czym różnią się te dwa obrazki.


rys.5 - Czym się różni te rysunki?

Rebusy

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 













Kiedy Wielka Noc nastanie
życzę Wam na Zmartwychwstanie
dużo szczęścia i radości,
które niechaj zawsze gości
w dobrym sercu ,w jasnej duszy
i niechaj wszystkie żale zagłuszy.


Żeby śmiały się pisanki ,
uśmiechały się baranki ,
mokry śmigus zraszał skronie ,
dużo szczęścia sypiąc w dłonie.
Z okazji świat Wielkiejnocy życzy...


Niechaj wielkanocne życzenie ,
pełne nadziei i miłości ,
przyniesie sercu zadowolenie
dzisiaj i w przyszłości.







Najradośniejszych Świąt Wielkanocnych
najlepszych ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin