Czyszczenie podłóg innego typu(1).rtf

(5 KB) Pobierz

Czyszczenie podłóg innego typu

POSADZKA Z PŁYT PILŚNIOWYCH: czyści się ją i poleruje jak pastowaną podłogę z desek czy klepki. Trzeba jednak pamiętać, że płyty nie lubią wody, a więc zmywa się je "Starwax-em" lub terpentyną, ale nie wodą.

PODŁOGA KRYTA LINOLEUM również nie lubi wody. Przeciera się ją lekko wilgotną (dobrze wyżętą) ścierką, skropioną terpentyną lub słodkim mlekiem. Dla zachowania połysku można stosować pasty czy płyny samopołyskowe, jak "Sidolux", "Buwi-Plast" albo inne. Po dłuższym używaniu linoleum zwykle traci nieco kolor i świeży wygląd. Przygotowujemy wówczas mieszaninę surowego żółtka i 2 szklanek wody, którą rozprowadzamy po powierzchni podłogi. Nie spłukiwać, tylko pozwolić wyschnąć, a przekonamy się, jak poprawił się wygląd linoleum.

POSADZKĘ Z PŁYTEK PCW (obecnie rzadko już spotykana) możemy wycierać szmatką zmoczoną w ciepłej mydlanej wodzie. Nie wolno trzeć jej szczotką, tylko nadmiar wody zbierać dużą gąbką. Do płukania dodać płyn samopołyskowy "Sidolux" lub "Buwi-Plast". Ciemna guma na zelówkach obuwia pozostawia czarne ślady na PCW. Aby się ich pozbyć, można próbować użyć miękkiej gumki do ołówka lub przecierać szmatką, zwilżoną eterem (ostrożnie: ogień!). Gdyby ślady opornie ustępowały, spróbujmy posypać na gąbkę trochę sproszkowanego pumeksu i pocierać tym plamy, a następnie wytrzeć szmatką i "Sidoluxem".

PODŁOGĘ POKRYTĄ GUMOLEUM myje się gazą, zwilżoną mieszaniną wody i mleka w proporcji 1:1 lub wilgotną gazą skropioną terpentyną. Wycierać do sucha i stosować "Sidolux" lub zestrugać trochę stearyny, rozetrzeć po powierzchni podłogi i wypolerować.

PODŁOGĘ KRYTĄ LENTEKSEM myje się szmatką skropioną "Ludwikiem" lub czy innym płynem do zmywania naczyń. Czystą i suchą przetrzeć "Sidoluxem".

POSADZKA CEMENTOWA na niewykończonych klatkach schodowych, w sionkach czy w garażu zachowa czystość, jeśli umyjemy ją wodą z dodatkiem pasty samopołyskowej lub krochmalu.

PODŁOGI KRYTE WYKŁADZINĄ DYWANOWĄ czyścić nałoży zgodnie z przepisem użytkowania, dołączonym przy zakupie do każdego dywanu. Jeśli go nie ma, traktujemy wykładziny jak dywany z wełny lub sztucznego włókna i czyścimy odkurzaczem czy specjalną miotełką. Należy przy tym unikać twardej, ostrej szczotki, gdyż wyciąga włoski i niszczy wykładzinę.

Znanych jest wiele sposobów czyszczenia przybrudzonych dywanów i wykładzin. Poniżej wymieniam najczęściej stosowane: Użycie preparatów gotowych, jak "Wezyr", "Vanish", "Floor Dywan", zgodnie z przepisem na opakowaniu. Przetarcie szmatką lub gąbką zwilżoną wodą z terpentyną, co odświeża kolory i chroni od moli. Zmieszać trociny z octem spirytusowym lub amoniakiem i rozsypać po całej powierzchni. Miotełką do dywanów zbierać je na śmietniczkę, a następnie czyścić odkurzaczem. Posypać całą powierzchnię solą, fusami z herbaty lub kawy (dotyczy to wyłącznie dywanów ciemnych) albo kiszoną kapustą, a następnie zmiatać je miotełką i wyczyścić odkurzaczem. Białe lub jasne dywany posypujemy mąką ziemniaczaną albo talkiem, czyścimy miękką szczotką kolistymi ruchami i starannie ściągamy odkurzaczem. Jeśli w domu nie ma odkurzacza albo brakuje czasu na jego uruchomienie, można na szczotkę nałożyć miękką ściereczkę, zmoczoną w zimnej wodzie, dobrze odcisnąć i przeciągnąć nią po dywanie. Zbierze kurz, nitki, a nawet pozostałości sierści domowego psa czy kota.

CHODNIKI, czyli tzw. szmaciaki cepeliowskie, pierze się rozłożone na podłodze w kuchni czy łazience, szczotką moczoną w mydlanej wodzie, spłukuje gąbką i wysusza miękką szmatką. Chodniki takie łatwo tracą apreturę. Oto sposób na jej przywrócenie: 20g dekstryny rozpuścić w małej ilości letniej wody. Osobno rozpuścić 2g mydła w ciepłej wodzie, zmieszać razem i dopełnić wodą do 1l. Chodnik nasycić tym płynem, odcisnąć, wysuszyć i przeprasować gorącym żelazkiem.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin