wspólczpolitpieniężna.doc

(25 KB) Pobierz
WSPÓŁCZESNA POLITYKA PIENIĘŻNA

WSPÓŁCZESNA POLITYKA PIENIĘŻNA

 

Współczesna polityka pieniężna opiera się na dwóch filarach.

 

W Unii Gospodarczo-Walutowej [UGW] zadaniem Europejskiego Banku Centralnego jest zapewnienie stabilności poziomu cen i osiągnięcie prognozowanej stopy wzrostu PKB.

 

W Stanach Zjednoczonych zadaniem Federal Reserve Fund  [Fed]  jest zapewnienie stabilności poziomu cen i maksymalnego zatrudnienia. Określa się to jako podwójne zobowiązanie banku centralnego (dual mandate).

 

W Polsce, zgodnie z art.3 Ustawy o NBP, podstawowym celem działalności jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

 

Próba oceny (komentarz)

1. W Polsce obowiązuje zasada „jednego filaru”, co może powodować konflikt interesów między polityką gospodarczą rządu a polityką monetarną banku centralnego. W warunkach PRL NBP nie był de facto bankiem centralnym, ale centrum rozliczeniowym Ministerstwa Finansów i Rządu, a prezes NBP był z urzędu wiceministrem finansów.

 

Po zmianie ustroju gospodarczego NBP stał się rzeczywistym bankiem centralnym i uzyskał pełną samodzielność w stosunku do rządu. Jego podstawowym zadaniem na początku lat dziewięćdziesiątych była walka z wysoką inflacją, a zatem zadanie wspierania polityki gospodarczej rządu znalazło się na dalszym miejscu. Wprowadzenie do zadań NBP drugiego filaru wymaga zmiany w Ustawie o NBP.

 

2. W UGW polityka fiskalna została rozdzielona od polityki monetarnej. Ekspansywna polityka fiskalna – zgodnie z zasadami makroekonomii - wymaga restrykcyjnej polityki monetarnej. Jednakże, zgodnie z przyjęta koncepcją UGW, polityka monetarna jest w gestii EBC, a polityka budżetowa pozostaje w gestii krajów członkowskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin