Regulator wentylatora.doc

(45 KB) Pobierz

Regulator wentylatora


W obecnej chwili w handlu jest dostępnych wiele miniaturowych wentylatorów używanych w sprzęcie elektronicznym. Większość tych wentylatorów przeznaczona jest do pracy przy napięciu roboczym 12V. Zadaniem ich jest wymuszanie przepływu powietrza w celu chłodzenia podzespołów elektronicznych. Sam wentylator nie posiada żadnych elementów regulacyjnych umożliwiających sterowanie ilością przepływu powietrza. Aby móc w sposób sprawny dokonywać regulacji należy zmieniać prędkość obrotową wirnika wentylatora. O skonstruowanie regulatora poproszony zostałem przez kolegów elektroników hobbystów. Poproszono mnie również o to aby układ był możliwe jak najprostszy i jak najtańszy bez zastosowania tak modnych w dzisiejszych czasach mikrokontrolerów. Aby obniżyć koszty układu przy jednoczesnym zachowaniu w miarę nowoczesnego charakteru regulatora postanowiłem wykorzystać stary lecz niezawodny układ scalony typu NE555. Zastosowanie tej kostki uprościło konstrukcję do tego stopnia że każdy początkujący elektronik amator wykona ją bez problemu w kilka minut. Całą konstrukcje możemy podzielić na dwa bloczki: sterowanie i układ wykonawczy.
Blok sterowania jest to generator impulsów o zmiennym współczynniku wypełnienia. Zakres regulacji od 1% do 99%. Częstotliwość generowanych impulsów jest stała i w urządzeniu modelowym wynosi 4kHz. Oczywiście wartość ta może być modyfikowana poprzez odpowiedni dobór wartości kondensatora C2 i potencjometru regulacyjnego POT1.
Układ wykonawczy to nic innego jak najzwyklejszy w świecie tranzystor NPN typu BD135 wraz z miniaturowym wentylatorem, sterowany z wyprowadzenia Q (pin3) NE555.
Montaż i uruchamianie: Z montażem i uruchomieniem układu nie powinnyśmy mieć żadnych problemów. Rysunek poniżej przedstawia mozaikę ścieżek płytki drukowanej wykonanej na jednostronnym laminacie na którym umieszczono wszystkie elementy regulatora, kształt płytki również przewiduje zamocowanie wentylatora.
Układ zmontowany ze sprawnych elementów nie wymaga uruchomiania i od razu pracuje poprawnie. Z zastosowaniem regulatora nie powinniśmy mieć żadnych problemów, bajecznie prosta i tania konstrukcja są dodatkowymi zaletami układu

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch359i.gif

Zgłoś jeśli naruszono regulamin