Scenariusz zajęć ortograficznych dla.doc

(37 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć ortograficznych dla nauczania zintegrowanego - klasa II

Scenariusz zajęć ortograficznych dla  nauczania zintegrowanego - klasa II

z wykorzystaniem metody Kolorowej Ortografii wg Lesława Furmagi

Temat: Podróż z Ortofrajdkiem po Polsce – Gdańsk.

Czas: 20 minut

Treści kształcenia oraz działania uczniów.

Cele operacyjne.

Uczeń:

Przewidywane osiągnięcia.

Uczeń:

min

Rozmowa na temat zabytków Gdańska.

Ćwiczenia w czytaniu -  rozwiązywanie zagadek i zabawy ortograficzne  przygotowane przez Ortofrajdka podczas wyprawy po Gdańsku.

             

              

 

 

3. Podsumowanie zajęć – ewaluacja.

- uczeń rozpoznaje zabytki Gdańska

- współdziała w zespole i pracuje    samodzielnie

- bierze udział w zabawie ruchowej

  według ustalonej zasady

- porządkuje wyrazy ,,na kolorowych półkach’’.

- koloruje luki w wyrazach

 

 

- wypowiada się na temat zajęć i dokonuje oceny.

- potrafi wypowiadać się na podany temat

- umie zachować się w sytuacji trudnej

- umie współpracować  i bawić się z rówieśnikami

- zna pisownię wybranych wyrazów z  trudnościami ortograficznymi

- poprawnie stosuje kolorowy kod ortograficzny

- potrafi dobrać odpowiedni kolor do brakującego ortogramu

 

- potrafi ocenić innych

1

5

5

 

8

 

 

 

 

1

Metody pracy:

Ø      podające – objaśnienia, praca z tekstem

Ø      oglądowe – zdjęcia o Gdańsku

Ø      oparte na dydaktycznym działaniu – ćwiczenia ortograficzne z wykorzystaniem Kolorowej Ortografii

Ø      aktywizujące – zabawa, rozwiązywanie problemów, ewaluacyjna.

Forma organizacyjna: indywidualna i zespołowa.

Środki dydaktyczne: zdjęcia, wyrazy z luką, kolorowe półeczki i kwadraty,  kolorowe dyktando, plansza kontrolna, 6 kolorów kredek(różowa, czerwona, zielona, granatowa, brązowa, czarna).

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.      Rozmowa nauczyciela z dziećmi przy tablicy z zabytkami Gdańska.

2.      Bal na Dworze Artusa. Połowa dzieci otrzymuje plakietki z wyrazami, druga część z kolorowymi kwadratami. Uczniowie dobierają się w pary zgodnie z zasadami Kolorowej Ortografii i wyjaśniają zasadę pisowni wyrazów. Po usłyszeniu muzyki dworskiej kłaniają się i tańczą w parach w rytm melodii.

3.      Wyrazy do wykorzystania podczas zabawy.                                                                         

4.      Dzieci siadają przy stolikach, na których leżą przygotowane kolorowe półki i koperty . Nauczycielka poleca dzieciom wyjęcie z kopert listu od Ortofrajdka i wykonanie zadań wg poleceń. Po wykonaniu zadania I nauczycielka pyta się dzieci, komu udało się wykonać zadanie bezbłędnie.

Zadanie I

Drogi Kolego!

      Turyści, którzy przyjechali do naszego miasta pozostawili po sobie bałagan. Zrób porządek i poukładaj wyrazy na odpowiednie półki zgodnie z kolorami Ortofrajdy. Nie wolno zaglądać na drugą stronę kartki. Znajduje się tam sprawdzenie, z którego możesz skorzystać, po uporządkowaniu wszystkich wyrazów. Jeśli popełniłeś błąd odłóż ten wyraz na bok.  

Zadanie II

Pokoloruj dyktando według kolorów Ortofrajdy.  Jeżeli potrzebujesz pomocy w przeczytaniu tekstu, poproś o pomoc nauczyciela.

Sprawdź poprawność wykonanego zadania za pomocą szablonu.           Powodzenia!

4.      Dzieci wypowiadają się na temat przebiegu zajęć. Następnie nauczyciel wiesza planszę z buźką uśmiechniętą i smutną. Rozdaje dzieciom znaczki i prosi o naklejenie go na tej planszy , która określa jego zadowolenie lub niezadowolenie z uczestniczenia w spotkaniu z Ortofrajdą.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin