Nauczycielskie Publikacje Edukacyjne http://www.zeszyt.pl
Opublikuj swoje artykuły w ramach naszego archiwum korzystając z elektronicznego systemu rejestracji publikacji. Stała współpraca z NPE procentuje – możesz bezpłatnie korzystać z własnego serwisu internetowego i komercyjnego konta pocztowego. Publikacje w NPE są bezpłatne. Wystawiamy zaświadczenia o publikacji.
**********
Wyrazy z "h":
Znamy różne zawody: marynarz, lekarz, hutnik.Na haku wisi huśtawka, a w ogrodzie wisi hamak.Halinka jeździ na hulajnodze, którą dostała od druha.Każdy z nas powinien mieć w kieszeni chusteczkę.
Zapadł chłodny wiosenny zmierzch. Słońce schowało się za chmury.W chacie na strychu słychać chrząszcza. Hania i Henio chętnie szykują kolację w kuchni. Henio kroi chleb, smaruje masłem, a Hania nakłada wędliną i chrzanem.
Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy 5
Tematyka programowa: Ortografia: zasady pisowni wyrazów z h i ch.
Temat: Kiedy pisać h, ch ? - Lekcja dziś odpowiedź da!
Cele lekcji:
- przypomnienie i utrwalenie zasad ortograficznych;
- poznanie zestawu wyrazów z h, których pisownię należy zapamiętać;
- łączenie wiadomości ortograficznych z gramatyką i ćwiczeniami słownikowymi;
- kształcenie umiejętności poprawnego pisania poznanych wyrazów z ch i h;
- wyrabianie nawyku prawidłowej pisowni wyrazów i eliminowanie błędów ortograficznych;
- wdrażanie do dbania o poprawność ortograficzną języka ojczystego.
Metody nauczania:
- ćwiczeń praktycznych;
- poszukująca.
Formy pracy:
- zbiorowa;
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Przygotowane karty pracy, słowniki ortograficzne, książka W.Gawdzika „Ortografia na wesoło”.
Tok lekcji:
I. Czynności organizacyjne.
II. Podanie i zapis tematu. Uświadomienie celów lekcji (na podstawie ćwiczeń poszukujemy zasad pisowni wyrazów z ch i h i przyswajamy słownictwo).
III. Opracowanie tematu
Odczytanie wiersza z książki Witolda Gawdzika „Ortografia na wesoło”, wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów.
„Kłopotliwe samo h
Dość szczególną skłonność ma;
Lubi „hałaśliwe” słowa:
huk, harmider, hałasować,
heca, hurmem, hej, hop, hura,
hola, horda, hejnał, hulać,
hasaæ, halo, hop, wataha ...
W tych wypadkach się nie wahaj!”
Zasada ortograficzna:
H piszemy w hałaśliwych słowach.
Oprócz: cha,cha! ach! ech! och!
2. Ćwiczenie 1
Dopisz wyrazy pokrewne, w których zachodzi oboczność z h
wahać się - waga
druh - drużyna
błahy - błazen (człek z błahych postępków znany)
wataha - watadze
H piszemy, gdy w wyrazach pokrewnych zachodzi wymiana na g, z, ż, dz.
3. Ćwiczenie 2
Przepisz podane rzeczowniki i dopisz w punkcie:
a. pokrewny czasownik w bezokoliczniku;
b. pokrewny przymiotnik rodzaju męskiego.
honor a. honorować b. honorowy
harmonia harmonizować harmonijny
hałas hałasować hałaśliwy
hańba hańbić haniebny
hodowla hodować hodowlany
handel handlować handlowy
hamulec hamować hamowany
haft haftować haftowany
hol holować holowany
Wyrazy z h nieobjaśnionym - wyrazy do zapamiętania.
4. Ćwiczenie 3
Przepisz podane niżej wyrazy i dopisz po jednym wyrazie uzasadniającym pisownię ch (wymianą na sz)
uciecha - ucieszyć
mucha - muszka
ucho - uszko
zawierucha - zawieruszyć
ruchliwy - ruszyć
cichy - cisza
głuchy - głusza
suchy - susza
kruchy - kruszyć się
Ch piszemy wtedy, gdy w wyrazach pokrewnych wymienia się na sz.
5. Ćwiczenie 4
Z podanych niżej przymiotników i rzeczowników z ramki utwórz związki frazeologiczne.
puch mech mnich pech
strych loch strach gmach
zuch piach Wierch
biały puch pobożny mnich
żółty piach zagracony strych
zielony mech murowany gmach
szczególny pech przeraźliwy strach
grzeczny zuch Kasprowy Wierch
głęboki loch
Ch piszemy w zakończeniach wyrazów. WYJĄTEK: druh
6. Ćwiczenie 5
Przepisz podane niżej wyrazy w punkcie:
a. rzeczowniki b. czasowniki
schorować się, schody, schować, schemat, schadzka, schodzić, schab, schron, schudnąć, schorzenie, schronisko, scharakteryzować
a. schody b. schorować się
schemat schować
schadzka schodzić
schorzenie schudnąć
schab scharakteryzować
schron
schronisko
Ch piszemy po spółgłosce s.
IV. Synteza i wnioski do tematu
Zebranie wszystkich zasad ortograficznych pisowni wyrazów z ch i h.
V. Ćwiczenia utrwalające
Ćwiczenie 6
Uzupełnij diagram:
1. narząd słuchu
2. czasownik od rzeczownika „wahadło”
3. inaczej harmider
4. silna wichura
5. suma wypłacana np. lekarzowi za wizytę
6. zdrobnienie od „schodów”
7. człowiek, który się wszystkiego boi
8. główna postać jakiegoś utworu
9. przewodniczący drużynie harcerskiej
1 U C H O
2 W A H A Ć
...
wiolka1238