15.doc

(31 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA 7-LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH DLA 7-LATKÓW

 

Prowadzący: Martyna Kantor

 

Temat: „Kolorowe motyle”- utrwalenie wiadomości o mieszkańcach łąki. Praca plastyczna „Kolorowe motyle” – wykonanie motyli poprzez symetryczne odbicie barwnych plam z użyciem farb plakatowych metodą mokre na mokrym.


CEL OGÓLNY: Rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej. Rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem.


CELE OPERACYJNE:

- śpiewa i ilustruje ruchem tekst piosenki w zabawie integracyjnej

- kojarzy opis słowny zagadki z elementem ilustracji łąki

- poznaje efekt symetrycznego odbicia plam (poprzez złożenie kartki) oraz efektu wymieszania kolorów

- rozbudza wyobraźnię i pomysłowość (zaznaczenie konturów motyla, wymyślenie nazw)

-dba o estetykę pracy plastycznej

-potrafi utrzymać piórko w locie poprzez prawidłowy oddech

-reaguje na pauzę w muzyce –bezruch- w czasie zabawy ruchowej


METODY:
-podająca: rozmowa, polecenie, objaśnienie, prezentacja, polecenie\

-waloryzująca: ekspresja ruchowa, plastyczna, muzyczna

-operacyjna: praktyczne działanie, zagadki


FORMY:
-indywidualna
-zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagranie muzyczne, piórka, złożona na pół kartka papieru, farby plakatowe, gąbka, kubek z wodą, pędzel.


PRZEBIEG:
1.Zabawa integracyjna „Krasnoludek” z podkładem muzycznym. Dzieci poruszają się w kole, śpiewają piosenkę i ilustrują ruchem jej treść.


2.Zagadki słowne o mieszkańcach łąki.

Biedronka -lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce kropka przy kropce;

Motyl - wszędzie piękne , kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko;

Ślimak - wolno, wolniutko chodzi po świecie i własny domek nosi na grzbiecie;

Kwiaty - kolorowe, pachnące rosną na zielonej łące;

Pszczoły - ledwie błyśnie słonce złote, słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite…;

3.Zabawa ruchowa „Motyle” z elementem oddechowym i podkładem muzycznym. Każde dziecko otrzymuje naturalne ptasie piórko i dmucha, tak aby utrzymywało się w powietrzu. Dmucha w piórko w trakcie muzyki, kiedy następuje pauza w muzyce-stoi w bezruchu.


4.Praca plastyczna "Kolorowe motyle"- wykonanie motyli poprzez symetryczne odbicie barwnych plam z użyciem farb plakatowych metodą mokre na mokrym.

a)      Nauczycielka tłumaczy sposób wykonania motyli poprzez zmoczenie całej powierzchni kartki za pomocą gąbki, a następnie nałożenie farb z jednej strony kartki i złożenie jej na połowę. Dzieci obserwują zaskakujący efekt symetrycznego odbicia barwnych plam.

b)     Dzieci zaznaczają pędzelkiem kontury motyli, domalowują tułów, głowę, czułki itp.             

c)      Gdy motyle schną , dzieci wymyślają nazwę dla swojego motyla.

d)     Po wyschnięciu Nauczyciel umieszcza kolekcję „kolorowych motyli na klasowej gazetce.

 

5. Zakończenie zajęć, dzieci porządkują swoje miejsca pracy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin