Batowski H. - Z polityki międzynarodowej XX wieku.doc

(2887 KB) Pobierz

Henryk  Batowski

Z POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ XX WIEKU

Wybór studiów z lat 1930—1975


©  Copyright by Wydawnictwo Literackie, Kraków 1979


SPIS TREŚCI

 


IOTEKA H«uk

Projekt obwoluty

Elżbieto Kotączfcoioska-łYajłczufc

Redaktor techniczny Maria Banach

Printed in Poland

Wydawnictwo Literackie, Kraków 1979

Wyd. I. Nakład 3000 + 283 egz. Ark. wyd. 33,5

Ark. druk. 29 + 0,5 ark. ilustr.

Papier druk. mat. kl III, 61 X 86 cm, 70 g

Oddano do składania 27 I 1978

Podpisano do druku l lutego 1979 r.

Druk ukończono w lutym 1979 r.

Zam. nr 262/78 E-14-161. Cena zł 100.—

Drukarnia Narodowa, Zakład nr 6, Kraków, ul. E. Orzeszkowe] 7.

ISBN 83-08-00113-0


PRZEDMOWA    ................         7

Część pierwsza: CZESI I SŁOWACY

Unda czesiko-słowacka w roku 1918 .........       10

Cześć druga: PROBLEMY BAŁKAŃSKIE

Niepowodzenie Ligi  Bałkańskiej z  1912 roiku  ......       30

Czarnogóra a Liga Bałkańska z 1012 roku .......       40

Konferencja   bałkańska     ............       52

Ruch wszeehfoałkańsfci i różna aspekty stosunków miedzyfoałkań-skich  w  przeszłości      .............       64

Związki     albańsko-włoslkie     ...........       69

Rozpad Porozumienia  Bałkańskiego (1939—1946)    .....       84

O sojusz bałkański w roku 1941 ..........     101

Część trzecia: CIEŚNINY I MORZE CZARNE

Cieśniny tureckie 1911—1936 ...........     116

Państwa czarnomorskie od roku 1871 do dzliś ......     133

Część czwarta: AUSTRO-WĘGRY I ICH DZIEDZICTWO

Tnzy     trializmy      ..............     144

Plany nazMoru Monarchii Austro-^Węgierskiej podczas pierwszej

wojny światowej     ..............     153

Konflikty  narodowe w  państwach sukcesyjnych  .....     164

Cześć piąta: POLSKA POLITYKA ZAGRANICZNA 1918-^1939

Polacy wobec zjednoczenia Niemiec .     .     .     .     .     .     .     .    .   . 176

Linia  Curzona  a  była  Galicja  Wschodnia  .......     186

Ze stosunków  polsko-słowaokich  w okresie   1931—>1939  .     .     .     194 Rumuńska podróż BeCka w październiku  1938 roku ....     211

Podpisanie układu polsko-łwytyjskiego z 25 „sierpnia 1939 r. .     .     228 Stosunki  polsko-tarytyjskie w  jesieni  1939 r.  ......     242

Część szósta: DWIE WOJNY ŚWIATOWE

1914 i 1939 — analogie dyplomatyczne ........     262

Między dwiema wojnami, 1919—1939      ........     276


SPIS TREŚCI

 


PRZEDMOWA

Dyplomacja USA wobec wydarzeń w Europie Środkowej w la­tach    1938—1939      ..............     295

Skandynawia — (neutralność za wszelką cenę ......     307

Tafe zwane „księgi kolorowe" z r. 1939/40 i zawarte w nich mate­riały dotyczące Polski .............     315

Projekt drugiego frontu na Bałkanach we wrześniu 1939 .     .     .     332 Wolna Francja a Europa Środkowa 1940—1945 .     .     .     .     . ,   .     341

Wydarzenia i przemiany w Europie środkowo-wsohodniej w ro­ku     1944      ................     351

PRZYPISY    .................      361

INDEKS NAZWISK       ..............     445

SPIS ILUSTRACJI     ...............     463


Tom niniejszy zawiera wybór artykułów ogłaszanych w periody­kach naukowych w latach 1930—1975. Wszystkie one dotyczą Za­gadnień polityki międzynarodowej XX wieku, ujętych historycznie; z tego ostatniego względu w niektórych wypadkach okazało się nie­zbędne cofnięcie ram czasowych do końcowych dziesięcioleci wieku XIX. Artykuły omawiają stosunki międzynarodowe w ścisłym tego słowa znaczeniu, a więc nie tylko między państwami, . jakkol­wiek przewagę stanowią tu rozważania z zakresu historii dyploma­tycznej.

Z paruset pozycji, ogłaszanych w Polsce i wielu innych krajach na obu półkulach, po polsku i w językach obcych, wybrano takie, które swoim zestawieniem mogą scharakteryzować rozwój zaintere­sowań autora w okresie blisko półwiekowej pracy na niwie histo­rii powszechnej. Wchodzą więc w grę sprawy sąsiadów, przede wszy­stkim południowych i zachodnich, dzieje Europy środkowej i Pół­wyspu Bałkańskiego, różne problemy polskiej polityki zagranicznej w dwudziestoleciu oraz zagadnienia dyplomatyczne obu wojen świa­towych.

Bogactwo przypisów, zawierających przede wszystkim informa­cje bibliograficzne, ma służyć tym wszystkim, których lektura ja­kiegoś artykułu może zachęci do podejmowania dalszych badań w danym zakresie. Temu samemu celowi mają służyć informacje źródłoznawcze.

Wiele szczegółowych kwestii znajduje omówienie w artykułach, które w swoim czasie, gdy się ukazywały, miały charakter pio­nierski w historiografii polskiej (dotyczy to głównie zagadnień bał­kańskich, którym autor poświęcał stosunkowo najwięcej, czasu i miejsca w siwych badaniach, awłaszcza w poprzedlmiich diziesięcio-leciach).

Jeżeli niektóre z 'artykułów w tym toimie zachęcą db podejmie-


PRZEDMOWA

 


Część pierwsza

CZESI I SŁOWACY

wania badań bardziej szczegółowych w zakresie historii dyploma­tycznej XX wieku, trud włożony w zestawienie tego tomu będzie wynagrodzony.

Kraków, grudzień 1976


UNIA   CZESKO-SŁOWACKA  W   H.   1918

11

 


UNIA CZESKO-SŁOWACKA W ROKU 1918

Gdy państwa centralne rozpoczęły z Rosją i Ukrainą rokowania pokojowe w Brześciu Litewskim, zaprotestowali przeciw temu ze­brani w Pradze 6 stycznia 1918 na tak zwanym Sejmie Generalnym krajów czeskich posłowie czescy do Rady Państwa i do rozpuszczo­nych sejmów krajowych. Prezes Związku Czeskiego1 poseł Stanek wypowiedział się pod adresem Słowaków:

Bracia Słowacy! Godzina wolności się zbliża i radujemy sdę' na myśl o chwili, gdy was będziemy mogli pozdrowić w ustawodawczym ciele nie­podległego państwa czesko-słowackiego.2

Była to już otwarta zapowiedź zupełnego zerwania z monar­chią habsburską i ataku na integralność Węgier. Jeszcze silniej uję­ła to deklaracja wydana przez plenum Sejmu Generalnego, podkre­ślająca prawo samostanowienia narodów, a zwłaszcza silnie ataku­jąca stosunek rządu węgierskiego do Słowaków. Zakończenie dekla­racji brzmi następująco:

Naród nasz domaga się niepodległości, opierając się na swym histo­rycznym prawie państwowym, a będąc przejęty pragnieniem, by w wol­nym współzawodnictwie z innymi wolnymi narodami, w swym suwe­rennym państwie, pełnię praw posiadającym, demokratycznym, sprawie­dliwym społecznie i zbudowanym na podstawie równości wszystkich swoich obywateli, w historycznych granicach swoich ziem i siedzib oraz swojej słowackiej gałęzi* — mógł się przyczynić do nowego wielkiego rozwoju ludzkości, opartego na wolności i braterstwie, przyznając w tym państwie mniejszościom narodowym pełne i równe prawa narodowe. Kierując się tymi zasadami protestujemy uroczyście przeciwko nie-uwzględnianiu prawa samostanowienia narodów przy pertraktacjach po­kojowych i żądamy, aby w myśl tego prawa" wszystkim narodom, a więc


i naszemu, był zapewniony udział i pełna swoboda w obronie swych praw na konferencji pokojowej. 4

Enuncjacja ta jest logicznym następstwem oświadczenia Związku Czeskiego w Radzie Państwa z 30 maja 1917 roku5, a idzie już o krok dalej przez zaznaczenie, że Czesi dążą do utworzenia państwa suwerennego, obejmującego i Słowaków, przy czym nie wspomina się o jakichkolwiek ograniczeniach suwerenności na rzecz ewen­tualnych więzów z dynastią i jej krajami austriackimi. Od ówcze­snego stanowiska, wypoiwiadajaoego się za federaiUEiaeiją monarchii habsburskiej, mamy tu krok dalej: doniosłe rozszerzenie postula­tów narodowych. Z deklaracji z 6 stycznia 1918 nie można wysnuć nawelt wniosku, by Czesi ipfagnęli widizieć swoje państwo choćby tyl­ko jako składnik jakiegoś związku państw, kierowanego przez Habs­burgów. Od tego punktu był już tylko krok do proklamacji fakty­cznej niepodległości.

Społeczeństwo w pełni popierało to stanowisko swoich parlamen­tarnych przedstawicieli. W Pradze odbyła się 13 kwietnia olbrzy­mia miatoifesftactja, na iktórej IłuJmy przysięgały w słolwaeh ułożonych przez wielkiego pisarza Jiraska, że wytrwają do końca w boju za swoje prawa — prawa „narodu czesko-słowackiego". W parę tygod­ni zaś później przemówiła i Słowaczyzna 6.

n

Nurtujące już dawno w masach robotników słowackich niezado­wolenie z powodu nędzy wojennej i braku praw politycznych wyła­dowało się na zgromadzeniu ludowym w Liptowskim Sw. Mikołaju (Liptovsky sv. Mikulaś) l maja 1918. Uchwalono tam następującą rezołuicję, ułożoną przez dna Srobara:

My, robotnicy, zorganizowani w Słowa kim Stronnictwie Socjalno--Demokratycznym, i obywatele Słowac/yzny, na publicznym zgromadze­niu ludowym w Liptowskim Sw. Mikołaju l maja 1918 po wysłuchaniu mówców przyjmujemy następującą rezolucję:

Już od czterech lat szalejąca wojna światowa zmusiła wszystkie narody świata, a wśród nich i węgierską gałąź szczepu' caeskoHSłowac-kiego (ceskoslovenskeho kmeńa) do poniesienia niesłychanych ofiar w ma­jątku, krwi i żywotach. Te bezgraniczne ofiary znosiliśmy i znosimy w przeświadczeniiu, że walczymy za sprawę sprawiedliwą i świętą: za największe dobra ludzkości, za jednakową wolność wszystkich klas wal­czących i narodów Monarchii Austro-Węgierskie j.


12

I. CZESI I SŁOWACY

13

UNIA CZESKO-SŁOWACKA W R.  1918

 


Jednakże z żalem stwierdzamy, że w tych swych nadziejach zawie­dliśmy sdę, ponieważ kierunek polityki władz, zagranicznej i wewnętrz­nej, idzie drogą antydemokratyczną, a rządy teraźniejsze używają wszy­stkich przeciwludowych przedwojennych metod, aby pozbawić masy ludu, znoszące największy ciężar tej wojny światowej, zasłużonych praw i wol­ności. Przeciwko temu wprowadzaniu w błąd i podstępnemu postępowa­niu kategorycznie protestujemy i żądamy:

1. Aby rządy skorzystały z każdej sposobności do zawarcia trwałego i sprawiedliwego pokoju, opartego na uczciwym rozwiązaniu wszystkich kwestii zagranicznych i wewnętrznych, pokoju, który nie dopuści do ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin