Odzywianie_Enzymowe(Edward_Howell)1988.doc

(1803 KB) Pobierz
ENZYME NUTRITION

Odżywianie Enzymowe

Koncepcja Enzymów Pokarmowych

Dr. Edward Howell

Tytuł oryginału: Enzyme Nutrition. Food Enzyme Concept

Z naukowym wsparciem Maynarda Murraya M.D.

 

Publikacja: Avery Publishing członek Penguin Putnam Inc.

 

UWAGA

Opisy procedur leczniczych i medycznych zawarte w niniejszej książce opierają się na wieloletniej praktyce, osobistym doświadczeniu oraz badaniach autora.  Ponieważ każda osoba oraz sytuacja jest unikalna, autor oraz wydawca namawia czytelnika aby zanim użyje jakiejkolwiek sugestii zawartej niniejszej książce, skonsultował się ze specjalistą, po to aby sprawdzić i pogłębić poprawność danego zagadnienia.

 

Wydawca nie namawia do używania jakiejkolwiek diety czy programu ćwiczeń, lecz ufa że informacje zawarte w niniejszej książce powinny być dostępne szerokiemu ogółowi.

 

Ponieważ ze sposobem leczenia związane jest mniejsze lub większe ryzyko popełnienia błędu, dlatego też ani autor ani wydawca nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek efekty uboczne lub konsekwencje spowodowane użyciem jakiejkolwiek sugestii, sposobu przyrządzania oraz procedur zawartych w niniejszej książce. Zatem czytelniku, jeżeli nie masz życzenia aby podejmować jakiegokolwiek domniemane ryzyko wystarczy z sugestii zawartych w tej książce nie korzystać. Radzimy jednak w tej materii nie wahać się i przedyskutiować z lekarzem lub inną osobą medycznie wykwalifikowaną sugestie zawarte w niniejszej książce. Poszukiwanie opinii innych osób jest oznaką dojrzałości, a nie bojaźni.

 

Howell, Edward, 1988

Enzyme Nutrition Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Copyright c 1985 by Edward Howell

 

 

 

 

Od Tłumacza

 

Odżywianie Enzymowe autorstwa Dr. Edwarda Howella jest kontynuacją wcześniejszej jego książki zatytułowanej The Status of Food Enzymes in Digestion and Metabolism. Obie opisują oddziaływanie na nasz organizm enzymów zawartych w surowej żywności oraz wykorzystywanie tych enzymów przez kultury pierwotne aż do czasów nam współczesnych. Dr. Howell dogłębnie wyjaśnia w jaki sposób termiczna obróbka pożywienia odziaływuje na enzymy zawarte w surowym pożywieniu oraz jakie to ma konsekwencje dla naszego zdrowia. Osobisty uraz Dr. Howella do używania promieniowania gama ( g) jako sposobu na konserwację żywności ma związek z tym że za jego czasów to promieniowanie było wykorzystywane również jako metoda diagnostyczno-terapeutyczna. O tym on sam wspomina pod koniec rozdziału piątego. Używanie tej metody również dla niego samego i innych lekarzy miało poważny i  długofalowy wpływ na stan zdrowia.

Do zagadnienia odżywiania enzymowego można dodać zjawisko Reakcji Mailarda, jej odmiany wysokotemperaturowej, w której wytwarzają się związki rakotwórcze na czele akrylamidem. Drugim zagadnieniem są witaminy, związki które są integralną cząstką funkcjonalnego kompleksu enzymowego. Witaminy wchodzą w skład enzymów w postaci koenzymów, kofaktorów lub grup prostetycznych niezbędnych do przeprowadzania różnorodnych reakcji enzymatycznych w ustroju żywym. Listę witamin i przykłady enzymów w których wbudowane są witaminy można znaleźć w podręcznikach do biochemii i enzymologii.

Wydawać by się mogło że Dr. Howell w tej książce glorifikuje surowe, niepasteryzowane mleko i jego przetwory, jednak tak nie jest. Wskazuje raczej na plusy i minusy pasteryzacji mleka, z jednej strony pasteryzacja niszczy enzymy, witaminy i inne składniki odżywcze w mleku, z drugiej zaś zmniejsza prawdopodobieństwo roznoszenia patogenów i wielu chorób odzwierzęcych, co ma miejsce przede wszystkim przy masowej, fermowej produkcji mleka. W odpowiedzi na to Dr. Howell w rozdziale siódmym podaje alternatywę na produkty pochodzenia zwierzęcego t.j. podkiełkowane lub moczone nasiona a zwłaszcza moczone orzechy które wartością smakową, kaloryczną i odżywczą przewyższają produkty pochodzenia zwierzęcego. Autor wskazuje na uprawę orzechów nie tylko w aspekcie dietetycznym ale również w aspekcie ekologicznym, a mianowicie, znacznie większe ilości orzechów i to orzechów uprawianych sposobem ekologicznym można uzyskać z jednego hektara powierzchni uprawnej niż produktów pochodzenia zwierzęcego uzyskiwanych sposobem intensywnym, sposobem szkodliwym ekologicznie. Dr. Howell podkreśla kilka przytłaczających faktów na korzyść orzechów i innych podkiełkowanych nasion t.j. znikome niebezpieczeństwo roznoszenia chorób odzwierzęcych i innych patogenów, łatwość przechowywania nasion oraz wysoka wartość odżywcza podkiełkowanych nasion. To są właśnie te pozytywne cechy, cechy wręcz niezastąpione w zdrowym sposobie odżywiania się.

W następnych fragmentach książki Dr. Howell nawołuje do zwiększania nakładów na badania w zakresie terapii enzymowej, w terapii która wielokrotnie potwierdziła swoją skuteczność w leczeniu różnorodnych chorób, zwłaszcza chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych, schorzeń które obecnie stają się coraz większą, globalną plagą nękającą większość narodów i grup etnicznych.

W niniejszym tłumaczeniu szczegóły dotyczące pozycji literaturowych zostały w większość uzupełnione,  w niektórych przypadkach dodano alternatywne, uzupełniające pozycje, natomiast niewielu przypadkach szczegółów pozycji nie udało się ustalić z powodu zbyt małej ilości danych bibliograficznych zawartych w oryginale.

 

Aleksander A. Kwiatkowski

 

 

Spis treści.

Przedmowa Linda Clark, M.A.

Wstęp, Stephen Blauer

Rozdział 1. Wprowadzenie do Odżywiania Enzymowego.

Rozdział 2. Enzymy dodają życia

Rozdział 3. Prywatne życie enzymów

Rozdział 4. Dwa ważne odkrycia

Rozdział 5. Fatalny proces

Rozdział 6. Zrobić tak aby enzymy pracowały dla nas

Rozdział 7. Surowa żywność – mało znane fakty

Rozdział 8. Enzymy na ratunek: mistyczna głodówka.

Rozdział 9. Lipaza a serce

Dodatek A: Enzymy, gleba i rolnictwo

Dodatek B: Wkład naukowy, Maynard Murray, M.D.

O Doktorze Edwardzie Howellu

Bibliografia

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEDMOWA

 

Jako naukowiec, reporterka, autorka ponad 20 książek na temat żywienia, zdrowia oraz pokrewnych dziedzin mam zaszczyt  przedstawić państwu Koncepcję Enzymów Pokarmowych w ten sam sposób jak zrobił to Dr. Edward Howell w niniejszej książce. Oto stało się: mój własny wstęp w tej wspaniałej książce. Czytałam wywiad z Dr. Howellem o enzymach pokarmowych zamieszczony w Healthview Newsletter, opublikowany w Charlottesville, Wirginia. Ten wywiad był tak imponujący że poprosiłam edytora o pozwolenie napisania artykułu na temat Dr. Howella oraz o enzymach pokarmowych w magazynie Let’s LIVE, którego osobiście jestem współedytorem. Po otrzymaniu pozwolenia napisałam artykuł w czerwcowym numerze 1977 Let’s LIVE. Odzew czytelników na ten artykuł opisujący jak enzymy zawarte w surowej żywności mogą wspomagać nasze zdrowie i przedłużać życie był tak duży że edytorzy tego magazynu stwierdzili: „ten artykuł spowodował taki ogrom komentarzy, najprawdopodobnie najwięcej ze wszystkich dotychczasowych artykułów w całej historii magazynu Let’s LIVE.” Jestem pewna co do potencjalnych możliwości enzymów zawartych w codziennej diecie, tak jak to wyjaśnia Dr. Howell w swej książce Odżywianie Enzymowe. Obecnie z powodu wielu próśb od stałych oraz nowych nabywców subskrypcji którzy słyszeli na temat enzymów pokarmowych, ten artykuł został opublikowany jeszcze raz we wrześniowym numerze 1980 magazynu Let’s LIVE. Dotychczas t.j. od momentu napisania tego artykułu z czerwca 1977 roku, jedynymi źródłami informacji były the Healthview Newsletter oraz magazyn Let’s LIVE. W tym czasie zasugerowano Dr. Howellowi aby napisał nawą książkę na ten temat. Wielu badaczy oraz lekarzy pisało do mnie pytając o więcej informacji oraz o adres Dr. Howella który jeszcze wtedy nie ukończył tej książki. Wreszcze ta książka została skończona, a pełna opowieść o tym jak enzymy mogą pomóc człowiekowi (jak również  innych gatunkom) została nareszcze ujawniona.

 

Zawarta tutaj informacja jest nowym dodatkiem do wiedzy o odżywianiu oraz wiedzy o lepszym zadbaniu o nasze zdrowie, teraz ten przekaz jest już w zasięgu ręki badaczy, lekarzy oraz dostępny dla nas, szerokiemu ogółowi.

 

Linda Clark, M.A.

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

Na początku 20 wieku Kazimierz Funk odkrył niezaprzeczalną rolę witamin dla zdrowia oraz dla ludzkiego odżywiania. Kilka lat później badacze uświadomili sobie nieznaną rolę minerałów oraz pierwiastków śladowych dla zdrowia. I ponownie, wyobrażenie o zdrowym odżywianiu weszło w nowy wymiar. Niniejsza książka jest próbą wyciągnięcia na światło dzienne jednego z najważniejszych odkryć w dziedzinie odżywiania od czasu odkrycia witamin, minerałów oraz pierwiastków śladowych, a najprawdopodobniej jest jedynym rozwiązaniem naszego obecnego kryzysu zdrowotnego t.j. enzymów pokarmowych (enzymów zawartych w surowym pożywieniu). Badania nad enzymami pokarmowymi w odżywianiu oraz dla zdrowia ludzkiego były przysłowiową solą w oku dla badaczy oraz żywieniowców. Ponieważ enzymy operują na dwóch poziomach chemicznym i biologicznym, lecz nauka nie jest w stanie zmierzyć lub z syntetyzować funkcjonującego enzymu, jego energii biologicznej lub (jak kto woli) energii życia.

Ta biologiczna siła jest sercem każdego enzymu. Różnorodne nazwy t.j. energia życia, siła życia, principium życia, witalność, siły witalne, moc oraz energia nerwu były oferowane aby opisać energię. Bez energii życia w enzymach nie bylibyśmy niczym innym jak stosem nieożywionych substancji chemicznych t.j. witamin, minerałów, wody oraz białek itp. W obu przypadkach, a mianowicie w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oraz leczeniu enzymy i tylko enzymy wykonają faktycznie takie zadanie. One są tym, co zwie się w metabolizmie ustrojową siłą roboczą.

Książka Odżywianie Enzymowe podkreśla to co każdemu z nas zostało dane w ograniczonej ilości od samego poczęcia t.j. ustrojowe zasoby enzymowe. Te zasoby podobnie jak zapasy enrgetyczne w nowej baterii/akumulatorze mają określony czas trwania. Im szybciej zużyjemy nasze zasoby enzymowe tym krótsze będzie nasze życie. Znaczące ilości zasobów enzymowych są bezużytecznie marnowane w ciągu naszego życia. Nawyk kucharzenia, termicznej obróbki żywności, spożywania wysokoprzetworzonej żywności naszpikowanej chemikaliami; używanie alkoholu, narkotyków, medykamentów oraz wszelkiej maści pokarmowego badziewia wszystko to wysysa z nas niesamowite ilości enzymów z tego ograniczonego przecież magazynu. Częste przeziębienia, stany gorączkowe oraz ekspozycja na ekstremalne temperatury również opróżniają nasze enzymowe zasoby. A nasz ustrój w tak osłabionym stanie, wyzuty z enzymów jest pierwszym celem dla nowotworów, nadwagi, chorób serca oraz inny zwyrodnień. Długość tak znieważonego żywota kończy się tragicznie, kończy się zejściem śmiertelnym już w wieku średnim.

Zamiarem niniejszej książki jest edukacja badaczy, aktywistów d/s zdrowia oraz pozostałych ludzi o enzymowej teorii którą Dr. Howell nazywa Koncepcją Enzymów Pokarmowych. Obok jego książki „The Status of Food Enzyme in Digestion and Metabolism jest pierwszą znaczącą próbą naukową aby potwierdzić niezbędność surowej żywności w odżywianiu człowieka. Tutaj on (Howell) opowiada nam co to są enzymy, w jaki sposób utrzymują nas przy życiu oraz o konsekwencjach obecnej wyzutej z enzymów pokarmowych komercyjnej diecie. W przystępny dla czytelnika sposób Dr. Howell odsłania ułomne próby nowoczesnej medycyny w celu leczenia choroby oraz niepowodzeń w rozwiązywaniu pierwotnej przyczyny tego problemu. Dr. Howell stwierdza że wiele, jak nie wszystkie choroby zwyrodnieniowe na które cierpią ludzie oraz zejścia śmiertelne nimi wywłołane są wynikiem nadmiernego używania termicznie zniszczonej oraz wysokoprzetworzonej żywności, żyeności pozbawionej enzymów. Spośród miliardów dolarów przeznaczonych na badania dla uniwersytetów oraz prywatnych ośrodków wydaje się zadziwiające że przyczyna naszego obecnego kryzysu zdrowotnego może być tak jasna i prosta. Zarówno badacz oraz zwykła osoba, która czytała niniejszą książkę powinna respektować wniosek Dr.Howella oraz setki innych badaczy wspomagających jego wnioski z dziedziny żywienia człowieka, chorób zwyrodnieniowych oraz ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin