UZDROWISKAa1.doc

(33 KB) Pobierz
Istnieją liczne kryteria klasyfikacji uzdrowisk, np

Istnieją liczne kryteria klasyfikacji uzdrowisk, np. ze względu na posiadane tworzywa lecznicze i położenie fizjograficzne rozróżnia się uzdrowiska: zdrojowe (wody lecznicze), borowinowe i klimatyczne, uzdrowiska nizinne (do 200 m n.p.m.), podgórskie (do 400 m n.p.m.), górskie (400–800 m n.p.m.), wysokogórskie (powyżej 800 m n.p.m.). W Polsce, poza 37 uzdrowiskami istniejącymi od dawna, wyodrębnia się jeszcze 25 miejscowości spełniających niektóre warunki określone w ustawie z 1966 roku o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym.

 

Ciechocinek charakteryzuje bardzo korzystny dla funkcji leczniczo-wypoczynkowej klimat. Jego istotne elementy to o wysoka średnia temperatura roczna, stosunkowo duża liczba słonecznych dni, niewielkie opady, niezbyt silne wiaty, wreszcie mała wilgotność powietrza. Można go określić jako klimat nizinny, łagodnie odczuwany przez organizm człowieka. Tak więc Ciechocinek posiada idealne warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym.

 

Gmina położona jest na obszarze Płaskowyżu Nałęczowskiego, w miejscu o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu przeciętego dolinami rzek Bystrej i Bochotniczanki. Na zboczach obu dolin rozwinęły się liczne parowy i wąwozy lessowe porośnięte bogatą roślinnością.

Nałęczów leży w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasto zostało wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego, jako zespół architektoniczno-krajobrazowy.

Nałęczów to uzdrowiskowe miasteczko na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego położone na trasie prowadzącej do Lublina. Osada do 1772 r. zwana Bochotnicą swoją popularność zawdzięcza leczniczym źródłom wapienno – żelazistym odkrytym pod koniec XVIII w. na terenie parku Małachowskich – ówczesnych właścicieli Nałęczowa, którym miasteczko zawdzięcza swą nazwę od herbu Stanisława Małachowskiego – Nałęcz.

 

Do jednego z pięciu tutejszych sanatoriów przyjeżdżają pacjenci po transplantacji serca. Nową atrakcją jest jaskinia solna - pierwsza w Polsce komora klimatyczno-inhalacyjna. Prowadzi się w niej terapię, symulując warunki zbliżone do naturalnych.

 

Lądek zdrój

to jedno z najstarszych uzdrowisk 
w Polsce, wymieniony jest również w gronie 
najstarszych uzdrowisk europejskich. 
To już ponad 750 lat jak wykorzystywane 
są lądeckie wody termalne. 
Uzdrowisko położone jest we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej w dolinie rzeki Białej Lądeckiej na zboczach i u podnóża Gór Złotych 
na wysokości 410-485 m n.p.m.

 

Rabka

 

.Jest to jedyne w Polsce uzdrowisko w całości nastawione na leczenie dzieci. Górski klimat szczególnie sprzyja małym astmatykom i alergikom. Ponadto leczy tu się cukrzycę, choroby skóry i choroby układy krążenia.

 

Augustów

Miasto na Równinie Augustowskiej położone nad rzeką Netta na wysokości 130 m.n.p.m

Znajduje się na Pd-zach skraju puszczy augustowskiej pomiedzy trzema jeziorami Necko,Białe,Sajno.Jedną z największych zalet Augustowa jest specyficzny klimat na który wpływa otaczające miasto lasy sosnowo świerkowe.Jest on łagodny nizinno-środlesny i przyjeziorny.

 

Każdy rodzaj wody mineralnej powstaje w sposób i w warunkach nieco odmiennych.
Solanki powstają w wyniku ługowania złóż soli kamiennej lub skał osadowych pochodzenia morskiego.
Szczawy powstają z wód podziemnych przez nasycenie CO2,w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, najczęściej w procesach wulkanicznych, ale również ze skał wapiennych w procesach chemicznych, a także w sąsiedztwie złóż torfowych lub węgla brunatnego, gdzie w wyniku reakcji chemicznych uwalnia się CO2 w formie pęcherzyków zwanych mofetami(np. w Kudowie).
Wody siarczkowo- siarkowodorowe powstają w głębi ziemi przez saturowanie siarkowodorem wód o małej mineralizacji, zwłaszcza z kwaśnym jej odczynem, najczęściej w wyniku wietrzenia i rozpuszczania gipsów i anhydrytów. Duże ilości H2S wyzwalają się w ekshalacjach wulkanicznych.
Wody radoczynne powstają przez nasycenie wód podziemnych radonem, wydzielającym się ze skał zawierających rad powstały z uranu.
Wody termalne powstają albo z wód infiltracyjnych słabo zmineralizowanych, które mają kontakt z warstwami skał aktywnymi wulkanicznie lub też wysoko zmineralizowanych, pochodzących z dużej głębokości ziemi, np. solanki termalne. (źródło 22)

 

 

 

Polska oferta turystyczna wzbogaciła się niedawno o "farmy piękności", instytuty SPA i ośrodki odnowy biologicznej. W Polsce takich placówek jest kilkanaście, a wszystkie gwarantują europejski standard usług.

Atrakcją turystyczną stają się również gabinety stomatologiczne i kliniki chirurgii kosmetycznej.

W 2004 r. przyjechało do Polski o 20% więcej turystów niż w 2003. Najnowsze statystyki potwierdzają, że wraca moda na Polskę.

 

 

Polskie uzdrowiska i gabinety lekarskie masowo odwiedzane są przez Niemców. Skandynawowie upatrzyli sobie Podlasie. Niemcy, Holendrzy i Anglicy coraz częściej przyjeżdżają do Polski na weekend

 

Turystyka uzdrowiskowa w Polsce jest jednym z priorytetowych produktów markowych skierowanych na rynki zagraniczne. Posiadając bogate walory naturalne z właściwościami leczniczymi, źródłami wód mineralnych, mikroklimatem itp., obszar Polski niewątpliwie wyróżnia się pod tym względem wysoką atrakcyjnością    i konkurencyjnością na tle Europy.

 

Dziś w polskich uzdrowiskach leczą się nie tylko emeryci i dzieci. Coraz więcej młodych i zdrowych ludzi szuka tu ukojenia od wielkomiejskiego zgiełku. Pobyt w spa lub ośrodku odnowy biologicznej, perełkowe kąpiele, baseny z glinką, okłady fango, bicze szkockie i spacery wśród wypielęgnowanej zieleni stały się bardzo modne. Polskie uzdrowiska kuszą cenami obcokrajowców. Dla Anglików, Francuzów, Włochów, Niemców czy Skandynawów jest tu po prostu tanio.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin