Organizacje NGO- watro wiedzieć na egzamin.doc

(50 KB) Pobierz

Jedną z najbardziej znanych i skutecznie działających europejskich organizacji humanitarnych są "Lekarze Bez Granic" (MSF). Ta międzynarodowa organizacja pozarządowa utworzona została w 1971 r. przez grupę francuskich lekarzy. Nazwę swą zawdzięcza przekonaniu założycieli, że wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej i że to prawo jest ważniejsze niż granice państwowe. Wśród wielu wyróżnień, jakie Lekarze Bez Granic otrzymali za swoje działania, najgłośniejszym była Pokojowa Nagroda Nobla w 1999 r.

MSF składa się z wolontariuszy oraz stałych pracowników i jest sponsorowana przez osoby prywatne, organizacje non-profit, firmy i rządy. Jej pięć głównych ośrodków znajduje się w Belgii, Hiszpanii, Francji, Holandii i Szwajcarii.

Lekarze Bez Granic działają w ponad 80 państwach całego świata, w szczególności w krajach Trzeciego Świata oraz krajach ogarniętych wojną. MSF zapewnia pomoc lekarską w przypadkach nagłych, takich jak działania zbrojne, epidemie, klęski żywiołowe. Często lekarze ryzykują życiem, żeby zaopiekować się chorymi w strefach walk, które przedstawiciele innych organizacji opuścili ze względu na własne bezpieczeństwo, np. w Iraku. Lekarze Bez Granic często protestują na forum ONZ przeciw zbrodniom wojennym w imieniu ludności pozbawionej własnej reprezentacji, np.: Czeczenii, Kosowa. 
Organizacja udziela również pomocy medycznej w przypadkach endemii - czyli stałego występowania określonej choroby zakaźnej lub niezakaźnej wśród ludności ograniczonego terenu. MSF walczy z gruźlicą, śpiączką, malarią, żółtą febrą, odrą, cholerą, zapaleniem opon mózgowych, AIDS. Ekipy MSF niosą także pomoc medyczną w obozach dla uchodźców, np.: w Sudanie, Czeczenii. Od niedawna MSF zajmuje się pomocą dla ludzi najbiedniejszych, najgorzej traktowanych, niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, starych i bezdomnych w krajach byłego Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, m.in.: w Armenii, Rosji i Rumunii.

Pracownicy organizacji oraz wolontariusze stawiają na skuteczność i stosują niekonwencjonalne sposoby niesienia pomocy, o ile zachodzi taka potrzeba. Przykładem może być przeprowadzona w ciągu ostatnich pięciu miesięcy akcja leczenia malarii w południowym Sudanie. Ekipy MSF miały problem z dotarciem samochodami do chorych w regionie zalanym całkowicie przez wyjątkowo obfite opady związane z porą deszczową. Stworzono więc "ruchome kliniki" złożone z dwóch osób - pielęgniarza i asystenta, którzy przemieszczali się na?rowerach. Wyposażenie zespołu składało się ze sprzętu diagnostycznego oraz leków umożliwiających udzielenie pomocy 400 chorym w ciągu 4-5 dni.

W sumie powstało 15 ekip, które w czasie swoich przejazdów przez osady niosły pomoc setkom ludzi. W ten sposób objęto leczeniem prawie 50 tys. osób. 
 
 
 
 
 

Porwane pracownice organizacji Lekarze bez Granic

Środa, 26 grudnia 2007 (10:22)

Dwie hiszpańskie pracownice organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic zostały w środę porwane w Somalii - poinformowali przedstawiciele lokalnych władz.

Do porwania doszło w mieście Bosasso, w położonym na północy kraju rejonie Puntland. Rejon ten jest znany z dokonywanych tam często pirackich napadów na statki oraz z przemytu ludzi do sąsiedniego Jemenu. Działa tam również islamska partyzantka. Podczas walk z wojskami rządowymi, tylko w tym roku, zginęło kilka tysięcy osób. Według ocen ONZ, Somalii zagraża najgorszy w Afryce kryzys humanitarny.

Somalia nie ma skutecznie działającego rządu od roku 1991, gdy dyktator generał Mohamed Siad Barre został obalony przez lokalnych watażków, którzy następnie rozpoczęli walkę między sobą. Od tego czasu w konflikcie w tym kraju śmierć poniosło co najmniej 300 tys. ludzi.

Greenpeace – międzynarodowa organizacja pozarządowa, została założona w roku 1971 w Vancouver w Kanadzie by przeciwstawić się amerykańskim próbom jądrowym na Alasce. Obecnie organizacja ta działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Greenpeace jest globalną organizacją, której siedziba główna (Greenpeace International) znajduje się w Amsterdamie. Greenpeace posiada 28 biur i prowadzi działalność w 42 krajach na całym świecie. Organizacja finansowana jest całkowicie przez indywidualnych darczyńców. Są to głównie sympatycy, lecz są to też organizacje charytatywne. Greenpeace nie przyjmuje pieniędzy od firm i rządów, co ma gwarantować jej niezależność. (Współzałożyciel Greenpeace Patrick Moore)

Działania Greenpeace ukierunkowane są na: 
 
1) ochronę fauny i flory morza (przeciwdziałanie tępieniu wielorybów, fok, delfinów i in. gatunków, oraz zapobieganie skażeniu, przez zatapianie odpadów komunalnych i przemysłowych, wód mórz i oceanów), 
 
2) ochronę środowiska naturalnego przed skażeniem radioaktywnym oraz działaniem innych toksyn  
 
3) propagandę na rzecz stworzenia odpowiedniego systemu prawa międzynarodowego zapobiegającemu wyniszczeniu lasów, szczególnie tropikalnych, 
 
4) przeciwdziałanie broni jądrowej - testom i jej stosowaniu, 
 
5) ochronę atmosfery przed zanieczyszczeniami chemicznymi, 
 
6) szukanie nowych niekonwencjonalnych źródeł energii.

Organizacja Greenpeace zajmuje się największymi problemami ekologicznymi, głównie przez organizowanie (często kontrowersyjnych) akcji bezpośrednich, które sprawiają, iż dany problem dostrzegany jest przez społeczeństwo. Dzięki temu wzbudzana jest dyskusja w społeczeństwie prowadząca do zmian.Greenpeace przeprowadza pokojowe akcje informacyjne poparte przez naukowe badania i analizy. Pod banderą Greenpeace pływa kilka jednostek, wykonujących zadania w obronie naturalnego środowiska.

NIEKTÓRE SPOŚRÓD 
NAJWAŻNIEJSZYCH OSIĄGNIĘĆ GREENPEACE'U

1971:

Po pierwszej akcji Greenpeace'u rząd USA zakazał prowadzenia testów nuklearnych na wyspie Amczitka w stanie Alaska.

1975:

Francja zakończyła prowadzenie testów atmosferycznych na Południowym Pacyfiku po protestach Greenpeace'u.

1978:

Działania Greenpeace'u powstrzymały rzeź foki szarej na Orkadach.  

Kangury

W październiku 1982 roku rozpoczęła się nowa kampania Greenpeace'u skierowana przeciwko komercyjnym polowaniom na kangury. Pięć gatunków jest zabijanych w Australii z przeznaczeniem na rynek wewnętrzny, a następne pięć stanowi ważny artykuł eksportowy. 

1983:

Działania Greenpeace'u ujawniły proceder składowania odpadów radioaktywnych w oceanach. Konwencja Londyńska wprowadziła moratorium zakazujące tego rodzaju działań.  

Żółwie

Kampania Greenpeace'u mająca na celu ochronę żółwi, która rozpoczęła się od kilkuosobowego patrolu na Florydzie, przekształciła się w 1984 roku w międzynarodową akcję obejmującą przynajmniej 10 krajów karaibskich, mającą na celu m.in. przyjrzenie się problemowi nielegalnego handlu produktami uzyskiwanymi z żółwi. Okazało się, że największym eksporterem żółwich skorup jest Kuba. Działania:

·     Lobbing na rzecz wprowadzenia nowych metod połowu krewetek zabezpieczających żółwie przed wplątywaniem się w sieci.

·  Tworzenie patroli plażowych budujących i pilnujących żółwie gniazda

·  Protesty przeciwko tworzeniu żółwich farm

Lasy tropikalne w Amazonii

Podczas swojej pierwszej akcji protestacyjnej przeciw niszczeniu lasów tropikalnych w 1992 r., powodowanemu przez przemysł drzewny w brazylijskiej Amazonii, Greenpeace rozpoczął okupację jednego z największych tartaków mahoniu w rejonie. Akcja, która rozpoczęła kampanię Greenpeace przeciw rabunkowemu wyrębowi lasów w Amazonii, jest wymierzona w wyniszczające pozyskiwanie mahoniu.

Pierwsza akcja Greenpeace w lasach Amazonii zaczęła się o świcie, kiedy ubrani w białe kombinezony działacze wkroczyli na teren tartaku Maginco - największej w Brazylii firmy handlującej mahoniem. Kiedy działacze zablokowali główną bramę tartaku i zatrzymali ciężarówki z mahoniem, rozwinęli transparent potępiający wyrąb mahoniu i wskazujący na niszczycielskie skutki tej działalności. Działacze Greenpeace przykuli się do pił tartaku, aby zatrzymać cięcie pni mahoniowych i pracę zakładu.  

1993:

Lodówki Greenfreeze stworzone na zamówienie Greenpeace'u wchodzą do produkcji w Niemczech, udowadniając, że istnieje rozsądna alternatywa dla produktów opartych na freonach. 

1994:

Po latach działań Greenpeace'u przeciwko połowom wielorybów Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza ogłasza powstanie Antarktycznego Rezerwatu Wielorybów, zaproponowanego przez Francję, a wspieranego przez Greenpeace.

1998:

·  Greenpeace'owi przy wsparciu innych organizacji ekologicznych udało się powstrzymać budowę składowiska odpadów radioaktywnych w Teksasie

·  W wyniku intensywnej kampanii Greenpeace'u rząd turecki odłożył w czasie budowę pierwszej w tym kraju elektrowni atomowej.

2007

W związku z informacją o planach rozpoczęcia prac budowlanych na terenach chronionych Doliny Rospudy z początkiem sierpnia tego roku, Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska, powiedział:  
 
"Greenpeace wraz z innymi organizacjami oraz ludźmi z Polski i zagranicy będzie bez użycia przemocy bronić Doliny Rospudy do czasu, aż sprawiedliwości stanie się zadość. Będziemy robić wszystko, by zatrzymać zniszczenie. Nie godzimy się na taką wizję Polski, w której rozwój mierzony jest liczbą TiRów rozjeżdżających najcenniejsze obszary naszego kraju. Rządzący zapomnieli, że w dłuższej perspektywie ludzie zależni są przede wszystkim od przyrody, a nie od TIRów i zamierzamy im o tym przypomnieć.  

2008

Tej zimy japońska flota zamierza upolować ponad 1000 wielorybów. Połowy te to nic innego, jak krwawa rzeź pod pretekstem celów naukowych. Aktywiści Greenpeace będą robić wszystko aby ochronić te piękne zwierzęta.

Krytyka

Greenpeace jest często krytykowana za to, że jest zbyt radykalna; za częste działania na granicy ekoterroryzmu; za działania pseudoekologiczne i propagandowe; za obieranie stanowisk w dyskusjach nad ekologią, które nie są ani ekologicznie ani ekonomicznie właściwe; za krytykę energetyki jądrowej, za krytykę rządów, przemysłu, polityków.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin