GOSPODARKA.doc

(57 KB) Pobierz
Rynek – to zespół stosunków łączących kupujących (klientów i konsumentów) ze sprzedającymi (wytwórcami i usługodawcami) w celu zawarcia transakcji kupno-sprzedaż, czyli ustalenia wyrażonej w pieniądzu ceny

Rynek – to zespół stosunków łączących kupujących (klientów i konsumentów) ze sprzedającymi (wytwórcami i usługodawcami) w celu zawarcia transakcji kupno-sprzedaż, czyli ustalenia wyrażonej w pieniądzu ceny.

Cechy rynku:

- dobrowolność

- odpłatność (ekwiwalentność)

- konkurencyjność

Funkcje rynku:

- równoważy popyt i podaż

- segmentuje podmioty

- alokuje czynniki wytwórcze

Podział rynku:

- terytorialny (Kraków, USA, małopolskia itp.)

- produktowy (kliniki, zakł odn. Biol)

- konsumencki (kto jest moim klientem)

- wg potrzeby badającego

Przedsiębiorstwo- podstawowa jednostka organizacyjna, która wytwarza określone dobra lub świadczy usługi.

Przedsiębiorstwo – jako jednostka organizacyjna to wyodrębniony zespół ludzi wykonujących określone czynności samodzielnie i na własną odpowiedzialność podejmujący decyzje, wyposażony w środki materialne i finansowe oraz podporządkowany określonej organizacji wewnętrznej.

Organizacja – wyodrębniona z otoczenia całość ludzkiego działania, mająca określoną strukturę skierowaną na osiągnięcie jakiegoś celu lub celów.

Właściwości organizacji:

- celowość – istnienie celu do osiągnięcia

- złożoność – dających  się określić części,  powiązanych ze sobą i z całością organizacji

- odrębność celów i struktury – w stosunku do otoczenia, a jednocześnie powiązanych przez cele z otoczeniem

Cena - wartość dobra wyrażona w pieniądzu

Czynniki kształtujące POPYT:

- cena

- dochody nabywców

- ceny dóbr komplementarnych

- ceny dóbr substytucyjnych

- dostępność dóbr

- gust, moda

- polityka gospodarcza

Czynniki kształtujące PODAŻ:

- popyta na dane dobro

- cena

- cena czynników produkcyjnych

- możliwości wytwórcze

Poziom ryzyka

- polityka gospodarcze państwa

Osoba fizyczna – każdy kto się urodził, przedsiębiorca, musi być ciągła działalność, cel zarobkowy, zorganizowana.

Osoba prawna – jednostka organizacyjna której prawo przyznaje podmiotowość prawną.

Podmiot prawna – człowiek (osoba fizyczna) lub osoba prawna (jednostka organizacyjna) występująca w stosunkach prawnych. Nieodłączną cechą podmiotu prawa jest jego zdolność prawna (zdolność do tego by mieć prawa i obowiązki)

Zdolność prawna- zdolność do tego by być podmiotem praw i obowiązków w granicach określonych przepisami prawa cywilnego. Zdolność prawną nabywają osoby fizyczne z urodzeniem się. Osoby prawne nabywają w momencie rejestracji mając tzw specjalną zdolnośc prawną związane z zakresem ich zadać wynikających z ustawy.

Zdolność do czynności prawnych – ma osoba pełnoletnia (osoba fizyczna) jeżeli nie została ubezwłasnowolniona)

Firmą osoby fizycznej – jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenie do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności gosp.

REGON – rejest urzędowych podmiotów gospodarki narodowej

PKD – polska klasyfikacja działalności

PKD = PKWiU – polska klasyfikacja wyrobów i usług

EDG – ewidencja działalności gospodarczej

Rachunek bankowy firmowy nie musi być jeśli:

- gdy sami prowadzimy działalności

- jeśli nie prowadzimy usług z innymi przedsiębiorcami

- kiedy jednostkowa płatności <15 tyś euro

 

Wybierając bank:

- ile i jakiego rodzaju operacje będziemy robić

- dodatkowe elementy oferty banku

- koszt utrzymania rachunku

- dostępność przez Internet

- będąć klientem specjalne warunki (np. leasing, kredyt inwestycyjny, karty płatnicze,

Umowa o pracę: pracą określonego rodzaju  wykonywaną  w miejscu i czasie wyznaczonym pracodawcę i pod jego kierownictwem.

- urlop (pracodawca jest zobowiązany udzielić płatny urlop)

- płaca /wynagrodzenie

- określony czas pracy

- zakres obowiązków

- odszkodowanie, czas wypowiedzenia

- zwolnienia lekarskie (chorobowe – bezp.)

- stworzenie stanowiska pracy

Umowa zlecenie:

- co robić

- za ile i na kiedy

- urlopy-NIE

- nie jesteś moim pracownikiem

- zleceniobiorca nie musi nawet sam wykonywać tych czynności

à Różnica między umową o dzieło a umową zlecenia polega na tym, że ta pierwsza jest umową rezultatu,a ta druga umową starannego działania. Wynagrodzenie w umowie zlecenia otrzymuję się więc za określone staranne działanie, nie zaś za jego rezultat, jak ma to miejsce w przypadku umowy o dzieło.

Przychód – wszystko co nam przychodzi na rachunek

Dochód – przychód- koszty

Zwolnienia z podatku:

- dodatki rodzinne, pielęgnacyjne,

-stypendia

PODATEK DOCHODOWY: do 20 dnia pierwszego miesiąca możemy wybrać jak będziemy rozliczać podatek, jeśli nie to na zasadach ogólnych. Trzeba wziąć pod uwagę: rodzaj działalności, przychód, dochód, koszty,

- podatek progresywny na zasadach ogólnych – 2 progi podatkowe 18%<85 tys528  i 32%>85 tys528,

- karta podatkowa: najprostsza, dobra dla małych przedsiębiorców, nie ma odliczania ulg, zwolnień. Podatek co roku się podaje do US, do 7 dnia każdego miesiąca – jednakowa kwota (odliczając składki zdrowotne). -> zarzucona z góry przez US

Bierzemy pod uwagę: il zatrudnionych pracowników, wielkości miejscowości, rodzaju działalności

- Ryczałt od dochodów ewidencjonowanych

Przedsiębiorcy ind lub spółki. Przychód >250tyś euro, oprocentowanie zależne od prowadzonej działalności, samodzielnie obliczamy i składamy do US, trzeba przechowywać dokumenty – księgować. Ewidencjonujemy przychody. 20%wolne zawody, 17%, 8,5%, 5,5%, 3,5% à dobre jeśli mamy niskie koszty (inaczej się nie opłaca)

- liniowy 19% od DOCHODÓW, jeśli ktoś ma wysokie dochody to ucieka od płacenia podatku 32%, wiąże się to z rezygnacją z ulg, zwolnień.

Podatek – publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenia pieniężne na rzecz skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej.

Funkcje podatków:

-fiskalna

-redystrybucyjna

- stymulacyjna

Rodzaje podatków:

a) bezpośrednie – ciężar ekonomiczny ponosi osoba (podatnik) zobowiązany do płacenia tego podatku (dochodowe od osób fiz i prawnych, majątkowe, rolny, leśny, od posiadania psów, spadków i darowizn)

b) pośredni – podatek ten nie obciąża płatnika (przedsiębiorcy). Płatnik jest zobowiązany do jego naliczenia i zapłacenia, ale ostatecznie obciążony podatkiem jest odbiorca. Podatek ten sprzedający nalicza do ceny produktu. (od towarów i usług, akcyzowy, od gier)

VAT – podatek od wartości dodanej pośredni podatek, obciąża ostatecznie nabywcę towaru. To podatek wielofazowy – obciąża przyrost wartości w każdej fazie obrotu.

VAT obejmuje: odpłatną dostawę towaru, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, import, eksport, wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

STAWKI: 23, 8, 4,0

Ubezpieczenia:

-emerytalne

-rentowe

- chorobowe

- wypadkowe

à 2 podstawowe systemy:

a) kapitałowy (pracownik odkłada składki w czasie)

b) redystrybucyjny (wspólna pula na bieżąco się wypłaca) umowa międzypokoleniowa młodzi pracują na emerytury osób starszych.

Fundusze celowe:

1. fundusz pracy – nie posiada osobowości prawnej, zadaniem jest finansowanie świadczeń przysługujących bezrobotnych oraz finansowanie programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Obowiązkowe składki ustalone od kwot stanowiących (pracodawca, 2,45%)

2. fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych – państwowy fundusz celowy, posiada osobowośc prawną, instytucja gwarancyjna. Źródło główne to obowiązkowe składki płacowe przez pracodawców, a gł źródłem przychodów zwrot dum wypłaconych tytułem świadczeń pracowniczych niewypłaconym pracodawcom. 0,10%

STAWKI:

-emerytura 19,52% (pracodawca 9,76)

-rentowe 6% (pracodawca (4,5)

- chorobowe 2,45 % à pracownik

- wypadkowe 0,67-3,60%  ~1,67% (pracodawca)

-zdrowotne 9% àpracownik

-fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych (pracodawca)

Przedsiębiorca

- Ubezpieczenie społeczne:

- kwota deklarowana nie niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia progoznawczego na dany rok w ustawie budżetowej  (2011 ~3146zł)

- ubezpieczenie zdrowotne:

- kwota deklarowana przez ubezpieczonego, ale nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na dany rok na podstawie IV kwartału roku poprzedniego. ~3605zł

Przedsiębiorstwa – nowe firmy (2lata)

- ubezpieczenie społeczne nie niższa składka niż 30 % wynagrodzenia minimalnego (~1386zl)

- ubezpieczenie zdrowotne nie niższa niż 75 % przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (2011 ~2704,31zł)

Struktury organizacyjne w firmie: - wzór relacji między ludźmi w firmie (stanowiskami) ma to nam pomóc by była praca bardziej efektywna. Liczą się ludzie. Struktura może się zmieniać bo zmieniają się cele przedsiębiorstwa, może się ono rozrastać.

RODZAJE:

- liniowa – władza scentralizowana, dyrektor podejmuje wszystkie decyzje, jeśli liderem, każdy pracownik ma przełożonego. Wszystko odbywa się na lini prostej dyrektor-pracownik. Dyrektor podejmuje wszystkie decyzje.

Zalety: prostota, koordynacja, kontrolna, szybkość podejmowania decyzji, stała hierarchia, każdy zna swoej miejsce, możliwość awansów

WADY: pomijana zasada specjalizacji, duża biurokracja, duże obciążenia dla kierownika, brak rozwoju, dobre dla małych firm duże-dyrektor sobie nie radzi

- funkcjonalna są specjaliści w danych dziedzinach i oni mają pod sobą pracowników . Dane działy są kierowane przez danych specjalistów Ci specjaliści wydają rozkazy kierują pracownikami, moją pod sobą ludzi. Gdy problem w danym dziale idziemy do osoby odp za ten działa nie do swojego przełożonego.

WADY: duży problem w podzieleniu zadań, trudno ocenić kompetencje kierownika do kierowania ludźmi.

- liniowo-sztabowa sztab jest tylko dla menagera, on ma swój sztab który pomaga mu w rozwiązywaniu problemów. Pracownicy podporządkowani kierownikowi

Zalety: jasno określony zakres uprawnień i odpowiedzialności, szybkość podejmowania decyzji, odciążenie kierowników (pomoc sztabów) przejrzystośc konstrukcji

Wady: konflikt kierownictwo-sztab, sztab może się wtrącać do kierownictwa, niedocenienie rad przez kierownictwo

Najczęściej stosowane!

 

- projektowa

Zadanie menagera: jak zatrudnić ludzi i jak im rodzielić zadania. Mamu kierownika danego projektu-ma on wysokie uprawnienia ma możliwość samodzielnego pracy (projekty, koordynacja zasobów ludzkich – koordynuje i sprawdza swoich pracowników)

Szef projektu musi zebrać ludzi by przygotować projekt- którzy mu pomogą. Bierzemy sobie ludzi i równolegle robią swoje zadania i są zaangażowaniu w nowy projekt. Do danego projektu dobiera  się ludzi z zdanego przedsiębiorstwa którzy jak najszybciej rozwiążą problem.

- struktury złożone

A macierzowa, 2-wymiarowa kierownicy działów są równożedni, kadra kierownicza powinna być nastawiona na współdziałanie a nie na rywalizację. Musi być stała komunikacja,

B sensorowa

- wirtualna na zasadzie dobrowolności i powoływania by wykorzystać dany moment, czas ograniczony podstawa przynależności à są zasoby wiedza, majątek personel, komunikacja na zasadzie sieci internetowej. Możliwość dla małych firm nu stworzyć strukturę dużych firm.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin