Wykonujemy upominek dla Babci i Dziadka.doc

(26 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ

KONSPEKT ZAJĘĆ

Temat zajęć: Opowiadanie O. Hejny „zaczarowana babcia”. Odczytanie zdań dotyczących babci i dziadka, kończenie przez dzieci wypowiedzi „moja babcia jest…”, „mój dziadek jest..” . Słuchanie opowiadania, rozmowa na temat opowiadania. Zabawa pantomimiczna „co robi moja babcia” zabawa ruchowa z elementami równowagi „Babciu, dziadku to dla was”. Wykonanie prezentu dla babci i dziadka „Drzewko szczęścia”. Słuchanie fragmentu wiersza w. Chotomskiej „Uśmiech dla babci”. Ćwiczenie mięśni warg i szczęki „Uśmiech dla babci i dziadka”. Nawiązanie do tematu pracy plastycznej „Co można dołączyć do uśmiechu, aby uczcić święto babci i dziadka. Zaproponowanie dzieciom wykonania drzewka szczęścia. Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy. Samodzielna praca dzieci, oglądanie prac i porządkowanie miejsc pracy.

Cele ogólne:

- rozwijanie mowy i myślenia dziecka;

- wzbogacanie doświadczeń plastycznych;

-wzbudzanie szacunku do babci;

Cele operacyjne:

- Wypowiada się na temat swoich babć i dziadków;

- Wykonuje „drzewka szczęścia” dla babci i dziadka;

Metody i formy pracy z grupą: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna i grupowa;

Środki dydaktyczne: Opowiadanie O. Hejny „Zaczarowana babcia, masa solna, plastelina, drucik, farby plakatowe, pędzle, napisy ze zdaniami o babci i dziadku.

Przebieg:

I.                    Opowiadanie O. Hejny „Zaczarowana babcia”.

1.      Odczytanie zdań dotyczących babci i dziadka przypiętych na tablicy przez chętne dzieci.

Zdania: Babcia to mama mamy. Babcia to mama taty. Dziadek to tata mamy. Dziadek to tata taty.

2.      Wyjaśnienie przez nauczycielkę dlaczego będziemy rozmawiać o babci i dziadku. Przypomnienie daty dnia Święta Babci i Dziadka.

3.      Kończenie przez dzieci wypowiedzi : „Moj dziadek jest…”, „Moja babcia jest…”

4.      Słuchanie opowiadania pt.: „Zaczarowana babcia „opowiadanego przez nauczycielkę z użyciem ilustracji.

5.      Rozmowa na temat opowiadania:

- o czym babcia marzyła?

- czy babcia była szczęśliwa gdy zamieniła się w dziewczynkę?

- dlaczego babcia wróciła do domu?

- kochacie swoje babcie?

6.  Zabawa pantomimiczna „Co robi moja babcia”: prezentowanie przez chętne dzieci czynności jakie najczęściej lub najchętniej  wykonuje ich babcia, np. robienie na drutach, wałkowanie ciasta, sprzątanie itp. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć co to za czynność.

7. Zabawa ruchowa „Babciu, dziadku to dla was”: każde dziecko dostaje krążek imitujący tacę, na której będzie niosło poczęstunek dla babci i dziadka (kilka klocków). Nauczycielka wytycza trasę krzesełkami, po której będą chodzić dzieci. Zadaniem dzieci jest donieść poczęstunek na tacach do wyznaczonego miejsca.

II. Wykonanie drzewka szczęścia dla babci i dziadka.

8. Słuchanie fragmentu wiersza W. Chotomskiej „Wiersz dla babci” recytowanego przez nauczycielkę.

9. Ćwiczenie mięśni warg i szczęki „Uśmiech dla babci: dzieci przesyłają czyli pokazują uśmiechy jakie podarowałyby babci i dziadkowi, np. uśmiech tajemniczy, radosny, szczery, głośny, uśmiech przez łzy.

10. Nawiązanie do tematu pracy plastycznej „co można dołączyć do uśmiech, aby uczcić święto babci i dziadka? Nauczyciel zadaje pytanie, a dzieci zastanawiają się co to może być.

Zaproponowanie dzieciom, aby wykonały dla babci i dziadka „drzewko szczęścia”.

11. Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy przez nauczyciela

12. Samodzielna praca dzieci:

- ulepienie z masy solnej kulek (podstawek pod drzewka)

- włożenie do podstawek drzewek z drucików  wykonanych przez nauczycielkę

- rozłożenie gałązek i ozdobienie ich koralikami- plasteliną

- pomalowanie (po wyschnięciu) podstawek

13. Wspólne oglądanie prac i ocenianie przez nauczyciela pod względem estetyki wykonania.

14. Porządkowanie miejsc pracy.

 

 

Opracowanie: mgr Danuta Świderska, Przedszkole nr 10 w Żywcu

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin