Wyprzedzeń strzału.docx

(12 KB) Pobierz

Wyprzedzenie

 

Podczas strzelania do zwierzyny w ruchu koniecznie musimy "dać wyprzedzenie" tzn celować przed poruszającą się zwierzynę. Na celność strzału do zwierzyny w ruchu mają wpływ trzy podstawowe zjawiska.


1. Szybkość z jaką porusza się zwierzyna

2. Szybkość pocisku (śrut, breneka)

3. Szybkość reakcji strzelającego

Tyko uwzględnienie tych wszystkich trzech elementów łącznie pozwoli na oddanie celnego strzału.
 

Ad. 1  - Szybkość z jaką porusza się zwierzyna

Odcinek jaki pokonuje zwierzyna w ruchu w czasie 1 sekundy ;


jeleń, sarna - 10-15 m

dzik - 5-10 m

lis - 1-10 m

zając - 5-15 m

kaczka - 10-20m (na ciągu)

kaczka - 5-10 m (podrywając się)

bażant - 10-20 m (w pędzeniu)

bażant - 5-10 m (podrywając się)

kuropatwa - 10-20 m

Ad. 2  - Szybkość pocisku (śrut, breneka)


Strzelając z broni o lufach gładkich pociski opuszczają lufy z prędkością ok. 400 m/s.

Przy strzałach na odległość 40 metrów pocisk pokonuje ten dystans w czasie ok. 1/10 sekundy. Czas 1/10 sekundy pozwala np. kaczce na ciągu pokonać od 1 do 2 metrów. Postęp technologiczny pozwala obecnie na produkcję coraz "szybszej" amunicji, jednak

w żadnym wypadku nie można zapominać o uwzględnieniu czasu jaki potrzebny jest na
pokonanie przez pocisk dystansu lufa-zwierzyna. 

Ad. 3 - Szybkość reakcji strzelającego
Szybkość reakcji jest dla każdego myśliwego indywidualna i zależna jest od konkretnej sytuacji na polowaniu, czy też wieku strzelającego. Założyć
można jednak, że średni czas reakcji od chwili podjęcia decyzji o strzale do naciśnięcia spustu wynosi ok. 1/10 sekundy.

Znając techniczne parametry amunicji, oceniając szybkość poruszania się zwierzyny oraz znając własny refleks możemy orientacyjnie ocenić jakie powinno być wyprzedzenie przy strzale do poruszającej się zwierzyny.  Z pewnością jednak nigdy nie możemy celować dokładnie w cel, gdyż praktycznie za każdym razem będą to strzały spóźnione.
Dodatkowo też powinniśmy ocenić kierunek poruszania się zwierzyny, gdyż zupełnie inne będzie wyprzedzenie no do kaczki nadlatującej na ciągu wprost na strzelca niż przy przelocie prostopadłym do kierunku strzału.

Myśliwi stosują różne metody celowania i stosowania odpowiedniego wyprzedzenia. Jedni po ocenie kierunku mierzą w przewidywany punkt przelotu/przebiegu i gdy zwierzyna się zbliża oddają strzał. Inną metodą jest "prowadzenie" lufami przesuwającej się zwierzyny i w odpowiednim momencie wyprzedzenie i oddanie strzału przed cel. Zawsze jednak jest to indywidualna decyzja myśliwego i każda z tych metod ma tyle samo zwolenników co i przeciwników.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin