Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki u psów – diagnostyka i terapia. KSC.doc

(101 KB) Pobierz
Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki u psów – aktualne metody diagnostyki i terapii

9

 

 

 

Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki u psów – diagnostyka i terapia

Dr n. wet. Ireneusz Balicki prof. nadzw UP

 

 

 

 

Pierwszy szczegółowy opis przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki keratitis superficialis chronica (KSC) został przedstawiony przez Überreitera na Międzynarodowym Kongresie Weterynaryjnym w Madrycie w 1959 r., a następnie zamieszczony w oryginalnej publikacji (34, 35).  Istotą KSC jest pojawienie się w dolnych kwadrantach rogówki wrastania naczyń krwionośnych, a następnie nacieku zapalnego i pigmentacji. W piśmiennictwie choroba była opisywana jako: syndrom Überreitera, pannus, powierzchowne zapalenie zrębu rogówki, łuszczka rogówki, (10, 30, 32). Obecnie używa się nazwy przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki (3, 5, 6, 12, 14, 16, 26,  31, 38).

 

Etiologia

 

Podejmowano próby ustalenia czynnika etiologicznego KSC, jednakże przyczyna choroby pozostaje nieustalona. Uważa się, że KSC ma podłoże immunologiczne. Przypuszcza się, że  może być chorobą autoimmunologiczną (15, 38). Chore psy w surowicy krwi posiadają wyższy poziom przeciwciał przeciwjądrowych w porównaniu do psów zdrowych (14).  Campbella i wsp. (11) wykazali statystycznie istotny wzrost odpowiedzi komórkowej na antygeny  rogówkowe. Eichenbaum i wsp. (15) badając kompleksy immunologiczne w rogówkach nie stwierdzili obecności immunoglobulin pomiędzy nabłonkiem a istotą właściwą rogówki. Uważają oni, że przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki nie jest typową chorobą z autoimmunoagresji, taką jak na przykład toczeń rumieniowy. Również inni  autorzy nie łączą KSC z reakcją autoimmunologiczną wywołaną przeciw strukturze komórek nabłonka przedniego rogówki (16). Dotychczas nie udało się wyodrębnić czynnika infekcyjnego mogącego wywoływać chorobę ( 27).

Istnieje wiele czynników rasowych, środowiskowych, genetycznych, hormonalnych i  indywidualnych oraz zaburzeń immunologicznych predysponujących do rozwoju KSC (12, 14). Płeć psów jest także istotnym czynnikiem predysponującym. Samce częściej chorują  niż samice (4, 12). Najmniej zagrożone chorobą są niesterylizowane suki, natomiast największą grupę ryzyka stanowią suki po sterylizacji (9, 12).

Głównymi czynnikami środowiskowymi mającymi duże znaczenie w etiologii przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki są: promieniowanie ultrafioletowe, wilgotność i położenie nad poziomem morza (14, 16, 26, 30). Uważa się, że tkanka rogówki posiada przeciwciała, które mogą być modyfikowane pod wpływem czynników zewnętrznych, na przykład, promieniowania ultrafioletowego (16). Slatter i wsp. byli jednymi z pierwszych, którzy  zwrócili uwagę na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego (30). Badania te wykazały, że na działanie promieni słonecznych najbardziej narażone są dolnoskroniowe kwadranty rogówki. Spośród 457 przypadków w 96,9% procesem chorobowym dotknięty był dolnoskroniowy kwadrant rogówki prawej i w 95,6% lewej.  Wykazano dodatkowo, aż 95,3% psów przebywało na wysokości nie mniejszej niż 1370 m powyżej poziomu morza, gdzie narażenie na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego jest większe niż na nizinach. Również badania Chavkina i wsp. (12) wskazały, że bezpośrednio związane z występowaniem KSC jest przebywanie zwierząt na dużych wysokościach.  Dowiedziono, że psy żyjące na wysokości, pomiędzy 1500 m nad poziomem morza, są narażone  2,87 razy bardziej na zachorowanie niż psy żyjące na wysokości pomiędzy od 900 do 1500 m. Jeszcze większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje u psów żyjących na wysokości powyżej 2100 m.  Chorują one aż 7,75 razy częściej. Brano pod uwagę wilgotność jak kolejny czynnik polietiologiczny  KSC. W badaniach Chavkin i wsp. (12) wykazano brak korelacji pomiędzy szerokością i długością geograficzną czy średnim nasłonecznieniem, a występowaniem KSC. Zachorowalność zwiększała się wraz ze wzrostem położenia nad poziomem morza i spadkiem wilgotności. Nasunęło to  przypuszczenie, że wilgotność należy uznać raczej za czynnik wikłający niż główny czynnik ryzyka występowania  choroby (12). Dominującym czynnikiem, predysponującym do rozwoju KSC jest oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego (12, 30) Może ono wywoływać  foto-chemiczne zmiany struktur rogówki prowadząc do powstawania wolnych rodników i tworzenia antygenów (11, 29, 30, 32). Wykazano zaburzenia systemu antyoksydacyjnego oraz wzrost peroksydacji lipidów i białek u psów chorych na KSC co wskazuje na udział w procesie chorobowych reaktywnych form tlenu (5).  Niewiadomą pozostaje czy reaktywne formy tlenu mogące powstawać pod wpływem promieniowania ultrafioletowych przyczyniają się do rozwoju procesu zapalnego, czy są następstwem zapalenia.

W etiologii KSC brano pod uwagę czynniki dziedziczne, ale jak dotychczas żadne badania nie udowodniły charakteru dziedzicznego tej choroby pomimo, że najczęściej chorują owczarki niemieckie  (12, 32). Uważa się, że dziedziczność jest trudna do ustalenia wobec najbardziej istotnego czynnika w patogenezie jakim jest światło słoneczne  (32).

 

 

 

 

 

Występowanie i przebieg KSC

 

KSC występuje najczęściej u owczarków niemieckich, ale jest ona spotykana u mieszańców, owczarków belgijskich, owczarków szkockich, chartów i pudli (2, 12). Choroba pojawia się u psów w bardzo dobrym stanie ogólnym, nie wykazujących innych objawów chorobowych (14).

Czas rozwoju zaawansowanych objawów klinicznych jest różny i zależy głównie od predyspozycji indywidualnych. U niektórych psów w krótkim okresie czasu dochodzi do braku przejrzystości rogówki, u  innych przebieg jest powolny i sprawność wzroku pozostaje utrzymana. Rozwój choroby trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Do ślepoty dochodzi najczęściej po 1 roku (14). Wiek psów jest istotnym czynnikiem wpływającym na występowanie i przebieg KSCNajczęściej pojawia się u psów w średnim wieku,  pomiędzy 4 a 7 rokiem życia (2, 4, 12, 32). Uważa się, że u młodych owczarków niemieckich przebieg jest gwałtowny i charakteryzuje się dużą intensywnością objawów klinicznych (28). Jeżeli chorują osobniki w wieku 4-6 lat i starsze, przebieg jest wolniejszy, a nasilenie objawów klinicznych słabsze. Charty chorują zwykle w młodym wieku, pomiędzy 2 a 3 rokiem życia.

 

Objawy kliniczne i rozpoznawanie

 

Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki przebiega wśród charakterystycznych objawów.  Choroba zaczyna się zaczerwienieniem spojówek i niewielkim naciekiem zapalnym w okolicy rąbka dolnoskroniowego kwadrantu rogówki. W rogówkę zaczynają wrastać naczynia krwionośne, a wraz z nimi naciek zapalny powiększa się przyjmując postać włóknistonaczyniowej tkanki różowego koloru (16, 31). Początkowo jest ona cienka, ale wraz z rozwojem procesu chorobowego staje się coraz grubsza, niekiedy  sprawia, że powierzchnia rogówki jest nierówna (Ryc. 1). Okolice rogówki objęte wrastaniem naczyń krwionośnych i naciekiem zapalnym nieprzejrzyste. Dodatkowo na części rogówki pojawiają  się ogniskowe nacieki -koloru szarego. U większości psów oprócz typowych  dla KSC zmian chorobowych rogówek występuje obrzęk i depigmentacja brzegu trzeciej powieki. Zanik pigmentu i powstawanie miejscowych ognisk zapalnych koloru różowego na brzegu trzeciej powieki najczęściej występuje u owczarków niemieckich i pojawia się w miesiącach letnich (32). Następnym charakterystycznym objawem KSC jest pigmentacja rogówkiTuż przy rąbku dolnoskroniowego kwadranu rogówki - w miejscu początkowego nacieku zapalnego pojawia się ciemny, nieprzejrzysty pigment. Czasami pigmentacja postępuje wraz z wrastającymi naczyniami krwionośnymi w postaci drzewkowato rozgałęzionych ognisk. Równocześnie z  rozwojem choroby naciek zapalny i pigmentacja obejmują coraz większą powierzchnię rogówki, co prowadzi w końcu do ślepoty (Ryc. 2). Proces zapalny dotyczy obydwu gałek ocznych, ale zmiany na rogówkach zwykle nie  są symetryczne (29). Fluoresceina nie wybarwia zmian na powierzchni rogówki (31, 32).

W niektórych przypadkach objawy kliniczne mogą być zbliżone do zmian chorobowych typowych dla suchego zapalenia spojówek i rogówki. Istotnym elementem diagnostyki różnicowej jest test Schirmera, który w przypadkach KSC jest podwyższony (5, 26, 28), natomiast u psów chorujących na suche zapalenie spojówek i rogówki jest zawsze obniżony.

 

Leczenie

 

KSC uznawane jest za chorobę nieuleczalną Pomimo zaniku objawów klinicznych w czasie leczenia, u wielu osobników po pewnym czasie może nastąpić progresja choroby. Dlatego ważne jest ustalenie z właścicielem terapii początkowej, a po niej terapii długotrwałej oraz prowadzenie okresowych badań kontrolnych  (13, 16).

Podstawowymi lekami w terapii początkowej są kortykosteroidy stosowane w postaci kropli lub maści okulistycznych (2, 9, 13, 16, 31, 37). Bardzo ważna jest intensywność stosowania kortykosteroidów przez pierwsze  2-3 tygodnie leczenia. Powinno się je podawać od 5 do 6 razy dziennie, a następnie częstotliwość zmniejsza się (14, 32, 37). Badania wykonane przez Williamsa i wsp. (37) wykazały, ze deksametazon stosowany przez 6 tygodni u psów powodował zanik nacieku zapalnego. Autorzy ci stwierdzili, że w wielu przypadkach pigmentacja rogówki nie zmniejszała się a jedynie zwiększała się jej przejrzystość. Po zakończeniu podawania deksametazonu, już po miesiącu u około 50% pacjentów stwierdzono progresję choroby. Nawrót choroby nastąpił aż u około 87% pacjentów w okresie 100 dni od zakończenia leczenia. Kortykosteroidy, jak wszystkie leki używane do leczenia KSC,  muszą być stosowane przez długi okres czasu (Ryc. 3-4). W przypadkach znacznej ekspozycji pacjenta na promienie słoneczne, Clerk (14) zaleca okresowe stosowanie kortykosteroidów 2 razy dziennie.    Mogą być one podawane również w iniekcjach podspojówkowych. Najczęściej metodę tę stosuje się w przypadkach nawrotu procesu chorobowego lub braku poprawy po zastosowanej terapii.

Duże znaczenie w terapii KSC odgrywa cyklosporyna (2, 3, 5, 10, 14, 23, 37). Jedną z pierwszych prac na  temat stosowania cyklosporyny do leczenia KSC opublikował Bigelbach (10). Zastosował on 1.5% roztwór cyklosporyny do leczenia przypadków opornych na terapię kortykosteroido. W wyniku kilkumiesięcznej terapii uzyskał  zmniejszenie nacieku i pigmentacji rogówki. Największy zanik pigmentacji osiągnął w  niezaawansowanych stadiach choroby. Cyklosporyna zastosowana do leczenia przewlekłego powierzchownego zapalenia rogówki podobnie jak kortykosteroidy powinna być podawana przez długi okres czasu (13, 28, 31). Bigelbach (10) nie uzyskał całkowitego zaniku pigmentacji rogówki nawet po roku leczenia cyklosporyną. Badania kliniczne i ocena komórek rogówki przy użyciu cytologii impresyjnej nie wykazały szkodliwego działania cyklosporyny stosowanej do worka spojówkowego przez 8 miesięcy (5, 8).

Williams i wsp. (37) porównywali wyniki leczenia przewleklego powierzchownego zapalenia rogówki przy użyciu 0,2 % cyklosporyny i 0,1% deksametazonu. Wykazali, że działanie cyklosporyny prowadzące do zaniku naczyń krwionośnych i nacieku zapalnego rogówki jest zbliżone do działania deksametazonu. Podobne efekty uzyskano stosując 0,2% cyklosporynę, której stosowanie poprzedzone było 2 tygodniową terapią deksametazonem (3). Zanik unaczynienia rogówki stwierdzono  u wszystkich pacjentów.    Dwutygodniowa terapia deksametazonem poprzedzała także stosowanie 0,75% i 1,5% cyklosporyny (2). Wykazano zmniejszenie nacieku zapalnego u wszystkich leczonych psów. Natomiast zmniejszenie pigmentacji stwierdzono w 53% przypadków leczonych 0,75% cyklosporyną i w 87% przypadków leczonych 1,5% cyklosporyną. Największą poprawę uzyskiwano w pierwszych 2 miesiącach leczenia.

Ciągle poszukuje się nowych leków,  które posiadając jak najmniejsze działania uboczne mogłyby być  stosowne do  leczenia KSC przez długi okres czasu. Z obserwacji. Clerk (13) uważa, że korzystniejsze jest stosowanie kortykosteroidów razem z innymi lekami przeciwzapalnymi.  W ostatnim okresie podjęto badania mające na celu opracowanie metod  leczenia KSC z użyciem dwumetylosulfotlenku (DMSO) (5, 7, 8). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym DMSO znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych chorób ludzi i zwierząt (17, 25). Podejmowano próby zastosowania DMSO  w terapii owrzodzeń rogówki oraz grzybiczego zapalenia rogówki (1, 33). Do leczenia KSC...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin