wymagania egzaminacyjne - 8.doc

(25 KB) Pobierz
8

8. Narządy pomocnicze mięśni i ich występowanie w organizmie.

 

Powięź (fascia) – obejmuje mięsień (jest jak pończocha), ale nie bierze udziału w ruchach mięśnia. Stanowi więc kanał włóknisty, w którym mięsień przesuwa się podczas skurczu. Powięź dochodzi do kości i wytwarza przegrody międzymięśniowe. Powięzie i przegrody międzymięśniowe mogą być miejscem przyczepów. Np. powięź szeroka uda.

 

Kaletka maziowa (bursa synovialis) – woreczek zawierający maź (z warstwą zewn. i wewn. będącą miejscem produkcji mazi – tak jak w torebce stawowej). Występuje tam, gdzie ścięgno lub mięsień jest narażony na ucisk i tarcie. Np. kaletka podskórna łokcia, między skórą a rzepką.

 

Pochewki ścięgien – zmniejszają tarcie i ułatwiają ślizganie się ścięgien. Mają je np. ścięgna mięśni przedramienia i podudzia. Budowa podobna do kaletek maziowych (mają błonę maziową). Np. wokół stawów nadgarstk. i skokowych.

 

Trzeszczki – pełnią rolę bloczku ślizgającego się po powierzchni kości, to dodatkowe skostnienia w obrębie ścięgien stawowych. Występują np. w torebce stawu śródręczno-palcowego kciuka; rzepka jest trzeszczką.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin