Propozycje zabaw dydaktycznych w przedszkolu dla dzieci od 4 do 6 lat na podstawie bajki o Kopciuszku.doc

(24 KB) Pobierz
Propozycje zabaw dydaktycznych w przedszkolu dla dzieci od 4 do 6 lat na podstawie bajki o Kopciuszku

Propozycje zabaw dydaktycznych w przedszkolu dla dzieci od 4 do 6 lat na podstawie bajki o Kopciuszku.

Dzieci bardzo lubią słuchać bajek. Często potem odtwarzają różne scenki podczas zabaw dowolnych. Opracowałam zestaw zabaw, mających konkretne cele a wykorzystujące treść znanej nam wszystkim bajki o Kopciuszku.

Propozycje zabaw dydaktycznych dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat na podstawie bajki o Kopciuszku

Potrzebne pomoce:

·         rekwizyty: korona, suknia balowa, bat, pantofelek , dynia, mydło, grzebień, zegar,

·         do ćwiczeń manualnych: nasiona różnego rodzaju (fasola, groch, dynia, itp.) lub koraliki albo kasztany, żołędzie, buczyna, orzechy laskowe i włoskie, itp.,

·         rysunki postaci z bajki: Kopciuszek, macocha, woźnica, królewicz, wróżka, król,

·         historyjka obrazkowa na podstawie tekstu bajki (od 4 do 6 obrazków w zależności od wieku dzieci).


Propozycje zabaw:

1.                    "Czarodziejski worek" - zabawa rozwijająca zmysł dotyku.
Dzieci siedzą w półkolu. Nauczycielka informuje dzieci, że w tym worku ma przedmioty z bajki o Kopciuszku. Prosi jedno z dzieci aby włożyło rękę do worka i chwyciło jeden z przedmiotów nie wyciągając go. Dziecko próbuje za pomocą dotyku odgadnąć, co to za rzecz. Odgadnięte przedmioty odkładamy na bok.

2.                    "Co się zmieniło" - zabawa rozwijająca spostrzegawczość.
Nauczycielka układa przedmioty na kocyku lub na stole. Prosi dzieci aby dobrze przyjrzały się przedmiotom, a następnie odwróciły się. Teraz nauczycielka zabiera jeden z przedmiotów i chowa go. Na umówiony znak dzieci odwracają się i odgadują, którego przedmiotu brakuje. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Utrudnieniem będzie , jeśli nauczycielka zmieni położenie dwóch przedmiotów – starsze dzieci).

3.                    "O czym mówię" - zagadki słowne dotyczące przedmiotów leżących przed dziećmi.

4.                    "Dopasuj przedmiot do obrazka" - zabawa
Nauczycielka prosi dziecko o wybór jednego z przedmiotów, a następnie dopasowanie do obrazka z historyjki o Kopciuszku, wcześniej przedstawionej dzieciom.

5.                    "O kim myślę" – zabawa z wykorzystaniem rysunków postaci z bajki.
Nauczycielka wypowiada charakterystyczne cechy postaci, np. ma piękną twarz, nosi koronę, trzyma bat w ręku, ma długie wąsy, ma brzydką minę, ma długą, siwą brodę, ma zaczarowaną różdżkę (dla dzieci starszych mniej widoczne szczegóły).

6.                    "Czyj to pantofelek" – zabawa w rozpoznawanie kapci kolegów i koleżanek. Dzieci siedzą w kole. Wszystkie zdejmują po jednym kapciu i kładą go do środka koła, siadają na nogach w pozycji korekcyjnej, tak aby nie było widać drugiego kapcia. Nauczycielka pokazuje kapeć, a dzieci próbują odgadnąć, czyj on jest. Za odgadnięcie dziecko otrzymuje brawa od pozostałych uczestników zabawy.

7.                    "Powybieraj groch z popiołu" – zabawa w segregowanie, np. różnego rodzaju nasion, koralików (młodsze dzieci wybierają do miseczki jedną z rzeczy, starsze segregują do poszczególnych miseczek).

8.                    "Koraliki Kopciuszka" – nawlekanie paciorków na sznurek. Rozwijanie sprawności manualnej.

"

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin