Skutki powstania listopadowego
Skutki powstania możemy podzielić na 3 rodzaje:
1.Skutki polityczne i administracyjne Powstania ListopadowegoPo klęsce Powstania Listopadowego wszyscy trzej zaborcy - Rosja, Prusy i Austria - nasilili ucisk wobec Polaków. Wprawdzie pod koniec 1831 roku wobec uczestników powstania została ogłoszona carska amnestia, jednak zostali z niej wyłączeni czołowi uczestnicy powstania. Jednocześnie wprowadzono poważne zmiany w ustroju Królestwa Polskiego.
Stopniowo ustrój prawny ujednolicano z obowiązującym w Rosji. W 1837 roku przeprowadzono reformę podziału administracyjnego, zastępując województwa guberniami. Od 1839 roku językiem obowiązującym w Radzie Stanu stał się język rosyjski, choć dwa lata później Radę Stanu zlikwidowano. W 1847 roku w Królestwie Polskim wprowadzono rosyjski kodeks karny.Konstytucja Królestwa Polskiego z 1815 roku została zniesiona i zastąpiona w 1832 roku tzw. Statutem Organicznym, ograniczającym odrębność Królestwa Polskiego. W myśl postanowień Statutu Organicznego zniesiono odrębną koronację (cara na króla Polski), sejm i polskie wojsko.
2.Skutki kulturalne Powstania ListopadowegoW ramach represji po Powstaniu Listopadowym zamknięte zostały uniwersytety w Warszawie i Wilnie (znajdującym się na terenie bezpośrednio włączonym do Rosji), a także liczne inne placówki oświatowe (m.in. Liceum Krzemienieckie). Choć utrzymano jeszcze język polski w szkołach, podjęto działania, na razie ograniczone, w kierunku jego docelowej rusyfikacji. W 1839 roku nadzór nad szkolnictwem przekazano do Petersburga. Zlikwidowano też Towarzystwo Przyjaciół Nauk, a jego zbiory wywieziono do Rosji.
W wyniku Powstania Listopadowego wielu czołowych przedstawicieli kultury polskiej znalazło się na emigracji. Na Zachód wyjechali, m.in.: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid czy Fryderyk Chopin. Ich publikacje o charakterze patriotycznym zostały przez władze carskie zakazane. Z tego powodu dzieła literackie twórców emigracyjnych trafiały do Polski potajemnie. Okres zaostrzonej cenzury określany jest potocznie jako "noc paskiewiczowska" (od nazwiska namiestnika).3. Skutki gospodarcze i demograficzne Powstania ListopadowegoPowstanie Listopadowe miało bardzo poważne konsekwencje dla gospodarki Królestwa Polskiego. Już same działania wojenne doprowadziły do poważnych zniszczeń. Najcięższym brzemieniem dla gospodarki stały się jednak represyjne posunięcia zaborców. Na Królestwo Polskie nałożona została kontrybucja w olbrzymiej jak na owe czasy wysokości 22 milionów rubli. Majątki uczestników powstania (głównie na Litwie, Białorusi i Ukrainie) uległy zaś konfiskacie i zostały w dużej mierze przekazane rosyjskim dygnitarzom.
Bibliografia : http://historia.gazeta.pl/historia/1,99557,6678455,Skutki_Powstania_Listopadowego.html
http://pl.shvoong.com/humanities/history/1878700-skutki-powstania-listopadowego/
canon_13