Historia Napo.docx

(12 KB) Pobierz

Historia Napo

Geneza Napo

Napo to oryginalny pomysł, który zrodził się w grupie specjalistów ds. komunikacji w zakresie BHP w odpowiedzi na zapotrzebowanie na produkty informacyjne wysokiej jakości, umożliwiające przełamywanie barier narodowych i wyjście naprzeciw zróżnicowaniu kulturowemu i językowemu oraz praktycznym potrzebom ludzi w miejscu pracy. Filmy te nie mają na celu zaprezentowania tematu w sposób wyczerpujący, ani nie powinny być postrzegane jako materiał szkoleniowy czy edukacyjny. Zadaniem Napo i jego przyjaciół jest zachęcanie do BHP poprzez prezentację atrakcyjnych postaci, zabawne historie oraz humor i podejście z przymrużeniem oka. „Bezpieczeństwo z uśmiechem” to wkład Napo w tworzenie bezpieczniejszych, zdrowszych i lepszych miejsc pracy. Każdy film jest współprodukcją wielu instytucji europejskich. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy z siedzibą w Bilbao w Hiszpanii sfinansowała opracowanie strony internetowej.

Kontekst

Konsorcjum filmowe – HSE (Wielka Brytania), DGUV (Niemcy), INAIL (Włochy), INRS (Francja), SUVA (Szwajcaria) oraz AUVA (Austria) – powstało w następstwie europejskiego roku bezpieczeństwa i zdrowia w pracy 1992/93 oraz europejskiego festiwalu filmowego, który odbył się w Salonikach w 1992 r.

Komisja Europejska wsparła festiwale filmowe w przekonaniu, że uda się dostosować najlepsze filmy tak, aby można było z nich korzystać w całej Unii Europejskiej. Okazało się to jednak trudne. Wiele filmów było nakręconych przez komercyjne firmy produkcyjne, które nie chciały zrzec się swoich praw. Obrazy, fabuła, a także „wrażenie i odczucia” odzwierciedlają różnice kulturowe, dlatego też trudno jest dokonywać adaptacji i przenosić filmy ponad granicami państw.

Konsorcjum spotkało się zatem, aby omówić możliwe sposoby zlecania i produkowania filmów, które mogłyby być wykorzystywane w całej Europie. Konsorcjum opiera się na osobistym zainteresowaniu i zaangażowaniu poszczególnych osób, nie ma ono charakteru instytucjonalnego.

Narodziny Napo

Grupa opracowała wspólny wniosek, określiła wymogi oraz zaprosiła do składania ofert na wyprodukowanie filmu o znakach bezpieczeństwa oraz wskazała dwie firmy producenckie we własnym kraju, do których zwrócono się o zaproponowanie strategii. Kontrakt wygrała Via Storia, francuska firma ze Strasburga. Narodził się Napo!

Pierwszy film, Best Signs Story (Opowieść o znakach), został pokazany na europejskim festiwalu filmowym w Edynburgu w 1998 r. i zdobył nagrody na światowym kongresie w Sao Paulo w 1999 r. oraz na krajowych festiwalach filmowych we Francji i w Niemczech.

W 2003 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Bilbao wyraziła zainteresowanie trzecim filmem, aby wesprzeć tydzień europejski i jego temat przewodni – niebezpieczne substancje. Osiągnięto porozumienie z konsorcjum, dzięki czemu Agencja mogła przekazać oryginalne taśmy wszystkim państwom członkowskim, krajom kandydującym oraz należącym do EFTA z wyraźnym zastrzeżeniem odnośnie do użytkowania bez wyłączności, praw i kosztów. Współpraca była kontynuowana.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin