OCZYSZCZANIE
1. Demakijaż,
2. Peeling np:
a) Skrub,
b) Brushing
c) Enzymatyczny,
d) Gommage,
e) Peel off,
f) Kawitacyjny.
3. Przygotowanie do oczyszczania:
a) Maska rozpulchniająca,
b) Maska ziołowa,
c) Maska borowinowa,
d) Maska parafinowa,
e) Wapozon,
f) Lampa sollux (czerwony filtr).
4. Przemycie skóry środkiem „dezynfekcyjnym”: np. woda utleniona, sok z łopianu
5. D’Arsonwalizacja
6. Galwanizacja lub jonoforeza
7. Maska antybakteryjna, uspokajająca, zwężająca pory itp. Dostosowanie maski (puder, krem, alginat itp.) w zależności od rodzaju skóry.
8. Krem na zakończenie zabiegu, na twarz, szyję, dekolt, okolic oczu.
Stosowanie: maseczkę rozprowadzić dokładnie na miejscu gdzie ma być wykonane oczyszczanie. Wykonać krótki masaż pod wapozonem. Po 10 – 20 minutach zetrzeć preparat ze skóry za pomocą wilgotnych płatków kosmetycznych. W przypadku cery naczyniowej i z silnymi wykwitami trądzikowymi , zalecana jest ostrożność przy korzystaniu z wapozonu – nie należy skóry silnie rozgrzewać. Zamiast nawilżacza można zastosować lampę sollux z czerwonym filtrem lub ciepły kompres ( na twarzy należy położyć folię, a następnie ciepły, wilgotny ręcznik). Po usunięciu przystąpić do manualnego oczyszczania skóry.
Maska ziołowa podstawna:
Ø Cera tłusta + mieszana:
· siemię lniane,
· kaolin,
· skrzyp polny,
· szałwia,
· rumianek,
· dziurawiec,
· tymianek,
· stokrotka,
· krwawnik,
· skrzyp polny.
Ø Cera sucha + normalna :
· rozmaryn,
· nagietek,
· kwiat lipy,
· lawendy,
· róży,
· nagietek.
Podstawa: - siemię lniane
- płatki owsiane
- mąka ziemniaczana
Kwiat arniki – działanie p/zapalne, przyspiesza gojenie się ran.
Kwiat chmielu – działanie ściągające, zawiera fitoestrogeny.
Kwiat lipy – zawiera glikozydy, garbniki, śluz. Ma właściwości p/zapalne, napotne. Znajduje zastosowanie w parówkach i jest składnikiem maseczek ziołowych.
Kwiat nagietka – działanie regenerujące i gojące. Ojczyzną nagietka jest południowa Europa. Wysuszone żółto- czerwone kwiaty zawierają saponiny, flawony, olejek eteryczny, gorycze, żywice i kwasy. Najczęściej stosowany olejek w z nagietka przyspiesza gojenie ran i działa p/zapalnie, szczególnie przy skórze suchej, szorstkiej i wrażliwej. Używany jest w produkcji olejków do ciała, toników do twarzy, masek ziołowych i preparatów p/słonecznych.
Szałwia – działa ściągająco i bakteriostatycznie. Surowiec ten zawiera olejki eteryczne, garbniki, kamforę, węglowodany i białka.
Kwiat róży – zawiera garbniki, olejki eteryczne (geraniol, nerol, linalol). Ma właściwości ściągające i p/zapalne.
Kwiat rumianku – to suszone koszyki kwiatowe, które zawierają azulen, kwas salicylowy, kwas rumiankowy. Działają p/zapalnie, zwężająco, łagodząco, bakteriostatycznie. Kwiat rumianku znajduje zastosowanie jako składnik maseczek ziołowych, naparów, okładów oraz przy produkcji preparatów dla dzieci i środków do pielęgnacji włosów.
Liść rozmarynu – ujędrniają skórę, przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek.
Liść szałwi – zawierają garbniki, olejki eteryczne. Mają zastosowanie w maseczkach i pastach do zębów ze względu na właściwości aromatyczne i odkażające.
Ziele dziurawca – działanie ściągające i p/bakteryjne.
Ziele fiołka trójbarwnego – działa na przemianę materii.
Ziele macierzanki – zawiera garbniki i olejki eteryczne ze śladami tymolu, fenolu. Ma właściwości p/zapalne i odkażające.
Ziele tymianku – ma podobne właściwości do ziela macierzanki.
Ziele skrzypu – działa wysuszająco, przy łupieżu i wypadaniu włosów.
Korzeń łopian – zastosowanie przy łojotokowym zapaleniu skóry, trądziku młodzieńczym, ma działanie ściągające i dezynfekcyjne.
Korzeń prawoślazu – ma działanie zmiękczające, łagodzące na skórę.
Korzeń kasztanowca – działanie p/zapalne, wpływa na zwiększenie oporności naczyń włosowatych.
Aloe vera – aloea – szybko likwiduje podrażnienia i zaczerwienienia skóry, a także stany zapalne. Aloes przenika aż do skóry właściwej. Skóra staje się nawilżona i bardziej elastyczna.
Glinko biloba – czyli miłorząb japoński – zawiera flawonoidy i witaminę P, która uszczelnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych.
d. Maska parafinowa – należy rozgrzać parafinę aż do uzyskania ciekłej konsystencji, temperatura nie powinna jednak przekraczać 45 st. C. Oczyszczoną i przygotowaną do zabiegu twarz przykryć równomiernie bawełnianą gazą. Pod gazę nałożyć równomiernie warstwę maski najlepiej rozpulchniającej, tak aby skóry nie było widać. Oczy przykryć wacikami kosmetycznymi. Nakładać maskę bezpośrednio z podgrzewacza za pomocą pędzla i rozprowadzić szybkimi ruchami, zaczynając od czoła, pamiętając o pozostawieniu wolnych otworów nosowych. Aplikację parafiny powtórzyć kilka razy (np. 5 warstw). Twarz przykrywamy folią, a następnie grubym ręcznikiem. Po 20 - 30 minutach, ściągnąć maskę wraz z gazą.
P/wskazania:
- Klaustrofobia,
- Uczulenie na parafinę,
- Trądzik młodzieńczy i różowaty,
- Uszkodzenia skóry,
- Nieżyt górnych dróg oddechowych,
- Trudności w oddychaniu,
- Chorym na tarczycę nie nakłada się maski na szyję.
Zbiornik napełniamy wodą destylowaną, bądź miękką przegotowaną i odstaną (około 12 h) wodą. Po skończonym dniu wodę należy wylać ze zbiornika. Po nagrzaniu się wapozonu, przykładamy ramię w odpowiedniej, bezpiecznej odległości od pacjentki. Pytamy się, czy para idzie równomiernie. Zaznaczamy, iż po pewnym okresie czasu, skóra przyzwyczaja się do ciepła, pacjent może odczuwać chłód, co nam zgłasza, ale w rzeczywistości nie ma miejsca.
Wapozon można użyć przy:
· Masce rozpulchniającej,
· Masce ziołowej,
· Masce borowinowej,
· Masce parafinowej.
Przeciwwskazania do naświetlania lampą sollux filtr czerwony jest:
· Rozszerzone naczynia krwionośne,
· Trądzik różowaty,
· Nadczynność tarczycy,
· Skłonność do krwotoków,
· Nadciśnienie,
· Nowotwory,
· Miażdżyca,
· Gruźlica.
Lampę sollux można użyć wraz z:
· Maską rozpulchniającą,
1
szuwarek132