Anaruk, chłopiec z Grenlandii (scenariusz zajęc).DOC

(180 KB) Pobierz
Blok tematyczny: Od bieguna do bieguna

Blok tematyczny: Od bieguna do bieguna
Renata Kordos

 

I. Temat dnia: Wyruszamy na stację badawczą


Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, plastyczna.

Cele:
- uczeń wskazuje położenie Antarktydy na mapie świata,
- samodzielnie wyszukuje potrzebne informacje na temat krajobrazu,
  klimatu i życia na Antarktydzie,
- utrwala nazwy kierunków świata,
- doskonali kolejność wykonywania działań,
- uświadamia sobie rolę książek i telewizji w poznawaniu świata.

Metody pracy: pokaz, pogadanka, działania praktyczne, metoda problemowa.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: książki Aliny i Czesława Centkiewiczów, m.in. opowiadanie pt. "Anaruk - chłopiec z Grenlandii" oraz "Zaczarowana zagroda", portrety pisarzy, globus, fizyczna mapa świata, ilustracje przedstawiające różne stacje badawcze, encyklopedie, arkusze papieru, farby, pędzle, Karta pracy 1.

Czas: 3 lekcje.

Klasa: II.

Przebieg zajęć


1. Wprowadzenie. Punktowa zgadywanka.

·                    Spróbujcie odgadnąć, gdzie dzisiaj wyruszymy i co będziemy badać. Podczas zabawy można zdobyć maksymalnie 10 punktów. Im więcej podam informacji, tym mniej punktów będzie do zdobycia.

 

Jest to bardzo odległa kraina. Wszystko jest tam inne niż u nas. Jest tam mało kolorowo i raczej monotonnie. Dominuje kolor biały. (10 pkt) Nawet zwierzęta mają białe futerka. Ludzie przebywają tam tylko czasowo i raczej latem. (8 pkt) Nie ma tam miast, pociągów itp. (6 pkt) Ludzie nie uprawiają tam ogródków, chociaż bywa, że słońce świeci dzień i noc. (4 pkt) Jedynym środkiem lokomocji jest psi zaprzęg lub skuter śnieżny. Kraina ta leży na dalekim południu świata. (2 pkt )

 

·                    Rozwiązanie zagadki - Antarktyda, Biegun Południowy.


2. Nauczyciel zawiesza na tablicy fizyczną mapę świata.

Uczniowie odnajdują na mapie Antarktydę. Stwierdzają, że można się tam dostać samolotem lub dopłynąć statkiem i to, nie zawsze. Zwracają uwagę na kolor oznaczenia lądu (biel lądu, brązowy cieniutki pas wybrzeża).

3. Powtórzenie nazw kierunków świata.

Nauczyciel zawiesza na mapie kartoniki ze skrótami nazw kierunków świata.



Dzieci ćwiczą określanie kierunków świata na mapie, następnie wykonują ćwiczenie 2 z Karty pracy 1.

4. Uczniowie odpowiadają na pytanie:

·   Kto z własnej woli wyrusza tam, gdzie jest zimno, wietrznie i niebezpiecznie? (polarnik, badacz).
5. Praca z encyklopedią.

Uczniowie odnajdują w encyklopedii hasło polarnik i wyjaśniają znaczenie tego słowa - Karta pracy 1, ćwiczenie 1.

Rozmawiają na temat warunków życia badaczy na biegunie zimą i latem. Następnie oglądają ilustracje przedstawiające różne stacje badawcze.

6. Zapoznanie z twórczością literacką Aliny i Czesława Centkiewiczów.

Nauczyciel opowiada o pasji podróżniczej pisarzy. Uczniowie oglądają wystawkę książek autorów, na przykład" "Odarpi, syn Egimy", "Na białym szlaku", "Mufi, osiołek Laili", "Czy foka jest biała".

7. Rozmowa na temat przeczytanego opowiadania Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. "Zaczarowana zagroda".

Uczniowie podają czas i miejsce akcji. Wyodrębniają bohaterów - ludzi i ptaki. Wykonują ćwiczenie 3 i 4 z Karty pracy 1.

8. Praca z encyklopedią.

Uczniowie w grupach szukają informacji na temat roślin i zwierząt żyjących na Antarktydzie. Prezentują wyniki swojej pracy kolegom.

9. Lodowa matematyka.

Uczniowie szeregują wyniki działań od największego do najmniejszego i odczytują hasło - Karta pracy 1, ćwiczenie 5.

10. Uczniowie wykonują w grupach pracę plastyczną na temat: "Stacja badawcza na biegunie".

Praca domowa


W ciągu kilku dni zbierzcie różne informacje, ciekawostki z gazet lub ilustracje dotyczące zwierząt żyjących na Antarktydzie.

Na kolejne zajęcia przynieście następujące materiały: białe koronki oraz czarne materiały.

 

 

KARTA PRACY 1

 

1. Wyjaśnij znaczenie słowa polarnik.


POLARNIK - ..................................................................................
...............................................................................................

 

2. Wpisz na rysunku nazwy kierunków świata. Umieść Antarktydę na odpowiednim biegunie.

 

 

3. Uzupełnij tabelkę.

 

Czas akcji

 

Miejsce akcji

 

Bohaterowie

Ludzie

Ptaki




 

 

 

4. Wpisz w luki w zdaniach wyrazy w odpowiedniej formie.


Alina i Czesław ................................ to znani ..................................

do krain ...................................................... .

podróżnik, Centkiewiczów, zimno

 

5. Lodowa matematyka.


Uszereguj wyniki działań od największego do najmniejszego, a otrzymasz hasło. Każdemu wynikowi odpowiada jedna litera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hasło: ..........................................................................................

 

 

II. Temat dnia: Witaj Pingwinku


Edukacja: polonistyczna, matematyczna, przyrodnicza, plastyczna, ruchowa.

Cele:
- uczeń wyraża myśli w formie logicznie powiązanych zdań,
- poznaje pracę badaczy-polarników,
- poznaje ptaki żyjące na Antarktydzie i ich cechy przystosowawcze,
- utrwala zasady przemienności dodawania,
- rozwija umiejętność analizowania i klasyfikowania oraz porządkowania
  w relacji wyższości-niższości.

Metody pracy: pogadanka, metoda problemowa, praca z tekstem, działania praktyczne.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: opowiadanie Aliny i Czesława Centkiewiczów pt. "Zaczarowana zagroda", mapa świata, globus, różne książki i albumy o zwierzętach, materiały zgromadzone przez uczniów na temat pingwinów, film przyrodniczy, słowniki, encyklopedie, Karta pracy 2, skrawki czarnego materiału, białe koronki, kartki, klej, nożyczki.

Czas: 5 lekcji.

Przebieg zajęć


1. Wprowadzenie.

Uczniowie oglądają fragment filmu przyrodniczego o pingwinach. Zwracają uwagę na różnorodność pingwinów - pingwiny Adeli, cesarskie.

2. Uporządkowanie i uzupełnienie wiadomości o pingwinach.

·                    Czego dowiedzieliście się o życiu pingwinów?

·                    Co świadczy o tym, że pingwiny są ptakami?


3. Przypomnienie wiadomości o budowie ptaków.

4. Wyjaśnienie słów: nielot, stado, inteligentny - Karta pracy 2, ćwiczenie 1.

Uczniowie pracują w parach ze słownikami lub encyklopediami.

5. Praca plastyczna.

Uczniowie wykonują pingwina techniką kolażu z czarnego materiału i białych koronek. Po zakończeniu pracy wspólnie organizują wystawę prac.

6. Wyszukiwanie w literaturze przyrodniczej fragmentów opisujących pingwiny.

7. Praca grupowa.

Dzieci łączą się w trójki lub czwórki. Przygotowują krótkie informacje (na podstawie materiałów zgromadzonych na zajęcia) na temat: wyglądu pingwinów, opieki nad potomstwem, wędrówek. Następnie przedstawiają swoje opracowania kolegom z klasy.

8. Wybranie z wystawy "portretów" najładniejszych prac przedstawiających Pingwina-Elegancika.

9. Zabawa w pingwiny.

Uczniowie chodzą po klasie ze zgiętymi w łokciach rękami, machają nimi jak małymi skrzydłami i wydają głosy naśladowcze: ork, ork... Na dany sygnał zajmują miejsca w ławkach-gniazdach.

10. Szeregowanie cech.

Każde dziecko dostaje trzy kartki. Zadaniem uczniów jest wpisanie na kartki najważniejszych cech pingwinów.

Po zakończeniu pracy chętne dziecko odczytuje napisane przez siebie cechy i układa je obok wyciętego koła z napisem PINGWINEK. Następnie inne dzieci układają podobne cechy "w promyczek". Decyzje co do układu cech dzieci podejmują same. Cechy nie mogą się powtarzać. Wyrazy, które się powtarzają odkładamy na bok.

11. W matematycznej podróży.

Nauczyciel zawiesza na tablicy mapę świata. Kolorowymi kropkami zaznaczona jest na niej trasa podróży. Proponuje uczniom zabawę w matematyków-podróżników.

Będziemy mierzyć długość trasy, którą przejedziemy. Na mapie będzie zaznaczona kółkami trasa podróży oraz miejsce skąd wyruszymy. Odległości pomiędzy kolejnymi przystankami w podróży będziemy mierzyć linijką.

12. Matematycy-podróżnicy - Karta pracy 2.

Uczniowie samodzielnie mierzą trasę swojej podróży. Dla utrudnienia muszą na danym odcinku trasy wybrać odpowiedni środek transportu, dorysować inny środek lokomocji lub poprawić "błędy" nauczyciela. Na dużej mapie świata na tablicy kolorowymi kropkami zaznaczona jest trasa podróży. Uczniowie mogą z niej korzystać w trakcie samodzielnej pracy.

13. Podsumowanie zajęć.

 

 

 

 

KARTA PRACY 2

 

1. Wyjaśnij podane niżej słowa.


Nielot - ........................................................................................
...............................................................................................

Inteligentny - ................................................................................
...............................................................................................

Stado - ........................................................................................
...............................................................................................

2. Matematycy-podróżnicy.


Teraz samodzielnie będziesz podróżować. Zmierz trasę swojej wycieczki linijką. Zapisz jak dodawałeś. Dla utrudnienia, musis...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin