Oświadczenie woli.doc

(57 KB) Pobierz
Oświadczenie woli

Oświadczenie woli.

U podstaw oświadczenia woli leży akt woli. Przez akt woli rozumie się decyzję człowieka, która jest czynnością polegającą na wyborze określonego działania, np., kiedy dokonujemy wyboru zawodu lub kiedy postanawiamy o kupnie samochodu. Z oświadczeniem woli mamy do czynienia wówczas, gdy decyzja podmiotu prawa zostanie uzewnętrzniona, czyli ujawniona. Definicja oświadczenia woli w prawie polskim została zawarta w art. 60 kodeksu cywilnego: Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonywającej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny (oświadczenie woli). Przyjmuje się, że zachowanie podmiotu prawa może być uznane za oświadczenie woli tylko wtedy, gdy: 1. Oświadczenie zostanie złożone w sposób swobodny, przymus fizyczny wyłącza oświadczenie woli, zaś przymus psychiczny stanowi wadę oświadczenia woli; 2. Oświadczenie będzie zrozumiałe, co oznacza, że przynajmniej w drodze interpretacji można ustalić, jakiego rodzaju skutek prawny chciał wywołać składający oświadczenie. Można tu wyróżnić:

    1. Oświadczenia woli wyraźne, czyli złożone za pomocą mowy, pisma, powszechnie uznanych za zrozumiałe,
    2. Oświadczenia woli dorozumiane, czyli złożone w inny sposób niż powyżej, poprzez inne zachowanie, są one oświadczeniem woli, jeżeli w danym kontekście sytuacyjnym to zachowanie pozwala odczytać wolę podmiotu.                                                                           

3.Oświadczenie zostanie złożone na serio, co oznacza, że oświadczeniu woli musi towarzyszyć rzeczywista wola wywołania skutku prawnego. Oświadczeniem woli nie na serio, jest takie oświadczenie, które ze względu na okoliczności, w jakich zostało złożone, nie może zostać odczytane, jako zmierzające do wywołania skutku prawnego. Oświadczenia woli pozorne, a więc zmierzające do wywołania innego skutku prawnego niż wynika z okoliczności, są oświadczeniem woli, choć dotkniętym wadą.                                                                                                                                                        Najogólniej mówiąc, można przyjąć, że oświadczenie woli jest ujawnioną na zewnątrz decyzją podmiotu prawa, która zmierza do wywołania skutków prawnych w postaci powstania, zmiany lub ustania stosunku cywilnoprawnego.                                                                                                                               W praktyce jednak dochodzi czasami do rozbieżności między treścią aktu woli a jego wyrazem zewnętrznym. Na tym tle pojawiły się w doktrynie prawa cywilnego trzy teorie: teoria woli; teoria oświadczenia; teoria zaufania.

     Według teorii woli o skuteczności złożonego oświadczenia woli rozstrzyga akt woli wewnętrznej, czyli decyzja podmiotu prawa. Jeżeli decyzja została podjęta nieprawidłowo, wyrażenie woli na zewnątrz nie może być uznane za ważne. Teoria ta chroni interesy podmiotu składającego oświadczenie woli kosztem podmiotu, do którego oświadczenie było skierowane.

    Według teorii oświadczenia, (czyli ujawnienia decyzji na zewnątrz) znaczenie rozsrzygające ma samo wyrażenie woli (decyzji) na zewnątrz. Decyzja wyrażona na zewnątrz wywołuje skutki prawne nawet wtedy, gdy ma wady, np., podjęta została pod wpływem błędu czy groźby bezprawnej. Teoria ta chroni bezpieczeństwo obrotu prawnego tzn., interesy tych, którzy polegali na oświadczeniu woli, ale godzi w interesy osoby składającej oświadczenie woli.

     Wdług teorii zaufania, która jest oparta na kompromisie między teorią woli i teorią oświadczenia, w jednych przypadkach znaczenie decydujące ma decyzja podmiotu składającego oświadczenie woli, w innych zaś- wyrażenie zewnętrzne tej decyzji. Pierwsze rozwiązanie wchodzi w rachubę wtedy, gdy ochrony wymaga wola podmiotu składającego oświadczenie woli, natomiast drugie - gdy ochrony wymaga zasada bezpieczeństwa obrotu prawnego, w szczeg...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin