SM.doc

(340 KB) Pobierz
1

1.   Pojecie i specyfika stosunków międzynarodowych.

Stosunki międzynarodowe to transgraniczne  interakcje podmiotów polityki  w środowisku poliarchicznym.

Trzy elementy ;

1)      podmiotem  są  suwerenne  państwa i uczestnicy niesuwerenni,

2)      przedmiotem  są działania  wykraczające poza  granice jednego państwa,

3)      środowisko poliarchiczne  jest zdecentralizowane.

 

2. Nauka o stosunkach międzynarodowych

Teoretyczną  część nauki o stosunkach międzynarodowych  stanowi  teoria stosunków międzynarodowych – internacjologia.

Teoria stosunków  międzynarodowych to usystematyzowany  treściowo i formalnie  system  warunkowo sformułowanych  twierdzeń  wyjaśniających , które odnoszą się do funkcjonowania i ewolucji  systemów  międzynarodowych.

Za podstawowy cel nauki  o stosunkach  międzynarodowych  należy uznać badanie poznanej rzeczywistości.

 

3.       Cechy szczególne  nauki o stosunkach  międzynarodowych.

Przedmiotem badawczym jest badanie struktury , funkcji i rozwoju  systemów międzynarodowych.

Metody badawcze ;

I – tradycyjne :

a)      historyczna – rekonstrukcja przeszłych  stosunków międzynarodowych,

b)      prawnicza – analiza obowiązujących norm prawnych,

II -  nowoczesne :

a)      systemowa – konstruowanie  systemowego modelu pojęciowego  badanych zjawisk  międzynarodowych,

b)      behawioralna -  analiza stosunków międzynarodowych  poprzez zachowania ich uczestników ; badanie przypadku pod kątem jednej  lub wielu zmiennych,

c)      czynnikowa – identyfikacja , klasyfikacja  i hierarchizacja  czynników kształtujących  dana klasę zjawisk międzynarodowych,

d)      analiza zawartości -  rekonstrukcja interesów stron na podstawie publicznie składanych deklaracji,

e)      decyzyjna – cel – określenie  istoty  i powodów przyjęcia   decyzji,

f)       symulacyjna – tworzenie rozwiniętych  modeli rzeczywistości , nasycenie ich  danymi faktycznymi  i przetwarzanie  za pomocą komputerów.

Cechy środowiska  międzynarodowego:

1)      poliarchizm -  „rządy wielu” suwerennych  elementów , co  wyklucza istnienie  nadrzędnej władzy  państwowej , brak formalnego centrum dowodzenia,

2)      pluralizm-

3)      złożoność  stosunków międzynarodowych – duża liczba uczestników  o zróżnicowanym statusie, duża liczba zachodzących między nimi interakcji, funkcjonowanie wielu zmiennych kształtujących te stosunki,

żywiołowość -  powszechnie dostrzegalna z uwagi na złożoność  stosunków – są one nietrwałe , przypadkowe i nieformalne.

 

4.       Typy i rodzaje  stosunków  międzynarodowych.

Formy stosunków międzynarodowych:

a)      dyplomatyczne misje specjalne – doraźne , krótkotrwałe,

b)      stałe przedstawicielstwa dyplomatyczne- poselstwa , ambasady,

c)      konferencje międzynarodowe -  są wykorzystywane w stosunkach wielostronnych , do regulowania problemów  na płaszczyźnie  multilateralnej,

d)      organizacje międzynarodowe -  instytucje trwale rozpatrujące i regulujące  stosunki międzynarodowe.

 

FUNKCJE :

a)      misji specjalnych -  prowadzenie rokowań w  sprawach najważniejszych dla państwa  ( misje prezydentów, premierów ) oraz w kwestiach  wymagających bardzo specjalistycznej wiedzy , której nie mają członkowie ambasady,

b)      stałych przedstawicielstw dyplomatycznych -  ogólna i stała reprezentacja  państwa wysyłającego  w państwie przyjmującym,  systematyczna obserwacja  wydarzeń w tym państwie  oraz prowadzenie  rutynowych rokowań , koordynowanie  wszelkich poczynań państwa wysyłającego w państwie przyjmującym,

c)      konferencje międzynarodowe -  stwarzanie płaszczyzny , na której mogą się toczyć  wielostronne rokowania  międzynarodowe,

d)      organizacje międzynarodowe -  zapewniają możliwość  stałych i wielostronnych  konsultacji politycznych , na ogół bez możliwości podejmowania wiążących decyzji.

 

Umowa międzynarodowa  jest zawsze rezultatem  wzajemnych ustępstw  i kompromisów  stron prowadzących  rokowania.

 

 

5.       Nauka o stosunkach międzynarodowych  -  powstanie, przedmiot i zakres badań.

 

Nauka o stosunkach międzynarodowych  wyodrębniła się w 1919r. z nauk  politycznych ,  ponieważ jej przedmiotem badawczym są  zdecentralizowane stosunki  polityczne, w przeciwieństwie do politologii  zajmującej się funkcjonowaniem  systemów scentralizowanych. .

Za podstawowy cel nauki  o stosunkach  międzynarodowych  należy uznać badanie poznanej rzeczywistości.

Kategorie nauki o stosunkach międzynarodowych :

a)      dla idealistów podstawowa kategoria to :  ład międzynarodowy, moralność, prawo, wolność i demokracja,

b)      dla realistów  - państwo, jego siła  międzynarodowa,  interesy narodowe,  sprzeczności  lub równowaga sił,

c)      dla behawiorystów – „zachowania międzynarodowe” , adopcyjność, równowaga wewnętrzna, sprzężenie zwrotne ze środowiskiem,

d)      dla postbehawiorystów -  łączenie wartości behawioralnych  ( ilościowych)  z jakościowymi.

 

6.       Fazy  rozwojowe  nauki o  stosunkach międzynarodowych.

Nauka o s. międzynarodowych rozwijała się w trzech fazach .

W fazie  pierwszej  - elektyzmu teoriopolitycznego  badana rzeczywistość jest  po prostu rejestrowana .

W fazie drugiej – heterogenizmu – powstają zalążki  ogólnej teorii, a wiele nauk  szczegółowych  zaczyna integrować się wokół  niej .

W fazie trzeciej – autogenizmu teoriopolitycznego -  powstaje własna , ogólna , jednolita i dojrzała teoria.

13. Funkcje nauki o stosunkach międz.

a)  opisowa – - jak jest ? dokonuje opisu rzeczywistości międzynarodowej

b)  wyjaśniająca -  ( eksplanacyjna ) – dlaczego tak jest ? -  ma wyjaśnić dlaczego  zaistniałe  opisane fakty , zjawiska i procesy międzynarodowe . wymaga to określenia czynników , których skutkiem jest badana rzeczywistość.

c) prognostyczna -  jak będzie ? – ma odpowiedzieć na pytanie jak będzie się rozwijała  badana rzeczywistość,

d)       rekomendacyjna – co robić ?  - ma dostarczyć politykom odpowiedzi  na pytanie jak należy działać  skoro wiemy jak jest i jak będzie ,

e)       popularyzacyjna- jak informować społeczeństwo ? -  ma określić wartości  , do których realizacji powinno dążyć państwo  i które powinny  być upowszechniane  w społeczeństwie.

 

EKSPLANACYJNA, prognostyczna. Opis, wyjaśnianie, prognozowanie, rekomendacje, popularyzacja.

DYSKRYPTYWNA - wstęp i niezbędny etap działalności naukowej nie ma charakteru teoretycznego, w jej ramach odpowiadamy na pytania. Dokonanie opisu rzeczywistości międzynarodowej jest czynnością bez której nie można budować teorii.

PREDYKTYWNA funkcja PROGNOSTYCZNA - udzielenie odpowiedzi na pytania jak będzie rozwijała się badana rzeczywistość. Rezultatem badawczym staje się hipoteza prognostyczna formułowana na podstawie znajomości interesów działających uczestników stosunków md. oraz przyjętych systemów wartości. Mocno rozwinięta w krajach kapital. INSTRUMENTALNA - ekspertyzowo- doradcza ma dostarczyć politykom odpowiedzi na pytanie jak działać skoro wiemy jak jest i jak będzie. Inny problem to kwestia taktyki działania, które doprowadzić ma do osiągnięcia zamierzonych skutków. Rezultatem badawczym są rekomendacje, skierowane na zewnątrz do środowisk pozanaukowych. AKSJOLOGICZNA-popularyzatorska - określić ma wartości do których realizacji powinno dążyć państwo i które powinny być upowszechniane w społeczeństwie. Rezultatem są rekomendacje skierowane do środowisk pozanaukowych, funkcje te są sprzężone.

 

14.Istota funkcji eksplanacyjnej w nauce o stos. md.

 

FUNKACJA EKSPLANACYJNA-wyjaśnia dlaczego zaistniały opisane zjawiska i procesy md, wymaga to określenia czynników, których skutkiem jest badana rzeczywistość. Pełna przyczynowo - skutkowa analiza stosunków md. nie jest możliwa a wyjaśnianie może opierać się na zawodnym rozumowaniu redukcyjnym, gdy znając skutki szukamy ich przyczyn w celu sformułowania hipotezy eksplanacyjnej, ta funkcja najważniejsza, bo wyjaśniając można przewidzieć.

 

Funkcja ta ma wyjaśnić  , dlaczego zaistniały  opisane fakty, zjawiska  i procesy międzynarodowe. Wymaga to określenia czynników , których skutkiem jest badana rzeczywistość   Wyjaśniając rzeczywistość  można przewidywać jej ewolucję  i zalecać sposoby  działania.

Modele wyjaśniania (ekspalnacji ) stosunków  międzynarodowych : 

-          idealistyczny – państwo traktowane jest  tak , jak jednostka w społeczeństwie ,

-          realistyczny – narodowe  interesy państwa są wyznacznikiem  wszelkich zachowań na scenie międzynarodowej,

-          behawioralny – badanie państwa przez pryzmat jego zachowań  na arenie międzynarodowej,

postbehawioralny – nie został jeszcze wyraźnie  sformułowany – należy łączyć badania ilościowe z jakościowymi., np. komputerowe stymulowanie procesami  politycznej adaptacji państw. 

 

16.Metody prognostyczne w nauce o stos. md.

 

1.INTUICYJNE z dwoma podstawowymi systemami, metoda delficka-(prognozowanie oparte na działaniu w izolacji nad zagadnieniami), każdy specjalista sam rozważa potem konfrontacje poglądów na dany temat, burze mózgów - grupowe myślenie na dany temat. 2.EKSPLANACYJNE - polega na łączeniu perspektywicznego myślenia na określony temat z przyjętymi już opiniami na dany temat.

 

17.Wymienić i scharakteryzować czynniki kształtujące stosunki md.

 

Grupy czynników kształtujących stosunki md, (nie działają one samodzielnie):

1-Technologiczno - ekologiczne -(naukowo techniczny czynnik współzależności, ekologiczny, militarny, geograficzny), współzależność i sprzeczności pomiędzy rozwojem techniki a stanem środowiska.

2.demograficzno-ekonomiczny -określa współzależność między wzrastającymi potrzebami coraz liczniejszej ludności świata i ograniczonymi możliwościami ich zaspokajania.

3.ideologiczno-kulturowe: czynnik kulturowy, ideologiczny, narodowy. Określa współzależność między wzrastającymi potrzebami coraz liczniejszej ludności świata i ograniczonymi możliwościami ich zaspokajania. Między ideologiami uniwersalistycznymi i ich podłożem kulturowym.

4.organizacyjno-normatywne, humanitarne. Określa współzależność między istniejącą strukturą współczesnych stosunków md. i uznanymi przez państwa normami regulującymi zachowanie uczestników tych stosunków.

 

18. Czynnik geograficzny.

 

1.Zasoby i cechy charakteru terytorialnego,

2.położenie geograficzne,

3.ukształtowanie wybrzeży.

Prof. Ratzel chciał wykazać, że klimat i temperatura oddziałują na sposób życia, wpływa na życie polityczne. Monteskiusz już uwydatnił wpływ tego czynnika. Człowiek jest uzależniony od natury. GB. Mackinder mówił, że ważne są zasoby, możliwości komunikacyjne. Państwa kontynentalne są zawsze mocniejsze. Amerykanie kładą nacisk na potęgę morską. Wg. Hatingtona najważniejszy jest klimat. Twierdzi że istnieją cykle polityczne, które sprzyjają określonym zjawiskom politycznym. Determinantem geograficznym - wyjaśnia zjawiska tylko przez pryzmat geograficzny. Czynnik geograficzny raczej warunkuje a nie przesądza o stosunkach międzynarodowych. Najbardziej został rozwinięty w szkole niemieckiej już w XIX w. Prof. Ratzel starał się wykazać, że klimat oddziałuje na sposób życia i temperament ludzi oraz życie polityczne. Wykazał, że nowoczesne państwa rozwijały się głównie w sferze umiarkowanej. Wykazywał, że mieszkańcy północy wykazują większe wartości fizyczne i moralne, co predystynuje ich do odegrania roli politycznej. Również w innych krajach takie poglądy znajdowały swoich zwolenników, np. Monteskiusz czy Roussou. Amerykanin Wheeler uważał, że istniejące cykle klimatyczne, które sprzyjają określonym zjawiskom politycznym, tzw. złote wieki historii występują głównie w okresach przejściowych od zimnej do ciepłej fazy stuletniego cyklu klimatycznego. W naszym stuleciu dzięki szybkiemu postępowi technicznemu i zmianie układu sił straciło znaczenie pojęcie granic naturalnych. Oczywiście stanowisko geograficzne odgrywa pewną rolę w życiu ludzi ale obecnie nie jest zjawiskiem decydującym.

 

19. Czynnik geopolityczny

 

Położenie w sąsiedztwie państw, udział w sojuszach. W Niemczech 1918-1939 powstała szkoła geopolityki (Haushofer). Szkoła ta stworzyła takie pojęcia jak lebensraum (przestrzeń życiowa), którą muszą posiadać narody by się rozwijać, podatność granic na zmiany i prawo ujścia rzek przepływających przez terytorium. Tezy wykorzystywane przez Niemcy dla uzasadnienia agresji.

 

20. Czynnik religijny

 

Wpływ systemów religijnych zewnętrzny na sferę polityki państw charakteryzuje się pewną nierównomiernością i zmiennością tej tendencji. Po 1945 zmalało jego znaczenie. Wiązało się to z powstaniem nowych ideologii i doktryn politycznych, spowodowało to upolitycznienie religii. Islam i chrześcijaństwo są najbardziej aktywne politycznie, ale nie jedyne. Różne grupy wyznaniowe tworzą czasem skuteczne grupy nacisku np. lobby żydowskie, konflikty arab-żyd, hind-pakistan. Stolica Apostolska występuje jako państwo wyznaniowe jako świeckie także na ogół w sprawach administracji. Wojny religijne są bardzo trwałe.

W dawnych wiekach na stosunki md. miała znaczny wpływ religia (wojny religijne), obecnie utraciły znaczenie. Na podstawie religii rozwijają się ruchy nacjonalistyczne. Istotna jest też tradycja władzy papieskiej- będąca czynnikiem politycznym, znajduje ona wyraz do dzisiejszego dnia - Stolica Apostolska jest podmiotem prawa md. Islam jest najszybciej rozwijającą się religią (także w Afryce).

 

21. Czynnik militarny

Wojnę przedstawiano jako ostateczną instancję rozstrzygania sporów md. Zanim system zbiorowego bezpieczeństwa zacznie skutecznie funkcjonować - to dysponowanie potencjałem wojskowym stanowi nadal ważny element obronności i czynnik w znaczeniu politycznym, np. posiadanie broni nuklearnej stanowi oznakę statusu mocarstwowego danego państwa.

Przemysł wojskowy,

wyszkolenie,

sprzęt,

bazy wojskowe.

Państwom potrzebna jest siła militarna, bo było około 200 konfliktów po II wojnie. Mimo zatem używania siły jako siłę odstraszania dają wojny ludziom zatrudnienie w przemyśle zbrojeniowym. Nacisk na państwa, które dostarczają broń, trudno takie dostawy przerwać, bo potrzebne części do utrzymania ładu wewnętrznego, np. Łukaszenko, w sytuacji klęsk żywiołowych. Zanim system bezpieczeństwa zacznie funkcjonować dysponowanie przez państwo siłą militarną stanowi ważny element jego obronności. Potencjał wojskowy to siły lądowe, morskie, powietrzne ale i składniki gospodarki narodowej mające związek z możliwością uzbrojenia armii na wypadek wojny.

 

22. Czynnik technologiczny

 

Myśl naukowo-techniczna, nowoczesny przemysł, handel md. i walutowy. Państwa dysponujące potencjałem materialnym wyższością techniki mogą wpływać i oddziaływać w istotny sposób na ekonomikę państw mniejszych. Państwa mogą oddziaływać na inne stosując embarga, tworzyć organizacje md, przykład: plan Marshalla. Kredyty, cła zaporowe, limit towarów, koncerny md.

 

23.      Pojecie i istota podmiotowości  politycznej w nauce o stosunkach  md.

Oznacza iż każdy podmiot prawa md. jest uczestnikiem stosunków md. i równocześnie, że niektórzy uczestnicy tych stosunków nie chcą i nie muszą być podmiotem tego prawa. Odnosi się ta podmiotowość przede wszystkim do państw i składa się ze zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych. Zdolność prawna polega na możliwości bycia podmiotem praw i obowiązków md. Zdolność do działania to zdolność wywoływania skutków prawnych przez własne działanie a więc zdolność do samodzielnego nabywania praw i zaciągania zobowiązań md. Pojęcie to obejmuje możliwość podejmowania wszystkich czynności prawnych, utrzymywanie stosunków dyplomatycznych, zawieranie umów, bycia stroną w postępowaniach oraz ponoszenia odpowiedzialności.

 

Podmiotowość polityczno – md.  to zdolność  do świadomego działania  md., którego celem jest  zaspokajanie własnych potrzeb  podmiotu.

Istotą podmiotowości  polityczno międzynarodowej  jest ;

a)      świadomość  podmiotu odnosząca się do rzeczywistości  md. oraz  do własnego w niej miejsca oraz własnych potrzeb,

b)      zdolność podmiotu  do prowadzenia stałych  działań kształtujących  stosunki md.  w sposób racjonalny i  niezależny.

Atrybuty podmiotowości :  prowadzenie niezależnej działalności , wchodzenie w związki z innymi, wyrażanie swej woli i samodzielne  działanie, wpływanie  na bieg spraw światowych,  wpływanie na stosunki  md. lub wywieranie wpływu na  s. międzynarodowe.

 

24. Pojęcie i istota  podmiotowości  prawnomiędzynarodowej.

Podmiotowość  prawno- międzynarodowa  oznacza , iż każdy podmiot prawa md.  jest uczestnikiem stosunków md.  i równocześnie , że niektórzy uczestnicy  tych stosunków nie są  i nie musza  być  podmiotami prawa md.

Podmiotowość ta  odnosi się przede wszystkim do państwa  i składa się  ze zdolności prawnej  i zdolności do działania.

Zdolność prawna polega na możliwości bycia  podmiotem praw  i obowiązków md .

Zdolność do działania  to  zdolność wywoływania  skutków  prawnych przez własne działanie, a więc zdolność  samodzielnego nabywania  praw i zaciągania  zobowiązań md.

Podsumowując  :  jest to możliwość  podejmowania wszelkich czynności  prawnych , utrzymywania  stosunków dyplomatycznych , zawierania umów md., bycie  strona w postępowaniach  procesowych  oraz  ponoszenia odpowiedzialności md.

 

25. Uczestnik stosunków  międzynarodowych :

Uczestnikiem jest każda formalna zorganizowana grupa społeczna, która w swych zachowaniach i skutkach tego zachowania wychodzi poza granicę państwa narodowego, oraz posiada określony stopień samodzielności a jej działanie wywołuje określone konsekwencje. Uczestnicy to kategoria, która obejmuje określone zespoły, ludzi lub struktur organizacyjnych, które działają na zewnątrz : mają i realizują władzę, siłę, zdolność wpływ na politykę innych państw. Istotą jest też wola do działania aby być aktywnym uczestnikiem państwo jest też ciągle postrzegane jako jedność - terytorium - ludność - władza (dziś to anachronizm, uczestnikami są wszyscy którzy dysponują podmiotowością prawnomiędzynarodową i polityczno - md

Uczestnikiem  stosunków md. , dzięki stale  prowadzonym działaniom transgranicznym , jest działająca świadomie  grupa społeczna , zdolna do wywierania wpływu  na stosunki md.

Głównie wyznaczniki to : 

-          świadomość podmiotu  odnosząca się zarówno do  rzeczywistości md.  , jak i do własnego w niej  miejsca  oraz własnych potrzeb,

-          zdolność podmiotu do prowadzenia  stałych działań kształtujących  stosunki md.  w sposób racjonalny i należyty.

 

Państwo stanowi  najważniejszy element  systemu md.

Państwo to  każda suwerenna  jednostka geopolityczna  zgodna z prawem md.

Aby stać się  członkiem  społ. md.  państwo winno być uznane , przyjęte do klubu państw.

Niepaństwowi uczestnicy stosunków md :

-  wielkie grupy społeczne i ich organizacje (w tym narody nie posiadające suwerennego państwa), małe  grupy społeczne  i ich organizacje , przedsiębiorstwa md.,  organizacje md., w tym rządowe i pozarządowe  - pod warunkiem , że  stale i świadomie  podejmują działania transgraniczne (wykraczające poza obszar  jednego państwa )  i wywierają wpływ na  stosunki md.

Społeczność md. to zrzeszenie  skupiające uczestników  stosunków  md.

 

 

 

 

 

26. Wymień i omów cechy głównych uczestników stosunków md.

 

1.Podmiotem pierwotnym jest naród.

2.Podmiotem wtórnym powstałym w wyniku kształtowania państw jest państwo, organizacje md., które dzielą się na organizacje rządowe i pozarządowe (Bank Światowy), i transnarodowe (Green Peace), organizacje społeczne, ruchy partyzanckie, Stolica Apostolska. Świat różnicuje się, państwo nie jest jedynym uczestnikiem ale jest nadal bardzo ważnym.

 

1.Uczestnicy pośredni- organy organizacji wielkich grup społecznych rząd RP, MSZ. 2.Uczestnicy bezpośredni- reprezentanci organów organizacji md., wielkich grup społecznych (premier, ambasador). Państwowi i niepaństwowi.

 

27. Państwo jako podstawowy uczestnik stosunków md.

 

Najważniejszy element systemu md. wewnętrznego jest wewnątrzpaństwowy system społeczny, środowiskiem są inne państwa. Państwo to podstawowy uczestnik gdyż:

1.       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin