Scenariusz zajec-Przychodz zimo,nie zwlekaj.doc

(54 KB) Pobierz
Temat dnia: CO WIEMY O ZIMIE

Scenariusz zajęcia

 

 

Opracowanie i  prowadzenie: Barbara Drążewska

 

Data:15.12.2006-12-07 Grupa dzieci – 6latki

 

Temat :Przychodź  zimo - nie zwlekaj!”

Cele ogólne:

·         obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie

·         poznanie różnych sposobów inscenizacji ruchowej i instrumentalnej do muzyki, rozwijanie sprawności i ekspresji ruchowej, koordynacji ruchu, równowagi, poczucia rytmu

·         kształcenie umiejętności wnioskowania

·         doskonalenie czytania ze zrozumieniem w zakresie poznanych liter

·         doskonalenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów

·         kształtowanie wiedzy matematycznej w odniesieniu do zajęć życia

·         codziennego

·         rozwijanie spostrzegawczości, wyobraźni

·         kształtowanie umiejętności plastycznych

·         doskonalenie samodzielności podczas wykonywania zadań

·         kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

·         rozwijanie aktywności i współpracy w grupie

·         pobudzanie i rozwijanie myślenia, wyobraźni poprzez tworzenie obrazów w umyśle inspirowanych przez muzykę

 

 

Cele operacyjne: - dziecko:

 

·         dokonuje klasyfikacji zgromadzonych ilustracji i obrazków

·         wypowiada się na temat cech charakterystycznych pór roku

·         zna  nazwę aktualnego miesiąca

·         zna słowa i melodię piosenki „Jedzie grudzień”, wypowiada się na temat jej treści

·         potrafi ułożyć i odczytać rytm

·         rozpoznaje i posługuje się podstawowymi figurami geometrycznymi

     oraz poznanymi cyframi

·         czyta w zakresie poznanych liter

·         dokonuje analizy i syntezy wyrazów

·         formułuje pytania oraz odpowiedzi

·         estetycznie wykonuje pracę plastyczną

·         aktywnie uczestniczy w proponowanych zajęciach grupowych

     i zabawach ruchowych

·         zgodnie współpracuje z innymi

 

Metody:

·         metody aktywne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka

·         metody słowne:- rozmowa, zagadki, wizualizacji

·        metody oparte na działaniu:- ćwiczenia, zajęcia praktyczne, zadania

 

Środki dydaktyczne:

płyta CD „Jedzie grudzień” i utworami muzycznymi, „Zima”Vivaldiego, kartki, kleje, białe confetti,wata, instrumenty muzyczne

 

Formy:

zbiorowa

grupowa

zespołowa

indywidualna

Środki dydaktyczne:

ilustracje krajobrazów (wszystkie pory roku), figury oraz litery do

podziału na grupy, plansza „Linia czasu”,

obrazki, instrumenty muzyczne,

nagranie CD pios. „Jedzie grudzień”, „Zima”Vivaldiego

 

Przebieg zajęć:

 

1.Powitanie (nawiązanie do wprowadzonych wiadomości dotyczących kolejności dni Śpiewne dni”),zabawa ruchowa ze śpiewem „Woogie –boogie”

 

2 Zabawa w rytmiczne echo.

Dzieci słuchają wyklaskiwanego rytmu przez nauczycielkę, a następnie powtarzają rytmy:

Nauczyciel:

-                      klaszcze jeden raz, stuka jeden raz – powtarzanie sekwencji 4 razy, przez dzieci

-                      klaszcze dwa razy, stuka jeden raz – powtórzenie 4 razy, przez dzieci

-                      stuka dwa razy, klaszcze jeden raz i tupie dwa razy – także czterokrotne powtórzenie.

 

3 Układanie rytmów z  kolorowych patyczków i kółek.

Dzieci biorą po jednym dywaniku oraz kopercie z kółkami i patyczkami; siadają  w dowolnie wybranym miejscu sali.

Dzieci wysypują zawartość kopert, segregując tworzą dwa zbiory:  kółek, patyczków w górnej części dywanika.
Obserwują, jak nauczycielka układa kółka (kładzie cztery jednobarwne koła
w szeregu). Wspólne „czytanie” powstałego rytmu: kółko, kółko, .... Co będzie dalej?....

            Dzieci układają na dywaniku taki sam rytm.

Ponowna obserwacja układanego rytmu przez nauczycielkę: kółko, patyk, kółko, .... Co będzie dalej?.... Ułóżcie rytm na dywanikach.

 

4.Rozmowa na temat muzyki

Czy dzieci mogą stworzyć własną muzykę? W jaki  sposób?

·         wydobyć z własnych płuc

·         wystukać rękoma

·         stukając różnymi przedmiotami

·         mogą wykonać własny instrument np. z puszek i kaszy, z patyków itp.

Jakie dźwięki dobiegające z otoczenia możemy nazwać muzyką?

·         wszystkie te, które słychać jak jest bardzo cicho, wystarczy zamknąć oczy i nic nie mówić – wtedy słychać wszystkie szmery i dźwięki

·         jak kapie woda lub stukną drzwi

·         jak jedzie samochód na sygnale

·         jak w kuchni stukają naczynia itp.

Dlaczego muzyka jest tak ważna w życiu człowieka?

·         spokojna muzyka nas uspokaja

·         lubię zasypiać przy muzyce

·         rozrusza nasze ciała do zabawy, zachęca do tańca

·         mama jak potańczy, lepiej czuje – jest ważna dla zdrowia

Ulubiona muzyka dzieci

 

5.Tworzenie muzyki –głośnej i cichej, szybkiej i wolnej.

Dzieci tworzą  muzykę uderzając klockami wg otrzymanego rytmu utworzonego z kółek i patyków.

 

6.Zabawa ruchowa „Tańczące literki”

Podział na 2 grupy według liter – wielkie i małe. Dzieci dobierają się w pary (mała litera z wielką) gdy zmieni się charakter muzyki.

 

7. „Krajobrazy”- wybór pór roku- odpowiednich ilustracji .Nawiązanie do zbliżającej się pory roku –zimy.

 

8. „Linia czasu” – zaznaczenie na planszy w formie koła kolejności występowania pór roku – obrazek z podpisem .

 

9. „Jedzie grudzień”- wprowadzenie zabawy ruchowej.

Przypomnienie piosenki, jej treści, melodii, wyklaskiwanie rytmu piosenki z jednoczesną recytacją tekstu.

10. „Zimowy krajobraz”- praca plastyczna.

Dzieci pracują w zespołach -wykonują na dużym arkuszu papieru obrazek zimowy.

Na kartce znajdują się gołe drzewa, a dzieci przykleją białe  elementy.

 

11. Omówienie wykonanych  prac.

 

12. „Płatki śniegu” -zabawa odprężająca.

Dzieci (śnieżynki)poruszają się do muzyki Vivaldiego „Zima” zgodnie z poleceniem nauczyciela.

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin