Temat 4 X.doc

(120 KB) Pobierz

Las szumi jesiennie, już robi się sennie

36.  Mgliste poranki

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję

l        odpowiednio reaguję na sygnał muzyczny,

l        powtarzam krótki rytm,

l        nazywam zwierzęta przedstawione na fotografiach,

l        określam nastrój utworu,

l        rozpoznaję ptaki odlatujące na zimę z Polski i zimujące w naszym kraju,

l        ćwiczę sprawność dłoni,

l        wspólnie z innymi dziećmi tworzę pracę plastyczną.

Przebieg dnia:

I. Zajęcia poranne

  • „Wróbelki” – zabawa ruchowa z elementami ortofonicznymi. Dzieci-wróbelki biegają po sali przy dźwiękach tamburynu, rączkami naśladując machanie skrzydełkami. Podczas biegania wołają ćwir, ćwir. Kiedy usłyszą trójkąt – wróbelki szukają pokarmu – kucają i wystukują zgiętym paluszkiem o podłogę podany przez nauczyciela rytm. Na dźwięk tamburynu ponownie biegają po sali. lub:

Podczas zabawy nauczyciel akompaniuje na trójkącie. Gdy gra „tremolo”, dzieci naśladują ruchem fruwanie wróbelków i biegają drobnymi kroczkami po sali. Gdy nauczyciel zagra krótki, wyraźny sygnał i powtarzający się schemat rytmiczny dzieci zatrzymują się, kucają i wystukują rytm o podłogę palcem wskazującym. Naśladują jednocześnie głosem ćwierkanie ptaszków: ćwir, ćwir, ćwir…

tamburyn, trójkąt

·         „Mieszkańcy lasów” – oglądanie albumów przyrodniczych z fotografiami roślin, ptaków i innych zwierząt; rozmowa na temat zaobserwowanych zjawisk: mglistych poranków, szarówki, chłodu itp.; nazywanie zwierząt z najbliższego otoczenia i znanych dzieciom. Nauczyciel prezentuje dzieciom zdjęcia i albumy przedstawiające lasy, łąki, parki oraz żyjące tam zwierzęta w porze jesiennej, np. lis, sarna, wilk, dzik, wiewiórka, kret, dzięcioł, sikorka, gołąb, wróbel, sroka, gawron itp. Dzieci nazywają zwierzęta i miejsca ich występowania. Nauczyciel zwraca uwagę na pogodę na ilustracjach i za oknem. Używa określeń mgła, szaruga, chłód, słota itp.

albumy i zdjęcia przyrodnicze przedstawiające faunę i florę jesienną

 

II. Zajęcia główne

  • „Jesień” – wysłuchanie wiersza B. Formy, omówienie jego treści i nastroju; wskazanie ptaków, które odleciały na zimę na południe oraz tych zimujących w naszym kraju. Nauczyciel czyta wiersz.

Jesień

Szaruga na dworze -                                         

jesień przybyła.                                                       

Przymrozki przywiozła,                                         

mgłą pola okryła.                                                       

 

Chmury na niebie                                                       

wiatrem przygnała,                                         

a wczesne ranki                                                       

chytrze zabrała.

 

Umilkły ptaki,                                                       

wszędzie ponuro,                                                                                                               

liście spadają,

słońce za chmurą.

 

Przyjemnie usiąść

w przytulnej sali,

przywołać lato

w myślach z oddali.

Bożena Forma

Po przeczytaniu nauczyciel rozwija w rozmowie z dziećmi kwestie poruszane w utworze.

- Jak wygląda jesień?

- Jaka jest jesienna pogoda?

Dzieci po uważnym wysłuchaniu próbują określić nastrój panujący w wierszu, opowiedzieć własnymi słowami, o czym jest mowa w utworze. Nauczyciel prezentuje dzieciom sylwetki ptaków odlatujących i zimujących. Dzieci podają nazwy ptaków i dzielą je na dwie grupy, uwzględniając miejsce spędzania przez nie zimy.

B. Forma, „Jesień” [w:] D. Krysakowska, „Maluję, rysuję, wycinam. Propozycje zajęć plastyczno-konstrukcyjnych”, Wydawnictwo i Poligrafia „Iwanowski”, Płock 2000, s. 21; sylwetki ptaków odlatujących na zimę z Polski i zimujących

III. Zajęcia popołudniowe

  • „Wróbelki i kot” – zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada w sali szarfy, które imitują gniazda. Kiedy gra trójkąt – wróbelki fruwają – dzieci biegają na paluszkach po sali. Gdy usłyszą talerze – nadchodzi kot – wskakują jak najszybciej do najbliższego gniazda, aby schronić się przed kotem. lub:

Każde dziecko otrzymuje szarfę i rozkłada ją w kształcie koła w wybranym miejscu na podłodze (gniazdko). Nauczyciel wybiera jedno dziecko do roli kota i wręcza mu talerze.

Dzieci-wróbelki wchodzą do środka swojej szarfy i czekają na sygnał muzyczny. Gdy nauczyciel akompaniuje na trójkącie, dzieci biegają lekko na palcach pomiędzy szarfami. Na wyraźny znak nauczyciela dziecko-kot gra na talerzach. Wówczas dzieci-wróbelki muszą szybko odnaleźć swoje gniazdko i stanąć w nim.

szarfy, trójkąt, talerze

·         „Drzewa” – ćwiczenie grafomotoryczne. Nauczyciel rozdaje dzieciom paski kolorowego papieru, na których będą kreślić rytmicznie linie pionowe. Najpierw pokazuje w powietrzu, a dzieci naśladują sposób kreślenia linii – pionowe z góry na dół. Następnie dzieci pastelami w różnych kolorach kreślą szeregi krótkich linii (pnie) – z góry na dół, począwszy od lewej strony. Kiedy wszystkie paski papieru są już pokryte pionowymi kreskami, dzieci kreślą linie ukośnie odchodzące od pni – gałęzie (do dołu – choinki, do góry – liściaste).

Na zakończenie nauczyciel zbiera wszystkie pasy i wspólnie z dziećmi układa kompozycję pasową „las”.

kolorowe kartony pocięte w podłużne pasy, kredki – pastele

·         „Las” – stworzenie wspólnej kompozycji plastycznej.

Na tablicy dzieci umieszczają swoje elementy kompozycji wzbogacone o dodatkowe jesienne akcenty – kolorowe liście, grzyby, sylwety leśnych zwierząt. Przez las może przebiegać ścieżka, strumyk itp. Nauczyciel zachęca dzieci, aby próbowały wspólnie ustalać, co znajdzie się w jesiennym lesie.

rysunki dzieci, kredki, duży karton, klej

 

37.  Tajemnice wrzosowiska.

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

l        chętnie uczestniczę w zabawie i sprawnie wykonuję ćwiczenia ruchowe,

l        opisuję, jak wygląda wrzos,

l        dostrzegam podobieństwa i różnice w wyglądzie wrzosów i innych kwiatów,

l        słucham z uwagą wiersza,

l        ćwiczę sprawność ruchową,

l        poznaję słowa i melodię piosenki,

l        obserwuję koloryt lasu jesienią,

l        właściwie zachowuję się w lesie, szukam ciekawych okazów przyrodniczych,

l        porządkuję skarby zebrane w lesie,

l        tworzę makietę lasu,

l        reaguję na zmiany dynamiki,

l        rytmicznie mówię krótki tekst.

Przebieg dnia:

I. Zajęcia poranne

  • „Małe jeże” – zabawa ruchowa. Dzieci na hasło: Jeże na spacer! spacerują na czworakach po lesie. Na hasło: Jeże śpią! – zwijają się w kłębuszki (podkulone nogi, schowana głowa) i odpoczywają.
  • „Wrzos” – prezentacja gałązek wrzosu, omówienie wyglądu: budowy, zapachu, porównywanie z innymi kwiatami. Nauczyciel pokazuje gałązki wrzosu, zachęca dzieci do dokładnego obejrzenia, powąchania. Dzieci opisują wygląd rośliny, kolor, kształt kwiatów i ich zapach. Porównują wygląd wrzosów z innymi kwiatami na ilustracjach oraz naturalnymi okazami przyniesionymi do sali (np. róże, bratki, astry, chryzantemy).

gałązka wrzosu, róże, bratki itp.

·         „Czas do lasu iść” – wysłuchanie wiersza L. Krzemienieckiej, rozmowa kierowana, dająca odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto pójść jesienią do lasu?”. Nauczyciel czyta wiersz, a następnie prowadzi z dziećmi rozmowę.

Czas do lasu iść

Czas do lasu iść,

wziąć paprotki liść,

liście buka, listki brzozy –

wzorek z tego się ułoży.

Będzie cieszył nas

w chłodnej zimy czas.

 

Czas żołędzie wziąć,

zgrabnie skrajać, ściąć,

kiedy się przemienią w duszki,

dać im z kory kapeluszki

i postawić w kąt

leśnych duszków rząd.

 

Oto warsztat nasz,             

darował go las:

dużo listków ciemnych, jasnych,

ułożymy z nich obrazki.

Przypomną nam las

w chłodnej zimy czas.

                                                        Lucyna Krzemieniecka

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące wiersza, np.:

- Co możemy zbierać jesienią w lesie?

- Co można zrobić z uzbieranych żołędzi?

- Po co nam jesienne obrazki?

- Czy wy zbieracie w lesie skarby? Jakie?

Nauczyciel daje dzieciom możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami.

L. Krzemieniecka, „Czas do lasu iść” [w:] „Kto wymyślił choinki? Antologia wierszy dla dzieci”, KAW, Warszawa 1988, s. 96

 

II. Zajęcia główne

  • „Wycieczka do lasu” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych; opowieść ruchowa z woreczkami gimnastycznymi.

1. Przygotowanie: Woreczki gimnastyczne rozłożone po całej sali (tyle, ile dzieci). Woreczki rozkładają dyżurni. Na polecenie nauczyciela każde dziecko staje przy woreczku. Nauczyciel mówi:

- Wybierzemy się na wycieczkę do lasu. Może spotkamy w nim jakieś zwierzęta… Ale najpierw pobawimy się kolorowymi liśćmi. Możecie je podrzucać i łapać na mój sygnał.

2. Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Kto umie słuchać?”. Dzieci chodzą po sali, rzucają woreczkami w górę i łapią. Na sygnał zatrzymują się i stają bez ruchu. Woreczki mogą spaść na podłogę, a dzieci czekają, aż drugi sygnał pozwoli im na ruch.

- W lesie zwierzątka szykują się do zimy. Zbierają liście, aby wyłożyć nimi swoje norki. Pomagają sobie w pracy.

3. Ćwiczenia tułowia: skłony w przód. Ustawienie parami w rozsypce. Dzieci stoją w rozkroku, tyłem do siebie, w odległości jednego kroku. Skłon w przód i kilkakrotne przesuwanie woreczka po podłodze w bramce utworzonej w rozkroku (jedno dziecko przesuwa woreczek drugiemu), następnie wyprost i krótki odpoczynek.

- Jeże wykładają liśćmi swoje legowiska. Robią to bardzo dokładnie i starannie. Muszą się jednak bardzo spieszyć, aby zdążyć przed mrozami.

4. Bieg: Kto szybciej. Dzieci ustawione w dwóch szeregach, tyłem do siebie, na środku sali. Przed ich stopami nauczyciel rysuje równoległe linie. Podobne linie są wyznaczone w odległości 3–4 kroków od szeregów. Na sygnał dzieci biegną w kierunku swojej linii (tej, do której stoją twarzą), kładą na niej woreczki i szybko wracają na swoje miejsce. Nauczyciel ocenia dokładność ułożenia woreczków i szybkość wykonania zadania.

- Wiewiórki też szykują się do zimy. Zbierają orzechy i nasionka i wrzucają je do swoich dziupli.

5. Rzuty: dzieci tworzą koło, nauczyciel kładzie obręcz w środku. Na sygnał dzieci rzucają woreczki do obręczy. Po woreczki idą dzieci kolejno według wywoływanych kolorów – czerwone, zielone itd. Rzuty należy powtórzyć kilka razy; celować lewą i prawą ręką.

- W tym czasie zajączki biegają po lesie. Przeskakują kamyki i uważnie rozglądają się dokoła.

6. Podskoki: utworzenie dwóch kół według kolorów woreczków. Woreczki leżą w odstępie jednego kroku. Dzieci przeskakują obunóż przez kolejne woreczki. Po obejściu w ten sposób koła siadają (siad skulny) za woreczkiem, twarzą do środka.

- Niedźwiedzie układają w norze liście. Muszą dobrze wyścielić legowisko, aby nie zmarznąć podczas zimowego snu.

7. Ćwiczenie mięśni grzbietu: siad skrzyżny, ręce na kolanach, woreczek włożony pod brodę i mocno trzymany. Skłon tułowia w przód (plecy proste jak deseczka), puszczenie woreczka na podłogę i wyprost tułowia. Głowa ustawiona prosto. Podniesienie woreczka prawą (lewą) ręką i włożenie pod brodę. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Następnie położyć woreczek na głowie, wstać, pochodzić i złożyć woreczek w wyznaczonym miejscu.

K. Wlaźnik, „Wychowanie fizyczne w przedszkolu. Przewodnik metodyczny dla nauczyciela”, WSiP, Warszawa 1980, s. 199; woreczki gimnastyczne, obręcze

·         „Jesienna kołysanka” – nauka piosenki. Omówienie treści i nastroju piosenki.

- O czym opowiada piosenka?

- Czy piosenka jest żywa i skoczna, czy spokojna?

- Co to jest kołysanka?

CD Piosenki i zabawy cz. 1 – „Jesienna kołysanka” (nr 14)

·         „Kolory lasu” – Nauczyciel organizuje wycieczkę do lasu; warto nawiązać współpracę z leśnikiem, który oprowadzi dzieci i opowie o roślinach i zwierzętach. Przed wejściem do lasu należy przedstawić dzieciom zasady zachowania się w lesie, m.in.:

- Nie śmiecimy.

- Zachowujemy się cicho.

- Zwierzęta obserwujemy z daleka i w ciszy.

- Materiał przyrodniczy zbieramy tylko z ziemi.

Nauczyciel zachęca dzieci do podziwiania jesiennych kolorów, wsłuchiwania się w odgłosy przyrody (szum drzew) i zwierząt (śpiew ptaków).

III. Zajęcia popołudniowe

  • „Leśne skarby” – porządkowanie skarbów przyniesionych z lasu. Dzieci wspól...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin