Krąg tematyczny 3 XII.doc

(136 KB) Pobierz

Krąg tematyczny: W całym domu pachnie lasem, bo już święta są za pasem

 

71. Najdłuższy łańcuch na świecie

 

Zapis w dzienniku:

 

I. „Kolorowy łańcuch” – przygotowanie do zajęć, wycinanie pasków potrzebnych do wykonania łańcucha choinkowego z kolorowego papieru. „Koniki” – zabawa ruchowa z kląskaniem.

II. „Najdłuższy łańcuch na świecie” – klejenie łańcucha według wzoru; realizacja scenariusza Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej „Słucham, patrzę uważnie, układam rytmy”. „Łańcuch” – zabawa ruchowa przy muzyce.

III. „Choinkowe łańcuchy” – porównywanie długości łańcuchów: najdłuższy, najkrótszy, taki sam, dłuższy od… itp. Poprawne stosowanie określeń długości. „Zabawki na choinkę” – zabawa ruchowa przy muzyce.

 

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

 

·        coraz lepiej tnę papier,

·        biegam po sali bez potrącania innych dzieci,

·        usprawniam narządy mowy – język,

·        dostrzegam rytmy,

·        doskonalę sprawność dłoni,

·        biorę czynny udział w zabawach ruchowo-muzycznych,

·        porównuję długości łańcuchów,

·        bez przygotowania wymyślam ruch do muzyki.

 

 

Przebieg dnia:

 

I. Zajęcia poranne

·        „Kolorowy łańcuch” – przygotowanie do zajęć, wycinanie pasków potrzebnych do wykonania łańcucha choinkowego z kolorowego papieru. Prowadzący zachęca dzieci do wycinania z papieru pasków o tej samej grubości i długości. Tłumaczy, że będą one potrzebne do wykonania łańcucha, który będzie zdobił choinkę. Zwraca również uwagę na staranność wykonania zadania i zachowanie środków ostrożności przy korzystaniu z nożyczek (wycinając, należy siedzieć przy stole i kontrolować swoje ruchy).

 

kolorowy papier, nożyczki

 

·        Koniki” – zabawa ruchowa z kląskaniem.

Prowadzący zachęca dzieci do naśladowania zachowań koników. Koniki na hasło nauczyciela będą kolejno:

biegały po łące – dzieci swobodnie poruszają się po sali, starając się nie potrącać innych;

przeskakiwały przez przeszkodę – skok ze złączonymi stopami z wymachem ramion w przód;

odpoczywały na polanie – dzieci zatrzymują się i parskają, wysoko podnosząc kolana;

piły wodę – dzieci zwijają język w „rurkę” i naśladują picie wody;

skubały trawkę – dzieci dotykają dolną wargą górnej;

żuły siano – dzieci z zamkniętymi ustami naśladują przeżuwanie siana;

wracały do stajni – dzieci biegają po sali, a na znak prowadzącego (np. klaśnięcie) stają jak najbliżej ściany.

 

II. Zajęcia główne

·        „Najdłuższy łańcuch na świecie” – klejenie łańcucha według wzoru. Prowadzący proponuje dzieciom zrobienie łańcucha choinkowego. Początkowo prezentuje kolorowe paski papieru, które dzieci będą mocować według określonego wzoru. Na prośbę nauczyciela dzieci wskazują paski o wymienianych kolorach, np. żółty, czerwony, zielony. Następnie układają je we wskazanej kolejności, np. żółty, czerwony, niebieski, żółty… Prowadzący sprawdza poprawność wykonania zadania i zmienia polecenia do realizacji. Na zakończenie wspólnie ustalają kolejność połączenia wszystkich krótszych części w całość. Może to być, np. czerwony, zielony, czerwony, żółty…

 

paski kolorowego papieru, klej, E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków, WSiP, Warszawa 2004, s. 140.

 

·        Łańcuch” – zabawa ruchowa przy muzyce.

Dzieci maszerują po sali w tempie marszowym, omijając porozkładane przez nauczyciela koła do sersa. Gdy cichnie muzyka, każde dziecko podnosi jedno koło i podaje tak, by drugie dziecko mogło je uchwycić. Zadanie można uznać za zakończone, gdy każde kółko będzie trzymane przez dwoje dzieci, a uczestnicy zabawy utworzą wspólnymi siłami łańcuch.

 

lub:

Łańcuch – zabawa ruchowa przy muzyce. Każde dziecko otrzymuje kółko do sersa. Dzieci ustawiają się w kole, trzymając kółko w prawej ręce. Lewą ręką chwytają kółko sąsiada. Tym sposobem łączą się w kole. Dzieci maszerują po obwodzie koła przy muzyce. Na znak nauczyciela wybrane wcześniej dziecko puszcza kółko sąsiada i prowadzi „łańcuch” w różnych kierunkach.

 

CD Utwory… cz. 1 – „Marsz” P. Czajkowskiego (nr 11), małe kółka do sersa

 

 

III. Zajęcia popołudniowe

·        „Choinkowe łańcuchy” – porównywanie długości wykonanych łańcuchów. Prowadzący zaprasza dzieci do porównania długości łańcuchów. Dzieci układają je na podłodze tak, by początek łańcuchów znajdował się w jednym miejscu. Próbują „na oko” ustalić, który z nich jest najdłuższy, a który najkrótszy. Następnie dzieci eksperymentują z innymi sposobami mierzenia, np. z mierzeniem stopami lub patyczkami.

Odpowiadają na pytania:

Który z łańcuchów jest najdłuższy?

Który jest najkrótszy?

Które łańcuchy są tej samej długości?

Dzieci porównują długości łańcuchów. Prowadzący zwraca uwagę na wypowiedzi dzieci oraz na poprawne stosowanie określeń długości.

 

łańcuchy choinkowe wykonane na poprzednich zajęciach

 

·        Zabawki na choinkę” – zabawa ruchowa przy muzyce.

Prowadzący zachęca dzieci do wsłuchania się w prezentowany utwór i swobodnego poruszania się po sali. Gdy muzyka przestanie wybrzmiewać, dzieci zatrzymują się i obracając się dookoła własnej osi − naśladują ruchem i gestem zabawki z zimowego drzewka. Mogą to być: bombki, baletnice, pajace itp. Podczas prezentacji zabawek nauczyciel gra na tamburynie, dopiero gdy przestanie i wznowi emisję utworu, dzieci powracają do swobodnych pląsów.

 

lub:

Podczas zabawy dziewczynki będą naśladować laleczki, chłopcy – pajacyki. Dzieci reagują ruchem na umówione sygnały muzyczne.

„Kołysanka” Brahmsa zaprosi do ruchu dziewczynki. Laleczki wyjdą na środek sali i zatańczą przy muzyce. Gdy nauczyciel zagra na tamburynie wybiegną na środek sali chłopcy i będą skakać jak pajace. Dziewczynki w tym czasie wrócą na wcześniej wyznaczone miejsce.

 

CD Utwory… cz. 1 – „Kołysanka” J. Brahmsa (nr 7), tamburyn

 

 

72. Drzewko bożonarodzeniowe

 

Zapis w dzienniku:

 

I. „Dzieci w lesie” – zabawa ruchowa; dzieci podzielone na dwie grupy. Dzieci- drzewa (oznaczone szarfą) i dzieci-spacerowicze (spacerują, chowają się za „drzewami”). „Zawsze zielone drzewa” – rozmowa na temat drzew iglastych (czym różnią się od drzew liściastych, czy gubią igły przed zimą itp.); prezentacja ilustracji i obrazków; badanie dotykiem i węchem gałązek choinkowych swobodne wypowiedzi na temat doznań. „Rosną drzewka” – zabawa naśladowcza.

II. „Choinka” – wysłuchanie wiersza Barbary Lewandowskiej; wprowadzenie radosnego nastroju. „Kolorowe święta” – nauka piosenki.

III. „Wspólne ubieranie choinki” – wieszanie upieczonych i udekorowanych pierniczków, połączonego łańcucha i innych ozdób, stosowanie się do instrukcji nauczyciela: wyżej, niżej, w prawo, w lewo itp. „Kartka świąteczna” – ozdabianie według własnego pomysłu kartki w kształcie choinki z „Wycinanek-składanek”; estetyczne wykonanie pracy plastycznej o charakterze użytkowym. „Choinki i zajączki” – zabawa muzyczno-ruchowa.

 

Przewidywane osiągnięcia – co poznaję, co umiem, co czuję:

 

·        czerpię radość z uczestnictwa w zabawach ruchowych,

·        rozróżniam drzewa liściaste i iglaste,

·        dotykam gałązek i mówię, co czuję,

·        wykonuję ćwiczenia naśladowcze,

·        prawidłowo reaguję na sygnały muzyczne,

·        słucham wiersza czytanego przez nauczyciela,

·        poznaję słowa i melodię piosenki,

·        zgodnie pracuję z innymi,

·        dekoruję świąteczne drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami,

·        stosuję się do instrukcji nauczyciela,

·        estetycznie wykonuję pracę plastyczną,

·        dbam o porządek w miejscu pracy,

·        odpowiednio reaguję na sygnały muzyczne i przerwę w muzyce.

 

Przebieg dnia:

 

I. Zajęcia poranne

·        Dzieci w lesie” – zabawa ruchowa. Prowadzący dzieli dzieci na dwa równoliczne zespoły. Jeden z zespołów to drzewa (dzieci oznaczone szarfami), a drugi – spacerowicze. Dzieci-drzewa stoją nieruchomo w miejscu, trzymając oburącz nad głową naprężone szarfy, a spacerowicze maszerują dookoła nich, skradają się, chowają za nimi. Po kilku minutach zabawy następuje zamiana ról.

 

szarfy

 

·        „Zawsze zielone drzewa” – rozmowa na temat drzew iglastych i liściastych. Prowadzący, odwołując się do wiedzy i obserwacji dzieci, zachęca ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin