konspekt zajęć logopedycznych1.doc

(14 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

 

KONSPEKT NR 5.

 

Turnus Rehabilitacyjny dla osób z afazją

             w Międzywodziu

Opracowała: A. W.

 

Diagnoza logopedyczna: Pani Małgorzata, lat 63. Rok po operacji tętniaka. Brak aktywnej, produktywnej mowy, skłonność do zastępowania jej szablonami, duża ilość przerw miedzy słowami, stosuje mało czasowników w zdaniach. Nie potrafi brać udziału w rozwiniętym dialogu. Nie ma problemów z nazywaniem rzeczy, dobre rozumienie mowy. Afazja motoryczna dynamiczna. Na terapię logopedyczna uczęszcza  od 4 miesięcy. 

Cel główny:

- Odbudowanie sprawnej aktualizacji czasowników, odbudowanie umiejętności programowania i strukturalizacji wypowiedzi.

Cele szczegółowe:

- Aktywizacja werbalna,

- Budowanie czynnego słownika,

- Praca nad intonacją,

- Ustalanie grup słów bliskoznacznych.

Metody: Metoda dialogu, praca z ruchem, metoda zadaniowa, metody aktywne.

Środki dydaktyczne: Tekst piosenki „Gdzie strumyk”,  nagranie, zdania z lukami, domino obrazkowe, ilustracje przedstawiające różne czynności, kartoniki z rzeczownikami i czasownikami, historyjka obrazkowa.

I .Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z pacjentką. Rozmowa na temat jak się czuje, co robiła wczoraj.

2.Logopeda pyta pacjentkę czy wyraża zgodę na masaż  twarzy -  rozluźniający mięśnie twarzy oraz niwelujący napięcie.(Pacjentka wyraża zgodę)

3. Masaż twarzy.

4. Czytanie tekstu piosenki „Gdzie strumyk” w którym podkreślone są różne czasowniki. Opracowywanie tych czasowników , szukanie ilustracji przedstawiających te czynności.

5.Zapełnianie słowami luk w zdaniach. Logopeda wybiera jedno ze zdań np. Gdzie strumyk płynie z wolna..”  Zapisuje słowo „płynie”, następnie pokazuje pacjentce kartoniki ze zdaniami w których brakuje wyrazów. Prosi pacjentkę aby wstawiała je we frazy z luką.

6. Praca z ruchem. Ćwiczenia w takt muzyki, czytanie lub śpiewanie tekstu piosenki zgrane z chodzeniem..

7. Aktualizacja czasowników. Pacjent wraz z logopedą w oparciu o ilustracje dobiera wszystkie znaczenia szukanego słowa i jego związki z innymi słowami a także ustala grupę słów bliskich znaczeniowo np. Słowo „idzie” – pacjentka wybiera wszystkie obrazki, na których są rzeczowniki wchodzące w związki z czasownikiem „idzie”.

                      człowiek

                      praca

idzie              pochód

                     burza

 

                     samolot

                     statek

leci               latawiec

                     kura

8.Opracowanie synonimów i antonimów do zadanego słowa i zapisanie ich. Np.

                     kroczy

                     maszeruje

idzie             nadchodzi

9. Logopeda pokazuje pacjentce domino obrazkowe przedstawiające różne czynności, tłumaczy pacjentowi zasady gry. Wspólne układanie domina.

III. Zadanie domowe. Logopeda daje pacjentce historyjkę obrazkową – 4 elementową Pacjentka ma za zadanie ułożyć ją  we właściwej kolejności oraz opowiedzieć co przedstawia.

IV. Pożegnanie pani Małgorzaty. Podziękowanie za wspaniałą pracę.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin