Autyzm jako rozległe zaburzenie rozwoju.doc

(553 KB) Pobierz
Autyzm jako rozległe zaburzenie rozwoju (PDD)

 

Autyzm jako rozległe zaburzenie rozwoju (PDD)

 

Wśród różnorodnych klasyfikacji schorzeń i upośledzeń umysłowych do najczęściej stosowanych w piśmiennictwie naukowym oraz w oficjalnej diagnozie należą: opracowana przez Światową Organizację Zdrowia tzw. ICD-10 (International Classification of Diseases) oraz diagnostyczny podręcznik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, w swej najnowszej wersji z 1994 roku zwany: DSM-IV (Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders). Do wstępnej diagnozy autyzmu lekarze psychiatrzy i psychologowie chętnie używają układu kryteriów wskazanych w tym ostatnim źródle.

Preferowanie DSM-u w różnicowaniu objawów autyzmu wynika z dwóch faktów: po pierwsze, dość obszernie opisuje on wszystkie wyodrębnione zaburzenia, co pozwala dokonać trafniejszej diagnozy różnicowej; po drugie, w swych kolejnych wersjach modyfikowany jest w oparciu o aktualne wyniki badań nad autyzmem, których gros prowadzonych jest w angielskim obszarze językowym, którego przedstawiciele opierają się właśnie na tym systemie klasyfikacyjnym.

Posługując się nim, możemy więc korzystać z obszernego materiału badawczego spójnego pod względem treści, a także zgodnego w zakresie sposobu oceny podstawowych zagadnień. DSM-IV stanowi najnowszą edycję kryteriów diagnostycznych i w stosunku do wersji poprzedniej z 1987 roku (DSM-III) wnosi pewne nowe dane do obrazu autyzmu oraz uwzględnia dodatkowe typy głębokich zaburzeń rozwoju.

Wymienia się w nim następujące ROZLEGŁE (CAŁOŚCIOWE, GŁĘBOKIE -różne tłumaczenia na język polski słowa "pervasive") ZABURZENIA ROZWOJU (PDD - Pervasive Developmental Disorders):

1. ZABURZENIE AUTYSTYCZNE /zwane inaczej autyzmem wczesnodziecięcym, wczesnym autyzmem dziecięcym, autyzmem kannerowskim lub autystycznym syndromem/

2. ZESPÓŁ RETTA

3. DZIECIĘCY ZESPÓŁ DEZINTEGRACYJNY (zaburzenie to określa się również jako zespół Hellera, „dementia infantilis” lub psychozę dezintegracyjną).

4. ZESPÓŁ ASPERGERA

5. ROZLEGŁE (wzgl. GŁĘBOKIE) ZABURZENIA ROZWOJU NIE WYSZCZEGÓLNIONE W ŻADEN INNY SPOSÓB (PDD-NOS), ŁĄCZNIE Z AUTYZMEM NIETYPOWYM.
 

 

 

Według DSM-IV podstawowe cechy autyzmu, to:

1) Jakościowe uszkodzenie w zakresie społecznej interakcji, mogące się manifestować poprzez :

a/ widoczne uszkodzenia w zakresie posługiwania się złożonymi zachowaniami niewerbalnymi takimi jak wymiana spojrzeń, ekspresja mimiczna, pozycje ciała oraz gesty w celu regulacji społecznej interakcji;

b/ niepowodzenia w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami stosownie do poziomu rozwoju;

c/ brak spontanicznego dążenia do dzielenia z innymi przyjemności, zainteresowań lub osiągnięć;

d/ brak odwzajemniania społecznego lub emocjonalnego.

2) Jakościowe uszkodzenia w zakresie komunikacji mogące przejawiać się jako:

a/ opóźnienie w rozwoju mowy lub całkowity jej brak, czemu nie towarzyszy próba kompensacji za pomocą alternatywnych sposobów komunikowania się, jak gesty czy mimika;

b/ widoczne uszkodzenie zdolności do inicjowania lub podtrzymywania rozmowy u jednostek z rozwiniętą mową adekwatną;

c/ stereotypowe i naśladownicze używanie języka lub języka idiosynkratycznego; d/ brak zróżnicowanych, spontanicznych zabaw w udawanie lub społecznych zabaw naśladowczych właściwych dla poziomu rozwojowego.

3) Ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności mogące mieć następujący charakter:

a/ pochłaniające zajmowanie się jednym lub większą ilością stereotypowych i ograniczonych wzorców zainteresowań będące nienormalnymi zarówno pod względem intensywności jak i zogniskowania uwagi;

b/ ewidentnie sztywne trzymanie się specyficznych, niefunkcjonalnych rutyn i rytuałów;

c/ stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe /np. trzepotanie lub wykręcanie rąk lub palców, bądź złożone ruchy całego ciała/;

d/ uporczywe zajmowanie się częściami obiektów.


Więcej o autyzmie w DSM
 

 

 

W przypadku zespołu Retta charakterystyczne jest pojawienie się wielorakich specyficznych deficytów w jakiś czas po urodzeniu dziecka i po okresie normalnego rozwoju. O ile w autyzmie znaczącą przewagę ilościową osiągają chłopcy (4:1), to tym zespołem bywają dotknięte prawie wyłącznie dziewczynki. Podejrzenie o chorobę na zespół Retta może budzić łączne występowanie takich cech, jak:

- wyraźnie normalny rozwój w okresie prenatalnym i okołoporodowym

- wyraźnie normalny rozwój psychoruchowy w ciągu pierwszych pięciu

- miesięcy po urodzeniu

- normalny obwód głowy po urodzeniu

- zatrzymanie się wzrostu głowy w okresie 5 do 48 miesięcy

- utrata nabytych wcześniej celowych sprawności dłoni pomiędzy 5 a 30 miesiącem, z równoczesnym rozwijaniem się stereotypowych ruchów rąk (np. kręcenie rękami lub ruchy imitujące mycie rąk)

- wczesna utrata zainteresowań społecznych, choć często później następuje rozwój społecznej interakcji

- ruchy kończyn lub tułowia w widoczny sposób słabo skoordynowane

- poważnie uszkodzony rozwój języka ekspresywnego i receptywnego wraz ze znacznym upośledzeniem psychoruchowym.

 

 

- utrata nabytych wcześniej celowych sprawności dłoni pomiędzy 5 a 30 miesiącem, z równoczesnym rozwijaniem się stereotypowych ruchów rąk (np. kręcenie rękami lub ruchy imitujące mycie rąk)

 

Przykłady

 

 

 

- wczesna utrata zainteresowań społecznych, choć często później następuje rozwój społecznej interakcji

- ruchy kończyn lub tułowia w widoczny sposób słabo skoordynowane

- poważnie uszkodzony rozwój języka ekspresywnego i receptywnego wraz ze znacznym upośledzeniem psychoruchowym


Więcej na temat zespołu Retta
 

 

 

Z utratą nabytych uprzednio sprawności i umiejętności po okresie normalnego rozwoju mamy do czynienia także w dziecięcym zaburzeniu dezintegracyjnym. Jednakże w tym przypadku regresja następuje po co najmniej dwóch latach prawidłowego rozwoju, bez jakichkolwiek anomalii w dziedzinie kontaktu społecznego oraz przy adekwatnym rozwoju mowy, myślenia i wyobraźni (np. rozwija się zabawa oparta na wyobraźni).

Stopniowa utrata osiągnięć rozwojowych następuje przed 10 rokiem życia i dotyczyć może każdej z funkcji psychomotorycznych lub też kilku naraz, dochodząc do obrazu typowego w autyzmie, jednak bez tak głębokich problemów w sferze motoryki, jak to ma miejsce w zespole Retta.
 

 

 

Ostatni z wymienionych typów syndromów, to zespół Aspergera, który określany bywa przez niektórych „autyzmem inteligentnym”, ze względu na normalny lub wysoki poziom intelektualny dotkniętych nim osób. W tym przypadku nie obserwuje się opóźnień czy klinicznie istotnych zmian w rozwoju umysłowym i motorycznym w pierwszych latach życia. Zazwyczaj prawidłowo rozwija się także mowa. Niemniej mamy tu do czynienia z takimi samymi uszkodzeniami w sferze społecznych interakcji jak w autyzmie oraz z analogicznymi tendencjami do zachowań stereotypowych i sztywnych rytuałów . Dlatego osoby te mają ogromne problemy z funkcjonowaniem w sytuacjach społecznych i mimo wysokiej nieraz inteligencji nie radzą sobie w szkole, na ulicy i innych środowiskach społecznych czy też nie mogą podjąć pracy bez specjalnego treningu.


Więcej na temat zespołu Aspergera
 

 

 

W rzeczywistości, osoby dotknięte którymkolwiek z tych zespołów, przejawiają podobne objawy i potrzeby, zaś ich rodziny i opiekunowie ponoszą podobne koszty psychospołeczne oraz borykają się z podobnymi trudnościami, obciążeniami i potrzebami. Często różnice leżą jedynie w nasileniu problemów lub łącznej ilości objawów. Nieraz się zdarza, że dzieci zdiagnozowane we wczesnym okresie życia jako autystyczne, mogą pod wpływem terapii, edukacji oraz zmian rozwojowych prezentować w późniejszym wieku obraz PDD-NOS lub zbliżony do zespołu Aspergera.

Dlatego też w praktyce poręcznie jest posługiwać się dwoma nastepującymi określeniami:

1) AUTYSTYCZNE KONTINUUM

jako skala natężenia zaburzenia autystycznego (od stopnia głębokiego, cieżkiego autyzmu do lekkiego, łagodnego "muśnięcia autyzmem") oraz dla uwzględnienia faktu, że stan dziecka może się zmieniać trwale lub chwilowo;

2) AUTYSTYCZNE SPEKTRUM

jako obszar, w którym wyodrębnić możemy jakościowo różne typy dzieci o cechach autystycznych, reprezentujące odrębne mechanizmy lub przyczyny powodujące trudności i mające często odrębne wymagania. Zazyczaj zalicza się do niego dzieci, które nie dostały diagnozy autyzmu wczesnodziecięcego, tylko jedną z pozostałych, a więc zespół Aspergera, zespół Retta, autyzm atypowy oraz PDD-NOS. W obrębie autystycznego spektrum znajdziemy przeważnie dzieci z "łagodniejszego" krańca autystycznego kontinuum oraz dzieci z pogranicza autyzmu, do których możemy również zaliczyć:

- dzieci z zaburzeniem semantycznno-pragmatycznym
- wiele dzieci z zaburzeniem uczenia się pozawerbalnego
- większość dzieci z hyperleksją

 

 

 

 

1

Polish

Klasyczny autyzm… autyzm … zespół Aspergera… autyzm nietypowy…autyzm inteligentny… całościowe zaburzenia rozwoju

(PDD)… całościowe zaburzenia rozwoju bliżej nieokreślone (PDD-NOS)… zaburzenia semantyczno-pragmatyczne…

zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)

Co się kryje pod powyższymi nazwami?

Wszystkie powyższe nazwy są często używane do opisu różnych form autyzmu oraz innych zaburzeń powiązanych z

autyzmem. Autyzm jest zaburzeniem wywierającym wpływ na sposób, w jaki osoba komunikuje się z innymi i odnosi się do

otaczającego ją świata.

Osoba z autyzmem doświadcza trudności w zakresie trzech obszarów, dlatego często mówi się o „triadzie zaburzeń”:

• problemy ze zrozumieniem języka i ograniczone umiejętności w posługiwaniu się językiem

• problemy w sytuacjach społecznych i relacjach międzyludzkich

• ograniczona wyobraźnia i schematyczny sposób myślenia

Wiele osób z autyzmem reaguje nietypowo na impulsy odbierane zmysłami np. dźwięk, światło lub dotyk. Osoby z autyzmem

mogą być równocześnie upośledzone umysłowo, mieć dysleksję albo inne zaburzenia.

Osoby z zespołem Aspergera doznają wszystkich powyższych trudności, ale nie są upośledzone umysłowo.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 535 tys. osób z autyzmem. Autyzm występuje częściej u mężczyzn niż u

kobiet.

Autyzm nie oznacza upośledzenia fizycznego. Osoby z autyzmem nie używają wózków inwalidzkich i zazwyczaj w żaden

sposób nie wyróżniają się wyglądem. Z tego powodu otoczeniu trudno jest zrozumieć co to oznacza „mieć autyzm”.

2

”Dla osoby z autyzmem rzeczywistość jest skłębioną, mętną masą wydarzeń, ludzi, miejsc, dźwięków i znaczeń. Wydaje się,

że nic nie ma określonych granis, że nic nie ma ładu ani sensu. Przez większą część mojego życia próbuję odnaleźć porządek

i zrozumieć logikę otaczającego mnie świata”.

Wypowiedź osoby z autyzmem

Uwaga: Na końcu tej broszury znajduje się lista nazw używanych w publikacjach dotyczących autyzmu.

Poniżej zaprezentowano przykłady trudności wynikających z autyzmu, a także wskazówki jak można pomagać osobom z tym

zaburzeniem.

Zaburzenia w zakresie języka i komunikowania się

Osoba z autyzmem:

• może nie rozumieć i nie potrafić nadać znaczenia gestom, mimice, tonowi głosu

• może mieć trudności z odpowiadaniem na pytania i postępowaniem według instrukcji

• może powtarzać słowa i dzwięki usłyszene chwilę wcześniej (tzw. echolalia)

• może mieć problemy z rozpoczęciem i prowadzeniem rozmowy

• może porównania i metafory przyjmować dosłownie, zatem może nie rozumieć żartów i przysłów. Osoba z autyzmem

może myśleć, że powiedzenie „pierwsze koty za płoty” albo „głupi jak but z lewej nogi” jest o kotach i butach.

• może używać wymyślnego języka lecz nie rozumieć znaczenia wypowiadanych słów

• może mówić w nieskończoność o swoich pasjach zupełnie nie zdając sobie sprawy, że słuchacz nie jest zainteresowany

• może nie rozwinąć umiejętności mówienia

Jak możesz pomóc?

• zanim zaczniesz rozmowę postaraj się skupić na sobie uwagę (np. dotknij ręki swojego rozmówcy albo zawołaj go po

imieniu)

• używaj języka zrozumiałego dla twojego rozmówcy

• mów prostym i wyraźnym językiem, używaj krótkich zdań

• unikaj wyrażeń, które mają podwójne znaczenie lub mogą być zrozumiane zbyt dosłownie. Na pytanie „Czy masz

zegarek?” albo „Czy wiesz która jest godzina?” osoba z autyzmem może odpowiedzieć „Tak” zamiast podać ci godzinę

• używaj symboli i obrazków do porozumiewania się

• daj osobie z autyzmem czas na przemyślenie tego co powiedziałeś

• spróbuj porozumieć się innymi sposobami, np. pisemnie, językiem migowym, poprzez użycie znaków i obrazków

3

Zaburzenia w zakresie interakcji społecznej

Osoba z autyzmem

• może mieć trudności ze zrozumieniem uczuć innych ludzi

• może mieć trudności z wyrażaniem własnych emocji w sposób akceptowany przez otoczenie

• może próbować kontaktowć się z innymi ludźmi, ale może nie wiedzieć jak to zrobić

• może mieć trudności w budowaniu związków międzyludzkich i przyjaźni

• może nie rozumieć dlaczego ludzie zmieniają sposób zachowania zależnie od sytuacji

• może nie chcieć wpółdziałać z otoczeniem

• może nie lubić spotykać się z innymi ludźmi

• może mieć trudności ze zrozumieniem, że inni mają swoje własne uczucia, zainteresowania, upodobania

• może nie szukać zrozumienia i pociechy u innych

Jak możesz pomóc?

• zaakceptuj, że osoba z autyzmem potrzebuje czasu dla siebie

• postaraj się jasno wyrażać swoje uczucia np. jeśli jesteś wesoły, powiedz to i okaż wyrazem twarzy i postawą

• wyjaśnij zasady jak ludzie powinni się zachowywać w danej sytuacji i przypominaj o nich w razie potrzeby

• zachęcaj osobę z autyzmem do kontaktów z innymi. Na przykład jeżeli interesuje się komputerami może dołączyć do

klubu komputerowego

• z biegiem czasu wspomagaj osobę z autyzmem w rozwijaniu umiejętności życia w społeczeństwie; np. w domu lub w

szkole możesz ćwiczyć jakie jest właściwe zachowanie w różnych sytuacjach. Pracownik socjalny, nauczyciel lub inny

specjalista może ci w tym pomóc

• pomóż zrozumieć osobie z autyzmem ich własne uczucia; np. dając dziecku jego ulubioną zabawkę mów „Teraz jesteś

zadowolony”

Ograniczona wyobraźnia i schematyczny sposób myślenia

Osoba z autyzmem:

• lubi przestrzegać rutynę

• może dążyć do tego, aby każdy dzień miał ten sam porządek

• może mieć trudności w akceptowaniu zmian

4

• może mieć trudności ze zrozumieniem rzeczy wymagających użycia wyobraźni np: powieści, bajek, religii

• może mieć trudności z odczytywaniem sposobu myślenia innych ludzi

• może mieć ograniczone pole zainteresowań

• może próbować nakłaniać innych do przestrzegania tej samej rutyny, której sama przestrzega

• może nie rozumieć gier twórczych i zabaw z użyciem wyobraźni; np. jeśli poprosisz dziecko z autyzmem, żeby ci

narysowało dom, może spytać „Który dom?”

Jak możesz pomóc?

• nadaj porządek każdemu dniu np. poprzez użycie zdjęć, rysunków, stworzenie rozkładu dnia

• przypisz konkretny czas w ciągu dnia na wykonywanie ulubionych czynności

• poprzez rozmowę przygotój osobę z autyzmem na każdą zmianę

• do wprowadzania zmian używaj pomocy wizualnych np. schematów, rysunków, obrazków, zdjęć

• wprowadzaj zmiany stopniowo

• zachęcaj osobę z autyzmem do rozszerzania zainteresowań; np. jeżeli twoje dziecko zbiera papierki z czekoladek

zachęć je do sprawdzania z jakich krajów pochodzą czekoladki. Dzięki temu może poznawać flagi, kulturę i zwyczaje

innych krajów

• wspomagaj osobę z autyzmem w jej zainteresowaniach aby przemieniły się w prawdziwe pasje; np. jeżeli twoje dziecko

lubi rwać papier, możesz spróbować uczyć go składania papieru, robienia samolotów i statków

• stwarzaj sytuacje, w których osoba z autyzmem może rozwijać swoje zainteresowania; np. jeżeli twoje dziecko lubi

bawić sie w wodzie, naucz je pływać

• wspieraj rozwój wyobraźni; np.weź kartkę, na której przed chwilą pisałeś i spytaj „Co jeszcze można zrobić z tą kartką?”

(można na przykład ją zmiąć, pociąć w różne kształty albo coś nią owinąć)

Zachowanie

Osoby z autyzmem mogą zachowywać się w sposób nieodpowiedni do sytuacji. Zdarza się tak poniważ osoba z autyzmem:

• może próbować się porozumieć

• może nie rozumieć zasad i norm przyjętych przez społeczeństwo

• może być przestraszona, zdenerwowana lub zirytowana

• może lubić oddawać się określonym czynnościom, ale nie rozumieć ich konsekwencji; np. może ją fascynować dźwięk

tłuczonego szkła, ale może nie zdawać sobie sprawy, że rozbijanie szkła jest niebezpieczne i nieakceptowane w

miejscach publicznych

5

Czasami nie wiemy dlaczego osoba z autyzmem zachowuje sie w taki a nie inny sposób. Warto wówczas zasięgnąc porady

specjalisty, nauczyciela lub psychologa:

„Dziecko z autyzmem wygląda „normalnie”, więc ludzie dookoła uważają, że jest ono po prostu niegrzeczne i rodzice nie

potrafią sobie z nim poradzić. Osoby postronne często komentują że to „złe wychowanie””.

wypowiedź opiekuna

Jak możesz pomóc?

• pomóż osobie z autyzmem lepiej rozumieć znaczenie słów i gestów używanych w kontaktach z innymi.

• ukierunkuj zachowanie tak, aby przybierało formy akceptowane społecznie; np. jeżeli osoba z autyzmem lubi głośno

klaskać w ręce, zachęć ją do grania na instrumencie muzycznym np. bębnie

• jeżeli osoba z autyzmem jest niespokojna albo zdenerwowana, znajdź ciche miejsce, gdzie będzie mogła uspokoić się

• jeżeli jest jakiś przedmiot (np. zabawka, książka), który pomaga osobie z autyzmem się uspokoić, staraj się go mieć pod

ręką

• staraj się być przygotowany na różne sytuacje; np. jeżeli osoba z autyzmem nie znosi hałasu, daj jej słuchawki, żeby w

potrzebie zawsze mogła je założyć

• jeżeli masz wątpliwości co do stanu zdrowia osoby z autyzmem, skontaktuj się z lekarzem

• krok po kroku przystosowuj osobę z autyzmem do zmierzenia się z trudnymi dla niej sytuacjami

• upewnij się, że osoba z autyzmem ma czas na swoje ulubione czynności w bezpiecznym otoczeniu

Mocne strony

• wiele osób z autyzmem potrafi dobrze się uczyć używając pomocy wizualnych takich jak przedmioty, obrazki,

demonstracje i teksty

• niektóre osoby autyzmem są bardzo dokładne i potrafią dostrzec mało widoczne detale

• raz przyswojona informacja lub czynność zazwyczaj już pozostanie; np. niektóre osoby z autyzmem mogą z łatwością

zapamiętywać liczby i fakty albo uczyć się obsługi komputera i grania na instrumentach muzycznych

• niektóre osoby z autyzmem mogą skupić się na konkretnej pasji przez długi czas a następnie podjąć studia lub pracę w

kierunku, w którym te zainteresowania będą wykorzystane

• przywiązanie do rutyny sprawia, że osoby z autyzmem są godnymi zaufania pracownikami, jeśli tylko mogą pracować w

dobrze zorganizowanym środowisku

6

Jakie są przyczyny autyzmu?

Nie znamy przyczyn autyzmu, ale badania wskazują na czynniki biologiczne. Możliwe jest też, że przyczyny leżą w rozwoju

mózgu przed, w trakcie i tuż po porodzie.

Autyzm nie jest w żaden sposób spowodowany niewłaściwym wychowaniem i złym podejściem rodzicielskim.

Czy jest na to lekarstwo?

Nie znamy żadnego lekarstwa na autyzm. Dzieci z autyzmem wyrastają na autystycznych dorosłych. Jednak należy zauważyć,

że wczesna diagnoza i właściwa pomoc i edukacja może wykształcić i rozwinąć wiele umiejętności. Niektóre osoby z

autyzmem mogą podjąć dalszą edukację i znaleźć zatrudnienie.

Terminologia, z którą można się spotkać:

Zaburzenia autystyczne (ASC) oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin