Mozesz_oddac_krew.doc

(168 KB) Pobierz
Możesz oddać krew, jeśli:



 

 

 

 

Możesz oddać krew, jeśli:

o        • jesteś w wieku od 18 do 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów;

o        • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;

o        • w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii);

o       

• w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.



Nie mogą oddawać krwi osoby:

o        • odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 12 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego;

o        • które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii (mogą oddać krew po 12 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych);

o        • po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji (po poronieniu można oddać krew po 6 tygodniach);

o       

• w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

 

 

 

Honorowy Dawca Krwi


Honorowym Dawcą Krwi zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała honorowo krew. Honorowemu dawcy przysługuje ekwiwalent w wysokości 4500 kalorii. Krew można oddawać co 2 (mężczyźni) lub 3 (kobiety) miesiące.

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi


Odznaka honorowa "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" jest zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym honorowym dawcom krwi po oddaniu krwi w ilości podanej poniżej.

III stopnia


Odznaka "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" III stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

II stopnia


Odznaka "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" II stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

I stopnia




Odznaka "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" I stopnia przysługuje honorowemu dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, 2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uznaliśmy, że warto napisać parę słów o honorowym krwiodawstwie - istnieje wiele mitów i przesądów o oddawaniu krwi, a mało kto wie, ile płynie z tego korzyści.

1. SATYFAKCJA

To jest ten super rodzaj satysfakcji, który mamy, kiedy czujemy, że robimy coś naprawdę dobrego. Jesteśmy dowartościowani, szczęśliwsi. Jest nam po prostu bardzo dobrze. Sam ten powód powinien wystarczyć, ale lecimy dalej.

2. ŻYWA GOTÓWA

O tym wie bardzo mało ludzi - krew odlicza się od dochodu! Czyli tak naprawdę nie jest to aż tak bardzo honorowe ;) Litr krwi to około 140 zł. Za jednym razem oddajemy 450 ml - czyli "zarabiamy" 63 zł (ładnie jak za godzinę pracy). Wniosek jest taki - robimy coś dobrego a przy okazji uciekamy od żarłocznego fiskusa. 

3. SMAKOŁYKI

O tym natomiast wie wielu ludzi i odbiera to jako jedyną korzyść - tak naprawdę nie jest to aż takie ważne, ale bardzo przyjemne. W czasie badania dostajemy kawę i kanapkę, a do domciu 8 czekolad.

4. PRZYWILEJE



Już po pierwszym oddaniu krwi otrzymamy legitymację honorowego dawcy krwi, która pozwala np. nie stać w kolejce w aptece, później zdobywamy odznaki, które dają np. tańsze leki, a najwyższa nawet darmową komunikację miejską (w Warszawie trzeba oddać 18 litrów - rocznie można max. 2,7 litra - więc trzeba na to pracować kilka lat - no ale darmowa komunikacja to nie lada gratka).

 

5.BADANIE LEKARSKIE

Bardzo dokładne - także doskonale poznajemy stan swojego organizmu. Takiego dokładnego badania nie otrzymamy w publicznej służbie zdrowia (która i tak by się nie zgodziła żebyś co 2 miesiące się badał) a w prywatnej zapłacilibyśmy fortunę. Np. u mojego brata wykryto delikatny problem z wątrobą i natychmiast wyleczono - bez tego badania pewnie parę dni by go pobolał brzuch - do lekarza by nie poszedł, a "usterka" by narastała.

6. ZWOLNIENIE

Punkt krwiodawstwa wypisuje zwolnienie z pracy (na 1 dzień), co może czasami bardzo się przydać. Szczególnie, że cała procedura oddania krwi trwa około 1 godziny. 

7. OBSŁUGA

Bardzo miła (dla kawalerów - młode, ładne pielęgniarki :) - wszyscy traktują Cię bardzo uprzejmie i jest to tak fajne i po prostu inne od tego czego nauczyły nas zwykłe placówki zdrowotne.

 



 

 

 

 

Jaką krew można przetoczyć w transfuzji?

 



 

krew

O-

O+

B-

B+

A-

A+

AB-

AB+

AB+

x

x

x

x

x

x

x

x

AB-

x

-

x

-

x

-

x

-

A+

x

x

-

-

x

x

-

-

A-

x

-

-

-

x

-

-

-

B+

x

x

x

x

-

-

-

-

B-

x

-

-

x

-

-

-

-

O+

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin