Piramida żywieniowa na diecie.docx

(15 KB) Pobierz

Piramida żywieniowa na diecie

Każdy, kto dba o zgrabną sylwetkę i zdrowie odżywianie, zna pojęcie piramidy żywieniowej. Zwłaszcza osoby stosujące dietę, pamiętają o zachowaniu właściwych proporcji w codziennych posiłkach. Piramida żywienia jest optymalnym modelem odżywiania, który można stosować przez całe życie. W  piramidzie żywienia uwzględnione są produkty, które można jeść codziennie, kilka razy w tygodniu i kilka razy w miesiącu.

Dieta produkty

Co jeść na diecie? To pytanie zadaje sobie wiele osób rozpoczynających odchudzanie. Na szczęście można zjadać prawie wszystko, tylko w odpowiednich ilościach.

o                     Słodycze – nie powinniśmy ich zjadać w nadmiernych ilościach nie tylko na diecie. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na białe słodkie pieczywo, naleśniki, ciasta, kremy, batoniki itd.

o                     Czerwone mięso – zaleca się jedzenie czerwonego mięsa trzy-cztery razy w tygodniu. Należy wiedzieć, że dietetycy mianem czerwonego mięsa określają mięso tłuste, które trzeba odróżnić od mięsa o czerwonej barwie.

o                     Mleko – a także przetwory mleczne należy zjadać każdego dnia. Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia w naszej diecie, zawiera także pełnowartościowe białko oraz witaminę B12.  Niedobór wapnia i białka może prowadzić do odwapnienia kości i osteoporozy. Warto wybierać chude mleko, kefiry, jogurty naturalne.

o                     Ryby, drób, jaja – warto je spożywać kilka razy w tygodniu. W jajach znajduje się witamina D, która odpowiada za budowę zdrowych kości i zębów. Dzięki witaminie D łatwiej wchłania się wapń. Białko w diecienależy pozyskiwać z pełnowartościowych ryb: śledzi, sardynek, makreli, łososi, tuńczyków oraz z chudego mięsa z indyka i kurczaka.

o                     Tłuszcze roślinne – dziennie można spożywać 2 łyżki tłuszczu roślinnego, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, niepodnoszące stężenia cholesterolu we krwi. Tłuszcze w diecie powinny być odpowiednio dobrane: margaryna lub masło roślinne zamiast masła, oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy zamiast smalcu. Lepiej jest spożywać potrawy duszone, pieczone lub gotowane zamiast smażonych. Do zdrowych olei należī także olej z pestek winogron oraz olej sojowy.

o                     Owoce i warzywa – należy je spożywać każdego dnia, najlepiej 5 porcji. Bez nich niemożliwe jest zdrowe odżywianie. Zawierają naturalne witaminy i składniki odżywcze, dzięki nim możemy prawidłowo funkcjonować. Regularne spożywanie owoców i warzyw chroni nas przed chorobami układu krążenia, poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zmniejszają dolegliwości z jego strony – stanowią źródło błonnika. Poza tym są mało kaloryczne.

o        Produkty zbożowe – trzeba je jeść codziennie, po kilka porcji, np. Dwie kromki ciemnego pieczywa, pół szklanki ryżu lub makaronu, 3/4 szklanki płatków śniadaniowych. Powinniśmy wybierać ciemny makaron, ciemne pieczywo, niełuskany ryż, płatki owsiane lub kukurydziane. W produktach zbożowych znajduje się wiele błonnika, witamin i minerałów.

Sama piramida żywieniowa nie wystarczy, aby zrzucić zbędne kilogramy, dieta odchudzająca musi być wsparta regularną aktywnością fizyczną. Poza tym należy zwrócić uwagę na napoje. Na diecie należy unikać napojów słodzonych oraz gazowanych. Warto pić wodę mineralną, soki warzywne i ziołowe herbaty. 
 

Bibliografia

Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8
Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin