Kinezjologia cwiczenie 4.doc

(47 KB) Pobierz
Kinezjologia ćwiczenie 4

Kinezjologia  ćwiczenie 4

 

 

 

UDZIAŁ INFORMACJI AFERENTNYCH
Z RECEPTORÓW CZUCIA
W WYZWALANIU AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ

BUDOWA   ŁUKU  

ODRUCHOWEGO



 

 

Łuk odruchowy - jest to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora do narządu wykonawczego

 

 

 

Składa się on z 5-ciu części:
- receptora;
- drogi dośrodkowej (aferentnej);
- ośrodka nerwowego (analizatora);
- drogi odośrodkowej (eferentnej);
- narządu wykonawczego (efektora).

 

Receptor – wyspecjalizowana komórka lub zespół komórek, które pod wpływem działającego na nie bodźca wyzwalają impulsy we włóknie nerwowym.

 

 

Droga dośrodkowa – druga część łuku odruchowego. Tworzą ją włókna nerwowe dośrodkowe (aferentne), przewodzące impulsy nerwowe do CUN.

 

Ośrodek nerwowy – jest to skupienie neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym zawiadujące określoną funkcją.

 

Droga odśrodkowa – łączy ośrodek nerwowy z narządem wykonawczym. Drogi odśrodkowe są utworzone przez wypustki neuronów skupionych

   w jadrach nerwów czaszkowych

   i jądrach nerwów rdzeniowych.

 

Narządy wykonawcze  (efektory ) – są zbudowane z komórek pobudliwych czyli komórek mięśni poprzecznie prążkowanych, mięśni gładkich oraz komórek gruczołowych. 

 

Rodzaje łuków odruchowych:
 

-                     monosynaptyczny (dwuneuronalny);

-                     bisynaptyczny (trójneuronalny);

-                     polisynaptyczny (wieloneuronalny).

 

Łuk odruchowy monosynaptyczny – zawiera jedną synapsę między drogą dośrodkową a drogą odśrodkową. Składa się on  z neuronu odbierającego impulsację dośrodkową, którego ciało znajduje się w zwoju rdzeniowym

   i neuronu ruchowego w rogach przednich rdzenia kręgowego, wysyłającego impulsację odśrodkową.

 

 

Łuk odruchowy bisynaptyczny – zawiera dwie synapsy między drogą odśrodkową a drogą dośrodkową. W jego skład wchodzi jeden neuron pośredniczący. Łuk odruchowy bisynaptyczny jest jednocześnie łukiem trójneuronalnym. 

 

 

Łuk odruchowy polisynaptyczny – ma liczbę synaps większą od dwóch. Jest to łuk odruchowy wieloneuronalny. Łuk odruchowy autonomiczny, z ośrodkiem w rdzeniu kręgowym, różni się od łuku odruchowego w układzie nerwowym somatycznym tym, że zawiera dwa neurony w drodze odśrodkowej.

 

Wrzeciona nerwowo-mięśniowe

Narządy ścięgniste Golgiego

     Impulsacja nerwowa dośrodkowa przewodzona od wrzecionek nerwowo-mięśniowych (Ia i IIa) i od narządów ścięgnistych Golgiego (Ib i IIb). Górne zapisy (I) uzyskano w czasie rozciągania mięśnia z jednakową siłą, dolne zapisy (II) zaś w czasie skurczu pojedynczego mięśnia. Stałe rozciąganie mięśnia z niewielką siłą pobudza tylko wrzecionka nerwowo-mięśniowe, skurcz mięśnia zaś pobudza narządy ścięgniste Golgiego, które wysyłają salwę impulsów.

Receptory stawowe (proprioreceptory)

 

   Receptory te należą do wolno adaptujących się i informują o stanie mięśnia a więc o aktywnym skurczu, rozciągnięciu biernym, czyli o długości włókien, oraz o napięciu.

 

ODRUCHY - RODZAJE      
   
I DEFINICJA

 

ODRUCH - jest to odpowiedź narządu wykonawczego (efektora) wywołana przez bodziec działający na receptor

   i zachodząca za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego.

 

-                     odruch miotatyczny (rozciągowy, „odruch własny mięśnia”)- jest reakcją skurczową na nagłe rozciągnięcie mięśnia spowodowane uderzeniem w ścięgno lub bezpośrednio

   w mięsień. Odruch ten występuje po bardzo krótkim czasie utajonego pobudzenia

   i nie wykazuje wyładowania następczego.

 

-                     odruch kolanowy (rzepkowy)- dotyczy korzeni L2, L3, L4.  Po uderzeniu młotkiem w ścięgno rzepkowe obserwuje się skurcz mięśnia czworogłowego uda. Należy zwrócić uwagę na osłabienie lub wzmożenie odruchów.

 

 

 

 

- odruch Hoffmanna (H)- dotyczy C7, C8; aby go wywołać należy zgiąć gwałtownie końcowy paliczek palca wskazującego lub środkowego pacjenta. Po zwolnieniu palca napięte ścięgno mięśnia zginacza szybko się rozluźnia. Zgięcie kciuka wskazuje na wzmożenie odruchów (może być obecne      u osoby zdrowej z żywymi odruchami ścięgnistymi).

 

 

-                     odruch cofania (zginania)- jest reakcją na bodźce uszkadzające skórę lub tkankę podskórną (bodźce nocyceptywne). Przykładowo w obrębie kończyny dolnej dochodzi do skurczu mięśni zginaczy

   i jednoczesnego rozluźnienia prostowników.

 

-  skrzyżowany odruch prostowania- jest nieodłącznie związany z odruchem zginania. Zazwyczaj reakcji odruchowej kończyny podrażnionej towarzyszy odruchowy skurcz prostowników kończyny kontralateralnej. Zachodzi on przy jednoczesnym rozluźnieniu zginaczy tej kończyny. Skrzyżowany odruch prostowania usztywnia kończynę w celu utrzymania pozycji ciała.

 

ORGANIZACJA

NEURONALNA RDZENIA

KRĘGOWEGO

 

Istota szara każdego odcinka rdzenia kręgowego zawiera wiele tysięcy neuronów, które dzielą się na neurony czuciowe, ruchowe, pośredniczące         i neurony układu autonomicznego.

 

 

Neurony ruchowe (motoneurony) – są zgrupowane w jądrze ruchowym,

   w rogu przednim. Należą do nich neurony ruchowe alfa  i  gamma. Wypustki neuronów alfa unerwiają komórki mięśniowe poprzecznie prążkowane (miocyty). Pobudzenie neuronów alfa wywołuje skurcz mięśnia szkieletowego.

 

Neurony gamma - są rozrzucone między neuronami alfa, są od nich mniejsze

   i stanowią 30% wszystkich neuronów ruchowych. Odchodzące od nich włókna unerwiają komórki mięśniowe znajdujące się we wrzecionkach nerwowo – mięśniowych, które są receptorami czułymi na rozciąganie mięśni.

 

Pobudzanie neuronów gamma nie wywołuje skurczu całego mięśnia,

   a jedynie skurcz komórek mięśniowych wrzecionek nerwowo – mięśniowych, zmieniając ich pobudliwość. 

 

Neurony pośredniczące – występują

   w całej istocie szarej rdzenia kręgowego. Liczba tych neuronów jest 30×większa od liczby neuronów ruchowych. Skupienie neuronów pośredniczących między rogiem tylnym a przednim zwane jest jądrem pośrednim. Neurony pośredniczące tworzą między sobą liczne połączenia. Aksony niektórych neuronów pośredniczących kończą się na neuronach ruchowych.

 

Osobną grupą są komórki znajdujące się w rogu przednim, zwane neuronami pośredniczącymi (Renshawa), które uczestniczą w hamowaniu zwrotnym neuronów ruchowych.

 

 

 

 

 

Neurony należące do układu autonomicznego  są zgrupowane w rogu bocznym. Neurony części współczulnej układu autonomicznego znajdują się w odcinkach Th i trzech górnych L rdzenia. Neurony ośrodkowe części przywspółczulnej układu autonomicznego zgrupowane są w drugim, trzecim i czwartym odcinku części S rdzenia. 

ROLA  PROPRIOCEPTORÓW

W CZYNNOŚCIACH

ODRUCHOWYCH

 

 

Odgałęzienia każdego aksonu neuronu ruchowego przednich rogów istoty szarej rdzenia kręgowego unerwiają kilka do kilkuset komórek mięśniowych. Grupę komórek mięśniowych oraz unerwiający je neuron nazywa się jednostką motoryczną.

 

 

Pomiędzy poszczególnymi komórkami mięśniowymi nie ma żadnych połączeń umożliwiających przekazywanie pomiędzy nimi stanu czynnego. Są one od siebie całkowicie izolowane. Wobec tego stan czynny powstający w jednostce motorycznej na skutek pobudzenia jej motoneuronu ogranicza się do niej i nie jest przekazywany na inne jednostki. W czasie fizjologicznego skurczu tylko część jednostek motorycznych zostaje aktywowana. W skutek tego istnieje możliwość regulacji siły skurczu przez zmianę liczby (rekrutacji) aktywowanych jednostek.

 

Siła skurczu każdej komórki mięśnia może być regulowana przez stopień jej spoczynkowego rozciągnięcia i zmianę częstotliwości pobudzeń, ponadto siła skurczu całego mięśnia  może być regulowana przez zmianę liczby pobudzonych jednostek motorycznych.

 

Włóknami nerwowymi – ruchowymi – przenoszone są bodźce elektryczne

   z układu nerwowego do mięśnia (włókien mięśniowych). Przejście włókna nerwowego do komórki mięśniowej ma złożoną strukturę. Bodziec elektryczny przenoszony przez włókno mięśniowe jest krótkotrwały,

   w stosunku do jednostek motorycznych asynchroniczny i o dużej częstotliwości, dochodzącej do 50 Hz.

 

Czas trwania pojedynczego impulsu potencjału czynnościowego pojedynczego włókna wynosi 1- 2 milisekund. Potencjał całej jednostki motorycznej utrzymuje się w granicach od 5 do 6 milisekund ponieważ nie wszystkie włókna pobudzane są jednocześnie.

 

Płynne działanie całego mięśnia, mimo impulsowego charakteru bodźca nerwowego, jest możliwe dzięki niejednoczesnemu pobudzeniu włókien mięśniowych oraz przeplataniu się jednostek motorycznych.

Dziękuję  za  uwagę.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin