SPOLECZNA.doc

(163 KB) Pobierz
Spostrzeganie ludzi (2) wk

Spostrzeganie ludzi (2)

 

 

Modele integracji danych

Ogolne waloryzwaie innych osob

Ludzie sami o sobie – sprawnosc nie moralnosc

My o innych – wartosci moralne ß wymiar

- sumowanie – punktowanie cech i sumowanie ich (np. Zenek) – inteligaencja, wrazliwosc, poczucie umoru, przy Zygfrydzie dodajemy jeszcze np. wyglad zew i kulture osobista.

- usrednianie – srednia – jak w szkole, suma punktow cech podzielona przez ilosc tych cech.

- Usrednianie wazone (model andersona) – czlowiek zachowuje się tak jak kalkulor liczac sume wartosci cech

 

Ef pierszenstwa,Ef swiezosci (ost wiadomosc – patrz spot reklamowy na wybory) – poszcz info o innych osobach docieraja w pewnej sekwencji. Pierwsze i ost wiad maja szczegolna wage. Ludzie zapamietuja informacje poczatkowe i koncowe – np. ciag slow. Bardzo slabo albo wogole nie pamietaja co jest w sr – patrz. PR reklamowy. Im wiecej w ciagu tym wiecej zapametamy z info pocz i konc. Inf o wygladzie zew mogą filtorwac te które docieraja do nas pozniej.

Ef  swiezosci – efekt gdy chodzi nam o to co ma być teraz (1 spot, przerwa, 2 spot)

Ef pierw – gdy chodzi nam o dzial dluzszodystansowe à interferencja - zap materialu A przeszk w zapamitaniu mat. B – gdy nie ma przew miedzy mat A i B. Gdy pojawia się przerwa nie ma interferencji.

 

Inklinacja pozytywna – skonosc ludzi do raczej pozyt wnioskowania o innych. Pozytywna wizja przyszlosci – efekt Pollyanny.

 

Ef komfirmacji w testowaniu hipotez nt innego czl.

Czlowiek postepuje i mysli wedle jakiejs danej hipotezy jaka postawi wobec np. danej sytuacji – ciag liczb naturalnych/nieparzystych.

Zadawanie pytan które sa komfirmacja – potwierdaniem postawionej hipotezy. Blad ludzi jak i badaczy, którzy mogą tak kreowac „rzecz” aby tylko powierdzic.

 

 

JA w psych społecznej

 

Postrzeganie samego siebie. Czlowiek ma samoswiadomosc à szympans tez posiada (ogladanie wnetrza ust przez lustro jak i okolic genitalnych. Malowanie czerw plamki na czole – szympans który widzial się w lustrze zmaze plamke, szymp który się nie widzial będzie sadzil, ze jest ona elementem jego samego. Goryle nie posiadaja samoswiad ale orangutany już tak, delfiny, slonie tez)

 

Ja – struktra ja – przekonanie jaka jestem à strukt –

- role spoleczne i zawodowe (corka, siostra, zona, sekretarka, studentka)

- tozsamosci indywidualne (niezmiennosc siebie na przestrzeniu lat, jestemy inni niż reszta ludzi, wrecz jest przesadna tendencja do przeceniania tej innosci) i gr (grupy spoleczne – polak, kobieta wroclawianin)

- przekonania na wlasny temat (wl inteligencja, moralnosc, przekonania, poglady)

- wlasne wart i cele (patriotyzm, bycie good man. Cele bliskie – dzis, jutro za tydzien, cele na zycie – dlugotrminowe)

- samoocenaà podobnie jak w ocenie innych – skala ocen danych cech, osobowosci na poszczegolnych wymiarach. Ja realne – ja jak mysle o sobie samym. Ja idealne – czyli jaka chcialabym być (skala odcinkowa) – ale co ciekawe ludzie nie chca być nie za idelana bo rzadko jest najwyzsza skala zaznaczona, tylko troche wyz niż ja realne.

- samoakceptaja – roznica na skali odcinkowej miedzy ja ralne a ja idelane – roznica to poziom samoakceptacji.

Wyjatki – psychopci – sa z siebie zbyt zadowoleni – ja realne i idelane się pokrywaja.

              -  neurotyzm – ktos kto ma b niski poziom akceptacji. Rozbiznosc miedzy ja real a ja idel jest ekstremalnie wysokie.

 

3 style regul samopoznania

Z opinii innych dowadujemy się jak inni zapatruja się na nas.

- poz wart siebie – orient egotystyczna (od ego)– obrona pozytyw myslenia o sobie – zachowanie, unikanie neg opinii na swój temat.

Przyklady:

Unikanie zadan diagostycznych – unikanie testow inteligencji by się nie przekonac jak jest naprawde

Kreowanie consensusu – zach się jak inni ludzie – bo to nam nie dostarcza informacji o nas samych. Oceny na kolokwium – jak ja jako jeden mam 2 a reszta ma dobre stopnie to jest info ze jestem nie kompetent natomisat jak wiecej osob ma 2 to znaczy ze kolo było trudne.

Generowanie przycz dodatkowych – przyjsc z bolem glowy np. bo nie jestem w stanie ocenic czy to bolaca glowa czy mój brak wiedzy jest przyczyna niezal

Samoutrudnianie (strat)

Ulatwianie zadania innym – z którymi rywalizuja. Pomoc rywalowi tak by myslec ze ja mu pomoglem to dlatego wygral a ja przegralem.

Unikanie spr kontroli ja wypelniam polecenia innych, ode mnie nic nie zalezy.

- podtrz i strukturalizacja przekonan o sobie – or konserwatywna – nie chce się zmieniac przekonan o samych sobie – podtzrymywanie opinii o sobie, byle nic nie zmieniac być jakim jest w swoich oczach.

- trafne i dokl samooszacowanie – or walidacyjna – czl chce mieć jak najbardz adekwatny obraz siebie samego. Nie zafalszowuje. Rzetelnosc info o swoich wadach i zaletach.

 

JA REALNE

 

JA IDELANE

 

PROC POROWAN SPOLECZNYCH

(teoria Leona Festingera)

Ludzie posiadaja „drive”[poped] porownywania siebie z innymi by moc dowiedziec się czegos o sobie, dowiedziec jakos zwartosciowac. – porownania spol.

Sad o sobie wyznaza sady o innych ludziach.

 

POZYT. ZLUDZENIA NA TEMAT WLASNEJ OSOBY

Norma = bajesy i errory. Typowe dla czlowieka jest niedekwatne spoj na siebie i na innych.

 

- przecenianie swoich pozyt cech i osiagniec  - ja jestem lepszy od innych – przykład z woda na wykld Wojciszke. Zludzenia dot intligencji, moralnosci.

- przecnianie swojego wplywu na bieg zdarzen – sadzimy, ze mamy wiekszy wplyw na to co się z nami/wokolo nas dzieje niż jest naprawde.

* depresyjni ludzie widza swiat adekwatnie – realistyczny poglad na swiat.

- nierealistyczny optymizm (N. Weinstein)

Tendencja do tego by widziec siebie jako mniej niz „przeceini inni” narazonym na roznego rodzaju stany neg (udzial w kat lotniczej, rozwod, alkocholizm), jednoczesnie sadzac ze jest się bardziej niż owi przecietni inni predysponowani do zdarzen przyjemnych (udane marrige, good job, money, atrakcyjny trip).

Nie odnosi się do jedn ale do poplacji.

Uwalna nas od leku – tym co nas może spotkac na codzien.

Dzialanie w kierunku realizacji tym optyms wierzen.

 

Brak pozyt zludzen

Patrz wyzej.

Niereal pesymizm – badania po kat w czarnbylu na uczelni wroc, kto zachoruje.

Pyt „co robisz?” – nie pije mleka bo krowy jedza zakazona trawe, picie plynu lugola, unikanie jedzenia tego co moglo zostac skazone. ß pesymisci. Optymisci nie stosowali zanych srodkow zapobiegawczych.

Pojawia się w war nieoczekiwanego zagrozenia i pomaga mu zapobiec – skutkom.

 

Prawo Feathera

Ludzie spostrz pozytw wydarzenia jako bardziej atrakcyje gdy sa one nieoczekiwane niż gdy ich oczekuja a neg zdarz jako bardziej przykre gdy sa nieoczekiwane niż gdy się ich spodziewaja.

Nieoczekiw zdarzenia poteguja emocje.

 

Ludzie celowo wpedzaja się w pesymizm – syt nastawienia na egzamin i jego pozniejszy wynik.

 

Strategiczny pesymizm.

Tom Pyszczynski

Formuowanie oczekiwan z wykorz prawa F dla minimalizowania afektu neg i max pozyt.

 

Ef Marks – Irwina

Ludzie formuja pozytywne nastawienie.

 

Pesymizm defensywny (Cantor i Norem)

Wzbudzanie w sobie nieral pesym oczekiwan, motywujace do przygot się do zdania.

Zazwyczaj sa to studen które do tej pory zdawaly b dobrze i nastawiaja się na nie zdanie. Jest tez cz takich które szly na stalych niskich wynikach.

- terapia krotkoterminowa – pozyt nstawienie à patrz Lukaszewki wyklad o odchudzaniu.

Poziom leku mobilizuje do dzialania – im wiecej ucza się i umieja tym lek się zmiejsza – zaburzenie cyklu likwiduje lek i nie ma motywacji, jak i checi do nauki. Dlatego nie zdaja.

„będzie swietnie” à nie ucze się bo będzie ok. à brak leku, pojawia się tylko na troche przed egzaminem à oblanie.

 

Lek przed skukcesem (Martina Horner)

Lata 50. Kobiety rzadziej ukazuja pozyt wersje historyjek – co się będzie dziala dalej niż mezczyzni. Kobiety które mogą osiagnac sukes odczuwaja lek przed utrata kobiecosci. U kobiet sukcsu = zachowania pro domowe.

Sukces teraz = nie akceptownie, brak przyjsciol. Ludzie boja się interpersonalnych konsek tegoz.

 

PESYZMIZM vs PESYMIZM DEFENSYWNY

 

SAMOOCENA

- wysokosc – wys./ niska

- pewnosc – pewna/ niepewna à dwa niezalezne wymiary (ten wyzej)

- stablinosc – roznica w wynikach na danych lekcjach.

 

 

DYSONAS POZNAWCZY

Nieprzyjemny stan emcjonalny wynikajacy z konstatacji niezgodnosci miedzy dwoma rzekonaniami dot tej samej sprawy. à patrz Witkowski.

Festinger – tworca teorii.

 

DYSONANS W SLUZBIE EGO

Gdy zagorozone jest pojecie JA.

 

TOTALITARNE EGO

Jestesmy jak policja u Orwella.

Wyrzucamy z pamieci porazki i wyd które mogą zagrozic lub zniszczyc poczucie naszej wartosci. Porazka w jednej dziedzinie i skukces w innej (praca-dom). Zrownowazenie porazki i sukcesu, jeśli nie ma czasu lub mozliwosci realizacji przypominamy sobie jakis sukces/ ceche, np. za to ja jestem morlany.

 

AUTOAFIRMACJA

 

SAMOOCENA JAKO BUFOR

Chronicy przed lekiem przed smiercia (konc opanowania trwogi Pyszczynskiego, Greedberg i Slomon) lub lekiem przed wykluczeniem spolecznym (konc Tice).

Wszystkie religie – jeden element wspl = zycie po zyciu. Swego rodzaju niesmiertelnosc. ß przynaleznosc do jakiejs kultury (Polacy) – byty (muzyka, ksiazki, klub sportowy).

Pojawienie się leku pred smiercia sprzyja pojawieniu się przyjaznych uczuc w stosunku do wlasnego narodu, tozsamosci grupowej – jakiejs przynaleznosci do ogolu; myslenie stereotypowe.

Lek przed nieakceptcja spolecznna – powod – bo nie sprostamy jakimis wymaganiom. Samoocena chroni nas przed lekiem o to, ze będziemy wykluczeni.

Ludzie z niska samooc bardziej identyf się z grupa.

 

Strategia samoutrudniania

(Edward Jones, Steven Berglas)

Jakiekolwiek dzialanie lub wybor które realnie lub pozor obniza szanse podmiotu na osiag sukcesu ale facylituje mozl atrybucyjnego uzew (uspr) niepowodzen i uwew (przypis) sobie sukcesow.

à patrz Witkowski.!

Strategie te stosuja osoby o wysokiej samoocenie ale niepewnej. Powod? Indywidualne rozwazanie hist jednostki i jej sukcesow o niepewnej genezie.

 

Bad na inteligencje – 20 pyt

I.                    16 latwych i pewnych i 4 watpliwe à pewna samoocena

II.                 4 latwe i pewne i 16 watpliwych à niepewna samoocena

Wynik taki sam dla obu grup – 16 poprawnych odpowiedzi. Jestes w 5% super inteligentnych.

 

Struktura samooceny – kola.< wyklady sciagniete z neta >

 

Badanie „leku” z firmy farmaceutycznej

Lek Actavil – rzekomo podwyz zdolnosci intelektualne

Lek Pandocrin – rzedkomo obnizajacy zdolnosc int

 

Test IQ – tabletka à wybor która się woli dajac info o dzialaniu badanych lekow z wczesniejszch badan – kolejny test IQ.

Tab. 1

 

Samoutrudnieniowe reakcje behawioralne

- sr. Farmakologiczne

- picie alkocholu

- niewkladanie wysilku w zadanie – egotystyczna interpretacja wyuczonej bezradnosci – paradoks – „zadanie jest b trudne” – bo porazka nie zachwieje kompetencji. Nie bierzemy się za srednio zaawans zadania bo zbyt latwo można ocenic nasze kompetencje lub ich brak gdy nam się nie uda.

- niewkladanie wysilku w przygtowanie się do zadania

- odwlekanie na ost chwile – brak czasu.

- wybor zadania b trudnego – j.w

- uczynienie zad trudniejszym (np. przeszkadzajaca muzyka)

- wybor nieodop partnera

- zaangazowanie altruistyczne

- ulatwienie zad rywalowi.

 

 

ODCZUWANIE I DEMONSTROWANIE WLASNYCH SLABOSCI

Np. zle sypiam – gorzej wypadam na egzaminie – bo nie moglam spac.

 

·         nasielenie symptomow leku – tab.2. Boimy się wtedy gdy lek może nam wyjasnic niepowodzenie.

·         hopichondria

·         skarzenie się na traumatyczne wyd

·         niesmialosc

·         depresyjnosc

·         pogorszenie nastroju

·         otylosc

·         intruzywne mysli (pogorszenie f-cjon poznawczego)

 

Spostrz utrudnien w syt zadaniowej

- percepcja przyszlego partnera interakcji – myslimy, ze partner jest niekompententny.(nie mamy wplywu na jego wybor ale mamy na to jak go postrz)

- percepcja war w których wykonuje się zad – bo woda jest za zimna, bo tor nie taki

- spostrzeganie niesprawiedliwosci tab.3 wiara w (nie)spr jako straegia samoutrudnienia.

 

 

RODZAJE SAMOUTRUDNIANIA

1.      reakcje behawioralne – mezczyzni czesciej stosuja ta metode niż kobiety – sieganie po alkochol.

2.      demostr. i odczuwanie wl slabosci – kobiety czesciej stosuja ta strategie – bol glowy, depresja.

3.      spostrzeganie utrudnien w syt zad

 

 

Kilka pyt, kilka zask odp

·         samoutrudnienie strategia private czy public? Publika poteguje pojawienie się takiej strategii. U nie chodzi o „czy” ale o „i”

·         Czy samoutrudnienie przeszkadza? (bad. Fryderic Rhodewalta)

Plywacy i golfisci.

Sortowcy stosujacy ta strategie wypadaja lepiej niż Ci kotrzy nie – dlaczego? Bo ta strategia obniza poziom leku, napiecia. A te dwa czynniki mogą wplywac demotywujaco.

 

Strategiczne (zdrowe, bo pomaga w osiagnieciu jakiegos celu, jw.)vs. Chroniczne samoutrudnianie (picie alkocholu rano na wszelki wpadek)

Korzysci – tylko strategicznej.

 

Geneza syndromu chron. Samoutrudniania

·         Rodzice nagradzali czl w jednej tylko w sferze (niepowodz w tej sferze może być rekompens sukcesem w innej) – np. tylko dobry uczen, nauka gry na fortepianie.

·         Rodzicie nastawieni na popisywanie się dzieckiem w towarzystwie (narcyzm rodzicow – Einchelberger i Samson).

·         Rodzice przejawiali zlosc i wrogosc w syt poraki dziecka w sferze dla nich samych waznej (wywol leku przed porazka w tym obszarze u dziecka).

 

5 wskazowek diagnozy chronicznego samoutr (Berglas)

1.  nasilenie samoutr pred codzinnymi zad w sferze waznej dla ego

2. najczesc spotyk symptomami: picie, naduzycie sr calm, bole psychogenne, uleganie wyp losowym

3. poczatek przez 1 waznym zdarzeniem – egzamin, malzenstwo

4. w biografii obecne sukcesy, obecnie snucie planow na przyszlosc.

5. tendencja do osiganicia wtornych nagrod od otoczenia (zal, wspolczucie) – ale Berglas wycofal się z tego, wiec jest to nieaktualne.

 

Aktrybucja przyczyn klopotow a mozliwosci skut terapii

2 rodz samoobwiniania (wg. R Janoff-Bulmana)

* charakterologiczne

 

Bledna atrybucja

Klopot ze znalezieniem zrodla pobudz emocj. Albo jest problem z okrel albo wskazujemy blednie.

·         bezsennosc i efekt odwr. Placebo à Lukaszewski wykld.

Gr. Kontrolna

Gr. Placebo

Gr. Odwr Placebo 

ß bezsennosc, tabletki rozluzniajce, tabletki pobudzajace, 30 dni, prowadzenie dziennika. Efekt – ludzie z tabletkami pobudzajacymi spala najlepiej.

Ludzie cierpia na bezsennosc z powodu klopotow, leku pred tym co się stanie jutro. Pzy odwr placebo lek jest skierowany na tabletke. Tak jakby lek wychodzi poza czlowieka. Jest jasna przyczyna jakiegos „problemu” – tabletka. Odwrocenie uwagi od tego,ze problem jest w nas.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin