Parazytozy.doc

(28 KB) Pobierz
Parazytozy

Parazytozy

Eozynofilia w Polsce

-          włośnica

-          toksokaroz trzewna

-          fascioloza (motylica)

-          inwazja węgorka jelitowego

 

Giardia lamblia

Bytuje w dwunastnicy i przewodach żółciowych, umiejscawia się na nabłonkach. Objawy dyspeptyczne, bóle brzucha po posiłkach w prawym podżebrzu, biegunak. Rozpoznanie z badań dodatkowych: kał na cysty lamblii, poszukiwanie antygenów lamblii w kale, założenie sądy i pobranie materiału bezpśredniego i po podaniu środków żółciopędnych. W leczeniu stosujemy metronidazol.

Ameboza

Też leczymy metronidazolem. Wywołuje czerwonkę amebową (zespół czerwonkowy), słowami dra Borkowskiego „klient sra ze krwią”. W kale można stwierdzić kryształy Charcota – Leydena, które są patognomoniczne dla ameby. Ameby mają własności lityczne dla tkanek gospodarza. W efekcie powstają ropnie amebowe (z reguły w wątrobie). Cechą charakterystyczną ropnia jest to, ze rośnie powoli. Długo, długo bez objawów. Ofiarami są turyści z basenu morza śródziemnego, Afryki i Meksyku. Ropień wystarczy nakłuć i popłukać metronidazolem. Pić wszystko przegotowane.

Oblaki

Włosogłówka

Włazi w śluzówkę i jest dla niej ciałem obcym. Błona puchnie, robi się duży stan zapalny. Jaja są wydalane z kałem do światła jelita. Zakażenie z następuje przez zanieczyszczoną glebę (niemyte warzywa, piaskownica). Jest to geohelmint, który musi posiedzieć w glebie (nie ma więc autokontaminacji).

 

Owsica

              Żyje w świetle, samice wychodzą na zewnątrz i składają jaj w faudach. Autoinwazja. Obraz kliniczny jest tak charakterystyczny, że rozpoznanie może być kliniczne. W leczeniu stosujemy Pyrantel (Combantrin) – poraża mięśnie robaka, w ogóle się nie wchłania, jest w 100% bezpieczny. Leczenie można prowadzić ad mortem defecatum, jeżeli nie leczymy całego przedszkola, a tylko jednego pacjenta. Pyrantel w wypadku włosogłówki jest nieskuteczny, trzeba dać lek robakobójczy – mebendazol (Vermox). Jest to b. dobry lek na oblaki w przewodzie pokarmowym,  ale nie działa na płazińce (tu trzeba dać parazykwantel). Na oblaki poza przewodem pokarmowym trzeba dać albendazol (który się wchłania).

 

Glistnica

              Krwioplucie, napady astmatyczne gdy przechodzą przez płuca, mogą wywołać niedrożność p. pokarmowego.

 

Węgorek jelitowy

              Atakuje, przez nie uszkodzoną skórę, zespół larwy wędrującej skórnej.

 

Włośnica

              Jedzenie surowego mięsa (ale nie tatara, bo jest wołowy, a trzeba jeść takie zwierzęta, które też jedzą mięso). Czyli wieprzowinka (biała kiełbasa, metka, szynki, kiełbasy wędzone). W obrazie klinicznym bóle mięśniowe, eozynofilia, bóle powiek. Włosień chce zabić swojego gospodarza. Nie podawać albendazolu (nasilona reakcja lizy). Włośnie nie osiedlają się w sercu, ale może dojść do alergicznego zapalenia mięśnia sercowego. Włośnie preferująmięśnie oddechowe. U ludzi bada się wycinki z mięśnia naramiennego. Badanie to spłaszczenie mięśnia i oglądanie pod powiększeniem 30x lub strawienie mięśnia pepsyną (włosień zostaje). Leczenie to usunięcie pasożyta z jelit i zwalczanie alergii. Larwy w mięśniach otarbiają się po upływie miesiąca. Eozynofile wydzielają substancje uszkadzające włośnie.

 

Toksokaroza

              larwy nicieni toxocara canis i cattis. Człowiek zaraża się jajem i pojawiają się larwy, które umieszczają się w różnych narządach.

-          toksokaroza trzewna (eozynofilia >30%) – wysoki poziom swoistych przeciwciał

-          toksokaroza oczna (nie ma eozynofili, obecne ziarniniaki kwasochłonne w oku)

Tasiemce

Przy tasiemcu uzbrojonym może być wągrzyca z autozakażenia, a przy nieuzbrojonym nie.

 

Bąblowica

              Głównie u człowieka jest Echinococcus Granulosus, rzadziej multilocularis. Zakażenie następuje pre os larwami tasiemców. Multilocularis wrasta w tkanki, wygląda jak nowotwór. Jest duża nieswoistość immunodiagnostyki. Bąblowiec przyrasta 1 cm średnicy rocznie, preferuje wątrobę i płuca. Wszelkie działania zabiegowe w osłonie albendazolu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin