4.2.doc

(95 KB) Pobierz



 

 

 

 

 

 

4.2 Schematy układu zasilania budynku mieszkalnego

 

Małe i średnie budynki mieszkalne, biurowe, sklepy oraz niektóre obiekty przemysłowe są zasilane z sieci niskiego napięcia poprzez stacje transformatorowe o wtórnym napięciu 400/230V.

Duże domy towarowe, hotele, szpitale, szkoły, biurowce są zasilane z własnych stacji transformatorowych.

W dużych miastach, o zwartej zabudowie, stosuje się przeważnie układy sieci kratowe. Sieci te pracują jako otwarte i istnieje możliwość ich rozcięcia poprzez zastosowanie złączy dwuwylotowych.

W mniejszych miastach zasilanie budynków mieszkalnych i innych obiektów odbywa się w układach pętlowych pojedynczych lub wielokrotnych oraz promieniowych jedno i wielostopniowych (przedstawiono to poniżej.)

 

 

Układy zasilania odbiorców niskiego napięcia: a)pętlicowy; b) promieniowy napowietrzny                                   1 – złącze dwuwylotowe, 2 – urządzenie sterujące samoczynnie siecią oświetleniową, 3 – złącze latarni

 

 

Oświetlenie ulic i parków w miastach jest dokonywane ze specjalnych sieci oświetleniowych zasilanych z wydzielonych stacji transformatorowych, z których mogą być zasilane inne obiekty.

Siec zewnętrzna łączy się z instalacją wewnętrzną budynku za pośrednictwem krótkiego odcinka linii lub kabla zwanego przyłączem i skrzynki zawierającej bezpieczniki zwanej złączem.

Obiekty budowlane na wsi są zasilane najczęściej z napowietrznych sieci promieniowych, dlatego są zasilane z przyłączy napowietrznych. Natomiast w miastach obiekty budowlane są przeważnie zasilane z przyłączy kablowych.

Przyłącza najczęściej wykonuje się jako trójfazowe (trzy przewody fazowe i przewód zerowy), wyjątkowo do zasilania małych domów(najwyżej dwa mieszkania), przyłącza jednofazowe (przewód fazowy i przewód zerowy).

W przypadku przyłącza napowietrznego wykonuje się je przewodem kabelkowym z linką nośną YADYn jako dwu i czterożyłowe o przekrojach 2.5; 4;6 i 10mm2 co wystarcza do zasilania domów jedno i dwurodzinnych oraz niedużych gospodarstw rolnych i małych warsztatów (w przyszłości będą stosowane przewody samonośne cztero- i pięciożyłowe,

W których przewód zerowy będzie także przewodem nośnym).

W przypadku przyłącza kablowego wykonuje się j kablem, np. YAKY, który wprowadza się przelotowo do złącza, w którym jest zabezpieczony bezpiecznikami stacyjnymi.

Przykład układu zasilania budynku mieszkalnego podano na poniższym schemacie.

 

schemat układu budynku mieszkalnego trzypiętrowego o dwóch klatkach schodowych zawierających 28 mieszkań wyposażonych w instalacje gazową(tzn. bez kuchni elektrycznej)

1 – złącze, 2 – główna rozdzielnica budynku, 3 – główny odłącznik oświetlenia, 4 – tablica rozdzielcza administracyjna, 5 – wewnętrzna linia zasilająca (WLZ), 6- tablica rozdzielcza piętrowa, 7 – odgałęzienie od WLZ do mieszkania, 8 – tablica rozdzielcza mieszkaniowa

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin