KONSPEKT opracowała mgr Agnieszka Andrzejewska
Temat: Czym dla nas jest Wielki Post?
Cele ogólne:
Ø wprowadzenie dzieci w okres Wielkiego Postu
Ø zachęcenie do naśladowania Pana Jezusa przez modlitwę, post i dobre uczynki
Cele operacyjne:
Wiedza:
· uczeń pamięta kolor jaki obowiązuje w liturgii Wielkiego Postu
· uczeń rozumie, co znaczy pościć
· uczeń wymieni najważniejsze dobre uczynki
Umiejętności:
· uczeń potrafi właściwie wybrać kolor Obowiązujący w liturgii podczas Środy Popielcowej, Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego
· uczeń potrafi wyjaśnić ile czasu trwa Wielki Post
· uczeń potrafi wymienić nabożeństwa wielkopostne
Postawy:
· uczeń podejmuje wielkopostne postanowienia
· uczeń stara się wykonać jak najwięcej dobrych uczynków
· uczeń uczestniczy w nabożeństwach wielkopostnych
Metody i formy pracy:
o rozmowa
o pogadanka
o praca indywidualna
o ekspozycja
o krzyżówka
Środki dydaktycznie
§ Pismo Święte
§ krzyżówka
§ ilustracje obrazujące Środę Popielcową, Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, Wielki Czwartek, Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną, kuszenie Jezusa przez szatana
§ ilustracje obrazujące kolory szat liturgicznych w okresie Wielkiego Postu
§ ilustracja korony cierniowej
§ kalendarz
Czynności katechety, czynności ucznia, przebieg katechezy
Metody i formy pracy
MODLITWA
I. WPROWADZENIE
Katecheta nawiązuje do zdobytych już wiadomości o roku liturgicznym, koncentruje się na Adwencie i Bożym Narodzeniu obchodzonych w tym roku szkolnym, zadaje pytania:
- Jakie okresy liturgiczne i uroczystości obchodziliśmy w tym roku?
- Czego dotyczyły wspomniane obchody?
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, z niej dowiedzą się o jakim okresie liturgicznym będzie mowa na katechezie (załącznik nr1).
II. ODKRYWAMY WEZWANIE BOŻE
Katecheta opowiada o okresie Wielkiego Postu (kiedy się zaczyna i kiedy kończy, ile dni trwa, jaki obowiązuje kolor szat liturgicznych, do czego przygotowuje).
Omawiając początek i koniec Wielkiego Postu katecheta rysuje na tablicy diagram prezentujący najważniejsze dni tego okresu (załącznik nr 2). Podczas omawiania Środy Popielcowej, Niedzieli Palmowej, Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty, Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego katecheta prezentuje ilustracje związane z głównym wydarzeniem danego dnia (załącznik nr3). Uczniowie poprawnie umieszczają ilustracje na diagramie.
W celu podania ilości dni katecheta wraz z uczniami odlicza na kalendarzu dni od Środy Popielcowej do Niedzieli Wielkanocnej. Dni wyjdzie więcej niż 40 ponieważ do okresu Wielkiego Postu nie wliczają się niedziele.
Omawiając kolor szat liturgicznych używanych w okresie Wielkiego Postu prezentujemy ilustracje ukazujące kolory ornatów (załącznik nr4). Uczniowie umieszczają ilustracje także na diagramie na tablicy.
Katecheta odczytuje fragment Ewangelii Mt 4, 1-11 i przedstawia ilustrację obrazującą ten fragment (załącznik nr6). Zadaje pytania uczniom:
- Co przedstawia ilustracja?
- Czy Pan Jezus jest sam?
- Kto jest z Panem Jezusem?
- Jak wygląda „towarzysz” Pana Jezusa?
- Kto kazał Panu Jezusowi udać się na pustynię?
- Co czynił kusiciel?
Podsumowanie wypowiedzi uczniów: na pustynię posłał Pana Jezusa Duch Święty. Jezus przebywał tam przez 40 dni, nie był sam, bo przebywał tam też szatan, który namawiał aż trzy razy Pana Jezusa do złego, ale Chrystus nie uległ namowom. Powołaniem Jezusa jest zwycięska walka z szatanem. My też jesteśmy wystawiani na próbę nie trzy razy, ale nawet jeszcze częściej w ciągu dnia. Jeżeli człowiek nie umie się obronić przed pokusami, ulega im – wtedy postępuje odwrotnie niż Chrystus – postępuje źle, jego czyny są grzeszne. Grzechem nazywamy złe czyny człowieka. Jeśli człowiek grzeszy Banu Bogu jest smutno.
Katecheta podkreśla, że w okresie Wielkiego Postu trzeba się zastanowić nad swoim postępowaniem by móc naśladować Jezusa. Aby Go lepiej poznać powinniśmy pracować nad sobą. W tym celu pomocne będą dobre uczynki, modlitwa, post, jałmużna. Modlitwa to rozmowa z Panem Bogiem. Post – to powstrzymanie się od przyjmowania pokarmu (uczniowie podają przykłady postów). Jałmużna to pomoc drugiemu człowiekowi – potrzebującemu (uczniowie podają przykłady pomocy drugiemu człowiekowi). Katecheta opowiada o nabożeństwach wielkopostnych (Droga Krzyżowa, Gorzkie żale, rekolekcje) i zachęca uczniów do uczestniczenia w nich .
III. ODPOWIADAMY NA WEZWANIE BOŻE
Czas Wielkiego Postu to czas modlitwy i dobrych czynów, czyli to czas szczególnego nawrócenia, pojednania i czynienia dobra. W tym okresie uświadamiamy sobie, że wszyscy potrzebujemy nawrócenia, gdyż jesteśmy grzeszni. Katecheta zwracam się do dzieci:Między wami też na pewno nie każde zachowanie było dobre. Dlatego teraz podajcie sobie prawe dłonie i wypowiedzcie słowo „przepraszam”. Będzie to pierwszy krok do nawrócenia. Przebaczenie bliźniemu (koleżance, koledze) jest warunkiem przebaczenia nam ze strony Ojca Niebieskiego. Każdy z nas, chcąc dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Jezusa, powinien od Środy Popielcowej postanowić poprawę. W tym czasie częściej stosujemy słowo „przepraszam” i uczymy się przebaczać. Zastanawiamy się każdego dnia, co dobrego możemy zrobić. Zachęcamy uczniów do czynienia dobra. Uczniowie jako pracę domową na cały okres Wielkiego Postu otrzymują obrazek przedstawiający koronę cierniową. Zadanie polega na dorysowaniu kwiatka za każdy wykonany dobry uczynek (załącznik nr 5).
IV. ZAPIS DO ZESZYTU
Uczniowie wklejają do zeszyty krzyżówkę.
Uczniowie przepisują z tablicy diagram prezentujący najważniejsze dni Wielkiego Postu.
Notatka:
W czasie Wielkiego Postu powracamy do Boga przez:- pomoc potrzebującym (jałmużnę),- post,- modlitwę.
Nabożeństwa wielkopostne to:
- Droga Krzyżowa
- Gorzkie żale
- rekolekcje .
Wspólna modlitwa
Rozmowa
Praca indywidualna-krzyżówka
Pogadanka
Ekspozycja
Wspólna praca uczniów z kalendarzem
Pogadanka Ekspozycja
Zapis do zeszytu
ZAŁĄCZNIK NR 1
1.
2.
...
gloriave