Sprawozdanie z pracy świetlicy za rok szkolny 2010-2011.doc

(62 KB) Pobierz

SPRAWOZDANIE Z PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

I SEMESTR ROKU 2010/2011

 

Głównym celem działalności świetlicy jest zapewnienie opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

W I półroczu roku szkolnego 2010/2011 świetlica objęła działalnością opiekuńczo – wychowawczą 27 wychowanków z klas I – III (12 uczniów – z klasy I,
9 – z klasy II, 6 – z klasy III), którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), dzieci rodziców niewydolnych wychowawczo, a także dzieci niedostosowane społecznie. Tak jak w ubiegłych latach świetlica objęła również swą opieką dzieci nie zapisane do świetlicy, oczekujące na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, nieuczęszczające na katechezę, jak i dzieci dojeżdżające.

Zajęcia w świetlicy w I semestrze roku szkolnego 2010/2011 prowadzone były zgodnie z opracowanym planem pracy dydaktyczno – wychowawczym. Realizowano zajęcia umysłowe, rozszerzające i rozwijające wiedzę uczniów, plastyczno – techniczne, muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, rekreacyjno – ruchowe itp. Tematyka zajęć opracowywana była w rozbiciu na poszczególne tygodnie i miesiące roku szkolnego.

We wrześniu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do świetlicy miały możliwość dokładnego poznania szkoły i jej pracowników. Zostały omówione zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po budynku szkolnym.

Świetlica czuwała nad bezpieczeństwem wychowanków, organizowała zajęcia i zabawy integrujące grupę. Systematycznie przeprowadzane były pogadanki na temat kultury zachowania, zasad korzystania z toalet szkolnych, dotyczące bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i ze szkoły, podczas zabaw na placu przedszkolnym, boisku szkolnym, w trakcie wypoczynku w czasie ferii zimowych, podczas zajęć świetlicowych oraz dotyczące poszanowania gier, zabawek świetlicowych i utrzymania porządku w świetlicy.

Odbyły się również pogadanki na temat dopalaczy i ich szkodliwości dla organizmu oraz dotyczące sposobów zapobiegania grypie A/H1N1.

Podejmowano także działania celem eliminacji negatywnych zachowań. Współpracowano z wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym oraz rodzicami.

Dzieci zostały zapoznane z regulaminem świetlicy, poznały prawa i obowiązki uczestnika świetlicy szkolnej, a także zawarły kontrakt świetlicowy, który został wywieszony w widocznym miejscu.

Oto tematy, które zostały zrealizowane w świetlicy w I semestrze:

·         Żegnamy wakacje! Witamy szkołę!

·         Poznajemy zwyczaje i tradycje naszej świetlicy

·         Nasza ziemia – nasz dom

·         Bezpiecznie na drogach i ulicach

·         Jesień wokół nas

·         Dary jesieni

·         Nasz wychowawca

·         Las jesienią

·         Palą się znicze

·         Magiczne słowa

·         Mydło wszystko umyje

·         Słotna jesień

·         Andrzejki – zwyczaje ludowe

·         Skarby ukryte w ziemi

·         My też kochamy Świętego Mikołaja

·         Wkrótce Święta Bożego Narodzenia

·         Otwieramy nowy kalendarz

·         Wesoły karnawał

·         Kochani Dziadkowie

·         H. Ch. Andersen – człowiek, który wyczarował wspaniałe baśnie

·         Hej na sanki koleżanki

·         Bezpieczne ferie

Raz w miesiącu realizowany był również scenariusz zajęć do programu profilaktyczno – wychowawczego „Spójrz Inaczej”. Celem zajęć było kształtowanie osobowości dziecka, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z różnymi sytuacjami trudnymi oraz wspieranie rozwoju uczniów.

Oprócz programowych zajęć świetlicowych uczniowie mieli także czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystali z licznych gier
i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Wśród różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci były zajęcia o charakterze plastyczno – technicznym oraz ruchowe, dlatego poświęcano im w świetlicy dużo czasu.

Prace uczniów eksponowane były na tablicy ściennej, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy brali czynny udział
w zajęciach plastycznych.  Prace były regularnie zmieniane w zależności od pory roku i zbliżającego się święta.

W ramach działalności dydaktycznej dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną miały zapewnioną pomoc podczas odrabiania lekcji i nadrabiania zaległości szkolnych. Dla dzieci przygotowywane były również rozmaite ćwiczenia kaligraficzne i grafomotoryczne.

Świetlica czuwała również nad bezpieczeństwem dzieci dojeżdżających do szkoły i ze szkoły.

Poza typowymi zajęciami świetlicowymi były również prowadzone zajęcia biblioteczno – komputerowe (raz w tygodniu). Zajęcia miały na celu podniesienie kultury czytelniczej oraz przygotowanie uczniów do świadomego i prawidłowego korzystania z komputerów i technologii informacyjnej. Zajęcia prowadził nauczyciel biblioteki: pani ………………..

 

Imprezy, uroczystości:

W I semestrze wychowawca świetlicy:

·         Uczestniczył z dziećmi świetlicowymi w akcji „Sprzątanie Świata”, którą zorganizowała pani ………………..

·         Przygotował i przeprowadził uroczystość „Pasowania na świetlika” (przyjęcie do grona świetlików najmłodszych uczniów szkoły uczęszczających na świetlicę szkolną) z udziałem rodziców i zaproszonych gości.

·         Przygotował i przeprowadził uroczystość z okazji „Dnia Seniora” (zaproszenia, upominki, część artystyczna).

 

 

 

 

Ponadto:

W I półroczu nauczyciel świetlicy:

·         Przygotował i opracował tablicę informacyjną dla rodziców.

·         Brał udział w wycieczce szkolnej z klasami I – III do Krzywinia do fabryki bombek.

·         Uczestniczył w radzie szkoleniowej – „Procedury postępowania w sytuacji zagrożenia”.

·         Uczestniczył warsztatach szkoleniowych – „Zabawy w sam raz na jesienny czas” zorganizowanych przez „CEN” w ………………

·         Uczestniczył w warsztatach metodycznych – „Od piłeczki do sceny – czyli jak dogonić własny sukces” zorganizowanych przez „CEN” w ………………..

 

Wszystkie podejmowane działania umieszczane były systematycznie na stronie internetowej szkoły w formie informacji lub zdjęć.

 

Uwagi, wnioski:

Nadal realizować tematykę zawartą w planie pracy świetlicy szkolnej. Motywować dzieci świetlicowe mające trudności w nauce do systematycznego odrabiania lekcji na świetlicy w celu nadrobienia zaległości. Dbać o dekorację
i wystrój świetlicy. Przeprowadzać więcej pogadanek, rozmów na temat poszanowania gier i zabawek świetlicowych oraz na temat utrzymania porządku
w świetlicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

II SEMESTR ROKU 2010/2011

 

W II semestrze roku szkolnego 2010/2011 świetlica objęła działalnością opiekuńczo – wychowawczą 26 wychowanków (w tym 12 uczniów z klasy I,
8 z klasy II i 6 z klasy III), którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców (prawnych opiekunów), dzieci rodziców niewydolnych wychowawczo, a także dzieci niedostosowane społecznie. Opieką świetlicową objęte zostały także dzieci nie zapisane do świetlicy, czekające na zajęcia dodatkowe (koła zainteresowań, gimnastykę korekcyjną, język angielski, zajęcia z logopedą) oraz dzieci nie uczęszczające na katechezę, jak i dzieci dojeżdżające.

Praca w świetlicy w II semestrze przebiegała planowo i systematycznie, zgodnie z wytyczonym planem pracy dydaktyczno – wychowawczym, który zatwierdzony został na początku roku szkolnego przez dyrektora szkoły. Realizowano zajęcia umysłowe, rozszerzające i rozwijające wiedzę uczniów, plastyczno – techniczne, muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, rekreacyjno – ruchowe itp. Tematyka zajęć opracowana była w rozbiciu na poszczególne tygodnie
i miesiące roku szkolnego. Zrealizowano wszystkie zaplanowane treści zajęć:

·         Rozwijamy nasze hobby

·         Kobietki małe i duże

·         Przedwiośnie

·         Witaj wiosno!

·         Dbamy o nasze zdrowie

·         Bawimy się wesoło w naszej gromadzie

·         Wielkanocne niespodzianki

·         W krainie uśmiechu

·         Książka moim przyjacielem

·         Cyrk! cyrk!

·         Grzeczność na co dzień

·         Dla mamy wszystkie kwiaty

·         Przyjaźń dzieci z całego świata

·         Bogactwo podwodnego świata

·         Sposoby podróżowania

·         Czas na wakacje!

 

Ponadto w świetlicy organizowane były pogadanki na temat kultury zachowania, dotyczące bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i ze szkoły, podczas zabaw na boisku szkolnym i placu przedszkolnym, w trakcie wypoczynku wakacyjnego oraz dotyczące utrzymania porządku w świetlicy. Często były też prowadzone rozmowy na temat kultury osobistej, zasad korzystania z toalet szkolnych oraz ogólnych zasad dbania o szkołę.

Podejmowano także działania celem eliminacji negatywnych zachowań. Współpracowano z wychowawcami klas, pedagogiem szkolnym oraz rodzicami.

Przez cały rok szkolny wdrażano uczniów do przestrzegania regulaminu świetlicy i ujętych w nim zasad.

Tak jak w poprzednim semestrze – raz w miesiącu realizowany był scenariusz zajęć do programu profilaktyczno – wychowawczego „Spójrz Inaczej”. Celem zajęć było kształtowanie osobowości dziecka, kształtowanie umiejętności radzenia sobie
z różnymi trudnymi sytuacjami, problemami, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej, nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania oraz wyrażania swoich potrzeb, uczuć itp.

Oprócz programowych zajęć świetlicowych uczniowie mieli również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystali z licznych gier
i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Wśród różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci były zajęcia o charakterze plastyczno – technicznym oraz zabawy muzyczno – ruchowe, dlatego poświęcano im w świetlicy dużo czasu.

Prace uczniów eksponowane były na tablicy ściennej, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy brali czynny udział w zajęciach plastycznych. Prace były regularnie zmieniane w zależności od pory roku
i zbliżającego się święta.

W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwiała uczniom odrabianie lekcji i pomoc w nauce uczniom słabszym.

Poza typowymi zajęciami świetlicowymi były również prowadzone zajęcia biblioteczno – komputerowe (raz w tygodniu). Zajęcia miały na celu podniesienie kultury czytelniczej oraz przygotowanie uczniów do świadomego i prawidłowego korzystania z komputerów i technologii informacyjnej. Zajęcia prowadził nauczyciel biblioteki: pani ………………..

 

Kontakty i współpraca z rodzicami dzieci świetlicowych:

Kontakty z rodzicami miały charakter rozmów indywidualnych. Rodzice byli informowani o problemach w zachowaniu ich dziecka oraz o zauważonych niepokojących sygnałach, jak również o pozytywnych zachowaniach lub postępach
i poprawie w zachowaniu dziecka.

 

Konkursy:

·         W II semestrze świetlica szkolna brała udział w międzyszkolnym konkursie: „Najładniejsza Palma Wielkanocna” dla uczniów klas I – III zorganizowanym przez świetlicę szkolną ze Szkoły Podstawowej nr 3 w ………………

·         Świetlica uczestniczyła również w VI międzyszkolnym konkursie piosenki dziecięcej „Podaruj mi uśmiech”, który zorganizował Dzienny Ośrodek Opiekuńczy i Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „A jutro?” w ………………

 

Kursy, szkolenia itp.:

W II półroczu nauczyciel świetlicy:

·         Brał udział w konferencji metodycznej pt.: „Jak organizować i planować kształcenie, wychowanie i opiekę dla dzieci i młodzieży w szkole ogólnodostępnej zgodnie z ich specjalnymi potrzebami” zorganizowanej przez PCPPPiDN
w ………………..

·        Uczestniczył w edukacyjnych warsztatach metodycznych – „Zaburzenia wychowawcze XXI wieku – dopalacze, paranarkotyki, infoholizm (zjawisko, zagrożenia, rozpoznawanie, profilaktyka)” zorganizowanych przez MOPU
w ……………….. oraz PWSZ w …………….

 

 

 

 

 

Ponadto:

W II półroczu nauczyciel świetlicy:

·         Był opiekunem praktyki – studentki III roku pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej PWSZ w …………….. pani ……………….

·         Współpracował ze Stowarzyszeniem dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” w ………… w celu poprowadzenia w szkole przez wolontariuszy zajęć o prawach człowieka
w ramach projektu „SZANSA NA PRAWA”.

·         Opracowywał wraz z panią …………….. oraz panią ……………….. statut szkoły.

·         Był członkiem zespołu nadzorującego sprawdzian VI klas.

·         Pełnił opiekę nad klasą VI podczas wycieczki szkolnej do Złotego Stoku.

·         Zorganizował dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną wyjście do Mcdonaldsa.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin