świąteczna choinka - scenariusz zajęć.doc

(36 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

 

Grupa: 3-4 latki

 

 

Temat: Świąteczna choinka.

Zapis w dzienniku: Liczenie śnieżynek – dziecko przelicza w zakresie 3 i utrwala kolor biały. Zabawa ruchowa „Wyścig” – dziecko poprawnie naśladuje ruchy nauczyciela i reaguje na odpowiednie hasła w zabawie. Rozmowa na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – dziecko potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i opowiedzieć na czym polegają. Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka” – rozmowa na temat wiersza, oglądanie ilustracji do wiersza. Zestaw zabaw ruchowych nr 13 wg K. Wlaźnik. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wiewióreczki”. Zabawy dowolne – dziecko chętnie bawi się z rówieśnikami.

 

Cel ogólny: Zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia

Cele szczegółowe:

Dziecko:

·         potrafi przeliczać w zakresie 3,

·         odróżnia kolor biały wśród innych,

·         bierze udział w zajęciach,

·         poprawnie naśladuje ruchy po nauczycielu,

·         reaguje na hasła nauczyciela,

·         potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i je opisać,

·         uważnie słucha wiersza,

·         chętnie ogląda ilustracje i potrafi je opisać,

·         wykonuje poprawnie ćwiczenia gimnastyczne,

·         chętnie bawi się z rówieśnikami.

 

Metody:

·         Podająca: rozmowa,

·         Praktyczna: zabawa

Formy:

·         Indywidualna jednolita,

·         Zbiorowa jednolita.

 

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające tradycje świąteczne, liczmany śnieżynki, tekst wiersza i ilustracje do wiersza.

 

 

Przebieg zajęć:

1. zabawa ruchowa „Wyścig” – dziecko reaguje na hasła:

·         Przeszkoda – podskok obunóż,

·         Mostek – klepanie po klatce piersiowej,

·         Błotko – wypychanie dłońmi powietrza z „nadmuchanych” policzków,

·         Kobiety krzyczą – dzieci krzyczą wysoko Aaaaaa!,

·         Panowie krzyczą – dzieci krzyczą nisko Uuuu!

2. mycie rąk

3. śniadanie

4. zabawy dowolne: gry, układanki, kolorowanki,

5. zajęcia dydaktyczne:

ü      Rozmowa na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia:

 

·         Co to jest tradycja?

·         Jakie znacie tradycje świąteczne?

·         Jak można ubrać choinkę?

·         Jakie choinki są u was w domu?

·         Na czym polega dzielenie się opłatkiem?

·         Jakie znacie kolędy?

 

ü      Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka”:

 


Na skraju cichej leśnej polany

Jedna choinka nie poszła spać…

Zrzuciła białą kołdrę ze śniegu,

Bo chce się stroić, bawić i śmiać.

 

Martwią się wszystkie leśne zwierzęta,

Gdyż nie ma końca skargom i łzom.

- Może chcesz błyszczeć w świątecznym stroju?

Chodź, odszukamy przyjazny dom.


 

Spójrz przez okienko na smutne dzieci,

Wśród pięknych rzeczy czegoś im brak.

One czekają właśnie na Ciebie.

Zapukaj w szybę. Chcesz wejść?

- O, tak!

 

 

·         Dlaczego choinka nie chciała zostać w lesie?

·         Kto jej pomógł?

·         Gdzie choinka chciała być?

·         Ko na nią czekał?

·         Co zmieniło się w wyglądzie choinki?

 

 

ü      Zestaw zabaw ruchowych nr 15 wg K. Wlaźnik:

·         Marsz po obwodzie koła przy dźwiękach dzwonków lub trójkąta,

·         Ćwiczenia nóg: Na hasło „piłeczki skaczą”, dzieci podają sobie ręce i skaczą obunóż.

·         Ćwiczenia tułowia „Pajac na sznurku” – dzieci stoją w kole. Nauczyciel stoi w środku i pokazuje skręty tułowia (lub porusza kończynami), tak jakby były one zawieszone na sznurkach.

·         Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Krasnale i wielkoludy” – dzieci idą małymi kroczkami jak „krasnoludki”. Potem, rozciągają stopy, starają się stawiać wielkie kroki, tak jak „wielkoludy”.

·         Zabawa „Zajączki i wilk” – jedno dziecko jest wilkiem, a pozostałe zajączkami. Zajączki skaczą po lesie. Na hasło Wilk, zajączki zatrzymują się i stoją bez ruchu. Kogo wilk złapie, ten zostaje wilkiem.

 

6. zabawy dowolne

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin