Sposób na nudę rozbitka Sebastiana - mierzymy pojemność naczyń.docx

(26 KB) Pobierz
Karolina Kortas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

1)   DATA: 2.06.2008

2)   GRUPA WIEKOWA: 6latki

3)   ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Określanie pojemności przedmiotów

-          porównywanie i nazywanie wielkości przedmiotów w naturalnych sytuacjach i zorganizowanych zabawach

-          określanie objętości przedmiotów (mierzenie jej wspólną miarą, np. kubeczkiem)

-          zwrócenie uwagi na standardowe pojemności butelki (1 lit, 2 litry, pół litra)

 

4)   TEMAT ZAJĘĆ:

Sposób na nudę rozbitka Sebastiana - mierzymy pojemność naczyń.

5)   CELE ZAJĘĆ:

                            Dziecko:

·         potrafi ustalić wielkość przedmiotów w stosunku do siebie

·         określa pojemność naczyń odmierzając określoną miarką (szklanka)

·         określa pojemność przedmiotów używając słów mało, mniej, dużo więcej

·         potrafi odczytać przepis i zastosować go w praktyce

 

6)   METODY PRACY:

a.   Słowne:

i.                   pogadanka

ii.              rozmowa

iii.         instrukcja przygotowania soku

b.   Oglądowe:

i.                   pokaz

c.   Praktycznego działania

i.                   metoda zadaniowa

 

7)   ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

butelka z listem, koszyk, kocyk, butelki o różnym kształcie, miska, słoiki z ryżem, łyżka, szklanka, lejek, dzbanki, rurki do napojów, kubeczki do napojów, sok

 

8)   LITERATURA:

-          Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01

-          Gruszczyk – Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997

-          Gruszczyk – Kolczyńska E. „ Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki”, Warszawa 1997

 

 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

TOK ZAJĘĆ

CZYNNOSCI NAUCZYCIELA

CZYNNOSCI DZIECKA

1.Czynności organizacyjno-porządkowe - powitanie

Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali i wita się
z uczniami.

Dzieci witają się.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć – list dla dzieci

 

Nauczycielka odczytuje list od rozbitka Sebastiana.

- Jak myślicie, do czego są nam potrzebne naczynia?

 

- Inne naczynia, do czego nam służą?

- Z czego mogą być zrobione naczynia?

- Jak należy obchodzić się

z naczyniami ze szkła lub porcelany?

 

 

- Potrzebne są nam do przekładania, przeniesienia jedzenia w inne miejsce.

Dzieci dają propozycje.

 

- Ze szkła, plastiku, porcelany, gliny.

- Bardzo ostrożnie.

3. Uświadomienie celu

- Czy domyślacie się, co będziemy dziś robić na zajęciach?

- Dzisiaj będziemy badać pojemność naczyń.

 

4. Realizacja tematu – ćwiczenia w określaniu pojemności przedmiotów

I. Badanie pojemności ryżu w słoikach

a)   dostarczanie obiektów do pomiaru

 

b)   porównanie obiektów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)   przesypywanie ryżu i zaznaczenie naklejką poziomu ryżu w słoikach

 

 

 

 

 

 

 

d)   odmierzanie ryżu szklanką i sprawdzenie ile szklanek mieści się w słoikach (zapis graficzny)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Mierzenie płynów w naczyniach.

 

a)   przygotowanie  przedmiotów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)   Odmierzanie wody szklanką i przelewanie do misek

 

c)   Ustalenie za pomocą zapisu na kartkach ile szklanek wody mieści się w naczyniach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Przyjrzyjcie się naczyniom wcześniej ukrytym pod obrusem.

- Ile ich jest?

- Jak myślicie, w którym
z tych naczyń jest najwięcej ryżu?

- Jak sądzicie, jak możemy to sprawdzić?

- Gdzie będziemy przesypywać ryż?

Nauczycielka zatwierdza pomysł dzieci lub nakierowuje dzieci na własny pomysł.

 

- Przesyp proszę ryż
z największego do miski.

- Przesyp proszę ze średniego do tego większego słoika.

- Zaznacz naklejką poziom ryżu w słoiku

- Przesyp z najmniejszego do trochę większego.

- Ponownie zaznacz naklejką poziom ryżu w słoiku.

- Gdzie było najwięcej ryżu?

- Trochę mniej?

- Gdzie było najmniej ryżu?

 

- Wsyp ryż do szklanki tak, aby szklanka była pełna.

- Przesyp ryż ze szklanki do najmniejszego słoika.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

Przesyp ryż ze szklanki do trochę większego.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

Przesyp ryż ze szklanki do największego słoika.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

- W którym było najwięcej ryżu?

- W którym słoiku było trochę mniej?

- W którym naczyniu najmniej się mieściło ryżu?

 

 

 

 

- Przyjrzyjcie się tym naczyniom.

- Ile ich jest?

- Czy są takie same?

- A czym się różnią?

- Jak myślicie, w którym naczyniu będzie się mieścić najwięcej wody?

- Jak sądzicie, jak możemy to sprawdzić?

 

 

 

 

 

- Ile szklanek wody mieści się w naczyniu?

- Ile było szklanek
w następnym naczyniu?

- Ile szklanek wody mieści się w ostatnim naczyniu?

- Kto miał rację?

 

- O naczyniach mówi się, że mają pojemność. Tak samo jak pisał Sebastian w liście do dzieci.

- Przypomnijcie, czego pojemność badaliśmy?

Nauczycielka pokazuje naczynia po produktach (butelka po Kubusiu, słoiki po ogórkach lub sałatkach), w których możemy zbadać pojemność poprzez litery na etykietach..

- Do czego nam jest wiedzieć o tych literach?

Nauczycielka pokazuje pojemność naczyń w książce?

- Ile to będzie litr?

- Ile to będzie pół litra?

- Ile to będzie ćwierć?

 

 

 

 

 

 

- 3

Dzieci porównują słoiki przesuwając wszystkie do siebie i wskazują słoik.

- Możemy przesypać ryż.

 

Propozycje dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- W największym słoiku.

- W średnim słoiku.

- W najmniejszym słoiku.

 

Dziecko wsypuje ryż do szklanki i przesypuje do słoików.

 

 

 

 

- 1 cała szklanka i jedna nie cała.

 

 

- 2 szklanki.

 

 

 

- 6 szklanek i ćwierć.

 

 

 

 

- Największym.

 

- W średnim.

 

- W najmniejszym.

 

 

 

 

 

 

 

- 3

- Nie.

- Różnią się kształtem.

Dzieci dają propozycje.

 

 

- Możemy przelać wodę szklanką do naczyń.

 

Dzieci realizują swój pomysł – Przelewają wodę do misek.

 

 

- 1 szklanka i pół.

 

- 2 pełne szklanki.

 

- 3 pełne szklanki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Słoiczków i misek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Do przelewania, zrobienia ciasta, do nauki.

 

 

 

 

- 4 szklanki

- 2 szklanki

- 1 szklanka

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin