Zabawa dydaktyczna – wiosna, lato, jesień, zima – to się nigdy nie zatrzyma. Układamy rytm.doc

(37 KB) Pobierz

UKŁADANIE RYTMÓW
KONSPEKT Z ZAJĘĆ

 

1.       Data: 2.06.2008             

2.       Prowadzący:

3.       Grupa wiekowa: 6 - latki

4.       Zagadnienia:
- wspomaganie rozwoju w zakresie dostrzegania regularności
- wyszukiwanie rytmu w szeregach powtarzających się przedmiotów i kontynuowanie go
- przekładanie dostrzeżonych regularności z jednej sytuacji na drugą np. ruch – gest
- stwarzanie sytuacji do dostrzegania rytmicznej organizacji czasu

5.       Temat: Zabawa dydaktyczna – wiosna, lato, jesień, zima – to się nigdy nie zatrzyma. Układamy rytm.

6.       Cele zajęć:
- dziecko dostrzega rytmiczny układ grup elementów, potrafi je kontynuować
- przekłada rytm na różne formy ekspresji
- nazywa rytm

7.       Metody pracy:
- słowne: rebusy, instrukcje
- oglądowe: pokaz
-praktycznego działania: metoda ćwiczeń

8.       Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

9.       Środki dydaktyczne: hula – hop, figury geometryczne w różnych kolorach, muzyka, obręcze, obrazki, figury pór roku

10.   Literatura:
- C. Cyrański, M. Kwaśniewska, Moje Przedszkole program wychowania przedszkolnego, DKW – 4013 – 3/01, Kielce 2003
- A. Kilm – Klimaszewska, Pedagogika przedszkolna, Warszawa 2002

 

TOK

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

1.  Czynności organizacyjno -porządkowe

Nauczyciel wita się z dziećmi

Dzieci witają się z nauczycielem

 

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć

- odczytanie wiersza przez nauczyciela
- o czym opowiada wiersz?
- jakie mamy pory roku?
- ile mamy pór roku?
- co się z nimi dzieje?
- z wam się kojarzy lato?



- o porach roku

- wiosna, lato, jesień, zima
- 4
- powtarzają się
- z wakacjami

 

3. Uświadomienie celu zajęć

- dziś będziemy układać rytm

 

 

4. Realizacja tematu:
a) Ćwiczenia sprzyjające dostrzeganiu regularności





































b) Ćwiczenie
w przekładaniu zauważonych prawidłowości z jednej sytuacji na drugą

















c) Ćwiczenia związane z rytmiczną organizacją czasu


- na tablicy są cztery kolory kół  brązowy, żółty, zielony i biały
- do jakiego koloru można przypisać lato?
- do jakiego koloru można przypisać zimę?
- do jakiego koloru można przypisać wiosnę?
- do jakiego koloru można przypisać jesień?
- nauczycielka układa koła w koło w następujący sposób zielone, żółte, brązowe, białe
- jak ułożone są koła?

- jak inaczej można odczytać koła?
- dzieci układają taki sam wzór jak nauczycielka ze swoich kółek
- odczytaj kolorami
- odczytaj porami roku
- nauczycielka prezentuje czerwone trójkąty i zielone koła
- trójkąt to kwiat a zielone koło to liść
- nauczycielka układa rytm
- odczytaj kolorami


- odczytaj z użyciem wyrazów kwiat i liść jak można to dokończyć?
- ułóż ze swoich figur taki sam rytm
- jak możemy ten rytm przedstawić gestami?
- kto wymyśli inny sposób?
- nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły
(żaby, pszczoły, bociany), gdy gra muzyka dzieci poruszają się naśladując zwierzęta, do których zostały przydzielone gdy muzyka cichnie dzieci ustawiają się w hula - hopach swoich drużyn
- nauczyciel wskazuje po kolei jaki zespół ma naśladować dźwięki zwierząt im przypisanych
- nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły
- każda drużyna otrzymuje obręcz
- waszym zadaniem jest dopasowanie obrazków do pór roku do której zostaliście przypisani
- Omawianie wybranych obrazków.





- żółty

- biały

- zielony


- brązowy







- zielony, żółty, brązowy, biały
- wiosna, lato, jesień, zima













- czerwony, czerwony, zielony, czerwony, czerwony, zielony,
- kwiat, kwiat, liść, kwiat, kwiat, liść



































 

 

5. Podsumowanie
pracy

- co wam się podobało?
- karta pracy: ogrodnik posadził kwiaty ( mały duży…) dorysuj dalej
-  co dziś robiliśmy na zajęciach?

- koncert zwierząt




- mówiliśmy o porach roku
- układaliśmy rytmy
- układaliśmy obrazki do pór roku

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin