Zabawa dydaktyczna z wizytą w bajkowej krainie figur.doc

(58 KB) Pobierz
Karolina Kortas

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1)   DATA: 5.05.2008

 

2)   GRUPA WIEKOWA: 4latki

 

3)   ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

- rozróżnianie figur geometrycznych

- układanie w toku zabaw konstrukcyjnych dowolnych kompozycji

z klocków w kształcie figur geometrycznych płaskich

 

4)   TEMAT ZAJĘĆ:

Zabawa dydaktyczna z wizytą w bajkowej krainie figur

 

5)   CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:

- rozpoznaje i nazywa proste(płaskie)figury geometryczne(koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)

- skonstruuje podaną przez n-la figurę geometryczną (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)

- pogrupuje figury geometryczne wg. kształtu

- zaprojektuje kompozycje samodzielnie z figur geometrycznych płaskich

 

6)   METODY PRACY:

a)      Oparte na słowie

1.   Opowiadanie nauczyciela

2.   objaśnienia

3.   instrukcje

b)      Oparte na obserwacji

1.   obserwowanie

c)      Oparte na działalności praktycznej uczniów

1.   ćwiczenia

 

7)   ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

plansza z domem

- obrazki z bajek

- klocki-figury geometryczne

- nakrycia głowy z różnych bajek

 

8)   LITERATURA:

·         Cyrański C., Kwaśniewska M. Program nauczania przedszkolnego DKW- 4013 3/01

·         E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna w domu, w przedszkolu i w klasie zerowej Wa-wa 1997

·         S. Lipina Kształtowanie pojęć u dzieci w wieku przedszkolnym Wa-wa 1984

 

 

 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

TOK ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

I Przywitanie

Przywitajcie się

z gośćmi

Dzień dobry

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

Jakie mamy tutaj figury?

 

 

 

Czym się różnią?

A jak obracamy?

 

koło

kwadrat

prostokąt

trójkąt

 

kształtem i kolorem

sześcian

III Uświadomienie celu zajęć

Kto wśród nas się pojawił?

 

 

 

 

Domyślacie się co dziś będziemy robić?

Kot w butach

Rycerz

Małpka

Lis

Czerwony kapturek

Pies

 

Rozwiązywać zadania

 

IV Realizacja tematu

 

a)ćwiczenia w grupowaniu figur

wg. kształtu

 

 

 

 

 

 

1. Kwadratowy zamek pełen skarbów mieszka w nim rozbójnik o imieniu Alibaba

Skarby to?

Czym się różnią?

 

Jaki to kształt?

 

 

 

 

 

 

 

figury

kształtem

 

trójkąt

kwadrat

prostokąt

koło

 

b)rozpoznawanie kształtów figur

wg. wzoru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)dopasowywanie figur do kształtów

 

2.Zamek w kształcie koła, przed czym uciekały trzy świnki?

Z czego były domki:

Pierwszy?

Drugi?

Trzeci?

 

Przyjrzyjcie się figurom i dopasujcie je do domu

 

 

Domek dla kogo jest gotowy?

 

 

3.Zamek w kształcie trójkąta

Zając lubi prace domowe z siedmiomilowego lasu

 

W kształcie czego były sprzęty?

Co jest w kształcie trójkąta?

Ile było trójkątów?

Ile jest kwadratów?

 

 

 

Przed wilkiem

 

Ze słomy

Z drewna

Z cegieł

 

Po kolei dzieci podchodziły i przyczepiały: koła, trójkąty, kwadraty i prostokąty

 

Dla świnek

 

 

 

 

 

 

 

 

Figur geometrycznych

 

Taczka

 

2

3

 

 

d) konstruowanie figur geometrycznych ze sznurka

 

4.Zamek w kształcie prostokąta w którym mieszkał osiołek Kłapouchy.

Co ma z tyłu?

Co się z nim dzieje?

 

Co ułożyliście ze sznurka, jaka to figura?

 

Ile ma boków trójkąt?

 

 

 

 

 

Ogonek

Wypada

 

Koło

Trójkąt

Kwadrat

Prostokąt

3

 

V Podsumowanie

 

 

 

Gdzie dziś byliśmy?

Kogo odwiedziliśmy?

 

 

 

 

W czym pomogliśmy osiołkowi?

Co dopomogliśmy śwince?

Co pomogliśmy Ali babie?

 

W bajkowym świecie

Czerwonego kapturka

Świnki

Alibabe

apouchego

 

 

W umocowaniu ogonka

Zbudować dom

 

Uporządkować skarby

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin