3. Momentalna relaksacja.rtf

(5 KB) Pobierz

„MOMENTALNA RELAKSACJA, REDUKCJA STRESU l POPRAWA SAMOOCENY”

Opracowanie merytoryczne, lektor - dr Paweł Zieliński

Projekt okładki - Włodzimierz Półrolniczak

yta treningowa Ośrodka Rozwoju Osobowości „DOBROSTAN”, Częstochowa 1998

UWAGA: Nie należy słuchać tej płyty w sytuacjach wymagających zwiększonej ostrożności, np. w czasie prowadzenia pojazdu!

WPROWADZENIE

yta przeznaczona jest dla osób, które opanowały w sposób swobodny kontrolowaną relaksację, chociażby w oparciu o nasze poprzednie płyty, czy kasety. Po gruntownym przećwiczeniu zawartych na płycie sesji relaksacyjnych, można opanować sztuki: momentalnej relaksacji, redukcji stresu i poprawy samooceny.

Ćwiczenia z płytą należy wykonywać w wygodnej pozycji leżącej lub siedzącej, z zamkniętymi oczami i w spokojnym miejscu.

Pierwsza sesja powinna być zastosowana kilka razy, aby ćwiczący mógł ostatecznie wybrać wyobrażeniowy obraz uspokojenia (ewentualnie stworzyć swój własny) oraz słowo warunkujące momentalną relaksację.

Druga sesja „Momentalna relaksacja” jest procedurą warunkowania tej umiejętności. Należy ją zastosować około 5-8 razy w odstępach jednego lub dwóch dni. Pomiędzy kolejnymi odsłuchami należy stosować poznaną technikę wielokrotnie w różnych sytuacjach aktywnego życia, niezależnie od początkowych odczuć i ocen.

Sesja „Momentalna redukcja stresu” dotyczy przede wszystkim sytuacji sprzeczek i kłótni, w których uczestniczymy i odczuwamy zdenerwowanie, złość, a nawet gniew. Są to bardzo destrukcyjne emocje, chodzi jednak o to, aby ”wyłączyć” wzrastający ich przypływ oraz pozbyć się już nagromadzonego napięcia. Początkowo efekty nie muszą być zbyt wyraźne, jednak ostatecznie jest to bardzo efektywna i pomocna technika! Tę sesję należy również powtórzyć 5-8 razy.

Ostatnia sesja: „Momentalna poprawa samooceny” powinna być poprzedzona analizą przeszłości ćwiczącego i przypomnieniem sobie sukcesów z okresu dzieciństwa, lat młodości i bardziej dojrzałego życia, co będzie przydatne podczas uczestniczenia w tej sesji. Zdecydowanie nie należy wtedy dopuszczać do siebie wspomnień negatywnych, to nie ten magazyn wspomnień i doświadczeń! Jeśli jednak nie udaje się tego dokonać, byłaby wskazana pomoc psychologa, czy psychoterapeuty. Pojawiające się wspomnienia, co dzieje się często spontanicznie, stają się coraz bogatsze w szczegóły. Proszę również pamiętać, że sukcesem dla dziecka są wydarzenia błahe z punktu widzenia dorosłego, np. spacer z psem wilczurem, wzięcie dziewczyny za rękę itp. Ponowne przyzywanie swojej przeszłości może być bardzo zaskakujące i pouczające! „Momentalną poprawę samooceny” ćwiczymy również wielokrotnie.

Wszystkie przekazane techniki należy konsekwentnie stosować w codziennym życiu, a przyniosą wymierne korzyści.

Życzę Ci opanowania tych, pożądanych z punktu widzenia psychologicznego i społecznego, umiejętności.

dr Paweł Zieliński

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin