Liturgia Sakramentu Bierzmowania.doc

(60 KB) Pobierz
Liturgia Sakramentu Bierzmowania

1

 

Liturgia Sakramentu Bierzmowania.

.

 

Godzina ...... powitanie Księdza Biskupa przy plebani; wejście do zakrystii; przygotowanie do Mszy świętej (Ksiądz Biskup sprawuje Liturgię Słowa i Sakrament Bierzmowania oraz obrzędy końcowe z błogosławieństwem; Liturgię Ofiary sprawuje ..................)

 

Godzina ....... dzwonek; procesja do ołtarza boczną nawą i nawą główną; podczas procesji pieśń na wejście: „Chrystus wodzem” z psalmem 116 oraz „Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę” (chór z wiernymi).

 

Przy ołtarzu:

·        Ucałowanie ołtarza, znak Krzyża świętego i pozdrowienie wiernych przez Księdza biskupa.

·        Powitanie Księdza Biskupa przez Księdza Proboszcza.

·        Powitanie Księdza Biskupa przez rodziców i prośba o sakrament bierzmowania.

·        Komentarz I

·        Słowo Księdza Biskupa wprowadzające w liturgię uroczystości i akt pokutny.

·        Hymn Chwała na wysokości Bogu.

·        Modlitwa (kolekta).

 

Liturgia Słowa:

·        I czytanie: Dz 2,1-6. 14.22b-23, 32-33 (czyta uczeń lub katecheta)

·        Śpiew psalmu responsoryjnego

·        II czytanie 1 Kor12, 4-13 (czyta uczennica)

·        Śpiew Alleluja z wersetem (chór).

·        Ewangelia Ksiądz .............

·        Dialog (Proboszcz, Ksiądz Biskup, młodzież).

·        Homilia (Ksiądz Biskup).

·        Komentarz ucznia II

·        Sakrament Bierzmowania (młodzież podchodzi do stopnia ołtarza, za nimi świadkowie).cicha muzyka grana na skrzypcach.

·        Po bierzmowaniu (cytryna, chleb i sól; umycie rąk).

·        Modlitwa wiernych ( wezwania czytają bierzmowani).

·        Procesja z darami (Ksiądz Biskup siedzi). Uczeń- komentator czyta opis niesionych darów:

1)    Chleb i 2)wino,3)woda,4)kwiaty,5)przyrzeczenia

Ofiarowanie: Ksiądz biskup. Podczas Ofiarowania pieśń: ”W lekkim powiewie”, w wykonaniu młodzieży oraz pieśń chóru np. „Oto idziesz z Najświętszą Panienką”. Taca

 

Święty, Święty, Święty- w wykonaniu młodzieży.

Baranku Boży –wspólny śpiew wiernych.

 

Komunia święta (pieśni)

·        Jesteś radością mojego życia

·        Panie, dobry jak chleb.

·        Boża radość, jak rzeka.

·        Ty, coś Najdroższe na tym świecie.

·        Na dziękczynienie: Jesteś Królem.

 

Po Komunii świętej:

 

·        Modlitwa pokomunijna (celebrans).

·        Podziękowanie Księdzu Biskupowi za bierzmowanie od młodzieży (troje uczniów z kwiatami).

·        Podziękowanie Księdzu Proboszczowi i kapłanom za pomoc i wspólną modlitwę.

·        Podziękowanie oraz prośba do Księdza Biskupa o słowo kończące i błogosławieństwo (Ksiądz Proboszcz).

·        Komentarz 3

·        Słowo kończące Księdza Biskupa i błogosławieństwo; rozesłanie; wszyscy uczestnicy pozostają na swoich miejscach..

·        Pieśń: „My chcemy Boga”.

·        Powrót Księdza Biskupa do zakrystii. Pieśń „Laudate Dominum:.np.

 


Komentarz do darów (czyta uczeń)

 

Zapalona świeca:

Przynosimy przed Twój ołtarz Panie zapaloną świecę, znak światła i miłości. ogień przypomina nam, że powołaniem chrześcijańskim jest kochać, bo tylko miłość daje wzrost, buduje i tworzy. Niech nas prowadzi światło wiary i czynnej miłości, abyśmy nie zawiedli Chrystusa, Kościoła i człowieka.

Chleb:

Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, chleb – symbol praw człowieka. Istnieje głód nie tylko chleba. Istnieje bezdomność wśród swoich i anonimowość w tłumie. Daj nam wrażliwość na potrzeby konkretnego człowieka, tego brata, którego ramię styka się z naszym na co dzień.

Wino:

Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, wino. Chrystus jest winnym krzewem, a my latoroślami. Przyjaźń zobowiązuje, i domaga się wierności. Udziel nam tego daru, byśmy entuzjazmem naszego życia ukazywali piękno i godność każdego powołania.

Woda:

Oto woda, symbol odrodzenia. Przynosimy ją Panie na ofiarę, ponieważ ten żywioł wyraża naszą zależność i niewystarczalność. A Chrystus mówi: „Jeśli kto pragnie, niech przyjdzie do mnie i pije”. Spraw Panie aby każdy człowiek umiał czerpać ze źródła, który jesteś Ty sam.

Kwiaty:

Przynosimy przed Twój ołtarz, Panie, kwiaty, symbol piękna i wdzięczności. Przynosimy je na ofiarę, bo są zaprzeczeniem zbytniego zatroskania o sprawy doczesne. Ukazują wspaniałomyślność jaką obdarzasz świat. Spraw Panie, byśmy zawsze pamiętali, że Twoja jest ziemia i wszystko co ją napełnia.

Przyrzeczenia:

Przynosimy tez Panie nasze zobowiązania. Chcemy wyrzec się wszystkiego, co zniewala człowieka, co niszczy nas fizycznie i duchowo. To nasza ofiara, która pozwala głębiej pojąć

Ofiarę Twego Syna. Spraw Panie, abyśmy wzmocnieni Twoją łaską i darami Ducha Świętego, wytrwali w swoich przyrzeczeniach.

Zakończyła się procesja z darami, za chwilę będziemy świadkami uobecnionej ofiary Chrystusa Pana. Dziękując za ten dar, radośnie zaśpiewajmy: „W lekkim powiewie przychodzisz do mnie”.


Komentarz na wejście 

W dzisiejszy czerwcowy dzień, gromadzi nas w kościele uroczystość przyjęcia sakramentu bierzmowania, przez młodzież naszej parafii. Sakrament bierzmowania jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Dojrzałość chrześcijańska wiąże się nierozerwalnie z odpowiedzialnością za wiarę, pogłębianie jej, świadczenie, a jeśli trzeba obroną. Prośmy więc Ducha Świętego, aby udzielił zgromadzonej tu młodzieży darów mądrości, rozumu, rady, męstwa, pobożności, umiejętności, bojaźni Bożej, które będą pomocą w dorosłym życiu chrześcijańskim. A we wszystkich zgromadzonych tu dorosłych niech Duch Święty odnowi łaskę sakramentu bierzmowania.

     

Komentarz przed udzieleniem sakramentu bierzmowania

 

Jesteśmy przygotowani do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Za kilka chwil ksiądz biskup udzieli nam oczekiwanego sakramentu. Z odpowiedzialnością i w skupieniu modlitewnym przyjmijmy więc dary Ducha Świętego. A nasi święci patroni, których imiona wybraliśmy, niech orędują za nami u Boga wypraszając nam łaski konieczne do odpowiedzialnego życia dorosłego.

  

Komentarz na zakończenie

  Dobiega końca  uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania. Bogu i ludziom niech będą dzięki. Na koniec przyjmijmy Boże błogosławieństwo z rąk księdza biskupa, prosząc, by Bóg pomagał nam w wiernym wypełnianiu zadań wynikających z przyjęcia sakramentu dojrzałości. Świadomi ważności darów Ducha Świętego, postarajmy się wprowadzić je w życie, aby wydały błogosławione owoce.

 


Modlitwa wiernych

Wstęp

Otrzymaliśmy Ducha Świętego, który umocnił w nas życie nadprzyrodzone, z ufnością przeto skierujmy nasze prośby do Boga, Ojca Wszechmogącego:

 

1.      Duch Święty zgromadził różne narody; prośmy o zjednoczenie Kościoła, aby wszyscy jednym językiem miłości chwalili Boga za Jego dary.

2.      Duch Święty zstąpił na Apostołów; prośmy , aby ich następcy : Papież Jan Paweł II , nasz Arcypasterz, obecny wśród nas biskup Stanisław Gębicki  i wszyscy biskupi pełni Ducha Świętego, służyli ludziom i światu Bożą prawdą.

3.      Duch Święty prowadzi ku dojrzałej wierze; prośmy za nas dziś bierzmowanych, którzy zostaliśmy umocnieni Darami Ducha Świętego, abyśmy ugruntowani w wierze i miłości dawali Chrystusowi świadectwo swoim życiem.

4.      Duch Święty obdarza mądrością; prośmy za rodziców, nauczycieli i wychowawców , aby ukazywali dzieciom i młodzieży właściwe drogi życia i własnym przykładem prowadzili młode pokolenie do Chrystusa.

5.      Módlmy się za prześladowanych i cierpiących z powodu wyznawania wiary, aby byli silni w znoszeniu wszelkich  przeciwności, a Duch Święty by umacniał ich cierpliwość i męstwo. Ciebie prosimy...

6.      Duch Święty jest Obietnicą daną nam przez Chrystusa; prośmy za nas otaczających ołtarz Pana, by Bóg tchnął w nasze serca Ducha Świętego, abyśmy mogli być świadkami zmartwychwstałego Jezusa.

 

Zakończenie

Boże, Ty dałeś swoim Apostołom Ducha Świętego i chciałeś, aby oni oraz ich następcy udzielali Go innym wiernym, wysłuchaj łaskawie naszą modlitwę i działaj w sercach wiernych podobnie jak w początkach głoszenia Ewangelii. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

 

Prośba rodziców

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie.

 

Reprezentujemy rodziców młodzieży, która ma za chwilę otrzymać sakrament bierzmowania, a tym samym wejść w dorosłe życie chrześcijańskie. Cieszy nas fakt, iż chcą żyć według nauki Chrystusa, bo przecież pochodzą z rodzin katolickich. Jest to również ważny dla nas moment, bo przecież to my kilkanaście lat temu przynieśliśmy ich do kościoła, aby otrzymali chrzest święty włączający we wspólnotę osób wierzących. Potem byliśmy z nimi, wpajając im podstawowe prawdy wiary, ciesząc się z ich dorastania, z przyjęcia Komunii świętej, z każdej ich radości i smucąc się każdym niepowodzeniem. Dzisiaj stajemy przed Bogiem w naszej parafialnej świątyni, w obecności kościoła na czele z naszym Proboszczem prosimy, Ciebie, nasz Drogi Pasterzu, który z woli Bożej pełnisz posługę pasterską w naszej diecezji o udzielenie naszym dzieciom sakramentu bierzmowania, modlitwę i słowo pouczenia.


Powitanie – młodzież

  Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie!

  Dzisiejsza uroczystość przyjęcia sakramentu bierzmowania zgromadziła w naszym kościele młodzież trzecich klas gimnazjalnych. Stajemy przed Bogiem w obecności naszych rodziców, chrzestnych, rodzin, duchowieństwa aby prosić Ekscelencję o udzielenie nam sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Pragniemy aby dary Ducha Świętego które otrzymamy owocowały w naszym dojrzałym życiu religijnym. Widzimy, że dzisiaj, kiedy niszczone są  podstawowe normy życia religijnego i moralnego człowiek musi być silny wewnętrznie, aby nie poddać się temu złu. Musi wykorzystać dary Ducha Świętego, aby móc przeciwstawiać się  i dawać dobre świadectwo. Dlatego w imieniu zgromadzonej tu młodzieży, proszę Księdza Biskupa o udzielenie nam sakramentu bierzmowania.

 

Podziękowanie

Wasza Ekscelencjo, księże biskupie.

Dzień ten zapadnie na długo w naszych sercach. Był przeżyciem, bo przez posługę księdza biskupa, otrzymaliśmy pełnię darów Ducha Świętego. Nie rozumiemy ich jeszcze, ale jesteśmy świadomi, że są to niepowtarzalne, jedyne dary tak jak w życiu apostołów i Maryi w dniu Pięćdziesiątnicy. Dlatego za to przeżycie i posługę pragnę w imieniu zgromadzonej tu młodzieży, podziękować księdzu biskupowi i jednocześnie życzyć, wszelkich błogosławieństw w dalszej posłudze pasterskiej.

I Czytanie z Dziejów Apostolskich.

 

Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się dumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku.

Wtedy Piotr stanął razem z jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jeruzalem, przyjmijcie to do wiadomości i posłuchajcie uważnie moich słów: Jezusa Nazarejczyka, człowieka, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał pośród was, o czym sami wiecie, wydanego według powziętego postanowienia i przewidzenia Bożego, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, jak to sami widzicie i słyszycie.

 

Oto Słowo Boże.

Refren: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię.

lub: Alleluja.

 

Błogosław, duszo moja, Pana, *

O Boże mój. Panie, Ty jesteś bardzo wielki.

Jak liczne są dzieła Twoje, Panie, *

ziemia jest pełna Twych stworzeń.

 

Refren.

 

Gdy odbierasz im oddech, marnieją *

i w proch się obracają.

  Stwarzasz je napełniając swym duchem *

  i odnawiasz oblicze ziemi.

Refren.

 

  Niech chwała Pana trwa na wieki, *

  niech Pan się raduje z dzieł swoich.

Niech miła Mu będzie pieśń moja, *

będę radował się w Panu.

 

Refren.

II Czytanie z Pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian.

Bracia:

 

Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus».

Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra.

 

Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu człon­ków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.

 

 

Oto słowo Boże.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin