Ustawowe pojęcie „nieskazitelność charakteru”
Michał Laskowski
Wymóg posiadania nieskazitelnego charakteru zawarty jest w szeregu ustaw i dotyczy dużej grupy osób, miedzy innymi sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, notariuszy (oraz aplikantów odpowiednich aplikacji), radców Prokuratorii Generalnej a także ławników, referendarzy, asystentów sędziego, komorników i kuratorów sądowych oraz rzeczników patentowych i pracowników urzędów państwowych[1]. Można zatem wnioskować, że w kraju istnieje kilkaset tysięcy osób posiadających nieskazitelny charakter. Stwierdzenie takie, zwłaszcza w kontekście prób zdefiniowania tego pojęcia i powszechnie znanych ułomności natury ludzkiej, budzić może wręcz swego rodzaju rozbawienie, tak jak uśmiech wywołałoby złożone w gronie rodziny czy przyjaciół oświadczenie, że oto jesteśmy osobą o nieskazitelnym charakterze.
Jak rozumieć ten nieco archaiczny, może nawet pretensjonalny termin, czy próby interpretowania, definiowania i odnajdywania znaczenia wyrażenia „nieskazitelny charakter” mają sens i jakąkolwiek doniosłość praktyczną? Wydaje się, że sens taki istnieje. Po pierwsze, do analizy tego pojęcia zobligowane są wszystkie organy decydujące o powołaniu na urząd sędziego, powołaniu do służby prokuratorskiej i każdej innej służby czy zawodu wymienionych powyżej. Każdorazowo zatem dokonać należy oceny, czy kandydat dysponuje nieskazitelnym charakterem. Po drugie, ocena taka dokonywana jest w toku postępowań dyscyplinarnych na tle konkretnych zdarzeń, przewinień dyscyplinarnych a także przestępstw lub wykroczeń dokonywanych przez członków wymienionych grup zawodowych, których dokonanie może pozbawiać przymiotu nieskazitelnego charakteru.
Fakt, że termin „nieskazitelny charakter”, używany tak często przez ustawodawcę[2], jest terminem nieostrym, niezdefiniowanym, stanowi zwrot niedookreślony odwołujący się do przesłanek uznaniowych, o charakterze ocennym, rodzić może niebezpieczeństwo traktowania go formalnie i nie przywiązywania do niego wagi, co sprawiłoby, że wymóg ten stanie się bez mała martwy. Z drugiej zaś strony niebezpieczne może być przesadne egzekwowanie nieskazitelności charakteru danej osoby. Takie bezwzględne i nieprzejednane oceny mogłyby prowadzić do uznania, że niewiele tylko osób jest godnych do powołania na urząd sędziego czy do wykonywania innej wymienionej służby lub zawodu. Łatwo też sobie wyobrazić zjawisko nadużywania możliwości interpretacji tego terminu, wykorzystywania go do celów bardzo odległych od tego, co rozumiemy jako nieskazitelność.
Niniejsze opracowanie podejmuje próbę przybliżenia znaczenia tytułowego terminu, także w kontekście rozwiązań praktycznych, przy czym czyni to przede wszystkim na przykładzie uregulowań dotyczących sędziów.
Rozważania rozpocząć wypada od próby zrozumienia znaczenia nazwy – nieskazitelny charakter, poczynając od wyrazu „charakter”. Charakter to termin, który cieszy się zainteresowaniem bardziej psychologów i pedagogów niż prawników. Za charakter uznać należy całokształt istotnych i jakościowo specyficznych cech, które wpływają na postępowanie człowieka, zbiór jednolitych i trwałych postaw, które kształtują się w toku rozwoju każdego człowieka już od wieku przedszkolnego. Jest to jednocześnie ten wymiar osobowości, który można wartościować ze społecznego i moralnego punktu widzenia. W charakterze wyraża się również stosunek człowieka do samego siebie i do innych ludzi oraz do norm i zasad przyjętych w danej społeczności[3]. Podkreśla się również, że charakter to zespół właściwości osobowościowych, które określają stopień zgodności między przekonaniami danej jednostki, jej zachowaniami a wymogami społeczności, w której żyje. Charakter jako zespół cech danej jednostki warunkuje jej psychiczną odrębność, decyduje o indywidualności i niepowtarzalności każdego człowieka. Często, zwłaszcza w języku potocznym, nadaje się terminowi charakter znaczenie oceniające, mówi się na przykład o człowieku „z charakterem” lub „bez charakteru”, co sprawia, że współczesna psychologia rezygnuje ze stosowania tego terminu na rzecz używania pojęcia osobowości[4].
Osobowość z kolei, to złożona całość myśli, emocji i zachowań, nadająca kierunek i wzorzec (spójność) życiu człowieka. Jest to, jak się wydaje, pojęcie o szerszym zakresie znaczeniowym, składające się zarówno z wewnętrznych struktur, jak i procesów i odzwierciedlające działanie tyleż natury (materiał genetyczny każdego z nas), co środowiska[5].
Operując terminem charakter, opatruje się go często wartościującymi przymiotnikami. Mówi się o charakterach silnych, wręcz niezłomnych, ale także słabych lub chwiejnych. Jednym z takich przymiotników jest też przymiotnik „nieskazitelny”. Oznacza on, że dany charakter jest bez zarzutu, nienaganny czy wreszcie „niemający żadnej skazy moralnej”, (to ostatnie wydaje się tautologią). Człowiek obdarzony nieskazitelnym charakterem to człowiek „wielkiej prawości, zacności, kryształowy”[6]. Nieskazitelny to inaczej nieposzlakowany, szlachetny, prawy i uczciwy. Nieposzlakowany zaś, to taki, „któremu nic nie można zarzucić pod względem moralnym, nienaganny, nieskazitelny, doskonały”[7].
Rozumienie terminu „nieskazitelny charakter” nie powinno powodować zasadniczych trudności mimo braku ustawowej definicji. Wydaje się nawet, że jej brak jest zamierzony. „Nieskazitelny charakter” to zwrot niedookreślony, który stosowany jest przez ustawodawcę wtedy, gdy zamierza on obdarzyć organ podejmujący decyzje pewną swobodą, elastycznością pozwalającą zastosować normę zawierającą zwrot niedookreślony w najróżniejszych sytuacjach, niemożliwych do wymienienia w przepisie, a nawet do przewidzenia[8]. Stąd też, być może, wyrażane są opinie o wątpliwej konieczności dążenia do zdefiniowania pojęcia nieskazitelnego charakteru i możliwości tłumaczenia tego pojęcia w sposób ekstensywny, dążąc raczej do skatalogowania cech tworzących paradygmat sędziego. Najbardziej obszerny ich katalog znajduje się w Komentarzu do prawa o ustroju sądów powszechnych, napisanym pod redakcją J. Gudowskiego. Stwierdzono w nim, że: kandydat na sędziego powinien być uczciwy, pracowity, nieposzlakowany, zrównoważony, sumienny, odważny, cierpliwy, o wysokiej kulturze osobistej, bystry, uprzejmy, samokrytyczny, otwarty intelektualnie oraz obdarzony wewnętrznym poczuciem niezależności. Powinien jasno wyrażać swoje myśli, rozumować dyskursywnie, dobrze pisać, być wrażliwy, ale zarazem surowy i rygorystyczny w stosowaniu przepisów procesowych, oraz mieć wysokie poczucie sprawiedliwości i słuszności, z jednoczesną skłonnością do rozumnego kompromisu. Niektórzy uważają ponadto, że kandydat powinien mieć optymistyczne usposobienie oraz unormowaną sytuację osobistą i rodzinną[9]. Przy lekturze katalogu tak licznych i nietuzinkowych zalet pamiętać należy, że katalog ten stanowi wzorzec, ideał, który w rzeczywistości nie jest zapewne często osiągany, a tworzy się go jako punkt odniesienia pomocny przy rozpatrywaniu konkretnych przypadków. Zauważyć też wypada, że wymienione cechy dotyczą zarówno zdolności kandydata na sędziego, jak też jego usposobienia i moralności, co wydaje się regułą przy modelowaniu wzoru osobowości sędziego[10]. Podkreśla się przy tym, że poglądy w tej kwestii wyrażane w literaturze, a w większym może stopniu w orzecznictwie, powinny być bardziej pomocne, aniżeli próba budowy definicji ustawowej[11]. Zauważyć też trzeba, że wzorzec sędziego wynika w dużej mierze z treści roty ślubowania sędziego składanego wobec Prezydenta Rzeczypospolitej, która to rota (art. 66 Prawa o ustroju sądów powszechnych) zawiera esencję zasad etyki zawodowej sędziów. Powinności zawarte w art. 82 § 2 u.s.p. także odnoszą się do omawianego wzorca. Zgodnie z tym przepisem sędzia powinien w służbie i poza służbą strzec powagi stanowiska sędziego i unikać wszystkiego, co mogłoby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabiać zaufanie do jego bezstronności.
W piśmiennictwie nie zajmowano się zbyt często znaczeniem pojęcia „nieskazitelny charakter”. Zacytowany wyżej katalog cech kandydata na sędziego zawiera cechy podawane przez wcześniejszych, także przedwojennych autorów. Podkreślano wtedy również konieczność posiadania nieugiętej woli, panowania nad namiętnościami i zdolności krytycznego patrzenia nie tylko na cudze, ale także na własne czyny[12]. Podkreślano także, używając charakterystycznej dla tych czasów stylistyki, że posiadanie nieskazitelnego charakteru, to „rzecz daremna i utopijna”. „Od ideałów bowiem, jak od gwiazd, dzielą nas całe światy, a charakter nieskazitelny w znaczeniu dosłownem… to superlatyw, to ideał niebosiężny, prawie nieziszczalny”. Autor tych słów, napisanych w roku 1933, redaktor naczelny wychodzącego wówczas we Lwowie „Głosu Prawa” A. Lutwak stwierdzał równocześnie, że „prawa ziemskie pisane są dla ziemian, a nie dla niebian”, i postulował, aby posiadanie nieskazitelnego charakteru oceniać tylko w odniesieniu do konkretnych „faktów rzeczywiście zaszłych”[13].
Problemem znaczenia terminu „nieskazitelny charakter” zajął się, w tym samym 1933 r., Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z dnia 18 stycznia stwierdził, że: „przez osoby nieskazitelnego charakteru rozumieć należy osoby nie tylko nie karane za czyny hańbiące lub antyspołeczne, lecz posiadające ponadto kwalifikacje etyczne nieprzeciętne, bo nie dopuszczające skazy, nawet takiej, którą ogół zwykł traktować pobłażliwie”[14]. Wspomniany A. Lutwak skrytykował nota bene powyższe orzeczenie, między innymi za dopuszczenie możliwości oceny charakteru kandydata na podstawie zbierania poufnych wywiadów na jego temat[15].
Wiele uwagi znaczeniu „nieskazitelnego charakteru” poświęciły sądy administracyjne. Naczelny Sąd Administracyjny podjął także próbę zdefiniowania tego pojęcia, stwierdzając, że nieskazitelny charakter to: całokształt cech indywidualnych, zdarzeń i okoliczności składających się na wizerunek osoby zaufania publicznego, przy czym nie bez znaczenia dla tego wizerunku są fakty i zdarzenia ze sfery życia pozazawodowego, które podważyłyby pozytywną ocenę postawy moralno-etycznej, naganne z punktu widzenia opinii publicznej, uznane jako uchybienie godności nie zawsze skutkujące odpowiedzialnością dyscyplinarną. Sąd ten podkreślił przy tym konieczność wytyczenia linii demarkacyjnej pomiędzy sferą życia prywatnego, rodzinnego i osobistego, która podlega konstytucyjnej ochronie, a niewłaściwym zachowaniem i postawą względem innych osób świadczącymi o lekceważeniu norm moralnych i społecznych oraz zasad współżycia społecznego[16]. W innych orzeczeniach, odwołując się do powyższej definicji, podkreślono, że ocenie podlegać winno postępowanie, zachowanie danej osoby zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, w dłuższym okresie czasu[17].
Próby należytego rozumienia tytułowego wyrażenia podejmować można także przez próbę określenia, co mianowicie stanowi ową „skazę” pozbawiającą daną osobę przymiotu nieskazitelnego charakteru. Za skazę rozumieć należy w przenośni „coś przynoszące komuś wstyd, wadę charakteru, przywarę lub niechlubny postępek”[18]. Z pomocą w rozumieniu pojęcia skazy przyszedł sam ustawodawca, nowelizując treść art. 58 Prawa o ustroju sądów powszechnych[19]. Przepis ten dotyczy procedury związanej ze zgłoszeniem na wolne stanowisko sędziowskie i zobowiązuje Ministra Sprawiedliwości do zasięgnięcia u Komendanta Głównego Policji informacji o każdym z kandydatów do objęcia stanowiska sędziowskiego. Informacja ta, jak wynika z § 4 omawianego przepisu, obejmuje istotne dla oceny spełniania wymogu nieskazitelnego charakteru dane, dotyczące trzech istotnych sfer dotychczasowego życia kandydata. Po pierwsze dane te dotyczą ewentualnych zachowań świadczących o naruszeniu przez kandydata porządku prawnego. Zauważyć przy tym należy, że w chwili zgłoszenia kandydat przedstawić powinien, jak wynika z art. 57 § 1 u.s.p., informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą jego osoby. Wynika z tego, że dane o zachowaniach świadczących o naruszeniu przez kandydata porządku prawnego, które przedstawić ma Ministrowi Sprawiedliwości Komendant Główny Policji, to inne dane aniżeli dane o karalności albo niekaralności wynikające z Krajowego Rejestru Karnego. Będą to więc dane wynikające z wszelkich rejestrów i baz danych prowadzonych przez policję oraz te zebrane w trakcie przeprowadzonego wywiadu.
Druga grupa danych zawartych w informacji policji to dane o kontaktach ze środowiskami przestępczymi lub grupami środowiskowymi patologii społecznych i o charakterze tych kontaktów. Wreszcie grupa trzecia dotyczy okoliczności wskazujących na uzależnienie od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Przedstawiając informację o wyżej wymienionych zachowaniach, kontaktach i okolicznościach, Komendant Główny Policji przekazać winien Ministrowi Sprawiedliwości wszystkie zebrane materiały, służące do sporządzenia informacji (wymóg zawarty w § 5 art. 58 u.s.p.). Budowa omawianego przepisu wskazuje na to, że katalog danych wymienionych w § 4 w punktach 1, 2 i 3 jest katalogiem zamkniętym. Nie oznacza to chyba jednak, że Komendant Główny Policji ograniczyć się powinien do przedstawienia tylko danych opisanych w przepisie, gdyby inne zgromadzone informacje były istotne dla oceny spełniania wymogu nieskazitelnego charakteru. Przykładowo uzależnienie kandydata od hazardu może nie mieścić się w żadnej z trzech wymienionych grup danych. Kandydat może bowiem w związku ze swym uzależnieniem nie naruszać porządku prawnego i nie utrzymywać kontaktu ze środowiskami przestępczymi lub grupami patologii społecznej, może wreszcie w ogóle nie pić alkoholu ani nie zażywać środków odurzających lub substancji psychotropowych. Jednocześnie uzależnienie od hazardu istotnie wpływać będzie na ocenę posiadania nieskazitelnego charakteru, a mówiąc wprost, posiadania tego pozbawiać.
Omawiany przepis pomaga w rozumieniu pojęcia nieskazitelnego charakteru a w większym może stopniu rozumieniu istoty skaz, które przymiotu nieskazitelności pozbawiają. Zwrócić jednocześnie należy uwagę na to, że informacje zgromadzone przez policję i przekazane Ministrowi Sprawiedliwości stanowią jedynie przedmiot ocen, dokonywanych przez tego ministra, a następnie przez Krajową Radę Sądownictwa i być może Prezydenta Rzeczypospolitej, zaś z brzmienia przepisu nie wynika, aby stwierdzenie którejkolwiek z wymienionych okoliczności automatycznie sprawiało, że kandydat do stanowiska sędziego nie spełnia wymogu nieskazitelnego charakteru, choć w większości wypadków zapewne tak będzie. Jak się wydaje, obowiązek przekazania Ministrowi Sprawiedliwości wszystkich zebranych materiałów, służących do sporządzenia informacji, eliminuje z tych materiałów dane o charakterze wyłącznie operacyjnym, nieudokumentowane co do źródła pochodzenia. Przepis art. 58 w § 7 upoważnia Ministra Sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowego sposobu i trybu uzyskiwania i sporządzania informacji o kandydacie do objęcia stanowiska sędziowskiego, mając na względzie obok sprawności uzyskiwania informacji, dbałość o ochronę dóbr osobistych kandydatów oraz innych praw i wolności chronionych konstytucyjnie, a także potrzebę oceny spełnienia przez kandydatów warunku nieskazitelności charakteru. Kończąc omawianie tego przepisu, dodać trzeba, że zasięganie informacji, o której mowa, nie dotyczy kandydatów zajmujących stanowiska sędziego sądu powszechnego, administracyjnego lub wojskowego oraz stanowisko prokuratora (art. 58 § 4a u.s.p.).
Ustawa o ustroju sądów powszechnych, formułując wymóg posiadania nieskazitelnego charakteru w stosunku do sędziego, ławnika, referendarza sądowego, asystenta sędziego i aplikanta sądowego, używa jednocześnie innego terminu dotyczącego sfery reputacji i wartości moralnych. W odniesieniu do kandydatów na stanowisko dyrektora sądu apelacyjnego i okręgowego, kierownika finansowego sądu rejonowego oraz ich zastępców stwierdza się w art. 32a § 1 pkt 7, że powołani na wymienione stanowiska mogą być ci kandydaci, którzy posiadają nieposzlakowaną opinię. Fakt użycia w tej samej ustawie dwóch różnych zwrotów niedookreślonych, dotyczących tej samej dziedziny, świadczy o tym, że nazwy te mają różne znaczenia lub przynamniej różne są stosunki między zakresami tych nazw[20]. Zrozumienia istoty „nieposzlakowanej opinii” nie ułatwia fakt umieszczenia wymogu jej posiadania w jednym rzędzie z wymogiem niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (art. 32a § 1 pkt 4) i innymi wymogami. Kandydaci nie mogą być również pozbawieni władzy rodzicielskiej z powodu jej nadużywania lub rażącego zaniedbywania swoich obowiązków względem dziecka (art. 32a § 1 pkt 5) oraz nie może być przeciwko nim prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe (art. 32a § 1 pkt 9). Budowa przepisu zdaje się wskazywać na to, że nieposzlakowana opinia nie wiąże się z niekaralnością lub zaniedbywaniem obowiązków względem własnego dziecka. Wniosek taki nie jest jednak uzasadniony. W zakresie nazwy nieposzlakowana opinia znajduje się przecież poszanowanie porządku prawnego, w tym niekaralność oraz właściwe wykonywanie obowiązków rodzicielskich.
Wymóg posiadania nieskazitelnego charakteru jest wymogiem dalej idącym aniżeli wymóg posiadania nieposzlakowanej opinii. Innymi słowy nieskazitelny charakter to forma doskonalsza, zawierająca w sobie z reguły nieposzlakowaną opinię. Wniosek taki znajduje uzasadnienie nie tylko w porównaniu rodzaju stanowisk, w stosunku do których ustawodawca określił poszczególne wymogi. Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, władza sądownicza (sędzia, ławnik) wymagają nieskazitelnego charakteru, w stosunku do organu podejmującego decyzje w sprawach finansowych (dyrektor sądu) wystarczy nieposzlakowana opinia. Stwierdzić także należy, odwołując się do przedstawionej wcześniej definicji charakteru, że termin „nieskazitelny charakter” dotyczy rzeczywistych cech danej osoby, nazwa „nieposzlakowana opinia” natomiast odwołuje się do odbioru zewnętrznego wizerunku danej osoby, bez względu na jej rzeczywiste cechy charakteru, które skrzętnie skrywane mogły się dotąd nie ujawnić. Można sobie jednocześnie wyobrazić sytuację, w której dana osoba, w rzeczywistości posiadająca nieskazitelny charakter, nie cieszy się nieposzlakowaną opinią na przykład na skutek pomówień, stawiania publicznie nieprawdziwych zarzutów, które powodują, że do czasu ich wyjaśnienia, w opinii publicznej, dana osoba nie jest uznawana za osobę bez skazy.
Kończąc rozważania dotyczące prób definiowania pojęcia nieskazitelny charakter, czy raczej należytego rozumienia tego pojęcia, zaznaczyć trzeba, że ustawodawca obok terminów „nieskazitelny charakter” i „nieposzlakowana opinia” używa w stosunku do sfery wymogów o charakterze moralnym również innych określeń. W odniesieniu do adwokatów, radców prawnych, notariuszy czy radców Prokuratorii Generalnej łącznie z posiadaniem nieskazitelnego charakter kandydat dawać powinien rękojmię prawidłowego wykonywania danego zawodu. Nie chodzi przy tym o jego kwalifikacje intelektualne, merytoryczne i fachowość. Te dwa elementy wymogu zawartego w jednym przepisie, a więc wymóg posiadania nieskazitelnego charakteru i dawania rękojmi, to dwa elementy składające się na wizerunek osoby wykonującej zawód zaufania publicznego wyłącznie w sferze etyczno-moralnej. Element pierwszy dotyczy przy tym właściwości osobistych, znajomości wymogów etycznych i wysokiego poziomu moralnego, a drugi dotychczasowego zachowania danej osoby w sferze zawodowej i prywatnej w sposób odpowiadający ocenom moralnym i etycznym i to w dłuższym okresie czasu[21]. Wydaje się, że w gruncie rzeczy posiadanie nieskazitelnego charakteru daje jednocześnie rękojmię, o której mowa, zaś brak rękojmi implikuje brak nieskazitelnego charakteru. W zakresie nazwy „nieskazitelny charakter” mieści się więc w całości treść zwrotu „daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu”. Ten drugi wymóg odnosi się jedynie do dotychczasowego zachowania, co wprost wynika z ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, która w art. 65 pkt 1 stanowi, że kandydat na adwokata i adwokat powinien być osobą nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.
Z kolei w stosunku do wykonujących zawód lekarza ustawodawca uznał, że powinni oni wykazywać „nienaganną postawę etyczną”, co zdaje się nawiązywać przede wszystkim do norm etyki zawodowej – deontologii lekarskiej[22]. W stosunku do nauczycieli natomiast sformułowano wymóg przestrzegania podstawowych zasad moralnych, co wydaje się być dalece mniej rygorystyczne w stosunku do wymogu posiadania nieskazitelnego charakteru[23].
Przechodząc do zagadnienia stosowania pojęcia „nieskazitelny charakter” w praktyce, stwierdzić należy, że w nieco różny sposób oceniać będziemy kwestię posiadania nieskazitelnego charakteru u kandydatów do objęcia określonych stanowisk lub wykonywania służby czy zawodu i u osób już te stanowiska zajmujących lub sprawujących służbę czy wykonujących zawód. Wydaje się, że w szczególnie rygorystyczny sposób należy dokonywać oceny posiadania nieskazitelnego charakteru w momencie początkowym, w odniesieniu do kandydata. Zakładać przy tym trzeba, że każdy kandydat dysponuje nieskazitelnym charakterem i tylko w drodze dowodzenia domniemanie to można obalić. W celu ustalenia nieskazitelności charakteru można się przy tym posługiwać wszelkimi środkami dowodowymi, które nie są zakazane ustawowo. Będą to więc w odniesieniu do kandydata na sędziego dane o niekaralności, informacje uzyskane od policji, ale również należycie zweryfikowane inne informacje o kandydacie. Organ oceniający kandydata nie jest przy tym skrępowany w doborze metod i środków oceny niczym innym poza obowiązującym prawem. W praktyce jednak ogranicza się działania w tej kwestii do badania danych z Krajowego Rejestru Karnego i informacji uzyskanej od Komendanta Głównego Policji. W odniesieniu do innych zawodów wymienionych na wstępie stosuje się czasami obowiązek przedstawienia referencji czy rekomendacji od osób już wykonujących dany zawód.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że praktyka w tym zakresie jest różna w innych krajach. W szczególności w Stanach Zjednoczonych reprezentowanie przez kandydata do wykonywania zawodu prawnika wysokiego poziomu moralnego sprawdzane jest w sposób wyjątkowo staranny. Kandydat odpowiedzieć musi na szereg szczegółowych pytań dotyczących wszelkich kolizji z prawem, w tym wykroczeń drogowych, pytań związanych z rzetelnością prowadzenia własnych spraw finansowych, w tym, co do posiadania długów. Sprawdza się historię płatności jego kart kredytowych i zbiera opinie nie tylko z miejsca czy miejsc zamieszkania, ale także opinie ze szkół, do których uczęszczał. Zdarza się, że zbiera się opinie u sąsiadów. Ewentualne ustalenie, że kandydat dopuścił się w przeszłości czynów niegodnych prawnika, nie oznacza wprawdzie zawsze, że nie będzie mógł już wykonywać tego zawodu, ale wymaga wykazania, że kandydat przeszedł przeobrażenie i aktualnie ma ku temu pełne predyspozycje moralne[24].
Po uznaniu, że dana osoba ma nieskazitelny charakter i po powołaniu jej na urząd sędziego czy do pełnienia innej służby lub wykonywania zawodu, dalsze oceny charakteru tej osoby pozostawać ostatecznie będą wyłącznie w gestii sądów dyscyplinarnych. Tylko w trybie postępowania dyscyplinarnego wykazywać będzie można, że dany obwiniony utracił nieskazitelny charakter. Dojście do takiego wniosku przez sąd dyscyplinarny skutkować powinno, w odniesieniu do sędziów, wymierzeniem kary najsurowszej, czyli kary złożenia z urzędu. Najczęściej będzie się to wiązało z uchybieniem godności sprawowanego przez sędziego urzędu. Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, że sam ustawodawca, dopuszczając możliwość wymierzenia innych kar dyscyplinarnych, które pozwalają sędziemu na pozostanie na stanowisku, dopuszcza możliwość uchybień godności urzędu, także dokonania wykroczeń, czy, jak się wydaje, i o tym za chwilę, nawet przestępstw, i zachowania przymiotu nieskazitelnego charakteru, który przecież jest warunkiem sine qua non sprawowania urzędu sędziego.
Termin godność urzędu pojawia się w art. 107 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych, w którym określono podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego. O godności zawodu mowa jest także w przepisach dotyczących zawodu adwokata i innych zawodów prawniczych. Pojęcia godność urzędu lub godność zawodu używane są również w zbiorach zasad etycznych dotyczących poszczególnych zawodów. Godność ta jest źródłem moralnych powinności i łączy się z zaufaniem do danego zawodu. Do uchybień godności dojść może zarówno podczas działalności publicznej, jak i w życiu prywatnym. Źródłem godności jest przynależność do określonej grupy zawodowej i tak rozumiana godność rodzi raczej obowiązki niż uprawnienia. Każdy sędzia lub członek danej korporacji jest zobowiązany strzec godności i powstrzymywać się od jej naruszania[25]. Zasięg odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego może przy tym obejmować wszystkie dziedziny życia sędziego, jeżeli tylko ujawnią one uchybienia godności urzędu[26]. Problematyką tą w licznych orzeczeniach zajmują się sądy dyscyplinarne i Sąd Najwyższy jako sąd dyscyplinarny. Warto przypomnieć, że wszystkie orzeczenia Sądu Najwyższego – Sądu Dyscyplinarnego są obecnie publikowane w ...
Wirus84