Opinia nauczyciela (PFRON- zakup komputera).docx

(16 KB) Pobierz

OPINIA NAUCZYCIELA PROWADZACEGO ZAJĘCIA REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZE Z UCZNIEM ………

Dawid………. urodził się …………….roku w ……….. z rozpoznaniem Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Jest chłopcem upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim (górna granica w Kwestionariuszu PPAC Gunzburga). Zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze prowadzone są od 2005 roku i realizowane w domu rodzinnym dziecka. W roku szkolnym 2010/2011 w wymiarze 10 godzin tygodniowo.

Dawid wychowuje się w rodzinie pełnej. Ojciec pracuje zawodowo, matka zajmuje się domem i niepełnosprawnym dzieckiem. Chłopiec ma rodzeństwo, młodszą o rok siostrę. W domu panuje miła i ciepła atmosfera. Rodzina zamieszkuje parter, Dawid i ………… mają wspólny pokój. Pomieszczenie wyposażone jest w komputer, który nie spełnia do końca swojego przeznaczenia (często zawiesza się, nie odczytuje plików z urządzeń przenośnych). Radiomagnetofon, który znajduje się w pokoju dzieci umożliwia odtwarzanie muzyki jedynie z kaset magnetofonowych, które w obecnych czasach są na ogół mało dostępne.

Dawid porozumiewa się poprzez wymawianie sylab. Potrafi w całości wymówić słowa zbudowane z jednakowych sylab np. ma-ma, podejmuje też próby łączenia różnych sylab w krótkie wyrazy. Wiele wypowiedzi dziecka jest zniekształconych artykulacyjnie. Zasadne wydaje się prowadzenie z dzieckiem terapii logopedycznej oraz stosowanie multimedialnych programów komputerowych do diagnozy i terapii logopedycznej.

Spośród wielu metod pracy z uczniem jako nauczyciel wybieram te, które są atrakcyjne dla mojego wychowanka, zgodne z zaleceniami wydanymi przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną. Zajęcia z wykorzystaniem komputera są dla Dawida ciekawe i przynoszą duże korzyści tj. usprawnienie koordynacji ruchowo-wzrokowej, wyrabianie sprawności palców oraz nabywanie nowych umiejętności np. wspomaganie poprawnej wymowy. Uczeń miał już możliwość korzystania z komputera. Jednak stary, zużyty sprzęt nie nadaje się już do pracy (nie ma możliwości odtwarzania plików z nośników, często nie odtwarza płyt CD z piosenkami ). Sytuacje oczekiwania na włączenie komputera i podejmowanie prób wykorzystanie komputera są dla wychowanka stresujące i wywołują u niego reakcje zniecierpliwienia i agresji. Aby wzbogacić zajęcia w oparciu o środek dydaktyczny jakim jest komputer, zmuszona jestem od czasu do czasu przywozić własny sprzęt przenośny. 

Dostęp do komputera i praca z użyciem odpowiednich programów wydaje się być celowa w dalszej pracy z uczniem. Dawid ma stosunkowo małą zdolność skupiania uwagi i łatwo się rozprasza. Wykorzystanie komputera do zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, a także podczas czasu wolnego wydłuża czas koncentracji, wpływa pozytywnie na procesy poznawcze oraz usprawnia motorykę małą.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin