Konspekt lekcji biologii
przeprowadzonej w klasie III gimnazjum
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
Temat: Budowa i funkcje układ pokarmowego człowieka.
Cele operacyjne:
A. Wiadomości – uczeń:
q Wymienia narządy wchodzące w skład układu pokarmowego.
q Wyjaśnia procesy zachodzące w jamie ustnej, żołądku jelicie cienkim i grubym.
q Dokonuje podziału pokarmów ze względu na pełnione funkcje: budulcowe, energetyczne, regulujące.
q Wymienia sposoby zapobiegania chorobom zakaźnym układu pokarmowego (salmonelle, żółtaczka, dur brzuszny).
q Wyjaśnia pojęcia: ,,enzymy trawienne”.
B. Umiejętności- uczeń
q Charakteryzuje proces trawienia pokarmów.
q Omawia zasady zdrowego żywienia (higiena spożywania i przygotowania posiłków).
q Potrafi wskazać produkty stanowiące tzw. ,, zdrową żywność”
q Omawia choroby, które są wynikiem niewłaściwego odżywiania ( cukrzyca typu II, anoreksja, bulimia).
q Wskazuje, jaką rolę pełnią witaminy w organizmie człowieka i czym grozi ich niedobór.
q Układa i analizuje jadłospis dzienny dla ucznia klasy III gimnazjum.
q Wie, jakie badania lekarskie powinien wykonać kandydat do zawodu kucharza, piekarza, sprzedawcy.
c. Postawy- uczeń
q Jest przekonany o konieczności właściwego doboru składników odżywczych w codziennej diecie.
q Dąży do przestrzegania zasad higieny spożywania posiłków w celu zachowania zdrowia.
Metody:
q badawcza
q słowna (objaśniająca, poglądowa),
q praca z podręcznikiem i kartą pracy.
Strategia:
q Operacyjna
Forma pracy:
q indywidualna
q grupowa
Środki dydaktyczne: karta pracy, podręcznik, plansze poglądowe (budowa układu pokarmowego, piramida zdrowego odżywiania, podział produktów spożywczych na budulcowe, energetyczne, regulujące) model anatomiczny – człowieka; ,, Piramida zdrowego odżywiania się”, produkty spożywcze: konserwa, jogurt, jabłko, zupa ,, błyskawiczna”;
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne:
q sprawdzenie obecności i zapis tematu lekcji
q sprawdzenie pracy domowej
q kontrola wiadomości:
- Proszę wymienić choroby układu pokarmowego?
- Jakie znasz pasożyty przewodu pokarmowego?
- Jaką chorobę układu pokarmowego nazywamy chorobą ,,brudnych rąk”?
- Jak można zapobiegać chorobom zakaźnym układu pokarmowego?
2. Nawiązanie do tematu:
Uczniowie rozwiązują rebus i zapisują hasło przewodnie lekcji
,, Prawidłowe odżywianie jest podstawowym warunkiem zdrowia”
Praca w oparciu o karty pracy:
q wskazywanie i nazywanie poszczególnych narządów;
q określanie funkcji, jaką pełnią narządy wchodzące w skład układu pokarmowego.
q wyjaśnienie znaczenia procesu trawienia- rozkład pokarmu ,,mechaniczny”(rozdrabnianie pokarmu, miażdżenie przez zęby) i trawienie
,, enzymatyczne” (narządy wspomagające pracę układu pokarmowego: ślinianki,
wątroba i trzustka).
q Zwrócenie uwagi na chorobę, jaką jest cukrzyca: przyczyny, przebieg i leczenie (znaczenie diety).
I. Podział produktów spożywczych na produkty, które są:
q źródłem energii (energetyczne)
q budują ciało człowieka (budulcowe)
q są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych (regulujące)
II. Omówienie zasad prawidłowego odżywiania się w oparciu o ,, Piramidę zdrowego odżywania się” .
q Higiena przygotowania i spożywania posiłków (wskazówki higieniczne; spożywanie żywności świeżej- ćwiczenia w praktycznym odczytywaniu daty przydatności produktów do spożycia z opakowań).
q Przyczyny zatruć pokarmowych i sposoby zapobiegania im.
III. Wyjaśnienie pojęcia ,,zdrowe odżywianie się”
q Podział produktów spożywczych na dwie kategorie: ,, zdrowe” , czyli takie, które należy spożywać codziennie i ,, niezdrowe” czyli, te których spożywanie w nadmiarze przyczynia się do powstawania chorób ( np.,, fast- food”).
3. Ewaluacja zajęć:
q Wskazanie przyczyn powstawania chorób zakaźnych przewodu pokarmowego.
q Ocena pracy uczniów
q Zadanie pracy domowej (karta pracy)
Karta pracy
imię i nazwisko ucznia .......................................
Zadanie 1.
Podpisz poszczególne części układu pokarmowego na schemacie i połącz opis z właściwym narządem.
……………………
.
ślinianki
przełyk
…………………….
…………………..
jelito ………..
jelito grube
Zadanie 2 Napisz, jaką funkcję pełnią poszczególne części układu pokarmowego (uzupełnij tabelę).
Część układu pokarmowego
FUNKCJE
jama ustna
Gardło
przełykanie kęsów pokarmu
przesuwanie pokarmu do żołądka
żołądek
jelito cienkie
wchłanianie wody, formowanie kału
odbytnica
wydalanie kału
Zdanie 3 Dokończ zdania.
q Trawienie mechaniczne pokarmu zachodzi w jamie ustnej przy udziale .............................
q Trawienie chemiczne zachodzi w żołądku , wątrobie, trzustce przy udziale .......................
trawiennych. (skreśl, co drugą literę).
E
K
N
O
Z
D
Y
...
ChomikP2P