instrukcja_survivalowa.odt

(765 KB) Pobierz



STOP (Zatrzymaj się) – nie panikuj! Jeżeli możesz usiądź, uspokój się. Cokolwiek się stało, już się nie odstanie. Jesteś teraz w sytuacji przetrwania, a to oznacza, że:

THINK (pomyśl) – najpierw pomyśl. Wykonuj tylko zaplanowane działania. Nie działaj bezmyślnie. Przemyśl każde działanie. Oszczędzaj energię.

OBSERVE (obserwuj, rozglądaj się) – najpierw się rozejrzyj. Oceń sytuację i swoje możliwości. Oceń swoje (i innych rozbitków) zasoby i zasoby terenu który ciebie otacza w zakresie schronienia, paliwa i wody.

PLAN (planuj) – sporządź listę priorytetów i systematycznie według niej postępuj. Przygotuj plan działania, realizuj go i jeśli zachodzi taka potrzeba aktualizuj dopasowując do zmieniających się warunków otoczenia

 

PRIORYTETY:
1. Opieka medyczna
2. Schronienie i ogień
3. Transport i sygnalizacja
4. Woda i żywność
W zestawie survivalowym który powinieneś mieć ze sobą znajdują się niezbędne materiały i narzędzia które pomogą ci przetrwać.

Walka o przetrwanie może być nieprzyjemna, bolesna, będziesz czuł dyskomfort i ból, ale to ciebie nie zabije jeśli nie dopuścisz do utraty woli przetrwania. Tak długo jak będziesz wierzył w ocalenie, przetrwasz!

 

Pozostań w  miejscu katastrofy jeśli to  tylko możliwe. Łatwiej będzie ciebie odnaleźć i będziesz dysponował jego środkami.
PRIORYTETY MEDYCZNE
* Powstrzymaj krwawienie.
* Walcz z szokiem – jeżeli nie występuje krwotok, połóż pacjenta na plecach i unieś nogi (szczególnie w przypadku omdlenia). W przypadku podejrzenia krwotoku wewnętrznego, nie ruszaj rannego i powstrzymuj go od ruchu.
* Opatrz zranienie, usztywnij złamania.
SCHRONIENIE
* Musisz zachować normalna temperaturę ciała. Wychłodzenie lub przegrzanie może spowodować twoją śmierć. Może to nastąpić bardzo szybko, szczególnie gdy jest zimno, mokro i wieje, a ty jesteś ranny lub w szoku.
* Schronienie musi ciebie chronić przed opadami, wiatrem i zależnie od potrzeb chronić przed chłodem lub ciepłem.
* Twój pojazd, łódź lub samolot może dać ci schronienie lub być wykorzystywany do zbudowania schronienia. Ze względu na brak izolacji kadłuba/karoserii możesz być narażony na przegrzanie lub wychłodzenie. Wtedy okaże się, że lepiej zbudować

schronienie samemu, korzystając tylko z elementów pojazdu.
* Pamiętaj o dobrej wentylacji schronienia. Jeżeli korzystasz z otwartego ognia, możesz się zatruć tlenkiem węgla. Jeżeli używasz silnika spalinowego, zadbaj o odprowadzenie spalin na zewnątrz.
* Korzystaj z elementów naturalnych do budowy schronienia: zwalone drzewo, pusty w środku pień dużego drzewa, jaskinia, duży głaz, nawis skalny. Uważaj, bo w takich miejscach mogą się też chować dzikie zwierzęta.
* W czasie upałów nie rozbieraj się, bo narażasz skórę na oparzenia słoneczne.
* Izolację odzieży możesz poprawić korzystając z: liści, gazet, gąbki z siedzeń, dywanów, itp. Uważaj tylko czy rzeczy te nie są wilgotne lub opanowane przez szkodniki (np. pluskwy).
* Używaj gałęzi, liści, igieł sosnowych, foteli, dywanów, itp. żeby odizolować się od podłoża, im ta warstwa grubsza, tym



Lepiej

* Podczas upału poszukaj schronienia na wzniesieniu lub w dolinie, zależnie gdzie temperatura będzie niższa.
*Bądź ostrożny gdy budujesz schronieni w suchym korycie rzeki lub kanionie. Opady deszczu poza twoim zasięgiem wzroku, w górnym biegu rzeki mogą spowodować dla ciebie śmiertelne zagrożenie.
*Koc NRC (mylar), worki na śmieci lub inne podobne materiały mogą być wykorzystywane do przykrycia (jako koc), jako poncho lub worek do spania lub inne improwizowane schronienie przed warunkami pogodowymi.
* Rozpinaj odzież, aby uniknąć przegrzania i zapocenia się. Wilgoć pogarsza izolację.
* Koc NRC, worki foliowe, itd. nie oddychają. Możesz się udusić lub spowodować zapocenie (zawilgocenie). Pamiętaj o pozostawieniu otworów na wentylację, zęby uniknąć kondensacji wilgoci.
* Dbaj zawsze o ochronę/nakrycie głowy, rąk, stóp i dłoni w zimnie. W raziepotrzeby improwizuj.
* Śpijcie razem, dzielcie się swoim ciepłem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



OGIEŃ
* Ogień dostarcza ciepła, światła, możesz go wykorzystywać do sygnalizacji i zawsze poprawia morale.
* Traktuj zawsze ogień jako potencjalne niebezpieczeństwo, nigdy nie zostawiaj ogniska bez nadzoru.

* Oczyść miejsce pod ognisko z      materiałów palnych w promieniu 1-2m.  Pamiętaj, że pożar może wybuchnąć nawet od rac sygnałowych. Nie używaj mokrych kamieni (np. z rzeki) do okładania ogniska, mogą pod wpływem ciepła eksplodować. Nie buduj ogniska pod ośnieżonym gałęziami, podtopi się i spadnie na ognisko, gasząc je.
* Jeżeli nie możesz się dokopać przez śnieg do gołej ziemi, zbuduj platformę z grubych gałęzi lub innego drewna (najlepiej zielonego) na śniegu i na niej rozpal ogień. Jeżeli zacznie się palić   ( platforma) przenieś ogień na nową.
Obłamuj suche gałęzie z martwych   drzew i krzewów. Drewno leżące na   ziemi jest zawsze wilgotne. Zbieraj           wysuszony zwierzęcy obornik

 10-12 naręczy opału powinno wystarczy na cała noc, jeszcze lepiej mieć go więcej. Zbierz co najmniej 2 naręcza przed rozpaleniem ognia.
* Chroń podpałkę w szczelnym pojemniku przed wilgocią. Jeżeli masz problemy z zapaleniem „hubki” krzesiwem korzystaj z podpałki na bazie alkoholu, wacików nasączonych alkoholem, suchego mchu, papieru, bawełnianych nici z tkanin, drobnych wiórków drzewnych, cienkiej wełny stalowej, pyłu drzewnego, żywicy z drzew, suchej trawy lub kory brzozowej.
* W zestawie przetrwania masz szkło powiększające dzięki któremu możesz skupić promieniowanie słoneczne i rozpalić ogień.
* Krzesiwo Spark-Lite może zapalić setki ognisk. Obracaj kółkiem od krzesiwa, tak jak na rysunku, kierując iskry na hubkę. Przed

krzesaniem iskier, rozerwij koniec opakowania z hubką, tak, by weeksponować ją na działanie iskier.

Jeżeli jest bardzo zmarźnięta rozgrzej ją najpierw pod pachą.

 

 

 

 

 

 

 

 Zbuduj platformę z suchego drewna i porąbanego drewna. Ułóż na niej kłodę i zbuduj daszek z drobniejszych kijków (podpałka). Pod tym rozpal ogień z użyciem rozpałki (hubki) od którego zajmie się rozpałka. Ogień będzie miał dobre napowietrzenie

, a przez kłodę będzie zabezpieczony przed silnym wiatrem.
* Dokładaj do ogniska drewno dopiero jak się dobrze rozpali. Gdy dokładasz uważaj na dym, iskry i możliwość zawalenia ogniska. Na początku dokładaj drobny opal, dopiero jak się dobrze rozpali, dokładaj grubszy. 
* Nie rozpalaj zbyt dużego ogniska, małe spokojnie ci wystarczy. Będziesz mógł siedzieć bliżej bez obawy o spalenie odzieży i poparzenie.

SYGNALIZACJA (wzywanie p

omocy)
* Survival jest miły, wtedy kiedy przybywa pomoc żeby ciebie uratować. Jeśli będziesz aktywnie brał w tym udział sygnalizując ratownikom gdzie przebywasz, pomoc przybędzie szybciej.
* Jeśli używasz telefonu komórkowego, korzystaj z najwyższego dostępnego miejsca. 
* W zestawie survivalowym znajduje się heliograf (lusterko sygnalizacyjne), możesz z niego korzystać z pomocą słońca lub w jasne księżycowe noce. Instrukcja powinna być nadrukowana z tyłu lusterka.


* Korzystaj z materiałów odblaskowych w zastępstwie lusterka. Ustaw lusterko przy oku, tak żebyś przez otworu w środku widział samolot w kierunku którego chcesz wysyłać „zajączki”. Wyciągnij rękę w kierunku samolotu i rozstaw palce w kształcie litery V. Ustaw tak lusterko, żebyś na placach widział „zajączka”. Poruszaj delikatnie lusterkiem w górę i w dół, żeby poprawić widzialność „zajączka”. 
* Jeżeli nie widzisz żadnego samolotu, możesz wysyłać „zajączki” w kierunku horyzontu. Wysyłaj „zajączki” przez 2 minuty, a potem obróć się o 10-15 stopni i znowu wysyłaj. Jeśli jakiś kierunek jest bardziej prawdopodobny, skoncentruj się na nim.
* W nocy do sygnalizacji możesz użyć latarki. Wysyłając „zajączki” jak lusterkiem lub nadawać SOS (… --- …). Oszczędzaj baterie, sygnalizuj tylko wtedy gdy cel jest w zasięgu wzroku.
* Korzystaj z gwizdka znajdującego się w zestawie przetrwania zamiast krzyczeć. W Ameryce Północnej i Australii sygnałem niebezpieczeństwa są 3 krótkie sygnały w regularnych odstępach czasu, w UK i Europie 6.
* Wykonaj na ziemi znaki kontrastujące z podłożem (kolor, cień, linie proste) o sporej wielkości. Co najmniej 6m wysokości, grubość linii 1m (stosunek 6:1). Mogą być zrobione z kamieni, zarośli, gałęzi, usypane z ziemi lub wydeptane w śniegu. 
V lub SOS – potrzebuję pomocy, X – wymagana pomoc medyczna, → (strzałka) – w tym kierunku poszedłem. Jeżeli zauważy nas samolot, przekaże to nam kiwając skrzydłami.
* Napisy na ziemi zrób największe jak to możliwe. Możesz też przekazywać sygnały machając ręką.

* W nocy do sygnalizacji używaj ognisk (świateł) ustawionych w  trójkącie.
        * Utrzymuj ogień w  ciągu dnia, 

          w celu sygnalizacji użyj dymu.

        Białego dymu na ciemnym tle (dodając wilgotnej roślinności do ognia) i ciemnego na jasnym (opony, olej). Unikaj wdychania dymu, może być toksyczny.
* Ustaw znaki sygnalizacyjne na zewnątrz schronienia, bo przebywając wewnątrz możesz być niezauważony.

 

 

 

 

 

 

ŻYWNOSĆ I WODA
* Twój organizm składa się w 60% z wody. Ma ona kluczowe znaczenie dla twojego przetrwania. Możesz przetrwać tygodnie bez pożywienia. Większość żywności wymaga wody do trawienia. Jeżeli brakuje ci wody, powstrzymaj się od jedzenia.
* Utrata 5% wody powoduje odwodnienie, pogarsza sprawność myślenia i obniża wolę przetrwania. Ograniczaj pocenie. Pij dużo i powoli, jeśli to możliwe. Pij dziennie 1 do 2 kwart wody w klimacie umiarkowanym. Dbaj by twój mocz miał zawsze jasną barwę.
* Jeśli to możliwe, zawsze oczyszczaj pozyskaną wodę przez gotowanie (wystarczy doprowadzenie do wrzenia), korzystaj z chemicznych środków do oczyszczania wody lub filtra. Nie unikaj picia jeśli nie masz możliwości oczyszczenia wody. Lepsze ryzyko od brudnej wody niż zbytnie odwodnienie organizmu.
* Brudną wodę nieco oczyścisz przelewając ją przez materiał napełniony piaskiem (nadal jednak może zawierać zanieczyszczenia chemiczne i pasożyty).
* Nie należy z braku wody pić: alkoholu, krwi, moczu, słonej i morskiej wody. Do przetworzenia



takiej wody przez organizm zużyjesz więcej niż pozyskasz.
* Nie jedz śniegu lub lodu, obniżasz w ten sposób temperaturę ciała. Roztop lód na wodą, śnieg wymaga więcej ciepła to topienia.
* Korzystaj z torebki transpiracyjnej w celu pozyskania wody z roślinności/drzew. Przezroczysty lub półprzezroczysty woreczek załóż na ulistnioną gałązkę (roślina nie może być trująca) która jest wystawiona na słońce. Zawiąż szczelnie wokół podstawy gałęziWoda będzie parować z liści i gromadzić się w torebce i spływać do najniższego punktu. Poczekaj 4-8h i

     zbierz wodę. Jeżeli potrzebujesz więcej wody, zmień gałąź.

 

 

 

 

 

 

* Na obszarach suchych kop wodę w zacienionych miejscach, w zakolach rzeki i miejscach z bogatą zieloną roślinnością. Dokop się do wilgotnej ziemi (około 60cm) i czekaj na gromadzenie się wody.
* Woda może znajdować się w zagłębieniach skalnych, sączyć się lub wykraplać z powietrza. Wykorzystaj szmatkę do jej zbierania.
* Zbieranie rosy – wycieraj powierzchnie metalowe, skały i szerokie liście o wschodzie słońca. Obwiąż kostki materiałem i przespaceruj się po trawie, potem wykręć szmatki do kubka.
* Unikaj zbiorników wody z brzegami nie pokrytymi roślinnością, kolorowych krawędziach, bez śladów zwierząt.
* Pozyskasz słodką wodę nad morzem kopiąc za pierwszym rzędem wydm.
* Roślinność jadalna dla zwierząt nie zawsze musi być bezpieczna dla ciebie.
* Gotuj wszelkie mięso zwierzęce i rybie (a także wodę do picia), w ten sposób zabezpieczysz się przed pasożytami.               

PODRÓŻOWANIE
* Jeśli wyruszasz, musisz być pewny gdzie chcesz dotrzeć. Zachowuj ostrożność podczas poruszania się. Nie podróżuj w nocy i przy złych warunkach pogodowych, a także gdy jest zbyt ciepło

na pustyni. Zostaw na



miejscu katastrofy informację, a po drodze ślady które ułatwią odnalezienie trasy twojej wędrówki ratownikom.
* Używaj kompasu w celu ustalenia ogólnego kierunku marszu i utrzymania właściwego kierunku podczas podróży. Podczas podróżowania znajdź wyróżniający się obiekt na twoim kursie i idź w jego kierunku, kiedy dotrzesz, poszukaj następnego punktu orientacyjnego. Unikniesz w ten sposób ciągłego patrzenia na kompas.



           OGÓLNE
* Oszczędzaj energię i zasoby.
* Nigdy niczego nie wyrzucaj, nie wiadomo kiedy się może przydać i do czego to wykorzystasz.
* Każde działanie trwa najczęściej dłużej niż to zaplanowałeś. Planując działania, nie przeznaczaj zbyt dużo czasu na odpoczynek (chyba, że tego potrzebujesz) , pamiętaj o priorytetach.
* Nie wkładaj rak w miejsca których nie widzisz, możesz być pokąsany lub użądlony.
* Na pustyni unikaj aktywności w ciągu dnia. Pamiętaj, że noce mogą być bardzo zimne, nawet jeżeli w dzień jest bardzo gorąco.
* Utrzymuj odzież w czystości, unikaj klękania i kucania w brudzie lub śniegu.
* Jeśli poruszasz się przez teren leśne, sprawdzaj 2 razy dziennie czy nie złapałeś kleszcza lub innego pasożyta. W dżungli sprawdź czy nie przyczepiła ci się pijawka. 
* Unikaj roślin trujących, żywych i martwych. Potrójne liście mają trujący bluszcz, trujący dąb i sumak jadowity (choć ten ma od 7 do 13 liści). Kolor i rozmiar liści mogą się różnić. Nie dotykaj! Jak najszybciej umyj duża ilością wody, jeśli się da to z użyciem mydła.  

 

 

 

 

* Podczas burzy pozostań w samochodzie lub innym nieprzewodzącym obiekcie. Na otwartym terenie ukucnij, i złącz nogi razem. Nie chowaj się w depresjach, małych

jaskiniach i pod nawisami skalnymi. Na

ternie skalistym wybierz nieduże wzniesienie i usiądź na skale oderwanej od podłoża.
Unikaj metalowych konstrukcji i przedmiotów, wód, otwartych przestrzeni, wysokich drzew. Jeżeli jesteś w lesie, wybierz miejsce pod jednym z niższych drzew. ŁOWIENIE RYB
* Nie próbuj łowić zbyt dużych ryb – żyłka powinna wytrzymać do 5kg. Użyj zestawu do łowienia ryb z pakietu przetrwania. W pewnej odległości od haczyk przywiąż kawałek drewna jako spławik. Użyj foli aluminiowej jako błystki (przynęty) dla ryb. Jeśli nie działa, spróbuj z czymś innym. Cierpliwość i spokój to podstawa. Najlepiej łowić podczas świtu i zmierzchu. Wyciągnięta rybę zabij ciosem w głowę. Następnie otwórz brzuch i usuń wnętrzności. Możesz ja ugotować, upiec nadzianą na kij lub położoną na rozgrzane węgle. Gotowanei zabije wszystkie pasozyty. Podczas jedzenia uważaj na ości.
* Wykorzystując zestaw do łowienia ryb (haczyk + żyłka) i rybie wnętrzności jako przynętę, możesz próbować łowić małe ptaki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrzeżenie: instrukcję używać tylko w warunkach survivalowych. Każda sytuacja surivalowa jest niebezpieczna i może powodować szkody, kalectwo i śmierć. Autor instrukcji nie ponosi odpowiedzialności za efekty wynikające z jej używania i informacji w niej zawartych. Robisz to tylko na własne ryzyko.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin