R01-T.DOC

(106 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 1. Jak rozpocząć - współużytkowanie zasobów w sieci

Rozdział 1.
Jak rozpocząć - współużytkowanie zasobów w sieci

 

W tym rozdziale:

·          Przegląd procesu

·          Uzyskiwanie pomocy


Na jakim jesteś etapie planowania i instalacji sieci? Potrzebujesz wskazówek dotyczących wyboru i kupna sprzętu? Może sprzęt jest już zainstalowany, ale masz problemy z obsługą sieci w systemie Windows 98. Zdarza się, że instalacja sieci jest zakończona i działa poprawnie, ale nie wiesz jak skonfigurować intranet i pocztę elektroniczną. Wszystkie instrukcje wyjaśniające te problemy, a także  wiele innych cennych wskazówek, znajdują się w książce Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia.  Rozdział pierwszy opisuje, w których częściach książki znajdziesz potrzebne informacje.

Przegląd procesu

Aby połączyć w sieć komputery domowe, należy wcześniej podjąć wiele decyzji. Jaki rodzaj sieci zostanie użyty? Ile będzie to kosztować?  Jaki typ sprzętu i oprogramowania jest najlepszy dla wybranej sieci? Lista problemów jest długa. Książka Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia jest cenną pomocą w podjęciu właściwych decyzji.

Można tu znaleźć informacje, definicje, możliwości oraz porady dotyczące konfiguracji i uruchamiania sieci w domu. Zdarza się, że wystarczy tania i prosta sieć, mająca na celu tylko współużytkowanie plików przez komputer PC i laptop. Inną możliwością jest skonfigurowanie bardziej złożonej sieci, w skład której wchodzi serwer, sześć stacji roboczych, kilka drukarek i inne zasoby współużytkowane. Wszystkie potrzebne informacje na temat obu wyżej wymienionych przypadków znajdują się w tej książce.

Podczas czytania książki Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia, można napotkać takie zagadnienia, jak okablowanie, instalacja sprzętu i oprogramowania sieciowego, a także aplikacji w systemie. Znajdują się tu również informacje dotyczące wyboru kabli, kart sieciowych i pozostałego sprzętu.  Ponadto w książce można dowiedzieć się, w jaki sposób używać konta internetowego wspólnie z innym użytkownikiem.

Istnieje możliwość utworzenia sieci komputerowej, która korzysta lub nie korzysta z serwera. W pierwszym przypadku należy dodać kilka dodatkowych kroków do listy czynności. Poniżej przedstawiono w skrócie etapy tworzenia sieci komputerowej, aby uświadomić Czytelnikowi   zakres niezbędnych czynności. Ich kolejność jest zgodna z kolejnością rozdziałów i opisywanym materiałem. Naturalnie, można zapoznawać się z tekstem w innej kolejności niż podana.

Sieć komputerowa bez serwera

Ten typ architektury sieci nazywany jest siecią równorzędną (peer-to-peer). W celu jej skonfigurowania należy wykonać poniższe kroki. Wiele z nich jest opcjonalnych, w zależności od tego, czy na przykład wybrano dostęp do Internetu. Więcej informacji na temat sieci równorzędnych znajduje się w rozdziale 3. ”Zrozumienie sieci równorzędnych”. Pojęcia wytłumaczone są w słowniku na końcu książki.

1. Zrozumienie zalet i wad sieci oraz dokładne określenie oczekiwań w stosunku   do niej.

2. Rozważenie niektórych wskazówek dotyczących sieci, która będzie zaprezentowana rodzinie.

3. Określenie typu sieci: klient-serwer lub równorzędna.

Proszę zastosować numerowanie Word'a!

(uwaga dotyczy całej książki)

4. Zdefiniowanie podstaw sieci: budżetu, rozmieszczenia i konfiguracji komputerów, aplikacji, itd.

5. Wybór szybkości sieci, biorąc pod uwagę potrzeby rodziny i ograniczenia sprzętowe.

6. Określenie topologii i technologii sieci.

7. Wybór okablowania: tradycyjne, bezprzewodowe, kabli zasilania i  telefonicznych.

8. Zakup sprzętu sieciowego. Istnieje możliwość kupna kompletnego zestawu lub poszczególnych części sprzętu oraz okablowania.

9. Instalacja kart sieciowych.

10. Instalacja sprzętu sieciowego: okablowania, koncentratorów lub innych elementów.

11. Konfigurowanie protokołu sieciowego, klientów, usług, i adapterów na wszystkich komputerach.

12. Podłączenie do sieci komputerów pracujących w innym systemie niż Windows lub laptopów.

13. Konfigurowanie i przetestowanie zasobów współużytkowanych na każdym komputerze.

14. Uzyskanie dostępu do sieci, sprawdzenie identyfikatorów, itp.

15. Wyszukiwanie innych komputerów w sieci.

16. Konfigurowanie drukarek oraz sprawdzenie połączeń.

17. Konfigurowanie dostępu do Internetu.

18. Konfigurowanie poczty elektronicznej.

19. Tworzenie intranetu.

20. Instalacja i konfigurowanie aplikacji.

21. Praca z plikami i folderami.

22. Zrozumienie, w jaki sposób zarządza się siecią.

23. Podłączenie innych zasobów do sieci, na przykład sprzętu multimedialnego lub aplikacji typu chat.

Sieć komputerowa z serwerem

Wybór sieci z serwerem, zwanej klient-serwer  , wymaga wykonania dodatkowych kroków. Więcej informacji na temat sieci z wykorzystaniem serwera znajduje się w rozdziale 4. ”Zrozumienie sieci typu klient-serwer”. W celu utworzenia tego typu sieci, należy wykonać następujące kroki:

l. Określić typ sieciowego systemu operacyjnego.

2. Kupić serwer, a następnie skonfigurować system operacyjny przez utworzenie kont i uprawnień użytkownika, uprawnień  do plików i folderów, skonfigurowanie serwera wydruku, zainstalowanie i skonfigurowanie aplikacji oraz uprawnień, itd.  Wszelkie informacje na temat ochrony komputera i plików można znaleźć w rozdziale 11. ”Współużytkowanie zasobów”.

3. Skonfigurować klientów korzystających z serwera i ewentualnie utworzyć skrypty logowania oraz inne strategie ochrony.

4. Sprawdzić wszystkie połączenia typu klient-serwer.

PORADA BIUROWA

W przypadku tworzenia sieci dla małych firm w domu lub w biurze, istnieje możliwość wykorzystania sieci typu klient-serwer zamiast równorzędnej. Użycie sieci typu klient-serwer w firmie posiada wiele korzyści. W środowisku klient-serwer rozwój sieci polegający na podłączeniu większej liczby komputerów-klientów jest prosty, operacje sieciowe są szybsze, dostępnych jest więcej usług dla użytkowników, a ochrona jest znacznie lepsza.

Uzyskiwanie pomocy

Być może orientujesz się już w typach sieci. Masz już skonfigurowaną sieć domową. Jesteś posiadaczem książki Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia , dzięki której zrozumiesz problemy związane ze współużytkowaniem dostępu do Internetu lub konfiguracją drukarki. Jednak możesz potrzebować więcej informacji dotyczących zarządzania siecią lub zrozumienia funkcjonowania protokołu TCP/IP.

Jeśli jesteś na jednym z etapów budowania sieci i potrzebujesz pomocy w wykonaniu konkretnego zadania, możesz skorzystać z tego rozdziału. Poniżej przedstawiono najbardziej powszechne sytuacje oraz wskazano rozdziały w książce, pomocne w rozwiązaniu problemów podczas tworzenia sieci.

Planowanie sieci

Istnieje kilka etapów planowania sieci. Konieczny jest wybór typu sieci, wymaganej szybkości, rodzaju okablowania oraz dostosowanie sprzętu. W książce Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia znajdują się wszystkie informacje związane z planowaniem sieci. Można zapoznać się z niżej opisanymi sytuacjami.

Wykonanie kosztorysu

Planujesz utworzenie sieci w domu przy minimalnych kosztach. Kwota, którą możesz przeznaczyć na zakup sprzętu potrzebnego do połączenia dwóch komputerów wynosi około 600 zł.  Chcesz wiedzieć, czy ta suma jest wystarczająca do zrealizowania tego  przedsięwzięcia.

Na początek, można połączyć dwa komputery, przeznaczając tylko 80 zł. Istnieje szeroki wybór zestawów, dzięki którym można połączyć  dwa komputery, z możliwością rozszerzania sieci wtedy, gdy będzie to możliwe.  Więcej informacji na temat różnych zestawów i rozwiązań sieciowych znajduje się w rozdziale 7. ”Wykorzystanie innych metod okablowania”.

Jesteś w trakcie budowy domu i możesz wydać dowolną sumę pieniędzy na założenie sieci. Planujesz okablowanie domu, które umożliwi nie tylko utworzenie sieci komputerowej, ale również zainstalowanie czujników warunków klimatycznych, oświetlenia  ochronnego, kamer oraz sprzętu wideo i stereo. W rozdziale 25. ”Dom inteligentny” znajdują się wskazówki dotyczące okablowania inteligentnego domu oraz znajduje się spis producentów i szacowane koszty takiego przedsięwzięcia.

Serwer

Twoja sąsiadka zainstalowała serwer w swoim domu, co wpłynęło na Twoją decyzję kupienia podobnego komputera.  Serwer, który znajduje się w pracy nie jest odpowiedni, ponieważ nie chcesz używać systemu operacyjnego NetWare ani NT. Preferujesz prosty w obsłudze system, do którego jest łatwy dostęp, na przykład w celu przechowywania plików, drukowania, itd.  Co należy zrobić?  Można rozważyć używanie komputera pracującego w systemie Windows 95 lub 98. Więcej informacji na temat konfiguracji serwera Windows znajduje się w rozdziale 4. ”Zrozumienie sieci typu klient-serwer”.

Planujesz składować wszystkie swoje dane w innym komputerze, ale nie wiesz, czy musi to być serwer. Czy konieczne jest połączenie napędu taśm lub Zip z serwerem? Czy należy używać oprogramowania serwera do składowania plików? Istnieje możliwość składowania plików na dowolnym komputerze podłączonym do sieci.  Ponadto można podłączyć napęd taśmy lub Zip do dowolnego komputera w sieci i zapisywać na nich dane. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale 20. ”Praca z plikami i folderami”.

Okablowanie sieciowe

Nie wiesz co to jest okablowanie sieciowe i jakie jego rodzaje są dostępne. Szybkość sieci zależy od typu okablowania oraz używanego sprzętu, jednak nie  wiesz jaka jest szybkość Twojej sieci i jaka będzie potrzebna. W rozdziale 6. ”Zrozumienie i instalacja tradycyjnego okablowania” znajdują się wyjaśnienia schematów różnych typów okablowania oraz ich wpływ na szybkość sieci. Ponadto można dowiedzieć się, w jakich sytuacjach potrzebna jest szybsza sieć, a kiedy wystarczy wolniejsze okablowanie i sprzęt.

W komputerach zainstalowano karty sieciowe Ethernet 10 lub 100. Chcesz dowiedzieć się, jaki typ okablowania jest kompatybilny z tymi kartami, jak jest różnica pomiędzy typem 10 i 100 oraz czy konieczne jest zainstalowanie dodatkowego sprzętu. W rozdziale 6. ”Zrozumienie i instalacja tradycyjnego okablowania” znajdują się informacje na temat okablowania dla karty sieciowej Ethernet 10/100. Ponadto w rozdziale 8. ”Zakup i instalacja sprzętu sieciowego” można znaleźć informacje o typach kart sieciowych.

Oprogramowanie sieciowe

Planujesz podłączyć się do Internetu i chcesz dowiedzieć się, czy musisz używać protokołu TCP/IP. Jest to bardzo powszechne nieporozumienie. TCP/IP jest protokołem Internetu, ale można używać innego w swojej sieci, nawet jeśli łączysz się  z Internetem. W rozdziale 9. ”Konfiguracja oprogramowania sieciowego” znajdują się informacje na ten temat.

Planując utworzenie sieci okazało się, że wszyscy domownicy używają komputerów PC z wyjątkiem najmłodszego dziecka.  Korzysta ono z komputera iMac. Czy istnieje możliwość podłączenia jego komputera do sieci, czy konieczne będzie kupienie mu osobnej drukarki? Można podłączyć komputer iMac i inne maszyny firmy Macintosh do sieci PC, a następnie korzystać z drukarki współużytkowanej i plików przy pomocy specjalnego oprogramowania sieciowego. Więcej informacji dotyczących tego oprogramowania znajduje się w rozdziale 10. ”Dostęp do sieci urządzeń nie pracujących w systemie Windows 95/98”.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat protokołu TCP/IP i jego funkcjonowania. Informacje dotyczące tego tematu znajdują się w dodatku B ”Adresowanie IP”.

Używanie sieci

Po zainstalowaniu okablowania sieciowego i sprzętu pojawiły się problemy z uzyskaniem dostępu komputerów do siebie nawzajem lub zlokalizowaniem zasobów w sieci. Pomoc w rozwiązaniu takich problemów można znaleźć w tej części. Wyobraź sobie następujące sytuacje.

Podłączanie komputerów

Po skonfigurowaniu sieci okazało się, że jeden komputer nie posiada dostępu do pozostałych w Otoczeniu sieciowym. Znane metody nie poskutkowały i chcesz już wyrzucić komputer przez okno. Co należy zrobić? W dodatku A ”Rozwiązywanie problemów z połączeniami i działaniem sieci” znajdują się wyjaśnienia różnych procedur, które są pomocne w sprawdzeniu połączeń i pomagają rozwiązać problemy związane z siecią.   Więcej informacji dotyczących Otoczenia sieciowego można uzyskać w rozdziale 13. ”Odnajdowanie komputerów w sieci”.

Zmieniono kartę sieciową w komputerze i powstał problem z podłączeniem go do sieci. Czy istnieją jakieś sposoby, aby rozwiązać ten problem? Należy skorzystać z rozdziału 9. ”Konfiguracja oprogramowania sieciowego”. Może się okazać, że trzeba zmienić sterownik karty sieciowej, konfigurację protokołu lub innego oprogramowania sieciowego.

Twój mąż używa komputera pracującego w systemie Windows 3.11 i nie zamierza  go zmienić. Czy istnieje możliwość podłączenia jego komputera do sieci?  Oczywiście. W rozdziale 10. ”Dostęp do sieci komputerów nie pracujących w systemie Windows 95/98” można znaleźć potrzebną pomoc.  Twoja córka zapomniała swojego hasła. Czy ma jakąś możliwość dostania się do sieci? Naturalnie. W rozdziale 12. ”Dostęp do sieci” znajdują się informacje na temat identyfikatorów sieciowych i haseł.

W biurze zainstalowano sieć komputerową i chcesz uzyskać do niej połączenie z domu. Po utworzeniu połączenia można używać wielu plików z domu, drukować przy pomocy drukarki w biurze, itd. Informacje na ten temat znajdują się w dodatku C ”Komunikacja zdalna”.

Użycie drukarek sieciowych i innych zasobów

Drukarka została skonfigurowana i można jej używać, jednak nie ma do niej dostępu w Otoczeniu sieciowym. Nie masz pewności jak rozwiązać ten problem. Aby sprawdzić, czy sterownik drukarki sieciowej został poprawnie zainstalowany, należy skorzystać z informacji zawartych w rozdziale 14. ”Drukowanie w sieci”.

Tylko jeden komputer w sieci posiada napęd Zip, ale chcesz, aby każdy użytkownik sieci miał do niego dostęp. W jaki sposób skonfigurować dostęp? Wszelkie informacje na temat współużytkowania napędów można znaleźć w rozdziale 11. ”Współużytkowanie zasobów”.

Odnajdowanie komputerów, plików, drukarek i innych zasobów w sieci

W jaki sposób po uzyskaniu połączenia do sieci znaleźć zasoby innych komputerów? System Windows oferuje wiele narzędzi pomocnych w uzyskiwaniu dostępu do komputerów i zasobów; można użyć Otoczenia sieciowego, foldera Mój komputer lub Eksploratora Windows. W rozdziale 13. ”Odnajdowanie komputerów w sieci” znajdują się informacje pomocne do wykonania tego zadania.

Okazało się, że twardy dysk jest prawie pełny, a nie chcesz usunąć żadnego pliku.  Czy istnieje inny sposób przechowania danych oprócz dyskietki? Przy pomocy sieci można przechować pliki na twardych dyskach innych komputerów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale 20. ”Praca z plikami i folderami”.

Korzystanie z Internetu, poczty elektronicznej oraz intranetu

Jednym z najbardziej popularnych przyczyn posiadania komputera w domu jest dostęp do Internetu. Jeżeli posiadasz konto internetowe, książka Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia z pewnością rozwiąże wiele problemów. Ponadto posiadanie konta elektronicznego oraz dostępu do intranetu powoduje, że sieć może stać się źródłem zabawy i nauki. Intranet jest prywatną siecią, która funkcjonuje podobnie do Internetu; można korzystać z przeglądarek w celu wyświetlania dokumentów w odpowiednim formacie, utworzonych np. przez Twoja rodzinę.

Internet

Każdy lubi korzystać z Internetu, wysyłać listy elektroniczne, należeć do grup dyskusyjnych, lecz posiadanie wielu kont elektronicznych jest drogie. Posiadasz jedno konto w domu, jednak troje użytkowników chciałoby używać go jednocześnie.  Czy istnieje możliwość współużytkowania jednego konta internetowego i modemu? Oczywiście, istnieje wiele programów umożliwiających współużytkowanie konta elektronicznego. W rozdziale 15. ”Dostęp do Internetu” znajdują się wskazówki dotyczące tego zagadnienia.

Planujesz skorzystać z programu typu chat w celu porozmawiania przez Internet ze swoim kuzynem z Wrocławia. Wiadomo, że istnieją programy umożliwiającego przeprowadzanie tego typu rozmów z innymi użytkownikami sieci, ale chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat. W rozdziale 17. ”Używanie telefonów internetowych”” znajduje się wyjaśnienie działania rozmów internetowych i zaprezentowanych jest wiele popularnych aplikacji typu chat.

Poczta elektroniczna

Niektórzy twierdzą, że nie jest rozsądne posiadanie poczty elektronicznej w domowej sieci, ale Twoje dzieci uwielbiają wysyłać do siebie nawzajem listy elektroniczne. Ten sposób jest dla nich bezpieczniejszy niż korzystanie z poczty internetowej. Informacje potrzebne do skonfigurowania poczty w domowej sieci znajdują się w rozdziale ”Korzystanie z poczty elektronicznej”. 

PORADA BIUROWA

W mniejszych firmach poczta elektroniczna ma istotne znaczenie w komunikowaniu się, szybkim wysyłaniu plików, przekazywaniu planów, pomysłów, itp.

Intranet

Posiadanie intranetu w pracy ma wiele zalet, na przykład współużytkowanie dokumentów, obieg plików, itp. Ponadto przy pomocy intranetu można nauczyć dzieci projektowania stron WWW. W rozdziale 18. ”Konfiguracja intranetu” można znaleźć wiele cennych informacji na ten temat.

PORADA BIUROWA

Intranet jest idealnym rozwiązaniem w małych firmach. Dzięki niemu istnieje możliwość współużytkowania formularzy, instrukcji dla pracowników, informacji o klientach, danych dotyczących zamówień i fakturowania oraz wiele innych. Każdy użytkownik sieci ma szybki i łatwy dostęp do dokumentów potrzebnych mu do pracy.

Zarządzanie siecią

Jeżeli w skład sieci wchodzą dwa komputery, może nie być potrzeby  zarządzania zasobami. Jednak nawet korzystanie z sieci przez dwóch użytkowników może spowodować problemy. Szybkość sieci może spaść tak bardzo, że jej dalsze używanie wydaje się bezcelowe. Dowolny użytkownik może przypadkowo usunąć dane z rejestru. W takiej sytuacji lepiej jest dowiedzieć się więcej na temat zarządzania siecią.

Narzędzia zarządzania

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu sieci chcesz mieć możliwość stwierdzenia, które pliki są współużytkowane, którzy użytkownicy zalogowani, a czasami planujesz odłączenie użytkownika. Sieć sprawia wrażenie bardzo wolnej i chcesz poznać tego powody. Monitor systemowy Windows umożliwia kontrolę stanu wykorzystania zasobów.  W rozdziale 21. ”Wykorzystanie narzędzi zarządzania Windows” znajdują się wskazówki dotyczące używania monitora systemowego oraz porady pomocne w optymalizacji systemu.

Zawsze po włączeniu przez Twoją córkę komputera narzeka ona, że jej brat zmienił kolory pulpitu, wygaszacze ekranu i ustawienia gier. Chcesz zablokować mu możliwość zmiany ustawień na komputerze córki. Stanie się to możliwe po przeczytaniu rozdziału 22 ”Używanie Edytora założeń systemowych”.

Rejestr

Twój małżonek postanowił zmodyfikować rejestr, ale spowodowało to bałagan w konfiguracji komputera. Czy można było wcześniej coś zrobić, żeby tego uniknąć? Oczywiście, przez wykonanie kopii zapasowych plików rejestru dla wszystkich komputerów na wypadek, gdyby oryginalny plik uległ uszkodzeniu.  Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale 23. ”Praca z rejestrem”.

Podsumowanie

W tym rozdziale opisano procedurę tworzenia sieci i w jaki sposób ta książka pomaga w rozwiązywaniu problemów z nią związanych. Omówiono tu następujące tematy:

·          Budowanie sieci równorzędnej

·          Budowanie sieci typu klient-serwer

·          Odnajdowanie wskazówek w tej książce

W następnym rozdziale zapoznasz się podstawowymi informacjami i definicjami  dotyczącymi sieci, jej wadami i zaletami oraz w jaki sposób przygotować rodzinę do jej używania.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin